Zápcha zo železa

avril299
16. sep 2012

zdravím, mesiac beriem železo vo forme tabletiek a už vyše týždňa mám zápchu, dozvedela som sa, že to môže (a pravdepodobne aj je) zo železa, tak stačí, že ho vysadím a mám len počkať? alebo mám vyskúšať nejaké preháňadlo?

slivky, pohár vlažnej vody na lačno ani šálka kávy nezaberajú a mám pocit plnosti 😖
Ďakujem vám vopred za rady 🙂

kubkatka
16. sep 2012

@avril299 ja som dostala recept od obvodnej na sirup "duphalac", ten zrieduje stolicu, neprehana, len zrieduje, mozu ho aj tehotne, inak vraj nezapekacie zelezo je vo forme sirupu "Maltofer", tiez ho mozu aj tehotne a vraj nezapeka, ja som mala aj ten prvy sirup aj ten druhy so zelezom, tak neviem, ci ten maltofer fakt nezapeka, mne ale pomohol ten duphalac, predpise ti ho obvodna lekarka/lekar. prajem, aby sa ti polepsilo 🙂

avril299
autor
16. sep 2012

ďakujem, ale ja by som radšej niečo voľnopredajné? 😒

ludka140281
16. sep 2012

moja presne to som mala aj ja ...pomohol mi glycerínový čípok...je volnopredajným(ulahčovákom) po podaní do 30 minut som si vyprazdnila 🙂..... dostala som to v tehotenstve pred pôrodom,takže kludne si daj stoji to do 5€...alebo slivky kompotik🙂

tinki
16. sep 2012

@avril299 ahoj, niekedy stačí vynechať. Potom si dávaj už len každý druhý deň, alebo až každý tretí. Najlepšie je upraviť stravu. A jesť potraviny s obsahom železa.
Na stolicu je najlepšia vláknina, takisto v jedle a dá sa aj kúpiť. A takisto sú výborné ľanové semienka alebo hrozno. Pripojím ti zaujímavý link.

https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/zapcha-zo-zeleza-2/

novotnajanka
16. sep 2012

Mne teda vždy zabrak slivkový komp´t-na ten som v tehotenstve nedala dopustiť

sisaha
16. sep 2012

@avril299 duphalac ma svoju dvojicku v lekarni, ktora je volnopredajna, len teraz si nespomeniem na nazov. Mne to pomohlo tiez...a takisto mojej malej, ked bola zo zeleza zapecena..

darinadaria
16. sep 2012

Ahojky.zapíjaš dostatkom tekutín?Ja tiež užívam lieky,lebo doktorka mi povedala,že mám málo železa a dala mi recept.Ja problém zo zápchou nemám-doktorka mi povedala,že musím piť vela tekutín 🙂 Ale možno na každú to ináč vplýva...

albireo
16. sep 2012

@avril299 kolko tekutin denne vypijes? Min. 2 litre bez kavy? Co vlaknina ( ovocie,zelenina ,cerealie)?Mas dost pohybu?
Kolko toho zeleza v mg vlastne denne beries? Mas ho ako prevenciu alebo kvoli velmi nizkemu poctu cervenych krviniek?
Ak si tyzden nemala stolicu, chod do lekarne a porad sa,co z volne predajnych liekov mozes uzit.

avril299
autor
16. sep 2012

@albireo tak piť pijem málo, aj keď tieto posledné dni sa snažím aspoň liter - liter a pol do seba dostať, tak sa nalievam vodou... ovocie/zeleninu jem denne a pohyb denne sa myslím, dosť nachodím, ale mám aj teraz také stresové obdobie, tak možno to bude aj tým.. denne som brala 20mg železa, lebo som bola stále unavená a našla som na nete prejavy pri nedostatku železa a úplne to na mňa sedelo.. nie som typ, čo behá stále k lekárovi, tak som si kúpila železo v lekárni a musím povedať, že mi fakt pomohlo, čo sa týka tej únavy.. až pokým neprišlo toto :(
tak zajtra behnem do lekárne a vyskúšam čípky, ako mi už vyššie radili.. ďakujem, baby 🙂

simca06022011
16. sep 2012

Ja som mala zle skusenosti tiez zo zeleza, odporucili mi proste vynechat davku a tak som to robila. Pripravok SUPERZELEZO ci ako sa presne vola nezatazuje zaludok a nemalo by z neho zapekat. Zelezo ale odporucam jest s jedlom, nikdy nie na prazdny zaludok a bez pitneho rezimu sa stolica nikdy neupravi ;) Cipky su v pohode, ale nie su riesenie, bezne ich davaju aj babam v porodnici, tak casto ako potrebuju

zigzag
16. sep 2012

@avril299 mna zapieklo po dvoch dnoch,,,, prestala som brat, a snazlila som sa jest viac v prirodnej forme, a bola som ok, nedostatok zeleza v tehu je normalny fyziologicky stav, nevidela som dovod si kazit travenie 😝

minus06
16. sep 2012

@avril299 Ahoj ja mám ten istý problém,som po pôrode a doktor mi predpísal železo,beriem ho už mesiac(aj pred pôrodom asi 2 týždne som ho brala)aj v pôrodnici a teraz pokračujem. Stolicu som už nemala týžden čo mám zápchu,je to strašne nepríjemný pocit,ale dnes som to vyriešila glycerínovým čípkom a pomohlo,uvidím do kedy či si ho budem musiet za každým dávat,kým nedoberem tabletky. čípky sú volno predajné v lekárni a fakt pomáhajú. 🙂

avril299
autor
16. sep 2012

@minus06 ďakujem ti, vyskúšam hneď zajtra.. a môžem sa ťa spýtať, čípky som ešte nikdy neskúšala, tak neviem, normálne po ňom ideš na wc? alebo to preháňa? aby som vedela, kedy si ho mám dať :D

atomica87
16. sep 2012

mne pomohol hipp slivkovy dzus, a vlaknina z lekarne. Vlaknina je volnopredajny doplnok stravy...cize sa mi to podarilo vyriesit bez chemie 😀

cerez
16. sep 2012

@avril299 Ak môžem poradiť, je dobré ich zapíjať citrónovou vodou. Mne to poradila sestrička z nemocnice na gynekológii. Ale pitný režim počas dňa určite dodržiavať. Mne to veľmi pomohlo.

minus06
16. sep 2012

@avril299 zavedieš si čípok a asi 30 min.necháš účinkovat(mne zabral tak) ale u každého je to iné,možno kratšie,možno dlhšie....normálne ideš na wc,ked budeš potrebovat. neprehána po nom,teda aspom mna nie...uvolní sa ti hrubé črevo a potom príde úlava 🙂 držím palce...

abriela
16. sep 2012

@avril299 mne na zapchu pomahalo jest kazdy den rano jogurt s ovsenymi vlockami, resp. susene marhule.
Neviem ake zelezo beries, ja som brala tardyferon vdaka kt. sa moje vyprazdnovanie upravilo, aj ked som pocula, ze zelezo zapeka.

careamell
16. sep 2012

Môj celoživotný problém, anémia, čo som sa ja najedla tabletiek na železo, buď mi bolo zle, alebo som mala problém so zápchou. Potom mi ale raz predpísal Maltofer a odvtedy beriem len ten. Nie je mi vôbec špatne a vyprázdňovanie ide ľahšie. Každé ráno jem ale misku vločiek, ovsených, pohánkových s trochou ľanového oleja zaliatych vriacou vodou alebo ryžovým mliekom. Teraz je inak obdobie dozrievania cvikle, ak máš problém so železom, využi toto obdobie a odšťavuj ju s jablkami. Alebo upeč. Je to bomba na železo. Ja sa už zajtra chystám. 🙂

teegreen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
malapepka
17. sep 2012

Mne teraz dr. tiež predpísal železo a upozornil na zápchu a dal mi radu, ako jej predísť. Ráno nalačno vypiť teplý pohár minerálky magnezia alebo lubovnianka - asi tak 3 deci. Tak si ráno prihrievam minerálku a kupodivu zaberá (inak, ja pijem iba 2 deci a aj tak zaberá, lebo ja so zápchou mám všeobecne problém a teraz je to paráda...) 🙂

lin123
17. sep 2012

mna tiez trapili zapchy pri uzivani Fe, ale naposledy mi Dr. predpisala ine tabletky, kt. obsahuje Fe a netrapia ma zapchy. Predtym som si pomahala, ze som jedla kazdy den slivkovy kompot. Po 3-4 dnoch to zabralo ale s tym, ze som ho musela jest kazdy den. Ked som zabudla, tak som mala opat problem.

aurelkan
17. sep 2012

ahoj, mne nasadili po cisarskom zelezo a asi mesiac som mala dost velke problemy - rovnako ako ty, a nepomohlo mi skutocne nic, ani lactuloza, ani cipok ani lepicol... a to si myslim ze sa stravujem racionalne. Tak som to vysadila....

lubica339
18. sep 2012

Na to, aby sa zelezo vstrebalo a preslo celym telom tak kam treba, je potrebny vitamin C, cholesterol a tuky (alebo oleje). Tak ak mate takyto problem, nahrada zeleza vo forme tabliet nepomoze na vyliecenie, len na udrzanie stavu, aby sa nezhorsoval. Z kazdeho zeleza sa robi zapcha. Len u niekoho menej a u niekoho viac.
😉

natalinkaco
12. jan 2013

@avril299 ja dlho bojujem so zápchou, ešte k tomu keď som začala užívať železo, no hotová katastrofa, všetky babské recepty, glycerínové čípky to všetko zaberalo len určitú dobu, keď si na to telo zvyklo, nepomáhalo to už, čo mi naozaj veľmi pomohlo sú minerálne soli, stolica sa mi pekne upravila a chodím na WC každý deň 🙂

oksi77
12. jan 2013

mne pomohly susene slivky 🙂 dam si do jogurtu alebo do ovesnych vlocek a nemam problemy zo stolicou 🙂 vyskusajte 🙂

lubina
12. jan 2013

ak mas nedostatok zeleza, tak by nebolo dobre ho vysadit.Ja mam tiez nedostatok, tak tiez beriem tabletky. A aj som mala zapchu, vymenila som len tabletky. Teraz beriem Sorbifer a je to ok.Zapchu nemam. Na trhu je viacero druho zeleza vo forme tabletiek, tak treba poskusat.

snu
12. jan 2013

mne zabralo acidko,,aj pol litrove za den som pila ..

malinka158
5. mar 2018

Ahojte je mozne ze mam s magnezia traviace problemy? Od kedy som ho zacala uzivat stale mam pocit plnosti a mam problem zo stolicou. Je dost riedka 😣😣😣😣