Ako ste sa vyrovnali s potratom?

radkapavlikova228
30. dec 2020

Žienky povedze mi ako ste sa vyrovnali so stratou bábätká?.Ja som potratila v pondelok na narodeniny mojej dcérky a ten istý deň sa sestre narodil syn a všetci sa tvária ako keby sa nič nestalo.Puka mi srdce s toho a všetci sa tvária ako keby o nič nešlo.Brala som rôzne lieky,podstúpila rôzne vyšetrenia,bola kde sa len dalo a prišla som o bábo a do dnes neviem prečo.Nikto mi nepovie nič.Vraj budem mať daslie.Ako mám mať ďalšie?Veď už som raz potratila,dôvod na to musel byť a mám podstúpiť znovu to isté?Cítim v sebe hnev,bolesť,smútok,sklamanie,nespravodlivosť a neviem čo všetko.Dokonca ešte ja pertner sa tvári,že o nič nejde,že život ide ďalej.Tak ako mám nabrať smer?Ako mám spraviť hrubú čiaru za všetkým a ísť ďalej?Áno už mám deti s niekto nemá ani to ale to malé bolo vytúžené a bolo náplasťou na moje doranane srdce.Tak žienky čo ste si s tým prešli,poraďte mi.Nie som ani v ničom dobrá a to čo ma baví tak v Tom nevinikam.Tak ako mám žiť?Ako sa mam usmievať a tváriť sa,že nič sa nestalo?

ladyvi
30. dec 2020

Za prve, okoliu je trapne jatrit tvoje rany. Je to citliva tema, ak o nej chces hovorit, otvor tuto temu s mamou, sestrou,pri vine, poplacte. Ale nikto ti nechce volat, tak co ako si na tom,este trpis? Nevycitaj to tym ludom.

Po druhe, poplac, prekonaj a chod dalej. Mas deti, ktore maju sice v zivote zazit aj situacie kedy ich mama sa trapi, a ze nie vsetko je ruzove, ale len do casu. Ty si pilier. Tak sa nerucaj. Lebo raz tu mozno tvoja 15 rocna dcera moze napisat, ze sa necitila mamou lubena, lebo mama truchlila len za nenarodenym babom.

Za tretie, neupinaj sa na nejake predstavy a rozmyslanie nad tym, ake by to babo bolo a podobne. Len v sebe pestujes zial, a nejake vymyslene predstavy.

Za stvrte, mas narok na smutok, kazdy ho prezivame inak, ale kazdy bojujeme sam za seba. Nespoliehaj sa na inych.

zojanka
30. dec 2020

Aj mne sa to stalo .... pár dni po tom ako sestra porodila .... a ja som bola rada že sa všetci tvária akoby sa nič nestalo. S manželom sme si to oplakali a nemala som potrebu sa o tom s nikým baviť. Na takú vec sa ani nedá nič povedať ....

ladyvi
30. dec 2020

A navyse tvojej sestre urcite nie je lahko na dusi, na jednej strane sa tesi zo svojho dietata, na strane druhej sa mozno boji hocilen ti zavolat ako sa mas, lebo jej je neprijemne, ze ty zazivas opak.

gubiko
30. dec 2020

@ladyvi tvrdo si to napísala, ale pravdivo.
@radkapavlikova228 je to čerstvé. daj si čas. dopraj si smútiť. máš na to právo. takisto ako sa nemusíš s nikým teraz tešiť, keď to tak necítiš. buď k sebe dobrá, ty si dôležitá.
o pár týždňov, alebo, keď nadíde ten čas, znovu si prečítaj ladyin príspevok, aby si sa nakopla. ale pre tento čas, smúť a plač, keď potrebuješ.

katarina9593
30. dec 2020

@radkapavlikova228 ahoj úplne ťa chápem...ale☝️ máš deťom. Viem nieje to útecha ale ja som pred 5rokmi potratila prvé bábätko ...začiatok bol zvláštny testy pozitívne ..no na sone nič najprv že niečo tam je potom dr hovoril že sa mu to zdá ako mimomaternicové ... Nakoniec to bolo ok no musela som byť v nemocnici ... Tak potom už bolo dobre len kontrola o týždeň u môjho gyn. A za 1tyzden bábätko zomrelo prestalo biť srdiečko ...bolo to veľmi ťažké lebo brat mali akurát mesačné dvojičky... Hrozne sa vo mne bil smútok sklamanie závisť bolesť..no prekonala som to a bolo ok ... Za pol roka znovu tehotná ... Len to som potratila spontánne takže ďalšia strata ... Lekari bezcitný a len povedali že to je normálne a že pokiaľ nepotratim 3x tak testy a pod. Že sa nerobia.... Ale tiež stavy plaču bolesti ale potom som si povedala že stop takto to ďalej nejde ...spamätala som sa a bolo dobre ...síce sme sa z vtedajším priateľom rozisli potom (zrejme to tak malo byť)...a potom mi prišiel terajsi partner do cesty ... A tento rok vo februári sa nám narodila dcérka ...tak držím palce nech s sa toho skoro spametas a nech si silná hlavne pre detičky a rodinu ...

gubiko
30. dec 2020

ešte, ak by si chcela, je možnosť nájsť spriaznenú dušu cez alexis https://www.alexisporadna.sk/tu-najdes-pomoc/

radkapavlikova228
autor
31. dec 2020

Každá máte niečím pravdu a nehľadám od okolia,aby mi každú chvíľu hovorili niečo na tú tému len mi to príde ako keby im to bolo jedno,ako keby ich netrápilo,že som o to malé prišla.Vidia len sestrineho malého a najviac ma trápi,že aj partner je taky.Vizera ako keby mu to bolo fuk,ako keby si povedal on a aj všetci,tak potratila a čo?To má na tom boli,to má trápi.Co sa týka mojich detí tak oni sa na súrodenca tešili,ako im mám vysvetliť,že žiadneho mať nebudú?Budem sa dívať na to ako sa tešia s bratanca a budem od nich znášať otázky typu prečo mi súrodenca nemáme.Prvu mám adoptované a moja druhá je odmena za to,že som si to prvé adoptovala a štve,že iné môžu mať deti a pri tom nevedia a nechcú sa o ne starať a ja deti milujem ale vždy si musím odtrpiet kopu veci,aby som ich mohla dostať ale keď som raz potratila tak len to muselo byť pre niečo a ja nie som stavaná už zniesť to znovu.Kazda sme iná,možno niektoré ste sa vedeli hneď cez to preniesť ale ja neviem,strašne som túžila po ňom a vytrpela som si dosť kým som videla dve čiarky na teste a teraz som on prišla.

marca12
31. dec 2020

@radkapavlikova228 aspon nejake deti mas,ja nemam ziadne a vidis su na tom zeny aj horsie a som stastna,ze to okolie so mnou nerozobera. Ver tomu,ze kazdemu je to luto,ale tvoju bolest pochopi len ten,kto to zazil. Necakaj od ludi,ze ta budu lutovat. Je to este cerstve,vyplac sa,ale neobvinuj okolie. Tes sa so sestrou s jej babatka. Laska je aj o tom dopriat inym

sense
31. dec 2020

@radkapavlikova228 v ktorom TT si bola... Aši niekde na začiatku tehu keď lekári nevedia. Preco. Rodina možno nechce sa v tom rýpať,muži sa vyrovnávajú s niekt. Vecami inak ako my ženy... Máš deti kt potrebujú mamu, a možno nechápu úplne prečo mama žiali....
Aj ja som potratila a dcéra sa na súrodenca tešila... Normálne som jej povedala ze babu prestalo bit srdiečko a umrelo...
Teš sa zo synovca.... A aj deti sa môžu z neho tešiť... Máš 2 zdravé deti... Sustred sa na ne...
Každú jednu kt po dieťati túžila strata trápi... Ak ti pomôže si poplac, ak pomôže zakric... Ale ak tvoj muž neplač s tebou akceptuje to.... Každý sa so stratou vyrovnáva ináč... Jeden ma potrebu o tom stále hovoriť, chce byť lutovany... Iný to radšej pre mlčí a vyrovná sa s tým sám vo svojom vnutri

gubiko
31. dec 2020

@radkapavlikova228 s partnerom sa o tom porozprávaj. úprimne mu povedz všetko, čo cítiš. povedz mu, že teraz potrebuješ jeho podporu, pretože sa nemáš dobre. nerieš druhých, rieš seba. potrebuješ podporu, popros o ňu. postaraj sa o seba.
moja priateľka pred nedávnom potratila a zrútil sa jej celý svet, pritom tiež už má dieťatko. strata dieťaťa, aj nenarodeného je smrť človeka. nič menej. môžeme si to dokola racionalizovať alebo si to vysvetľovať. naše vnútro nás nepustí, najlepšie vie, ako to bolí. a to chce len čas. ostatné veci, ako rodina, partner, tam môžeme urobiť len to, čo vieme, požiadať ich o podporu a pomoc, vytvoriť si priestor na to, aby sme cítili rešpekt, ktorý možno oni beztak majú, no my ho potrebujeme vidieť a cítiť. a ak by sa nám ho aj tak nedostalo, nemusíme mať obavu, že sme na to samé. nie sme, je nás kopec, čo sme prišli o deti ešte kým boli v bruchu. ale prejsť tou bolesťou zo straty si prejdeme každá sama. s tým, že jedna o druhej vieme, ako veľmi to vie bolieť.

sendy1993
31. dec 2020

Vyplac sa aj ja som si tým prešla v maji a ver že ťa to bude bolieť stále len sa s tým naučíš žiť ja si aj teraz veľa krát poplacem ..bolo to moje prvé vytúžené po ivf ..prajem veľa sily

3petka
31. dec 2020

@radkapavlikova228 vieš okolie podľa mna reaguje úplne normálne prečo by ti to mali stále pripomínať. Musíš sa cez to preniesť sama. Ja som tento rok potratila 2 krát, tiež sa zatiaľ nevie prečo. No čo mám svoj život dieťa a muža, musela som sa cez to preniesť, poplakala som si zakaždým zo dva dni. No povedali sme si s mužom že asi to tak malo byt a asi je to lepšia cesta ako by sa malo narodiť choré dieťatko, že ak mame mat ďalšie dieťa tak by to malo byt pohodové tehotenstvo. Rodinu sme do toho vôbec netahali.

len_nig
31. dec 2020

Ahoj na ťa chápem, aj moje okolie sa tvárilo že sa nič nedeje a všetko je ok a tiež som z toho bola smutná. Ešte do toho tie sprosté reči že budeme mať ďalšie atď....a prešiel polrok a stále nemáme. Ako sa s tým vyrovnať ti neporadim, mne je tiež ešte hrozne keď si na to spomeniem asi to chce len čas. Ale trochu mi pomohlo obmedziť kontakt s ľuďmi, ktorý sa tvárili že sa nič nestalo. Prajem ti veľa síl 🍀

radkapavlikova228
autor
31. dec 2020

@gubiko povedala si to veľmi múdro

ada1981
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
any_soj
1. jan 2021

@radkapavlikova228 ahoj. Skús sa ozvať do poradne Alexis. Skvelá psychologička... Ja som s nimi v kontakte, odkedy som v júli porodila mrtvu dcéru. Pár hodín predo mnou rodili práve tam aj dve kamarátky. Určite sa nenut usmievať sa. Stalo sa a je to veľká a ťažká vec. len mnohí ľudia nevedia reagovať.

natalia321
20. feb 2021

@sense ahoj, prosím ťa mohla by som sa s tebou poradiť.. Včera som potratila v 10tyzdni, mam dve deti. 19 ročnú dcéru, ktorá je mi super oporou a dnes sa o mňa stará.. A syna 4,5, ktorý s mužom zajtra prídu domov. Neviem vôbec ako to mám synovi vysvetliť, bojím sa toho.. Veľmi sa tešil na bábätko. Bojím sa že budem zas plakať a ako mu to oznámiť. Koľko rokov má dcéra a ako to zobrala?

sense
20. feb 2021

@natalia321 moja mala 7 rokov, povedala som jej ze bábätko bolo choré a nebolo mu srdiečko tak išlo za dedkom a spolu sa na nás dívajú zhora... Aj sme si po plakali a potom bola ešte chvíľu smutná a potom ju to prešlo, odvtedy sa párkrát pýtala ci sa mi už bruško zahojilo a ze chce sestričku alebo brata... Teraz sa pýta už len keď vidí bábätko a minule mi povedala ze asi F. (priateľ) nie je ten správny keď ešte nemá súrodenca... A ze keď bude u otca tak ze sa mame spojiť... lebo ze inak sa nám to ani nepodarí... S tým dieťaťom 🙈 (mame doma knižku o tom ako prichádzajú deti na svet

natalia321
20. feb 2021

@sense to je milé 😇 tak uvidim, ako mu to poviem. Este je malý... 🙄😒

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre