Kyretáž alebo samočistenie

7. sep 2022

Ahojte, uz po druhy krat prezivam zamlcany potrat. Obrovska bolest...
Dr. mi dala na vyber bud kyretaz alebo pockam kym sa to spusti same
Podla sona som mala byt 8+5 ale plod je velky na 6+2

V marci som uz jeden kyret abslovovala tam to skoncilo tiez tak 7-8tt, ale uprimne bojim sa ist na to opäť.
Na druhej strane bojim sa aj toho ake to bude ked sa to spusti same..

Tie ktore si si to prezili, co by ste si znova vybrali?
Deticky este nemam ziadne a velmi sa bojim ze ak pôjdem znova na kyretaz môze sa nieco stat, alebo sa mi oslabi maternica a bude problem v dalsom tehotenstve :(

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika_val
8. sep 2022

Autorka mne tiež všetci vraveli aj tu na mk som dostavala odpovede že to bude len ako silnejšia ms nemam sa čoho bát..
Som citliva osoba, som aj hakliva na krv takže hned ako som začala krvacať tak som išla do nemocnice radšej a som rada lebo vobec to nebolo u mňa ako silnejšia ms ale horšie..
Začala som špiniť asi 2dni pred, potom krvacanie začalo okolo 15tej a o 19tej som išla do nemocnice lebo začali bolesti vtedy ešte nie silne ale začínala som sa bát..
Cele to prebehlo v nemocnici za čo som hrozne rada lebo všetky tie neprijemne pocity, vyčitky a pod som nechala za dverami nemocnice ...
A hlavne som sa riadila radou od mojej maminy ktora si toto tiež zažila a povedala mi "Keď to na mňa prišlo, potratila som doma a aj keď to je 25rokov dozadu, vždy keď idem na to wc nech je prerobe už akokolvek vždy vidim seba v bolestiach ako zo mňa vypadava plod, moje prve dieťa"
Tato veta ma presvedčila že nech to bude akekolvek slabe, silne nechcem aby sa to dialo doma.. 🙁

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika_val
8. sep 2022

Ja som sa nebala vykrvacania lebo všetci mi vraveli ze to bude "len" silnejši menzes
Ja som sa bala tej psychickej ujmy že to budem mat stale pred očami..
Ja som bola objednana kontrolne sono vo štvrtok (datum si nepamatam) ak by dopadlo zle tak kyret piatok a potrat prišiel v pondelok..
A tym že som išla hneď do nemocnice tak to cele prebehlo tam..
A to krvacanie ... ja so sedela na posteli čakala som na dr a zrazu silna bolest a už som len citila že som totalne pretiekla (vložka, gatky, rifle) obrovsky flak podo mnou a to sa mi stalo 2krat, plus samotny potrat keď plod odchadzal zo mňa som bola akurat na wc a tiež hrozne vela krvi to s ms nemalo nič spoločné..
Takže ešte nezufaj možno to pride samo, možno to nakoniec ani nedopadne takto zle ved si pisala vyššie že nechavaš tomu čas a caka ta sono ešte..
Ale držim palce no odporučam tu nemocnicu lebo aj ked nahodou budeš mat bolesti oni ti nedaju len obyc tabletku ale injekciu a to je lepsie a rychlepšie zabera
A ako som pisala za mna to vsetko zostalo za dverami nemocnice a jasne aj ked ma to trapilo, poplakala som si este ale ta najvacsia bolest zostala tam

stannkal
8. sep 2022

autorka: ono to je dost aj o tom osobnom nastaveni, ja som pri potrate videla vsetko co zo mna vyslo, aj plod... a teda na zaciatku to bol dost sok ale potom neskor som na to nespominala vobec negativne... praveze som bola rada ze to vsetko same dobre dopadlo, a cloveka to aj posilni ked vidi co to telo vsetko dokaze, je to taky maly "zazrak" aj ked smutny. Clovek to ukonci s vedomim ze telo to same ukoncilo v tom momente kedy bolo na to pripravene. Pri druhom na kyretazi som bola z toho len deprimovana, hlavne ked sa vsetci vyjadrili ako "to" musi ist von a ked "to" zo mna vyskrabavali ako keby to bol len nejaky cudzi material v tele, no proste cele totalne chladne. Pre mna kyretaz rozhodne nie. No ale druha stranka je ze tlak okolia je velmi silny, ja som prirodzeny potrat prezila v zahranici kde sa to bralo uplne normalne a moja gyn ani sama kyretaz nenavrhla, takze samozrejme som isla do toho s tym ze je to nieco uplne normalne a prirodzene a moc velky strach som nemala. Kdezto tu na SK mi dvaja gynekologovia povedali ze "to" musi ist von lebo mozem strasne krvacat a ze urcite "to" neodide samo (pritom plod bol ovela mensi nez pri prvom MA), cize ja som samozrejme bola tiez v strachu a isla som na tu kyretaz, takpovediac z donutenia. No a ked clovek zacne citat MK a tie horrorove stories tak to uz je koniec.

autor
8. sep 2022

@nika_val a mozem sa spytat v ktorom si bola tyzdni ked sa to cele udialo? :(

nika_val
8. sep 2022

@stannkal hej vela urobi pri tomto zakroku aj pristup doktorov a sestričiek..
Ja som do nemocnice prišla večer a mala som tak mile dobre sestričky aj doktorov sucitnych chapavych ... za to cez deň na mňa doslova kašlali a keď prišla upratovačka na izbu a poprosila som ju prevliect krvavu plachtu tak na mňa pozrela že "kriste pane to čo ste robila keď tu je taku velky krvavy flak?" Ja hned zly pocit v sebe že asi som tomu mala nejak zabranit aby som nepretiekla ale ked prišli doktori tak zase mily, chapavi a ten pocit zmyzol..

Autorka: bola som na prelome 7 a 8 tt, plod bol velkostou na začiatku 6tt
Bola som na 2kontrolach, na prvej iba gestačny vak bolo vidno, na druhej aj srdiečko už.. potom jeden večer iba slabulinke zašpinenie ružove a taka silnejšia bolest (bolesti som mala cely čas čo som vedela ze som tehu) a ked som na druhy den išla na pohotovosť už mi povedali že potrat 🙁🙁

autor
8. sep 2022

@nika_val tak to zhruba tak ako ja :( az na to ze mne srdiecko nikdy nebolo potvrdene ze bije, ani teraz a ani v prvom tehotenstve v marci :( a sice este ano idem na jednu kontrolu co ma caka v utorok...ale uprimne uz tomu nedavam sancu aj ked ano malicka nadej v zazrak tam je ale uz som viac menej zmierena. Uz to cele prezivam a vidim trosku inak ako pri tom prvom potrate. Bolest je to ale stale obrovska :( Ale ideme uz skusit patrat po pricine preco sa to deje. 3x uz to zazit ozaj nechcem ani vo sne

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
8. sep 2022

zatial stale vôbec nekrvacam, ale dnes ma od poobedia pobolieva brucho ako ked mam dostat MS, neni to velka bolest taka mierna ..myslite ze mozem ocakavat ze sa to uz moze spusit? dost sa bojim hlavne teraz na noc

nika_val
8. sep 2022

Ja som začala patrat hneď po prvom ale nemam zatial žiadne vysledky.. prestupila som k inej dr (lebo ta pred tym nemala zaujem o nič) a tato nova hneď že jasne pošleme aspon na hematologiu zatial a uvidime..
Ale ja som mala MA vo februari, od aprila sme mohli zase začať skúšať ale odvtedy nič 🙁
Ako ja sa nesledujem nijak, ciže nie vždy keď mam mať plodne dni mame sex ale aj tak 🙁
Ja som sa tiež bala najviac toho že sa v noci zobudim na to že už to začalo.. normalne som sa bala chodit spavat tie dni kedy som vedela že to môže prisť..
Ale to s tymi bolesťami neviem..ja som mala bolesti v podbrušku cele (až 1mesiac) tehotenstvo dokonca aj keď mi už 3dr potvrdili že ide o potrat som na sebe vnimala priznaky (bolo mi zle, napinalo ma, bolesti v podbrušku stale) ale to mohla byť len psychika 🤷‍♀️
Drž sa naozaj, a daj vedieť ako si na tom 🙂

autor
8. sep 2022

@nika_val tiez som chcela uz patrat po pricine po prvom..ale viac doktorov mi povedalo ze vsak ide "len" o prvy potrat, to bola len nahoda, nabuduce sa to podari, to sa stáva, je to bezne len sa o tom nehovori...takto ma vsetci odbili a hovorim si ze dobre..asi maju pravdu..nechala som to teda tak. Ved si hovorim sme mladí, zdraví, nabuduce to vyjde. Otehotnela som na 1x ked som sme si povedali ze ideme to teda skusit. Ani som to necakala ze to vyjde hned, taka radost to bola obrovska... a nakoniec zas sa scenar opakuje..od minuleho piatku ako som sa to dozvedela sa citim ako v zlom sne😢 ale dakujem..urcite sa ozvem🙏

nika_val
8. sep 2022

Ja som dlhooo brala antikoncepciu, vysadila som ju a 1,5 roka nič..ale ako som pisala nič som nesledovala si, neviem kedy mam presne plodne dni a ovulaciu proste sme si len nedavali pozor..
Po vianociach som nedostala ms, a sme si este na silvestra robili srandu že haha kedy som tehotna to by bol aky darček k novemu roku.. a bum 4.1. take kolajnice na teste
Jasne že sme sa tešili neskutočne, hned plany, oznamenie rodine a potom velmi rychle a tvrde vytriezvenie z tejto radosti.. okolie my tiež vravela že sa to stava (moja mamina mala tiež niekolko potratov a dokonca ešte aj horšie ako potrat) takže všetci mi vraveli že to je okej, sme mladi zdravi že bude dalšie ale s partnerom sme to hrozne tažko brali.. akurat pred par dňami som pozrela do kalendara niečo sme riešili spolu a keď som videla ten datum vravim mu "kedy život nie je taka sviňa teraz ležim v porodnici" 😓 takže aj po takej dlhšej dobe to zaboli stale
A čo sa tyka dr tak ta ku ktorej som chodila bola hrozna.. ja som k nej prišla vravim jej
Mamina mala niekolko problemov v tehotestve, zle tehotenstva, potraty, mrtve babo prosim je možne že to mame v rodine ...neviem aku mam krvnu skupinu ak mam po nej je tu riziko že sa to stane aj mne ... mozete mi prosim zobrat krv, zistit mi skupinu .. a ona len mavla rukou ze za cele tehotestvo vam tolko krvi este zoberieme teraz netreba...
A potom ked uz mi oznamila potrat mi zadrela vetu " tak teraz zoberieme tu krv" som myslela ze ju prerazim cez okno zavrete z toho 5 poschodia take nervy mi spravila..
Este som zostala u nej.. po zakroku som išla na kontrolu ... keby sa jej ja nepytam na určite veci tak mi ani slovo nepovie tiež ma odbila vetami ako prvy potrat je nič, vtedy sa nič nerieši, nikto vas nevyšetri šak to bolo len prve tehotestvo atd
Okamžite som si od nej brala kartu .. našla si dr ktora sa zaobera skor problemami ako len klasickou gynekologiou a ta hneď nejake špecialne stery mi brala, poslala ma na hematologiu a navrhla dalšie vyšetrenia..

nika_val
8. sep 2022

Prepač že sa tak rozpisujem, ja som dlho dlho o tom nevravela ak ti to vadí kludne napiš ja prestanem

autor
9. sep 2022

@nika_val ahoj, nie nie , urcite mi to nevadi, pretoze ja to prezivam dost podobne. Tiez si poviem vela krat teraz v septrembri som uz mala nastupovat na matersku a o mesiac rodiť ...keby to prve tehotentvo vyslo :( ach, a teraz znova taka rana. A to som si este pred mesiacom myslela ze tentokrat uz vsetko bude super, ved dva krat po sebe sa to nestane 😢 V mojom pripade to nikto ani nevedel ani rodina, ani rodicia..iba partner , ja a najblizsia kamaratka..inak nik

autor
9. sep 2022

dnes rano, ked som sla na wc, uz bol aj hnedy vytok :(

autor
9. sep 2022

na kyret este ani niesom objednana a mam pocit ze to do tej kontroly v utorok uz mozno pride aj same

petricka22
9. sep 2022

Dievcata, ja som aj po rokoch plakaka, ked prisiel datum, kedy sa malo moje babatko narodit. Jedine, co mne pomohlo, bolo dieta, ktore sa mi nakoniec po 6 rokoch narodilo.

autor
9. sep 2022

@petricka22 a u nas v rodine..prave ocakavame narodenie babatka..+- ten termin co som mala mat ja v oktobri :( ja im to velmi prajem, nech je zdrave ale uz asi vzdy mi bude pripominat moje prve...ze vzdy si poviem ze moje dietatko by teraz vyzeralo asi takto :(

autor
9. sep 2022

@petricka22 a skryvat tu bolest pred rodinou, o ktorej nikto nevie :( strasne...

vandica
9. sep 2022

Ahoj, veľmi ma mrzí čím si prechádzas 😔 Ja som mala prvy potrat apríl 2021, druhý august 2021, a tento rok v júli mi zistili mimomaternicové tehotenstvo. Bol to šok, lebo už som mala aj liečbu z reproimuno, tak som bola taká spokojna, že už to dopadne dobre a nakoniec mimomaternicové a zobrali mi lavy vajcovod 😔 Oba potraty minulý rok boli bez kyretu, prvý bol veľmi bolestivý, bolo to v 13tt, a druhý v 7tt, ten bol v pohodicke ako silnejšie krámy. Myslím si, že keď už máš bolesti a hnedý výtok, už to príde. Tiež mi to začalo hnedým výtokom.

petricka22
9. sep 2022

Presne, aj ja som mala kamosku, ktora mala skoro rovnaky termin. Jej chlapec ma uz teraz 10 rokov.
Je tazke sa pretvarovat, hlavne, ked sa mas tesit z cudzieho babatka a ty si o svoje prisla.
Ja sama si myslim, ze nie som ziadna mekota, ale toto ma poznacilo velmi silne a trapilo ma to, az kym som nemala svoje dieta.

autor
9. sep 2022

@petricka22 a este ked rodina ma take poznamky, ze a vy kedy? uz by bolo na case..ved uz mate skoro 30 atd atd...take nemiesne poznamky...a pritom nikto nevie ze o druhe babatko prave prichadzam 😢

autor
9. sep 2022

@vandica verim ti musi to byt strasne :( a ked ti to zacalo tiez hnedym vytokom do kolkych dni sa to spustilo? ja ani neviem co cakat..ale bojim sa toho

petricka22
9. sep 2022

Neviem, ja by som im asi povedala, ze som akurat potratila a ze to nie su vhodne otazky. Mozno sa potom ti ludia spamataju. Ale vlastne, ked tu citam niektore komentare, tak by sa ti mohlo stat, ze ti na to povedia, ze ved to bol len zhluk buniek 🤦‍♀️ Asi sa clovek fakt musi len pretvarovat a radsej si to pretrpiet doma v tichosti.
Kazdopadne nezufaj. Ja som nemohlo roky otehotniet kvoli tomu, ze som sa v tom strasne umarala. Potom to konecne prislo. A tym, ze som konecne od toho oslobodila svoju mysel, tak dalsie dietatko prislo pomerne rychlo, ako sme sa zacali snazit. No to bolo bohuzial mimomaternicove. Prisla som o jeden vajcovod a vtedy som si myslela, ze som uplne skoncila. Ze uz viac deti nemozem mat. A ked som si po mesiacoch snazenie povedala, ze dost, idem sa teraz sustredit na pracu, na nove byvanie, idem do prace, tak vtedy som zas otehotnela. A vynosil druhe zdrave dietatko. Tym chcem povedat, ze osud nas vie skusat, ale netreba sa zbytocne umarat, raz pride, to co ma prist…

nika_val
9. sep 2022

My sme boli teraz pred mesiacom na oslave bola tam taka rodina čo nevedela o mojom tehotenstve a tiež tie otazky že čo dieta, a kedy dieťa a ja len v hlave myšlienky že teraz som tu mohla chodit s krasnym velkym bruškom a pod.. 🙁 ale čo ine zostava nahodit falošny usmev a ide sa ďalej..

U mňa to začalo slaboružovym vytokom tušim 2dni pred tym.. potom to už išlo rychlo okolo 15tej som zacala normalne krvacať ako ms a o 19tej už smer nemocnica..
Neboj sa, keď začneš krvacať aj bez bolesti a teda nechceš to doma choď do nemocnice na gynekologicku pohotovosť oni ta nevyhodia zoberu ta na izbu a môže to cele prebehnuť tam, či a kyretom alebo bez
Ja som tak mala..mala som zajednany kyret ale prišlo to skôr tak mi bolo jedno proste som išla do najbližsej nemocnice, vyšetrili ma neskutočne mily pan dr naštastastie.. lebo v ambulabcii som to zvladala ale len čo som vyšla von oznamiť že zostavam v nemocnici tak plač a dr mily že mi da čas a keď sa na to budem citiť nech sa vratim a pojdeme hore na izbu.. a hore na izbe už predoperačne vyšetrenie (pre istotu keby prišlo v noci k urgentnemu kyretu), infuzia a už len čakať..
Takže neboj sa to že nemaš objednany kyret alebo vyšetrenie nič nevadi. Oni všetko spravia keď prideš na pohotovosť
Mne potom na druhy deň robilo aj kontrolne sono aby si boli isty či vyšlo všetko a kedže my tam zostali nejake kusky ešte mi aj dali na vyber môžem čakať či to vyjde zo mňa same ale môžem krvacať 7dni, 10, 14.. a nevyjde to a aj tak budem musieť na kyret alebo ma zoberu na kyret hneď a budem mat po tom..
Ja kedže som to chcela cela uzavrieť tak som si vybrala ten kyret.. ale ako som pisala ja som mala štastie na perfektnych doktorov stale každy deň a dnes už s odstupom času si aj zavtipkujem že nie len milych doktorov ale aj fešákov

autor
9. sep 2022

@nika_val ved to ten personal v nemocnici robi az velmi vela...ked clovek sa tam po niektorych minulych skusenostiach aj boji ist... a pritom staci aby boli len ludskejsí nic viac od nich neocakavam :( Lebo niektorí doktori, sestricky...vedia tak zneprijemnit ten pobyt ci uz na pohotovosti, alebo v nemocnici ... ako napr. jednu babu po kyrete dali na izbu s cerstvou mamickou ktora prave porodila...som raz citala tu na konikovi...vôbec ziadny ohlad na tu zenu :( strasne

ankare
9. sep 2022

Ak je možnosť,vycisti sa sama. Kyretaz je zásah do organizmu. Skoré zotavenie a veľa síl prajem, želám Ti zdravé dietatko!

autor
9. sep 2022

@ankare ja viem ze to by bolo najlepsie...lenze netusim kolko tej krvi bude.. :( keby to bolo len ako silnejsia MS a nic viac mozno by som to zvladla aj sama neviem :/ plod je aj tak velmi malinky ten predpokladam ani neuvidim

petricka22
9. sep 2022

To sa mi nejako nezda, ze by sa mohli stretnut zena po kyretazi so zenou s babatkom na jednej izbe, pretoze gynekologicke oddelenie a porodne nie su spolu.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre