Neliečená porucha štítnej žľazy a jej vplyv na bábätko

gabika4
30. máj 2021

Dobrý deň, prišla som o bábo na prelome 20/21 tt. Čakajú ma rôzne testy, no najviac sa bojím, že mám nejakú poruchu štítnej žľazy. Nemala som žiadne problémy otehotnieť. Otehotnela som 2x a v oboch prípadoch na prvú šupu. Prvé dieťatko sa narodilo zdravé. Druhé tehotenstvo skončilo v 20/21 tt ako missed abort. Môže nejaká porucha štítnej žľazy ukončiť tehotenstvo v tak vysokom týždni (teda v 2 alebo 3 trimestri) ? Nehľadám si diagnózu, len mám strašnú paniku z toho, že mi zistia nejakú poruchu štítnej zľazy, veľmi sa toho bojím. Veľmi by som chcela bábätko, ale bojím sa, že liečba bude trvať príliš dlho a nikto mi nezaručí, že bábätko aj porodím. Druhýkrát by som už nemohla porodiť mŕtve bábätko, to by som sa už zložila.

dominikac321
30. máj 2021

@gabika4 preboha upokoj sa ved nemas ani potvrdenu ziadnu chorobu a uz hovoris o liecbe ktora bude trvat prilis dlho. bohuzial stane sa a potrat nastane aj bez diagnozy, moja kamoska porodila mrtve dieta v 9. mesiaci a dalsia tusim v 23.tyzdni potratila...nie si ani prva ani posledna, zisti sa co sa stalo a otehotnies aj dalsikrat...

simsalabim
30. máj 2021

@gabika4 je mi luto, cim si si presla. Neviem, preco sa tej stitnej zlazy tak obavas - jej cinnost sa velmi dobre reguluje umelymi hormonmi. Ja mam za sebou dve uspesne tehotenstva s vtedy este neliecenym autoimunitnym zapalom stitnej zlazy a aj kamoska rovnako 2 tehotenstva s uzlikmi na stitnej zlaze a s obmedzenou funkciou - uzivala Euthyrox a otehotnela “nedopatrenim”.

petamich
30. máj 2021

poruchu stitnej zlazy by ti s velkou pravdepodobnostou zistili uz v tehotenstve, min. 2x sa berie krvny obraz, ktoreho sucastou su aj hormony stitnej zlazy (TSH) - mne vyskocila hned na zaciatku a odvtedy ma kontroluje endokrinolog pocas celeho tehotenstva, pricinou moze byt naozaj cokolvek a vobec to nemusi so stitnou zlazou suvisiet - mohla to byt genetika, hematologicka mutacia....proste cokolvek

zial stava sa to a mrzi ma, ze si to musela prezit ale skus sa ukludnit a nechat na lekarov, aby skusili najst pricinu a nasadili liecbu

any_soj
30. máj 2021

@gabika4 ak by sa potvrdilo, že je to štítna žľaza, môžeš si absolútne vydýchnuť... Proste nasadia hormóny (prípadne lieky na zníženie tvorby hormónov) a hotovo, pohoda tehotenstvo bez rizika, len to treba sledovať a vhodné nastavovať dávky ;) problémy so štítnou sú veľmi časté. Veľmi ma mrzí tvoja bolesť, ale ver mi, že ak na čokoľvek prídu, je to fyzicky aj psychicky lepšie, než keď je všetko ok a príčinu nezistia (u nás v 38.tt, a tým, že nikto nevie, čo sa stalo, kus viac sa teraz bojím).

martina1201
30. máj 2021

@gabika4 mrzí ma čím si si prešla, ale prečo sa bojíš práve poruchy štítnej žľazy? Za missed abort môže byť aj niečo iné. Či máte v rodine problémy so štítnou žľazou? Prípadne ti boli zistené problémy s ňou v tehotenstve?

mima1
30. máj 2021

Ak by si mala poruchu zistili by ti to uz pri prvom odbere. Mne zistili dva krat a v oboche tehotenstvach som uzivala lieky na stitnu. Pred tehotenstvom som ziaden problem nemala zistili az v tehotenstve na zaciatku. Tak klud nepanikar

gabika4
autor
30. máj 2021

@martina1201 práveže nikto ju v rodine nemá, ale v novembri mi diagnostikovali chorobu, ktorú nikto v rodine nemá (reumu) a teraz mám iba samé negatívne myšlienky a bojím sa už všetkého, čo je na celý život 😢...
@mima1 počas tehotenských odberov mi nič nezistili, ja i bábätko sme boli úplne zdraví, nebrala som žiadne lieky, jedine tehotenské vitamíny, neprekonala som žiadnu infekciu ani covid...len zo dňa na deň sa mi zrútil svet, keď mi lekár povedal na ultrazvuku v 21 tt, že bábätku nebije srdiečko, o pár dní som ho porodila a tesne pred pohrebom som zistila, že to bol princ k našej princeznej, ktorá ho čakala doma 😔...keďže gynekológ z toho ostal sám v šoku, tak ma ide posielať na rôzne testy, ani primár nemocnice, kde mi robili ďalšie testy nič nezistil...možno sa niekomu zdá, že preháňam, ale je to asi kvôli tomu, že som v šestonedelí, konečne sa mi prestalo po všetkých tých liekoch tvoriť mlieko...prešla som si peklom, len plačem, nebaví ma už nič, bojím sa chodiť niekde, kde by som stretla bábätká alebo tehotné ženy, tak sedím vkuse doma alebo idem s dcérkou von na našu záhradu...najhoršie je, že moje 2 susedky akurát v posledných 2 mesiacoch porodili a ja som som svojho chlapčeka musela odniesť na cintorín...preto si robím plány a všetko dopredu zisťujem, aby som zase neostala v šoku...

kisskiss
30. máj 2021

@gabika4 mne sa už po prvých odberoch objavili v tehotenskej knižke zapísané hodnoty suvisiace so štítnou žľazou, ale nikto mi k tomu ani nič nepovedal, keďže čísla boli úplne v poriadku.

mima1
30. máj 2021

@gabika4 ja chapem musi to byt tazke ale nerob sama zaver ze bola to stitna zlaza pockaj na vysledok. To bude naj drzim palce

gabika4
autor
30. máj 2021

@mima1 nechcem si stanoviť diagnózu, len ma zaujíma či to mohla spôsobiť štítna žľaza 😔

janickacrazy
6. jún 2021

@gabika4 nemyslím si, že zato môže štítna žľaza, moja babka porodila 4 deti, mala problémy so štítnou žľazou, len jej to neskoro zistili, moja sestra takisto má 4 deti, tiež problémy so štítnou žľazou, síce dvaja sa narodili predčasne, ale dve deti zase normálne na termín, niekedy sa príčina nezistí vôbec

medeaa
12. júl 2021

@gabika4 ahoj, v prvom rade mi je strasne luto, co si zazila :(. Mne v tehotenstve zistili poruchu stitnej zlazy a brala som odvtedy lieky a cele tehu bolo ok a babatko je zdrave. Neboj sa toho. Hlavne sa neboj nicoho, vsetko sa da riesit. Drzim palce 🍀 a zelam vela sil.

gabika4
autor
12. júl 2021

@medeaa našťastie sa žiadny problém so štítnou žľazou u mne nepreukázal, bála som sa toho kvôli tomu, že už jednu doživotnú chorobu mam 😥... Na endokrinológii som mala všetko ok až na testosterón, ktorý bol vraj na hranici alebo tesne nad a tiež jeden hormón bol nad, ale to vraj kvôli tomu, že mi robili odbery 2 týždne po pôrode... Kontrolny odber mam ešte v auguste pre istotu...

iinka
22. aug 2021

Ja som teraz v juni potratila v 13tt kvoli štitnej zlaze:-/

gabika4
autor
22. aug 2021

@iinka to mi je ľúto 😢..... ja ešte stále nemám odpoveď na otázku prečo 😔 viem len, že to štítna žľaza nebude, na 100 percent to budem vedieť tento týžden po kontrole po 2 mesiacoch od prvých testov ...momentálne mám 3 mesiace od pôrodu a takmer žiadne odpovede, dávajú si načas ...výsledky mali byt do 2 mesiacov od odberov, co uplynulo tento týžden a stále nič ...

iinka
22. aug 2021

@gabika4 tak to cakanie je ozaj dlhe:-/ je mi luto co sa ti stalo:-/ som zvedava co ti nakoniec povedia
Ja som presla k druhemu endokrin.nastavuje mi lieky, ale tak mi skace tsh hormon ze az, uz som z toho na nervy

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre