Neplodnosť a psychika

12. máj 2020

Ahojte, hľadám skúsenosti žien, ktoré sa mnohé roky snažili o dieťatko a bohužiaľ sa im nepodarilo otehotnieť. Prechádzam hrozne ťažkým obdobím a neviem ako ďalej. Viem, že na tomto fóre sú hlavne mamičky, no možno sa nájdu aj ženy, ktoré si prešli niečím podobným ako ja a podarilo sa im zachovať si normálny život a vzťah s partnerom.
nikdy som nebola tehotná a po dieťati s manželom túžime viac ako štyri roky. Ale ani predtým sme sa nijak špeciálne nechranili. Manžel má horšiu morfológiu a chronickú prostatitidu, inak je zdravotne ok. Nefajčí, pije len veľmi príležitostne, nie je obézny, sem tam chodí behať. Ja som relatívne ok, zistili mi len trochu zvýšený TSH hormón a na genetike mi zistili ze mam 47 chromozómov. Nadbytočny chromozóm je na 21. mieste. Z gyn hľadiska som v poriadku.
Ivf nechceme podstúpiť, prosím nerieste prečo, jednoducho obaja vieme, že to nie je cesta pre nás a mame k tomu vážne dôvody.
Snažím sa vyrovnať s tým, že nikdy nebudem mamou, no nejde mi to. Nemám dôvod ráno vstať z postele, v ničom nevidím zmysel. Vždy som bola pripravená mat veľa detí, túžila som po veľkej rodine a považujem to za jedinú moju úlohu v živote. Aby to cele moje bytie malo nejaký zmysel. všetko sa to rozpadlo. Uvedomujem si, že nič také zrejme už nepríde a ja neviem ako ďalej.

pribinak
12. máj 2020

Adopcia? Pestunstvo? Profi matka? Možnosti ako sa stať aspoň náhradnom matkou a niekomu zmeniť život je veľa, chce to len trosku iný pohľad ;)

hederamonstera
12. máj 2020

Ak ti mozem odporucit jednu vec, tak to je eckhart tolle a jeho knizky-Nova Zem alebo Sila pritomneho okamihu. Pomoze na psychiku. To je co mne pomohlo po potrate a tiez sa nam 1,5 roka odvtedy nedari a bohvie ci sa zadari, kedze muz ma zlu morfologiu spermii a na umele tiez nechcem ist. On mi pomohol s myslienkou, ze by sme zili aj bez deti a uz ma to naozaj netrapi 🙂 drzim ti palce a posielam silu🍀🍀🍀

samanta44
12. máj 2020

Presne ako ti píše pani hore .sú rôzne možnosti.urcite sa pre niečo rozhodni lebo sa zblaznis.ak by ti v Tom manžel bránil tak je poriadny sebec.kamoske s adopcie volali už 2 krát za rok či nechcú dieťatko (nie úplného novorodenca)ale srdce ti určite utichne a nebude ťa to tak trápiť

mataky
12. máj 2020

Ahoj. Mozno sa niekde motivivat. Leader skupiny ps je zo zenou doktormi urceny za neplodneho a narodili sa im deti....muzova kolegina vvpraci po oslave 40tky ostala tehotna a snazili sa cely zivot...uz aj porodila.... Ja sama som podla metody plodnych a neplodnych dni otehotnila. Ale skumala som hlien.nie ziadne vypocty ale vlastnu bioligiu tela a naznaky....je uz viac kurzov na slovensky.aj rodina predacovych.od nich som precitala knizku o symptotermalnej metode a to nam velmi pomohlo. Mame tri deti a jedneho anjelika uz v nebi, ktory sa narodil v 6mesiaci a na 4ty den zomrel. A potom nam nevedeli dat doktory odpoved ci este budeme mat deti....a narodili sa nam 🙂 a tiezmam znamy ktory su pestunmi deti a jedno uz maju adoptovane...vzdy je nejaka cesta ako dalej...drzim ti palce

bebotka
12. máj 2020

Hlavne sa nevzdávaj, ja som sa roky trápila, nabehali sme sa po doktoroch, dva krát sme boli na umelom čo nám povedali, že prirodzene mať dieťa nebudeme a ani to sa nepodarilo, po desiatich rokoch boja som to vzdala začala riešiť adopciu a žiť tak, že asi nám je súdené byť sami bez detí. Po dvanástich rokoch sa nám narodilia dcéra, rok a šesť dní po nej druhá, a dva a pol roka po prvej aj tretia, takže mám tri deti za tri roky a to tvrdili, že my deti mať spolu nebudeme.

pribinak
12. máj 2020

@bebotka kraaaaasa

autor
12. máj 2020

@pribinak @samanta44 Nad adopciou sme premýšľali a nezatracujeme túto cestu, aj keď u nás sa čaká 8 a viac rokov na dieťatko . Ale momentálne by mi podľa mňa ani žiadosť nedali vypísať, fakt mi je mizerne. xhodín denne trávim tým, že sa neviem pohnúť z miesta, nevychádzam von, len s manželom a uplne sa vyhýbam kontaktu s kamoškami, susedkami... Ak ideme niekde k rodine stojí ma to veľa síl a prípravy aby som to zvládla a realne sa pripravujem na otázky, témy, ktoré by mohli prísť, aby ma nevykoľajili...

autor
12. máj 2020

@bebotka Dakujem Ti za povzbudenie. Krásny príbeh... Nám vlastne nikto nepovedal, že to prirodzene nepôjde, ale je fakt, že už prešlo veľa rokov...

autor
12. máj 2020

@hederamonstera Vďaka, prečítam si. Ak to nie je príliš osobné, neutrpel tým váš vzťah? Lebo mám pocit, že ja a manžel sme úplne niekde inde... On to vníma tak, že dieťa príde, keď bude správny čas... A nedá sa s ním nesúhlasiť, ale on je predsa len chlap, tú túžbu a nastavenie bude mať vždy iné a preto ma nemôže nikdy pochopiť. naše rozhovory končia vždy hádkou a považuje ma za negativistu.

autor
12. máj 2020

@mataky Ahoj, aktuálne riešim Creighton model a potom Napro... No je to zase všetko len odznova a navyše nemám veľmi dôveru v správnosť tohto modelu a pozorovania. Meriam si aj bazálnu teplotu a nekoliduje mi s tabuľkou Creighton modelu.

tamialexis
12. máj 2020

akurát včera som zhliadla na STV novú časť Família a je presne o tom čo píšeš...bolo mi smutno za nich a zároveň som obdivovala ich postoj a príbeh..skús si pozrieť...síce to nebude asi riešenie vašej situácie, ale možno povzbudí...držím palce na ceste za cieľom ❤️

pribinak
12. máj 2020

Kým budeš čakať v poradovníku na adopciu, skús robiť profi mamu. Tie deti potrebuju pomoc a často nie sú vhodne na adopciu. Ale taka profi mama s nimi dokáže zázraky

evik159
12. máj 2020

Existuje knizka Sprievodca neplodnostou pre katolikov... neviem, ci ste veriaci, ale ak aj nie, skuste si ju mozno pozriet... je v nej aj svedectvo neplodnych...

jana65l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hederamonstera
12. máj 2020

neutrpel, skor by som povedala, ze nas to este viac zblizilo..ale bohvie co bude o par rokov ale zatial je to super 🙂 uzivame si jeden druheho ako sa da, uzivame si svoje hobby, proste si uzivame zivot 🙂 ak mas potrebu sa o niekoho starat, skuste nejake zvieratko alebo aj rastliny su vdacne zive bytosti :D

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mataky
12. máj 2020

Ja sledujem len hlien.aku ma konzistenciu a mnozstvo. A zeny mozu otehotnit len v tom vrchole alebo okolo(ked sa pocita so zivotnostou spermii atd) urcite si o tom studovala. Proste vrchol ,uvolni sa vajicko.a ked je ten hlien uplne elasticky a priesvitny je najplodnejsi...mozes byt plodna len niekolko hodin za ciklus...a vtedy sa treba milovat alebo stale a casto ale tak uvolnene. Skus sa aj ty zmierit sama so sebou , taky pokoj a klud aby si z toho mala...a potom to pride...

autor
12. máj 2020

@pribinak neviem... Ja sa necítim dobre a co by som tých deťom mohla ponúknuť? Plus by som ich odchod asi nezvládla. Možno nemám úplné informácie ale je to druh krátkodobej náhradnej starostlivosti?

pribinak
12. máj 2020

Tu na MK je zopár profi matiek, skús sa nakontaktovať

Čo im ponúkneš? Lásku, opateru, na istý čas domov, teplo, náruč, bezpečie, .... to čo im ich rodičia nedali

autor
12. máj 2020

@mataky áno, v tomto creighton to je tak.
Ďakujem ti za tvoje slová, presne ten pokoj a vyrovnanosť by som potrebovala opäť nájsť.

autor
12. máj 2020

@pribinak vďaka, skúsim si o tom niečo naštudovať a zvážim to.

autor
12. máj 2020

@jana65l ďakujem za tvoj pohľad, no je to zložitejšie prečo ivf nechceme.
Ale súhlasím s tebou, že by milovanie malo byt z lásky a nie kvôli dieťaťu. Momentálne máme s manželom takú hlbokú krízu že to nejde. Veľmi sme sa odcudzili.

hederamonstera
12. máj 2020

a preco ste sa odcudzili? aj partnera trapi, ze sa nedari alebo len ty si tym tak moc utrapena, ze je tazke s tebou vychadzat? Lubis ho? On teba? Nemas inak depresiu? znies tak trosku

autor
12. máj 2020

@tamialexis vďaka za tip, pozriem si.

autor
12. máj 2020

@hederamonstera mame problémy ako všetci. Ale hlavne sa týkajú toho, že nemáme deti. Keď mi prišiel výsledok z genetiky, veľmi ma to zasiahlo, cítim sa zodpovedná za to, že ich nemôžeme mať. Manžel k tomu povedal len, že sak to nič neznamená a pokračoval v činnosti ktorú práve robil, viac sa k tomu nemal potrebu vyjadriť a tak je to vo všetkom... Keď som chodila po doktoroch ani ho nenapadlo sa opýtať na výsledok, alebo že čo mi povedali. On lekárom neverí a ja sa v tom celom cítim hrozne sama. Preto sme sa odcudzili. Len teda toto je veľmi skrátený pohľad. Celé sa to deje viac rokov...

marca12
12. máj 2020

Aj ja som na tom tak,ze sa zmierujem s tym,ze mozno zazrakom budeme rodicmi. Ivf nechceme,som toho nazoru,ze z nejakeho dovodu nam nebolo dopriate a nepojdem proti prirode. Adopcia,pestunstvo tiez zatial nie,nedokazala by som lubit cudzie dieta tak ako svoje,neviem,ci by som dokazala spravit stastne cudzie deta. Najskor sa musim zmierit s tym,ze neporodim a neriesit svoj komplex tym,ze adoptujeme,to je nespravne. Ak sa s.tym zmierim potom mozem uvazovat nad adopciou a podobne. Ja som si uz presla roznymi fazami od dni,kedy som prelezala v depresiach v posteli az po uplne zufalstvo,kedy som ani zit nechcela,nechapala som na co som na tomto svete. Kazdy riesi,preco nemame deti a boli o tom rozpravat. Prisla som do fazy,kedy vidim,ze nie je jedinym poslanim mat deti,mozme pomahat inym ludom,venovat svoju lasku a energiu inym. Lenze okolie sa vzdy pozera na ludi bez deti ako na nieco skazene a nezaobides sa bez toho,ze ta nebudu sudit. Musis prejst smutiacou fazou a najst zmysel zivota.

marca12
12. máj 2020

Aj my sme sa odcudzili,lebo sme dlhe roky spolu. Moj sa tiez stavia k tomu tak nijako,jemu to nevadi,ale nevinim ho z toho. Zeny to viac prezivaju

lapaloma1987
12. máj 2020

Tiez to riesim... tiez tuzimebpo babatku a nedari sa nam..
Nam sa ani ivf nepodarilo 😭😭😭

marca12
12. máj 2020

@pribinak teoreticky je to krasne,ale profi matku nemoze robit zena,ktora je v zlom stave,lebo nemoze mat vlastne deti. To moze robit zena,ktora je vyrovnana,zmierena a ktora ma tak povediac na salame. Sama som to chcela robit,ale uvazila som,ze to musi robit vyrovnany clovek a nie zena,ktora si ide vyplnit tuzbu po detoch.

pribinak
12. máj 2020

@marca12 moja známa je profi mama, nemôže mat vlastne dieťa. Jej to veľmi pomohlo.
Každá žena je iná, niekomu to pomôže, niekto zisti že to je to čo potrebuje a hľadá

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre