Spontánny potrat a úzkosť

ivet001
3. feb 2021

Zdravím. S priateľom sa snažíme 2roky o dieťatko, pred nedávnom sa nám podarilo a otehotnela som. No po 4 dňoch som spontánne potratila. Doktorka povedala, že nám stačí mesiac počkať a môžme sa znovu snažiť. Nakoľko sa všetko zo mňa vyčistilo samé a nemusela som ísť na zákrok... No trápi ma taká úzkosť. Fotila som si aj pozitívne testy na koľko som si ich robila 2 a potom som to mala potvrdene doktormi. Fotky mám stále v mobile, do konca nemôžem byť dlho pri sestrynich deťoch. Príde na mňa úzkosť a plač. Bude to 3tyzdne čo som po potrate a strašne chceme dieťatko no bojím sa, že sa potrat zopakuje. Bojim sa toho ako to bude prebiehať a či sa podarí znovu otehotnieť. Strašne sa bojím no zároveň túžim po bábätku. Prosím je tu niekto kto by mi vedel poradiť?

malia18
3. feb 2021

@ivet001 Ahoj... síce som niečo také nikdy nezažila viem že na každú bolesť je len jediný liek. Čas. Možno nebudeš mať kľud na srdci pokiaľ znova neotehotnieš ale netlač na seba kvôli tomu. Myslím že aj keď tvoje dieťatko ešte nebolo na svete bolieť to bude stále. Skús sa uvoľniť a myslieť pozitívne aj keď viem že sa to veľmi ľahko hovorí a ťažšie sa to koná. Ale jedine psychická pohoda pomôže pri splodení ďalšieho potomka. Ak nebudeš psychicky v pohode tak budeš zažívať ďalšie sklamania a psychický stav sa bude len zhoršovať. Skús sa posilniť bylinkami na psychiku a spraviť si pár dní pre seba. Rob čo ťa baví a skús "vypustiť paru". Držím ti palce aby sa vám to znova podarilo. Je mnoho žien ktoré to prekonali prekonáš to aj ty. Buď silná

malia18
3. feb 2021

@ivet001 A riešili ste keď sa vám nedarilo aj nejaké hlbšie vyšetrenia a tak podobne? Hormonálny profil alebo spermiogram? Pátrali ste po tom akú to malo príčinu keď sa vám nedarilo?

andreatytler
3. feb 2021

@ivet001
Ja som nezazila ale viem ze poraty v tych prvych tyzdnoch su velmi caste. Zial ked nie je nieco v poriadku s embryom, tak sa prestane delit a odumiera. Ono je dobre ze matka priroda to tak zariadila ze tieto problemy sa odhalia hned v uvode. To znamena ze tvoje telo je zdrave a mas dobre sance na uspesne tehtenstvo. Problem nastava len ak sa to opakuje.
Viem, strach je to velky. Ja som sa bala pocas celeho tehotenstva az do posledneho dna a poviem ti ze ten strach neskoncil porodom. Potom prisiel este vacsi strach ci sa bude babatko spravne vyvyjat, ci sa neochorie, ci sa mu nieco nestane. S tym strachom sa musis naucit zit. Ma ho kazda jedna mama. Nedovol aby ti ovladal zivot. Ber to tak ze to patri k zivotu... na jednej strane dostanes s dietatkom obrovsku radost (ako ked si videla svoj pozitivny test) a na druhej strane dostanes obrovsky strach.
Bud silna. Posmut si za stratenym dietatkom tak dlho ako potrebujes... uvidis ze coskoro to bude boliet menej a budes mat odvahu skusit znovu.

ivet001
autor
3. feb 2021

@malia18 nie neriešili sme to nijak. S priateľom sme sa snažili o bábo vedeli sme ze sme v poriadku tak sme nad tým ani neuvažovali...

malia18
3. feb 2021

@ivet001 možno to chce len viac času a psychickej pohody...uvidíš že čas to zariadi keď bude všetko ako má dieťatko si nájde cestu k vám ❤️

ivet001
autor
3. feb 2021

Ako snažili sme sa o bábo, ale nie na silu. Nebolo to úplne plánované ale chcene bolo a je...... Trapi ma to o to menej, že to bolo ešte strašne maličké (malo 2mm) ako keby bolo už väčšie.... No pocit úzkosti mám stále a najhoršie je, že to prichádza hlavne na noc. Kedy si spomínam na začiatok všetkého nového....... .Do konca pred tim ako som vtedy zistila, že som tehotná mi prestala chutiť káva, nechuť do jedla, začal mi vadiť cigaretový dym a aj vôbec pach po cigarete a začali ma vtedy strašne bolieť prsia hlavne vrchná strana a všetko toto pretrváva stále. Do konca už ani cítiť kávu nemôžem. Priateľ si spraví kávu a hneď mi príde zle už len z tej vône...... V noci nemôžem spávať tak premýšľam nad všetkým aké to bolo a prečo sa to vlastne stalo aj keď viem, že otázka prečo sami nezodpovie.... Boli ma to, trápi ma to ale strašne túžim po bábätku....

malia18
3. feb 2021

@ivet001 A kedy sa to stalo? Nemôže to byť tým že telo sa ešte nespamätalo z toho potratu a telu trvá dlhšie aby odzneli tieto príznaky tehotenské? To môže byť tá príčina neodznievajúcich príznakov. Je to prirodzené že sa ti v noci nedá spávať noc je na takéto myšlienky ako stvorená skús si pustiť niečo čo ťa ukľudní takto navečer nejakú veselú hudbu relaxačnú hudbu asmr videá hocičo aby si sa netrápila a nemyslela na to odreagovala sa. No zároveň to v sebe nedus ak cítiš že sa ty a tvoje telo potrebuje vyplakať tak to sprav aby sa ti uľavilo ale skús seba dostať do psychickej pohody to spraví zázraky. Psychika. Viem čo musíš prežívať aj keď sa mi to nestalo. Viem si to predstaviť aké to musí byť pre hlavu a srdce náročné ale verím že to zvládneš. Ja som sa tešila že budem v tom a prišli mi mesiačiky tak budem musieť počkať po nich či sa zadarí. Ono je to niekedy taká lotéria však? Ale sme predsa silné a zvládneme aj nemožné a zvládneme aj toto! Pozitívne myšlienky treba presadzovať do hlavy a nepodvoliť sa tým negatívnym lebo aj spôsob akým zmýšľame môže mať obrovský vplyv na výsledok. Takže asi tak❤️❤️

sekerka18
3. feb 2021

Ahoj. Úplne ťa chápem. To sa nedá ani opísať tie pocity. Ja som potratila dvakrát minulý rok. A predtým som mala aj biochemické tehotenstvo. Na začiatku som plakala stále a tak ako píšeš proste vecer to bolo horšie. Neviem ti nič poradiť len, že sa vypláca a drž sa nejaký čas ďalej od detí atď. Je to hnusné ale je to pre tvoj psychicky pokoj. Keď som potratila tak moja mama oznámila že otehotnela. Nechcene ale podarilo sa. No vieš si predstaviť ako som sa cítila. Ale teraz už m brata trojmesačného a milujem ho a čakáme kedy sa nám podarí už šťastlivo 😊 na tvojom mieste by som šla na hematologiu. Aspoň zistia či je všetko ok 😊

zuzkaa1991
3. feb 2021

@ivet001 ja som mala MA v 12 tt takze som. To viac prežívala a bolo to fakt ťažké určite by som zacala na vasom mieste brat aspoň vyzivove doplnky na plodnost ohľadom tehu kyselinu listovú atd aj priatel pre muzov a po roku od MA som opa5 bola tehu ale to som uz brala duphaston na udržanie ploduna xy vyšetrenia ohladom krvi...vela stastia a hlavu hore ;) my uz mam 3r. Slecnu ;)

anjelicek26
3. feb 2021

@ivet001 styri dni...to je v podstate len meskajuca menstruacia, vela zien by ani nevedela, ze je tehotna. Ono si musis hovorit, ze ked sa po uhniezdeni neudrzalo, tak bolo vazne poskodene, chore, stala sa nejaka chyba uz pri zakladnom deleni buniek... Nestresuj prilis vazne lebo ked otehotnies zasa, stres je to najhorsie, co mozes telu spravit...

iritka
3. feb 2021

je to veľmi čerstvé, ale radila by som ti vymazat tie fotky testov a nepozerat stale na ne. Ste mladi, zdravi a ďalšie dieťatko vám túto ranu zahojí. Ja som tiež prvé tehotenstvo samovolne potratila a ďalšie vyšlo bez problémov a dnes má 4 roky. A ďalšie príde o mesiac na svet. Mne pomohlo sa na to pozerat tak ze je lepsie potratit uplne na zaciatku ako neskor.

shallimar
3. feb 2021

Prečítaj si o biochemickom tehotenstve, je to častejšie ako by človek čakal, neznamená to, že by ste neboli v poriadku, je to bežné. Pravdepodobne nebolo v poriadku, tak to príroda vyriešila za teba a nestojis pred dilemou, či priviesť na svet postihnuté dieťa. Ja som tak mala v marci a v apríli som znovu otehotnela. Biochemické bolo druhé tehotenstvo a mám dve zdravé deti.

viikkki
3. feb 2021

Ahoj, viem ako sa cítiš tiež som si prešla dvomi potratmi a biochemickym tehotenstvom žiaľ 😔... Je to ťažké ale predstav si (neviem ci si veriaca ak nie tak prepáč) že máš toho anjelika už hore v nebicku kde mu je dobre a raz sa stretnete, presne táto myšlienka udržiavala mňa v nádeji že raz uvidím svoje bábätka 😔... O prvé som prišla v 5tt a o druhé v 15tt vedeli sme už aj pohlavie a kupovali pomaly vybavicku 😔😭stále to boli ale snažíme sa s manželom cez to preniesť a vniesť novú nádej do života že to tak malo asi byť my sme sa dokonca aj prestali snažiť nakoľko máme ešte dosť času. Koľko máš rokov? Ak nemas tesne pred 40 a máš ešte aspoň trochu času nechajte to tak volne plynúť áno určite si hovoríš ale my to bábätko chceme cimskor verím ti viem co je to za pocit ale netlačte tak na pílu je to všetko len a len v Božích rukach aj o mojich deťoch rozhodol osud žiaľ... Pozri so sestrinymi deťmi môžeš obmedziť kontakt na minimum určite to sestra pochopí ak vie o tom co sa stalo alebo jej z osobných dôvodov povec že teraz nemôžeš alebo niečo podobné... Vyhybaj sa tehotným ženám,na fotky sa nepozeraj, kúp si nejaký ukludnujuci čaj zapni obľúbený film urobte si pohodu večer s mužom pri telke, napíš do alexis poradne a vypni... Predstav si minule som čítala článok kde dievča prekonalo 16 potratov a to prvýkrát otehotnela v 16tich... Niektorý sa snažia aj 10-15 rokov kým sa im podarí počat prirodzene alebo cez rôzne IVF a co ja viem co ešte nehovorím ze to bude aj Vás prípad len to hovorím ze su na tom ženy aj oveľa horšie a nestratili nádej ... Hlavu hore príde to keď to bude mať, nič v živote sa nám nedeje tak ako si to mi naplanujeme... Veľmi ma to mrzí co sa ti stalo ale verím ze raz budeš aj ty maminkou tak ako aj všetky ktoré po tom túžime ❤️🍀a mysli pozitívne keď budeš mat znova ten poklad v brušku neboj sa nič sa mu už nestane nasad si kyselinu listovu hneď od pozitívneho testu a pôjde do neboj sa tých 40tt ubehne ako voda a tebe bude ešte ľúto za tým "len my dvaja" životom 😜

veronikaa006
3. feb 2021

úplne Ťa chápem. Ja sa snažím už cez 2,5 roka a prišla som 2x o bábo. Strašne túžim po bábätku, nedá sa to ani opísať ako ☹ Stále dúfam, že sa raz dočkám aj keď je to veľmi ťažké. Držím ti palce ❤ Tiež ste sa dlho snažili, je mi to veľmi ľúto.

atama66
3. feb 2021

Ahoj ja som mala dokonca 2krat mimomaternicové a už to chcel môj gynekológ riešiť umelým a nakoniec sa nám podarilo prirodzene malý má už 2 roky neboj nič ono to príde hlavne žiadne depresie držím palce ♥️

veronikaa006
3. feb 2021

@atama66 ako dlho po mimomaternicovom sa ti podarilo? ja som mala tiež 2x. Ja som už nemohla po prvom mimomater. otehotnieť trvalo to skoro 2roky no opať mimomaternicové a teraz sa snažíme už 9 mesiac a nič...Obávam sa že budem musieť ísť na umelé. Mám už len jeden vajcovod tak oto to je tažšie ...

luci_ba
3. feb 2021

@ivet001 Ahoj, zažila som to tiež, odišlo to tiež same v 6tt. A potom som mala ešte jedno biovhemicke. A tiež mam doteraz fotky testov b mobile, je to to jedine,čo mi ostalo ako spomienka, keďže som testy vyhodila. Vyplac sa, keď potrebuješ, smutok musí ísť von. Bolesť ktoru prezivas - no ono sa ti ta bolesť nezmensi, ale naučíš sa s nou žiť. Nam sa to stalo pred rokom, a stále mi zovrie srdce keď vidim mimčo, hocikedy mi aj slzy idú. Snažím sa tiež otehotniet znovu. Buď silná ✊ A vedz, že je nás takých veľmi veľa, len táto spoločnosť je tak nastavena, že sa o tom nerozprava.

ivet001
autor
3. feb 2021

@anjelicek26 ano boli to len 4dni... v podstate pre niekoho nič. Ale pre mňa tie dni boli krásne. A aj to ma dosť boli. Samozrejme nie tak ako keby potratim už v nejakom vyššom týždni či už v mesiaci.... Mne menštruácia meškala od začiatku Januára a prvý test co mi vyšiel pozitívne bol 11.1.2021. Potom som si robila deň po ďalší či to není klam. Aj druhé rano sa potvrdil pozitívny test. Hned som volala na gynekologiu a požiadala som o overenie tehotenstva. Do hodiny som prišla a urobili mi ultrazvuk a potom odber krvi na overenie. Aj to bolo pozitívne...... no už 15.1. Rano som samovoľne potratila......

mattkapd
3. feb 2021

Po potrate sme počkali na prvý menzes a ďalší som už nedostala

ivet001
autor
3. feb 2021

@mattkapd Môj priateľ to takto tiež vnima. Počkáme kim dostanem aspoň jeden mesiac poriadny menzes a potom sa pokúsime znovu.... ten čas je síce pre mňa vyčerpávajúci. Ale po tých rokoch co sme sa snažili si už priateľ myslel, že ma v guliach piesok. No po tomto ako sa zadarilo ho to nejak asi nakoplo.......

ivet001
autor
3. feb 2021

Mám ešte otázku kúpila som si dnes Femibion 1. Myslíte, že mi to nejak pomoze s lepším otehotnenim?

astina
3. feb 2021

Ahojte, pridam aj svoju skusenost. Tiez sme prisli o babatko, este na zaciatku, museli ma cistit. Zozaciatku sa mi ulavilo ale potom som dostala uzkosti. Pritomnost svagrovej deti som tiez zke znasala, plakala som, obvinovala som sa, a takto stale dokola. Chodila som psychologicke, dost mi pomohla ale nie v zmysle ze nebojte to bude dobre, skor ma naucila vysporiadat sa s tymi pocitmi. Najhorsie som na tom bola v termine porodu, to som plakala aj v praci ale potom to nejak ustalo, akoby to tym vyvrcholilo a hotovo. Mesiac na to som bola znovu tehotna, ochvilku rodim a zatial vsetko v poriadku 🙂 ak ti to pomoze, chodte na vysetrenia, my sme boli na genetike, da sa to uz aj po prvom potrate. Velka vacsina takychto potratov je len blba nahoda v genetickej vybave, ale psychikou to dokaze paradne zamavat, to uz viem aj ja. Drzim palce silno, viem co takato skusenost pre zenu znamena. Nieco na zasmiatie:pri prvom tehu sme sa s priatelom bavili ze po lete sa zacneme pokusat o babatko... To uz som bola tehotna a nevedela som o tom. Pri tomto tehu uz sme boli v novom byte a tiez sme sa rozpravali ze este si uzijeme prirodu bicykle a.... Uz som bola tiez v tom 🤣 tak sme sa smiali ze nam staci zacat sa o tom bavit ked budeme chciet druhe 😅

any_soj
3. feb 2021

@ivet001 ahoj. Mrzí ma to a poznám to... Ak ti môžem odporučiť, skús sa ozvať do poradne Alexis (poradna@alexisporadna.sk). A čo sa týka ďalšieho tehotenstva - ako to rieši tvoj doktor? Bral ti napríklad krv na výšku hormónov? Často je problém nízky progesterón... Niektorí lekári takéto veci riešia až po niekoľkých potratoch (aj to priamo povedia niektorí, že to teraz nebudeme riešiť, až keby boli 3-4...). Môj napríklad to riešil okamžite - Wallenfels. Ale myslím, že všetci z plodar.sk tak fungujú. A je normálne ako sa cítiš. A bude časom lepšie, aj keď to tak teraz nevyzerá. Minimálne ako ten šok postupne opadáva...

atama66
4. feb 2021

@veronikaa006 veru dlho to trvalo skoro 5 rokov ale už s iným partnerom som otehotnela teda už s manželom aj som si myslela že to prirodzene nepôjde ale podarilo

ivet001
autor
4. feb 2021

@any_soj no moja gynekologička chodí pomáhať aj do nemocnice no a momentálne je tam. Čiže dávajú mi teraz doktora/doktorku ktorá je voľná. No a zatiaľ to nebolo nijak riešené iba keď som šla na kontrolu po potrate tak ma pozreli ultrazvukom a potom som šla ešte na krv chceli overiť či sa hormón HCG znížil a či naozaj nič vo mne neostalo... A na ďalšiu kontrolu sa mam objednať koncom mesiaca tohto alebo na začiatku marca. Ale to iba na bežnú kontrolu....

ivet001
autor
5. feb 2021

Aký máte názor na Femibion 1 ?

astina
5. feb 2021

@ivet001 uzivala som hned ako som zistila ze cakame. A dobre som urobila bo koli nevolnostiam som v 1 trimestri schudla 3kg a z vacsiny jedal mi bolo spatne. Maly zatial rastie podla tabuliek, o chvilku rodime.

any_soj
5. feb 2021

@ivet001 dúfam, že tá tvoja bude múdra 🙂 a nebude zbytočne čakať. Osobne to nechápem, lebo toho lekára to nejako extra nezaťažuje, ale môže to veľmi pomôcť žene aj rodine, ak sa to nerieši až po viacerých. V prvom rade je veľmi pravdepodobné, že to bola ojedinelá skúsenosť, že ďalšie tvoje tehotenstvo bude v poriadku ❤️ ale sú ženy, ktorým sa problém opakuje a je zbytočné trápenie, ak sa to lekár nesnaží zistiť, aspoň čo sa dá, hneď. Nejaké odbery navyše, prípadne hneď na hematologiu, či náhodou nie je tam problém.. ja napríklad beriem utrogestan vždy po ovulácií, a hneď po pozitívnom teste fraxiparine.

dejna_
8. feb 2021

@ivet001 ja som po ňom hneď otehotnela ale nedopadlo to dobre (potratila som v 12tt plod ostal 7+4) ale veľa dievčatám pomohol pri otehotnení

linkapaulinka
12. feb 2021

Viem ze si prispevok pridavala uz davnejsie.... ako sa citis?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre