Nárok na dávky, ak som tehotná, nezamestnaná, žijúca s priateľom

natalia_786
12. jan 2016

Ahojte dievčatá, prosím poraďte mi. Má 24 rokov, som nezamestnaná a tehotná. Termín mám v marci. Žijem s priateľom v jeho dome a mám tam prechodný pobyt. Priateľ je tiež nezamestnaný. Na aké dávky máme nárok? Ďakujem.

mihula
12. jan 2016

@natalia_786 takzwe,ak si chodila do roboty a dochadzala ako pises 80km,tak to musela byt dobra praca a predpokladam,ze ak za chvilu rodis nastupis na dobru matersku.Tak mas vystarane co dalej aspon cca ppol roka,ty a dieta a partner?Hadam nehladas koli nemu tieto soc.vyhody alebo?

katrin21
12. jan 2016

@vydrnik nemusi byt pravda, ze nema narok na matersku.. ak predtym pracovala ma odpracovane 270dni, tak matersku normalne dostane, len na nu musi nastupit max.do 8 mes od prepustenia.. to je v ochrannej lehote a musi to byt presne 6t pred porodom....
Ak toto splni, bude mat materske apotom rodicak.
CO sa tyka inych soc. davok - nehrozia.. v nasom blbom state sa ma do 25r o dieta starať " rodic"... nikoho bohuzial nezaujima, ci zije na druhom konci SK, alebo ci je to asocial, alebo slusny clovek.. blby zakon.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
12. jan 2016

@natalia_786 odkedy si nezamestnana? to je rozhodnujuca informacia...

janinah
12. jan 2016

@natalia_786 vieš koľko ľudí chová zvieratá,robí na záhrade či opravuje starý dom popri práci?koľko tehotných denne dochádza do roboty busom či vlakom?ok,nebudem sa už vyjadrovať,základ pre vás je nájsť mužovi robotu,všetko ostatné je len látanie-plátanie o ničom

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalia_786
autor
12. jan 2016

@mihula priateľ prišiel o prácu zo zdravotných dôvodov. Už mu choroba nedovoľovala vykonávať to čo robil. Samozrejme že hľadal robotu ale bohužiaľ, zatiaľ ho nikto nechce zamestnať.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalia_786
autor
12. jan 2016

@fidka79 asi si si dobre neprečítala čo som hore písala. Som na rizikovom. A čo robím? Snažím sa robiť všetky domáce práce, varím, pečie, periem, upratujem...... a snažím sa neporodiť. A to že som otehotnela, to sme momentálne neplánovali. Bola som tehotná keď sme mali robotu a bestarostný život v paneláku ale bohužiaľ som potratila. A poviem ti že som šťastná že budem mať bábätko!!!!!

natalia_786
autor
12. jan 2016

@katrin21 od mája

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
12. jan 2016

@natalia_786 tak to potom nic.. to potom matersku naozaj mat nebudes.. blbo nacasovane :(

zaba21
12. jan 2016

Neviem poradit, ale pustili ste sa tu takmer vsetky do autorky ako supy. Trosku pochopenia a povzbudenia by mozno bolo na mieste. Niekedy sa tak vyvrbi situacia. Ja som to zazila v rodine a nikomu to nezelam.

babydesire
12. jan 2016

Baby preco sa tu navazate do @cincila18 ??!! Poradila nahodou dobru aj ked riskantnu vec!! No a co ze je to vyuzitie systemu ,kto chce nech vyuzije,ze je tam diera zato ziadna z nas nemoze!! Aj my sme nad tym uvazovali,kazdy peniaz dobry..ale nakoniec sme to zamietli bo nechceme riskovat ze "nejaka dobra dusa" nas uda..tak nebudeme riskovat ze nam vezmu rodinne..tiez pozname takych co to vyuzivaju..a co?

babydesire
12. jan 2016

@natalia_786 Informuj sa na upsvar a na soc v tvojom meste, na nete ,alebo telefonicky,,najlepsie je ale osobne...inak ti poradit neviem..snad ti tu cenne info napise nejaka mamicka ktora je alebo bola v podobnej situacii..vela stastia

anatalia77
12. jan 2016

Svojím spôsobom ste obidvaja nezodpovedný. Takže pracovala si 4 roky. V pohode. Ale kedže ste chceli rodinu,bývanie..mala si si aj našporiť pre strýčka náhodu.
48mesiacov x100eur=4800eur.
Absolútne jednoduché. A to som počítala len teba.

cawes
12. jan 2016

@babydesire ak by takto premyslal kazdy to by to vyzeralo teda na slovensku.

Ked to robi cigan tak nadavame ze cigan a ked to robi biely tak sak co diera v systeme!

Chapem ze sk system je postaveny na hlavu ale tym ze sa bude nadalej odrbkavat sa to nezlepsi!

Zijem v zahranici a neni tu ziadny prispevok ani rodicak ani nic. Materska 4mesiace a potom bud doma ako nezamestnana alebo do prace. Niekedy si treba vazit aj to malo co mame a nie byt chamtivy a ziadat viac a este kvoli tomu klamat.

mirica
13. jan 2016

@natalia_786 ....ešte by sa teoreticky dalo, že ked prišiel o prácu priateľ neskôr ako ty( a bol by v tej dobe ako písala katrin21 ), tak na materskú na 28 týždnov môže nastúpiť on( po pôrode)....a potom neskôr, nech teda ostane na rodičáku ten , kto si nezoženie prácu. Ak si ty inak zdravá , tak možno budeš mať po pôrode viac šťastia než priateľ.

vydrnik
13. jan 2016

@katrin21 nenapisala ze ci bola zamestnana alebo nie len uvedla ze je nezamestnana aj jej priatel.nechapem ako chcu vyzit.ale to uz je lennanich aky budu mat k tomu pristup.ci on si najde robotu alebo budu spolehat len na to co dostanu

sasa1310
13. jan 2016

tvoj priateľ má nárok na to, aby zdvihol kotvy a išiel pracovať. A nabudúce trošku viac zodpovednosti.
@natalia_786

natalia_786
autor
13. jan 2016

@fidka79 áno náhle mal úraz chrbtice - to sme naozaj nepredpokladali.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@zaba21 ďakujem za podporu. Keby som tušila že ma tu takto niekto zotrie ako malé dieťa tak sa na to vykašlem. Myslím si že každá rodina ktorá by sa dostala do takej situácie by sa snažila dáko prežiť kým sa situácia nezlepší. Pracoval som, odvádzala dane a všetko čo k tomu patrí ale keďže mám 24 rokov, štát sa o mňa nepostará. Snažíme sa uživiť sa. Nikomu neprajem aby sa dostal do takej situácie.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@anatalia77 áno máš pravdu, šetriť, šetriť, šetriť. Neplánovali sme zostať bez roboty , mať zdravotné problémy ...... a odložiť 100 eur mesačne????? To koľko zarábaš. Ja som robili vo verejnej správe. Platová trieda 5, platový stupeň 2 čo činí 342 eur + 102 eur t.j. 444 eur v hrubom .Do práce som dochádzala každý deň 80 km tam a späť. potrebuješ platiť prenájom, potrebuješ aj niečo zjesť atď. Priateľ pracoval u podnikateľa, takže výplata minimálna a niekedy žiadna. Snažili sme sa niečo ušporiť, lenže naše našporené peniaze išli všetky do prerobenia domu a kúpili sme si domáce zvieratá aby sme boli aspoň trochu sebestačný.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@sasa1310 áno má nárok aby zdvihol kotvy a išiel pracovať. Stále hľadá robotu. Vieš si predstaviť po toľkých rokoch zostať bez práce a ešte aj so zdravotnými problémami? A viac zodpovednosti? Nikto neplánuje ochorieť prísť o prácu, o dieťa. Boli sme zodpovedný, nemáme žiadnu pôžičku, žiadne dlžoby. A keby som mala myslieť na to že sa to všetko môže stať tak asi nikdy nezaložím rodinu.

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 nehnevaj sa ale znam ludi co su viac chori ako ten tvoj a maju robotu.alebo sa snazi pomahat kde sa da len preto ze nechcu byt odkazani len na davkach.a este nikoho to nemusi zaujimst ale moj muz ma zdrav.problemy zo srdcom je po dvoch infarktoch v mladosti a kolapse,sice ma dochodok ale chodieval na brigady,a ani teraz nesedi doma,byvame v dome,maju z kamaratom farmu,a nemsel by tak robit.ale vravel.ze pokual zvladne na farme pomahat bude,

natalia_786
autor
13. jan 2016

No končím túto tému. Nepredpokladala som že budem musieť pomaly napísať životopis a chorobopis. Žili sme ako normály, zdravý mladý pár. Bohužiaľ sme prišlo o všetko. A nepriala by som to nikomu. Nechcem sa obhajovať a ani sťažovať. Nemyslím si že sme nezodpovedný. A už vôbec nie sme lenivý, ani socky a tiež nechceme zneužívať štát. Že čakám bábätko je pre mňa zázrak keďže som o jedno prišla. Snažíme sa ako sa dá. Chcela som len radu, tú som od pár z Vás dostala za čo ďakujem. A ešte raz nikomu neprajem aby sa dostal do mojej situácie. Možno keby som sem napísala čo všetko nás postihlo behom pár mesiacov tak by som urobila lepšie.

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 nehnevaj sa sle ty sa tvaris ako by si bola jedina kto prisiel o dieta,kolko tu je mamiciek co viackrat potratily alebo jim dieta zomrelo.kazda ti nieco napisala a ty sa urazas a nemas dovod a sk sa ti to nepaci,tak nechaj velu debatu zrusit,

cincila18
13. jan 2016

@natalia_786 ja ta plne chapem, tiez som si presla niecim podobnym ako tvoj priatel... bola som zdrava, pracovala som od skoncenia skoly s nejakymi prestavkami...a zrazu treeeeeeeeesk,postihla ma choroba, aku neprajem ani najvacsiemu nepriatelovi... a som dlhodobo pn.. manzel chvalabohu pracuje, aj zarobi pekny peniaz, ale za cenu, ze sa vidame len cez vikendy... a co ostava mne? dochodok mi neuznali, lebo mi chyba 5 percent podla tabuliek... co na tom, ze su dni, ked nie som schopna ani z postele vstat a umyt sa? mam ist do roboty, taka bola odpoved... no mile rada, ale v tejto hladovej doline ani zdravi ludia nemaju pracu, nieto este chori... ale kto to nezazil, nepochopi...zelam ti vsetko dobre do zivota a nech vam babo robi len radost 🙂

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik môj priateľ tiež nesedí doma na zadku pred televízorom. Písala som že bývame v dome a že máme hospodárstvo a že maká od rána do večera. A ako to na dedine chodí, tam treba pomôcť, aj tam aj tam. A popri tom zháňame robotu. Doteraz sme žiadne dávky ani príspevky nebrali ani o ne nežiadali.. Mňa skôr zaujímalo čí máme nárok na materskú, rodinné ..... či sme braný ako rodina aj keď nie sme zobraný.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik netvárim sa ako by som bola jediná a ani sa neurážam. Nemala som v pláne rozoberať môj osud! Ak ma chceš súdiť tak si najprv prečítaj všetko čo sa tu písalo!!!!