Čo môžem odmietnúť ako rodička?

lilyen2011
7. jún 2011

Baby, mám to už o 7dní a stále rozmýšľam, či pri pôrode môžem lekárovi povedať "nie" keď mi prikáže napr. kontrolu krčku na koľko cm som otvorená, alebo pri pôrode nástrih hrádze a pod. Máte s tým skúsenosti? Pri prvom pôrode som bola na "vzdychárni" 4dni, lebo voda mi nie a nie prasknúť a stále som bola len na 3-4prsty tak ma nechali čakať + vyvolávačky nezaberali... no tých prstokladov - kontrol som si užila za tie dni až až! Bolesť väčšia ako samotná kontrakcia, tak sa pýtam, či môžem odmietnuť toto vyšetrenie ak viem, že ešte nemám tlaky na konečník = nie sme v štádiu, že ideme von 🙂 taktiež ma zaujíma, či môžem protestovať proti nástrihu hrádze... (pri prvom ma nestrihali a úplne v pohode) - taktiež lekári (hlavne chlapi) to vraj robia automaticky aj keď netreba (čítala som, že doba hojenia po nástrihu je dlhšia ako keď sa roztrhnem do 1-2stupňa) Prosím poraďte, čo môžem ako rodička ovplyvniť a čo musím proste akceptovať a vytrpieť aj keď to nie je až tak potrebné. Ďakujem za všetky názory!!!

maribell
18. mar 2014

ja som rodila v trencine a myslim ze to bolo celkom prirodzene az ku koncu kym ma nevyteperili na tu hnusnu postel a kym mi nezatlacila sestricka na brucho ... prisla som o pol noci na prijem ..lekar ma prehliadol a do 1:40 som si robila co som chcela.. oxyt. mi nepichli ..odmietla som ... bola som v sprche a tam som zacala rodit.. tlacila som po stojacky mierne rozkrocena a drzala som sa steny... to bolo super.. ale potom pribehla sestricka ze rodim a okamzite ma brali do izby kde som este v tych obrovskych kontrakciach musela liest na tu postel ktora je nehorazne vysoko ..vsak predsalen aby mal pan lekar pohodlie... ved nedajboze by som rodila v cupe na zemy 🙄 ... cize do samotneho porodu super... a vyber polohy nerealny
@saimaa ... uhm mne lekar nehovoril kedy mam tlacit ..ved hadam ja sama viem kedy citim kontrakcie a mam tlacit 🙂 ...akurat mi povedal ked uz vysla hlavicka ze uz tlacit nemam .. 🙂

zuzi0110
18. mar 2014

@pivonecka hlavne si nájdi dobrého pôrodníka. Ja som 2 krat rodila bez oxytocínu a nemusela som ani nič odmietať lebo mi ho doktorka vôbec ani nenavrhla.

pivonecka
18. mar 2014

@maribell prosim Ta a kto Ta rodil v TN? aj si mala porodny plan, alebo to bolo len na dohode pri samotnom porode?

maribell
18. mar 2014

@pivonecka Gajdosik ..plan som nemala ..proste som prisla ... dohodu som tam ja osobne nevidela proste to tak bolo ..akurat ked som sestricke povedala ze nic pichnut nechcem

dulkagabulka
21. mar 2014

@saimaa ano, to čo vraviš, je na SK nerealne...v žiadnej SK pôrodnici sa neda porodit prirodzene...zatial...v žiadnej...
sú ženy, ktoré túžia po cisárskom, alebo epidurále, alebo im vyhovuje lekársky vedený pôrod- taká žena zažije pekný pôrod, na ktorý bude v dobrom spomínať aj tu
ženy,ktoré tužia porodit prirodzene, tie nech zvolia pôrodný útek...bojovat o niečo počas pôrodu sa neda

saimaa
22. mar 2014

To by bolo fajn.Neviem si to vsak predstavit,ze ma chytia kontrakcie a budem musiet niekolko hodin cestovat napr.niekam na Moravu.Byvat tam pred porodom u koho nemam, muz musi pracovat tu,a sama tam asi nepojdem.zial,je to potom tak komplikovane,a ani ma v tom nik nepodpori,lebo taketo predstavy o porode,zial,sa v mojom okoli,aj inde,beru ako vymyslanie,tak je to dost tazke ist do toho sama.u nas sa to berie,ako:"tych par dni tam vydrzis,vsetky zeny chodia rodit tu,a nevadi im to,urcite,ked ti lekari nieco povedia,tak je to spravne,oni to vedia lepsie ako ty." tak hadam to este nejak doriesim a budem spokojna..este mam dost casu,zatial na to velmi nemyslim..

any395
26. mar 2014

INTENZÍVNA PREDNÁŠKA - VŠETKO O PORODE 28.3.14 v Košiciach, príprava budúcich rodičov k pôrodu s ukážkami, ktorú vedie pôrodná asistentka s certifikátom, Chceme tým osloviť tehotné žienky a ich partnerov, oboznámiť ich s pôrodným procesom, ktorý vo veľkej miere môžu sami pozitívne ovplyniť, čo je veľmi dôležité pre prirodzený fyziologický plynulý priebeh pôrodu, prihláška: www.porodnaasistencia.sk , 0907025298
.... a ukážeme si, vysvetlíme, ako cvičiť s Epinom...je to ozaj výborná vecička 🙂

dulkagabulka
6. apr 2014

Veľké porovnanie tehotenských vyšetrení: Slovensko, Nemecko, Dánsko, Nórsko – v čom sa odlišujeme od zahraničia?
http://www.zenskekruhy.sk/napisali-sme/item/305...

barbishkamiracle
9. apr 2014

Maminky, vyuzite 51% zlavu na TEHOTENSKY KONGRES 2014
posledne volne miesta! uz o 3dni sa vidime 🙂

tanity
9. apr 2014

Okrem clankov na stranke zenskych kruhov, kde je pekne popisane, na co ma zena pri porode narok a co moze odmietnut, som dnes nasla tento clanok, mozno niekoho zaujme a pomoze pri presadzovani si toho, co mozeme ako rodicky odmietnut 😉 🙂 http://www.babyweb.sk/Clanky/a3543-Co-nepatri-k... .

daniela1983
10. apr 2014

osobne som odmietla pri porode antibiotika

daniela1983
14. apr 2014

@dulkagabulka ja som rodila v CR v Krnove, tak je prorodzeny porod mozny. zial ja som sa bez zasahov neobisla, lebo maly si pritlacil pupocnika padli ozvy, hrozil akutny cisar, ale aj tak to vykorculovali s minimom zasahov. teraz zistujem kde na slovensku by sa dalo porodit prirodzene, lebo mam vela tehotnych kamosiek a bola by som rada, keby tu moznost mali

dulkagabulka
14. apr 2014

@daniela1983 na SK bohužial zatial nikde...ženy, ktore chcu rodit prirodzene, volia pôrodné úteky

daniela1983
14. apr 2014

@dulkagabulka no toho som sa bala. som rada ze som mohla rodit v krnove, bolo to super a keby sa to nebolo skomplikovalo tak by to bolo uplne prirodzene. aj tak ma nechali myslim okolo 11-12 hodin na sale, kym mi ponukli buscopan kedze to bolo zaseknute x hodin. (osobne si myslim ze sa to stalo po tom ako som sa s doktorom pohadala pri odmietnuti ATB)

dulkagabulka
15. apr 2014

"Známa Anglická antropologička Sheila Kitzinger v roku 1990 na adresu nástrihov poznamenala v publikácii “Epiziotómia a druhá pôrodná doba”: “Epiziotómie sú jedinou operáciou v západnej spoločnosti, ktorá zvykne byť vykonávaná bez poskytnutia informovaného súhlasu zdravej ženy.” Dnes už vieme, že Kitzinger bola, pri všetkej úcte, prinajmenšom optimistická. Epiziotómia predstavuje iba jeden z mnohých zásahov počas pôrodu, ku ktorým žena nemá právo vyjadriť sa. Napriek tomu Kitzinger vystihla podstatu veci: príliš mnoho žien trpí následkami zbytočne vykonanej epiziotómie."
http://www.zenskekruhy.sk/napisali-sme/item/312...

dazdovka
16. jún 2014

@dulkagabulka Gabika, ty si tu asi najskusenejsia a najzbehlejsia v problematike, prosim ta, stretla si sa uz s tym, aby v SK porodnici rodicka odmietla lekara pri porode a rodila len s porodnou asistentkou? Nemam v rodine podporu na porod doma, muz je z toho trochu dost vynervovany cim viac sa blizi termin, nemam ten klud a doveru co potrebujem, takze uvazujem ako si co najviac uzurpovat sukromie a intimitu tych chvil, v pripade ze pojdeme do porodnice. A tak mi napadlo, ze z dovodu mojho vierovyznania si nezelam pritomnost muzskeho personalu pri porode, alebo nieco take, hadam by v takomto pripade mohli brat ohlad v porodnici, no nie? 🙂 dik za precitanie a odpoved

stanislavao
16. jún 2014

@dazdovka pre 1-2 rokmi rodila v nemocnici manzelka kolegu. ani za svet nevedeli najst doktora a dieta im zomrelo. ako mozete chciet to, aby pri porode nebol lekar. aj s ohladom na svoje vierovyznanie by sme nemali odmietat lekara. je to jediny clovek, ktory vam moze zachranit zivot a zivot vasmu dietatu.

dazdovka
16. jún 2014

@stanislavao v mnohych pripadoch bol lekar ten jediny, kto narusil normalne prebiehajuci fyziologicky porod do tej miery, ze dieta aj jeho rodina tym nesie dozivotne nasledky 😔 ja poznam osobne aj taketo pripady... V SK porodniciach sa robi tolko skodlivych ukonov, ktore su za hranicami neakceptovatelne a nasi lekari ich uspesne rutinne praktizuju ako na pase, je mojim pravom odmietnut "osetrenie" ktore mi je nanutene, pokial nejde o ohrozenie zivota.

stanislavao
16. jún 2014

@dazdovka samozrejme, je to "vase pravo". mate pravo sa zabit. kazdy ma na to pravo.

dulkagabulka
16. jún 2014

@dazdovka
je mi lúto, v akej situácii sa nachádzaš

máš na to právo...máš právo odmietnuť lekára, i muža /lekára/ pri pôrode...dáš si to zaregistrovať do zdravotnej dokumentácie, nemusíš uvádzať dôvody ..poznám taký prípad, kedy žena odmietla- bolo to v priebehu pôrodu , lekár sa správal arogantne , žena situáciu vyreišila tak, že odmietala ošetrovanie zdravotníkom mužského pohlavia...
tiež poznám ženu, ktorá rodila iba s PA- ale ono je to viacmenej o štastí u nás...spýtať sa však určtie treba..
v našom zdravotníctve však vedenie pôrodu lekárom a pôrodnou asistentkou je rovnaké..u nás nedostaneš inú starostlivosť u lekára a u PA...dokonca sa mi v niektorých zariadeniach zdajú byť lekári akomak prístupnejší počúvať požiadavky, ako PA- ich správanie nám ženy popisujú ako príslušníčiek SS ☹

v podstate , po právnej stránke, máš právo rozhodovať o okolnostiach pôrodu..
držím ti velké palce

dazdovka
16. jún 2014

@dulkagabulka dakujem velmi 🙂 mam ten treti porod pred sebou, som pripravena na vsetko v podstate, len neviem na koho tam mozem natrafit a akym sposobom s nimi jednat, chcem sa este opriet o nejake moznosti, dik este raz, tvoje postrehy, skusenosti a komenty mi vela dali 🙂

petulos
16. jún 2014

@stanislavao ak žena necíti dôveru k lekárovi a necíti u ňho podporu, je to opodstatnené. Je to normálny inštinkt nepustiť si k telu niekoho, pri kom sa necítime bezpečne. A to platí extra pri pôrode. Absolvovala som dva pôrody na Slovensku, mám z toho poriadnu traumu. Sado maso. Keď si pomyslím, že by som mala ešte raz, chytá ma panika. Mimochodom, moja prastará matka bola pôrodná baba, za celú jej kariéru jej nezomrelo ani jedno dieťa, ani žena. Som presvedčená, že pri pôrode je žiadaná prítomnosť empatickej osoby skôr, ako super mega odborníka uznávaného v celej sterdnej Európe (osobná skúsenosť).

stanislavao
16. jún 2014

nepochopim, ako moze zena rodit u niekoho, komu nedoveruje a koho nepozna. porodnik sa v dnesnej dobe snad vybera vopred, dohodne sa s nim vsetko nutne a posledne kontroly sa absolvuju u daneho vybrateho porodnika. aspon v normalnych porodnichach to tak funguje. nepochopim, ako moze zena prist v hodine 12 do porodnice, ze ide rodit a nemat vopred dohodnuteho lekara a ostatne nalezitosti, ako odber transplantatu a pod. tam potom neni chyba v lekarovi, ale v pacientovi. "kazda minca ma 2 strany a treba vidiet aj tu druhu" a nie zvalovat vinu vzdy len na personal. moja skusenost je taka, ze ako sa pacientka sprava k personalu, tak sa personal sprava k pacientke. a to plati aj pre porodnice, hoteli, restauracie i vsetky ostatne verecne zariadenia.

vevesh
16. jún 2014

@stanislavao nesuhlasim..v zahranici mas pravo si vybrat porodnika (a nemusis) - robi to ani nie tretina zien a napriek tomu presonal ma uuuplne iny pristup k rodicke......nehovoriac o tom, ze porodit sa da aj "mimo" planovaneho miesta a nemocnice (a to preto maju mat vsetci zly pristup k pacientke, lebo nestihla/nemohla dojst k "dohodnutym"?? 😕 😕)
a na okraj len. - odbery transplatnatu je speci otazka, v zahranici sa to velmi nerobi... 😎

dobromila
17. jún 2014

@stanislavao prepáč, ale lekári sa predsa nemôžu poznať so všetkými rodičkami 😀
Často sa stáva, že príde žena do pôrodnice, nemusí ešte stihnúť nič povedať a už na ňu hulákajú - prečo? Lebo práve sú v strese, lebo majú ďalších pár pôrodov rozbehnutých....lebo medveď???!!!

stanislavao
17. jún 2014

@dobromila kde na pacientky hulakaju? nestretla som sa s tym este.

mahulenka87
2. júl 2014

Sú vyšetrenia v tehotenstve povinné? http://us3.campaign-archive2.com/?u=3998c9616fe... 😉

marionelka
14. okt 2014

baby chcem sa poradiť . Môžem odmietnuť Vbac ?( vaginálny pôrod po cisárskom reze ) ďakujem za odpoveď

daniela1983
15. okt 2014

@marionelka no tak zrejme sa to da dohodnut. skor asi byva problem naopak nie? ze pre istotu robia druhy cisar. a preco chces radsej cisar?

marionelka
15. okt 2014

@daniela1983 cele obdobie odkedy m robili cisar.ma ta rana pobolievala . 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre