Odmietnutie vyvolania pôrodu

blackchoco
4. feb 2015

Maminecky,
Osobna skusenost s vyvolavanim porodu, pripadne ste ho niektora odmietla s ohladom na dobru zdravotnu kondiciu babatka.

Prisla som pomerne neskoro na 2. tehu (az v druhom trimestri) a podla cyklu sa mi neda urcit presny datum porodu.

Ak sa porod nedostavi v priebehu niekolkych dni, malickemu chcu pomoct na svet lekari, male ma dostatok plod vody, prietoky su ok, vysledky z pasov su vporiadku. Ake su moje prava?

zdena12345
4. feb 2015

myslim ze nutit nemozu ale potom si mozete niest za to nasledky ak by sa nieco stalo. moj nazor je ze ak je zodpovedny porodnik tak postupuje podla najlepsieho svedomia a skusenosti.
pripadne este ak odmietnete, mozu sa k vam stavat "nepriatelsky", co by tiez nebolo prijemne.
verim tomu ze ked je rozumny porodnik, da sa s nim dohodnut, prip vysvetli rizika, pripadne ze by ste isli lezat do porodnice aby vas mali pod dohladom

meusicka
4. feb 2015

@blackchoco pokial nevies kedy si otehotbnela tak ja by som sa vyvolaniu porodu nebranila. kamoske tiez nevedeli presne urcit termin ale ju aj stale posielali z nemocnice domov, ze este ma cas. nakoniec mala plodovu vodu zelenu a ma stastie, ze malemu nic nie je. je rizikom aj prenasat, takze pokial je babatko dost velke, tak ja by som asi nebola proti.

nyusika
4. feb 2015

ja by som sa tomu nebranila, radsej by som bola pod kontrolu.

tinka19
4. feb 2015

mne porod vyvolavali, nakolko som niekolko dni prenasala a tak ako ty som mala menej plodovej vody...vsetko bolo a je v najlepšom poriadku. aj so mnou aj s dietatom 🙂

emma_932
4. feb 2015

@blackchoco mne chcel dr vyvolat porod. dovod? aby stihol lyzovacku... kym je maly ok, ma dostatok vsetkeho, nevidim dovod. nedaj sa....

katrin21
4. feb 2015

@blackchoco ja by som si uz vyvolavat porod nenechala, stacilo 1x a podla mna ,. pokial je vsetko OK, tak to treba nechat tak.. hlavne, ak nevies ani presne, kedy si zostala tehotna...
Totiz, kludne to nemuselo byt v strede cyklu, ako automaticky vypocitaju lekari.. kludne to mohlo byt aj cez menzes, po nom, pred nim... takze dieta vie, kedy sa ma narodit, ak je vsetko OK, pockala by som....ono sa prihlasi.
Vyvolavany porod je bolestivejsi ako prirodzeny.. oxytocin sposobuje castejsie a silnejsie stahy, ako maternica sama.. napr. nie su take rozostupy, ale hned je bolest aj kazde dve minuty a takto byt cele hodiny, nie je bohvie co. zazila som to a aj moja sestra mi to potvrdila, ze jej to aj lekari sami povedali.......
takze ak je vsetko OK, nemas sa coho bat.. Trvaj na svojom, ze nevies, kedy presne doslo k otehotneniu , chod na kontroly a ked by nieco , tak potom to rieš 🙂

jjanulkaa3
4. feb 2015

@blackchoco ahoj ja som mala vyvolany porod na vlastnu ziadost a nemenila by som to vsetko bolo ok a bolesti ako sa hovori pri vyvolani ze su silnejsie no neviem nemala som ani epiduralku a v poho bol to moj prvy porod trval cca 8 hod. Ak nemas vypocitany tp tak naozaj treba sa porozpravat o moznych rizikach a podla toho sa rozhodnut... 🙂

miska143
4. feb 2015

Ahoj.ja som mala tiez vyvolavany porod a bol lepsi a rychlejsi,ako ked som rodila druhykrat bez vyvolavania.prvy vyvolavany som zvladla za 3hodiby,za to druhy ma doslovne vytrapil 12hodin.a kontrakcie boli ovela horsie.podla mna je to individualne.

vejula
4. feb 2015

@blackchoco maš právo odmietnuť vyvolavanie a suhlasim s tebou, že je zbytočné vyvolavať pôrod aj ke všetko v poriadku. Určite je na mieste teraz častejšie sledovanie babatka, prietokov, aby sa vedelo, či je všetko v poriadku. ak niesu komplikacie, čakala by som, kedže ako sama pišeš, neviete, kedy si dieťatko počala

janinah
4. feb 2015

odmietnúť môžeš,podpíšeš tlačivo...a nesieš plnú zodpovednosť za všetko čo sa potom stane....som zdravotníčka,ale toto by som neriskla,neodmietla by som

bonaqa2013
4. feb 2015

Pri 3 tehu som tiež prišla neskoro k lekárke v 14 tt, podľa sona robeného v ten deň 15tt. tiež som prenášala - to som sa dozvedela až po pôrode - dieťa malo príznaky prenášania.
ja by som to asi nechala na lekárov, pretože ak sa niečo stane tak, sa budú brániť, že pacientka nespolupracovala, resp. nesúhlasila s navrhovaným postupom. Predsa lekári majú skúsenosti....

elizita
4. feb 2015

pokial je vsetko ok, tak preco? lebo niekomu uz konci sichta?

kaktusik007
4. feb 2015

dobra zdravotna kondicia babatka je teraz, o dve hodiny uz moze byt veliky problem.

o TOMTO je tehotenstvo - staci minuta a je to cele uplne inak.

Ak mienis riskovat zdravie a zivot svojho dietata - odmietni vyvolavat porod. Ak si aspon trosku "normalna" tak vies aku ma dieta hmotnost a vies, ze je bezpecnejsie ho porodit, ako riskovat zelenu plodovu vodu a brutalne komplikacie.

emma_932
4. feb 2015

@elizita vystizne.... precitaj si moj prispevok vyssie. smutne, kde to zijeme 🙄

emma_932
4. feb 2015

@kaktusik007 staci minuta a je to cele uplne inak. pravda. ale plati to od prvej minuty pocatia, ci nie? tak ani nebudme tehotne, co ak.....

ivkadracova
4. feb 2015

Na SR je tehotenstvo "definovane" na dlzku 40 tyzdnov, v inej krajine to je 42.. a vsetko okolo toho je definovane ako prenasanie alebo skorsi porod. Uvedomme si, ze matematicky je to rozdiel az 6 tyzdnov, kde sa to moze volat prenasanie ci nedonosenie. Ja by som sa riadila pocitmi.
V mojom pripade, na SR by ma uz pichali a vyvolavali, a trcala by som asi v nemocnici, len tak.. Prenasala som 2 tyzdne, a nic som neriesila. Isla som porodit do Rakuska az ked sa uz dcerka tlacila von, a porodila som normalne a bez natlaku, hoci vedeli ze som daleko za. Ano strihli, ma lebo bola dcerka dlho zakliesnena. Preco by ma mal ale niekto pichat ked je vsetko v poriadku? Predpoklad je, ze dieta vie kedy ma prist na svet. Keby daco nebolo v poriadku, je to predsa vidno ako na ultrazvuku, tak v tepe. Alebo je dobre pichat vodu ci vyvolavat len tak prventivne, nech uz to ma zena zasebou? Pre mna rozhodne nie. Ale kazdy to moze citit inac, takze preto by som sa riadila pocitmi a doverou bud v seba alebo doktorov.

kaktusik007
4. feb 2015

@emma_932 ano, plati to cele tehotenstvo. Je to risk a to ze som tehotna, neznamena, ze porodim zdrave a zive dieta -- to je proste fakt.

katka0905
4. feb 2015

ja som odmietla, a na reverz som odisla z nemocnice. Dali mi len papier, ze pacientka odmietla indukciu porodu a odporucenie monitorovania kazdy den (na tom papieri). Mas pravo odmietnut.

nyusika
4. feb 2015

@emma_932 to su dve rozne veci. O deti sa bojime od pocatia az navzdy 🙂 Toto je o inom.

charlie1980
4. feb 2015

Tak ja som rodila vo Scajciarsku, prenasala som, termin bol jasny od zaciatku. Musela som si vyvolavanie doslova vydupat, pretoze som sa posledne 2 tyzdne uz vobec necitila dobre. Moj instinkt mi hovoril rodit ! Nakoniec to skoncilo cisarskym no a mala som zelenu plodovu vodu. Primarka prisla po OP za mnou a este ma aj pochvalila, ze som tlacila na porod. Nechcem vediet, Co by sa stalo, keby som cakala na porod od 42.tt az do tzv.prenasania v inej krajine.

luliu
4. feb 2015

@blackchoco ja som mala vsetko v poriadku, dobre prietoky, dost plodovej vody - porod mi napriek tomu vyvolali, kedze som prenasala a mala som zelenu plodovu vodu. V tomto by som sa spolahla na lekarov

cekankacamomille
4. feb 2015

mne chceli vyvolat. Odmietla som. Doktorka- taka mlada bezdetna zaba arogantna ako vos bez akejkolvek skusenosti s tehu a spol., potom isla po chodbe dudrajuc, ze sme drze a o chvilu si budeme aj neviem co diktovat 🙂)) nepamatam presne slova/len som nad nou mavla rukou. pockala som, kym prisiel moj porodnik a hodila s nim rec, preco silou mocou chcu vyvolavat. Ved to dieta predsa len vie, kedy je cas prist na svet. dr. mi vysvetlil co a ako a odsuhlasil, ze ked nechcem, tak este pockaju, ci sa to rozbehne samo. tiez ma upozornil, ze nie je dobre dlho cakat na nieco spontanne, lebo sa moze stat, ze to babenko sa nebude chciet pytat, aj ked uz je vsetko tak ako ma byt a jednoducho moze zahynut v tele matky. nakoniec sa aj tak necakalo na spontanny porod a vyriesili to cisarskym. Vsetko dopadlo ok - len kua taaa bolest :/ 🙂))) a v septembri ma to caka zase 🙂))))

charlie1980
4. feb 2015

Ani lekar nevie urcit, ci je plodova voda zelena. Az ked su na to indikacie, a to opuch na mozocku viditelny na UZV. Takto mi to bolo vysvetlene. Preto som spravila krik v nemocnici, ci teda uz len na to cakame, kedy sa to na UZV ukaze! Riad sa pocitom. Este raz, posledne dva tyzdne mi nebolo dobre, pre mna to bolo smerodatne a rozhodujuce.

katrin21
4. feb 2015

@kaktusik007 to plati, ked sa prenasa napr. 3 tyzdne a su tam aj ine veci.....
ale nie ze mam dva dni po termine a uz sup na vyvolavanie. to je chore podla mna. Kedysi zeny tiez prenasali a neriesilo sa to tak, ako dnes...
Moja mamina nas napr. vsetky tri prenasala kazdu 2 tyzdne !! ja som sa mala narodit 17.1 a som 30.1, segry detto a vsetko bolo OK... proste u kazdej zeny je to ine... radsej prenasať, ako nieco silit...
Ja si myslim, ze som aj preto musela nakoniec na cisarsky, nechceli mi po vyvolani porodu zmaknut porodne cesty... proste akoby neboli zrele na porod.... kazda zena je ina. a intuicia je silna carodejka.. takze ak ona citi, ze cas este nie je, nech tomu aj veri 🙂

trgypadl
4. feb 2015

@katrin21 mozem sa opytat ze kde sa prenasa 3 tyzdne?

hamca
4. feb 2015

@blackchoco mne vyvolavali porod na 8 den po termine a nemozem povedat nic zle, porod bol fakt rychly a ani zdaleka nebolel tak ako prvy.
A co sa tyka tych vysledkov, ono je to dost subjetivne, napr, ja ked som prenasala, tak som chodila kazdy den na kontrolu do nemocnice a vzdy tam bol iny lekar, ktory hodnotil moj stav rozne. Podla jedneho som mala ukazkove vysledky, na druhy den zase iny doktor povedal, ze uz pred tyzdnom malo byt babo von.
Ale ja som uz citila, ze babo by malo ist fakt von, daj na svoj pocit.

mokon
4. feb 2015

@blackchoco kamoška odmietala, teraz nesie následky a bohužiaľ trvalé

asaela
4. feb 2015

nemozu ti nic, akurat tak hustit, co vie byt samo o sebe dost otravne.

v tvojom pripade ako ho opisujes- dostatok plodovej vody, prietoky v poriadku a celkovo subjektivna pohoda teba ako rodicky, na tvojom mieste by som do seba nedala babrat ani za nic. celkovo vyvolanie porodu je u mna absolutne krajne riesenie v pripade preukazatelnej nudze a zaroven intuicie, nikdy by som sa na to nedala len tak pre pohodlie lekara aby to mal pod kontrolou, prip. z dovodu, ze termin nevedia presne urcit. no a? :D ved to je totalne tipos bingo.

nezlahcujem prax, lekari toho videli a zazili naozaj dost a velka vdaka za ich pomoc a pracu, ale zasahovat do fyziologickych procesov? no to urcite, v ziadnom pripade. drzim palce a prajem vsetko dobre.

martinka117
4. feb 2015

@blackchoco tak akoze prve co ma napadlo je ze to je totalna kravina pretoze datumy podla menzesu casto krat vobec nesedia kazdopadne chodis na ultrazvuk kde ti presne povedia velkostt plodu na ktory tyzden to vychadza takze ti musia povedat aj predpokladany datum porodu a to by soom potom uz samozrejme riesila vyvolavacku podla toho..

tinushka13
4. feb 2015

Baby tak ako tak čítam.. ani jedna z vás nei je pôrodníčka ale múdre ste teda poriadne. Ja sa do toho vôbec nevyznám a nemala by som odvahu niekomu radiť čo má a čo nemá robiť. Na to máme svojho ošetrujúceho lekára, ktorému máme dôverovať a on nás sleduje celé tehu. Ak svojmu Dr. neveríte tak potom to už je na vašom triku. Sama neviem čo by som robila ale jedno je isté, radila by som sa s lekárom a nie s mamičkami na MK. Asi by som ani nechcela čítať či má niekto skúsenosť alebo nie a čo sa môže stať. Lebo všetko má dve strany a stať aj nestať sa môže v oboch prípadoch. Vravím za seba. nikomu nič neradím ani neodporúčam. Ale tu by mal radiť lekár. 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre