Pôrod tesne pred 40tkou

27. okt 2021

Ahojte, su tu nejaké maminky, ktoré rodili tesne pred 40tkou(39+)? Ako ste to zvládali? Pripadne ak máte uz deti vacsie, zvládate ich kvôli svojmu veku?

zitaje
27. okt 2021

Ja som rodila v 43r. Tehotenstvo bolo náročné, pôrod úplná krása, fakt super. Malá má dva roky a je to moje 4. dieťa. Ja osobne by som plánovane do toho nešla, ale keď už je bábo na ceste, určite sa to dá v pohodičke zvládnuť 🙂

yvkay
27. okt 2021

Áno zvládala som a zvládam, mala som 38r.a 9 mesiacov, o pár dni bude mať 9 rokov a sme partačky 💞 😊 užívam si to s ňou

jazula
27. okt 2021

Malá sa narodila v máji, v septembri som mala 40. Tehotenstvo som si vyslovene užila, bolo moje prvé a s najväčšou pravdepodobnosťou jediné… Pôrod bol v pohode, odkedy mi potvrdili, že sa otváram, do 3,5 hodiny bola na svete ❤️. Horšie je to fungovanie s neustálym spánkovým deficitom 😂, občas som unavená, ale nemenila by som to. Teraz sa začína otáčať na bruško, treba na ňu už dávať väčší pozor, sama som zvedavá ako to pôjde, keď začne loziť a chodiť 🙂. Ale mamičiek okolo/po 40 je čoraz viac a dávajú to, dám to aj ja 🙂. Veľa robí nastavenie mysle 😉

sonalove
27. okt 2021

Ahoj ja mám 13r dcéru ktorú som mala v 26 a pred 13 mesiacmi sa nám narodil synček. V novembri mám 40 🤪. Tehotenstvo bolo krásne, bezproblémové, naozaj som si ho užívala (žiadna nevoľnosť, pálenie záhy, nič) , syn sa narodil 2 týždne pred termínom prirodzeným spôsobom a relatívne rýchlo do 2 hodín od silnejších kontrakcii ( aj hojenie bolo rýchlejšie ako pri dcérke) , synček je dieta za odmenu , dobre papa, pekne spi, plače iba keď je unavený a hladný 😂. Dcerka brata miluje, blbne s ním, aj ho povaruje ak treba alebo povozi vonku s kamoskami. A ako píše @jazula si je to fakt o nastavení mysle, nastavila som sa iba pozitívne 😊😉 tak verim že to čo vyžarujem to aj dostanem👍

ailiba
27. okt 2021

@jazula myslím, že spankovy deficit cíti žena v každom veku😉... Ale krásne napísané.

ecko80
27. okt 2021

Dceru som rodila kratko po 40tke. Porod super, nestresovala som tak ako pri prvom. Mala sa narodila 4 h od prvej kontrakcie.
Co sa zvladania tyka, clovek ked musi, zvladne. Myslim, ze to zvladam v pohode od zaciatku. Nemala som ziadnu pomoc. A popri babatku este starsieho hyperaktivneho syna. Vystacili sme si s chlapom.

ancovicka21a
27. okt 2021

Rodila som dva týždne pred 40tkou..tehotenstvo bezproblémové,ziadne nevoľnosti ani nic..😊 keby mi nerastlo bruško,ani by som nevedela,ze som tehotná..rodila som sekciou,lebo som mala myom a ten bránil prirodzenemu pôrodu..starostlivosť o malú v pohode zvládam,hoci niekedy mi telo.pripomenie vek 😂

zuzanockamt
27. okt 2021

Mala som 38, v pohode, tehotenstvo, pôrod, zotavovanie lepšie ako v 28. Nerozumiem, prečo sa cítiš stará. Obe deti boli maximálne plánované.

matapo
27. okt 2021

...v pohode 🙂 bolo to uz tretie dieta, vsetko bola bleskovka, noa zvladam 😉 mam pocit akoby som s tymi detmi mladla 🙂

autor
27. okt 2021

Dakujem za odpovede, nie ze sa bojím, len som sa stretla s nie moc pre mna pozitívnou reakciou a začala som pochybovať. Akoby som bola prvá a jediná. Tak som asi hľadala povzbudenie....

ailiba
27. okt 2021

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí vedia všetko lepšie a veľmi radi sa s tým podelia s každým a to mimoriadne empatickym spôsobom. Kašli na nich. Užívaj si tehu a bábätko. 💞

kiwi3
27. okt 2021

nie si jedina a uz vobec nie prva. zeny mali vzdy deti aj po styridsiatke, lebo mohli mat, priroda to tak zariadila. jedina vynimka bola socializmus, ked sa rodilo cim skor, lebo nic lepsie na praci nebolo a aj vrchnosti to tak vyhovovalo. takze, ked sa to niekomu zda neskoro, asi je negativne ovplyvneny nasou historiou. aj moja prababka mala deda v 42ke a predpokladam, ze to nikoho vtedy netrapilo.

jaga18
27. okt 2021

Budúci týždeň budem mať 41 a môj drobec 3 mesiace. Tehotenstvo sa dalo zvládnuť celkom v pohode, pôrod som veľmi chcela prirodzený a aj sa podarilo 🙂 Boli pri nom síce komplikácie, ale nie spôsobené vekom (krátky pupocnik, zlá poloha) Bol to najnáročnejší pôrod zo všetkých troch, ale rozhodne stál za to ❤️
S drobcekom boli prvé týždne dosť náročné, ale postupne sme si zvykli. Nedala by som ho za nič na svete ❤️ a jeho starší súrodenci (29 a 16) tiež nie ❤️❤️❤️

jaga18
27. okt 2021

Nie 29 😂 20 a 16 majú starší.

deti95060810
27. okt 2021

@jaga18 už som rátala že prvé bábo si mala ozaj skoro...😉😀

luccija
27. okt 2021

@jaga18 uf už som rátala, že kedy si rodila🙂to musí byť milé po takých velkacoch zase mimino.
Autorka ľudia dávajú nevyžiadane rady radi..ja mám teraz boom okolo mňa rodenie po 40 tke minulý rok kamarátka 44 r a okolo 40 je ich asi 5.
Myslím, že chytili druhý dych vyzeraju lepšie ako po prvom, druhom niektoré majú už 3 bábätko a pochvaľujú si.Clovek je už vo svungu a asi to lepšie znáša.To strašenie vekom a nebudeš vládať a budeš stara, keď pôjde na strednú nebodaj rámček na stužkovej vie pekne znechutiť.
Moja suseda má 49 r a prvacku a kolobezkuju sa po ulici, stále niekde po vonku mamine by si netipla,že je krok od 50 tky

lulupeggy
27. okt 2021

Ja som rodila v júni a v septembri som mala 38 rokov. Je to v pohode a moje prve dieťatko. Pôrod ťažší malý mal 4060 ale dala som to

kiki68
28. okt 2021

My sme to porovnavali s kamoskou ( ona je 26 rocna) a ja 36 a obidve to zvladame cca rovnako

h2
28. okt 2021

Moja švagriná rodila svoje prvé pol roka po 40-tke. Nemala žiadne problémy ani počas tehotenstva, ani pri pôrode, ani neskôr so starostlivosťou o dieťa. (Dnes už majú 50 a 10 rokov.)

fineta
28. okt 2021

Mam podobnú skusenost, tiež taka reakcia. 😊 Dcéra sa mi narodila týždeň pred 39 a zvládam ju lepšie ako prvé dve deti porodné po 20tke. Predsa človek už nemusí riešiť existenčné problémy a môžem sa jej venovať s čistou hlavou. 😊 Tehotenstvo a pôrod ukážkový. 😊

ailiba
28. okt 2021

@kiwi3 tak to si nemyslím, že za socializmu sa nerobili ženám deti aj neskor... Moja babička rodila ako 42 ročná. Moja kamoška sa narodila svojej mame keď mala 41 rokov. Len teraz sú sociálne siete, tak sa o všetko viac vie.... V každom prípade nie je nič výnimočné porodiť dieťa aj po 40tke, presne, ako píšeš, vždy to tak bolo.

kiwi3
28. okt 2021

@ailiba ja nehovorim, ze sa nerodili vobec, v kazdom pripade bol tlak a neskor teda uz aj zvyk mat deti cim skor. uz tridsiatnicky boli vo vseobecnosti povazovane za stare

ailiba
28. okt 2021

@kiwi3 skôr si myslím, že vtedy ženy rodili skôr, lebo boli väčšie materiálne istoty. Moji rodicia sa vzali, keď mali 20 rokov, dostali byť, prácu mali istú... Tak načo by čakali? Ale teraz je iná doba. Ale celkovo sa vek rodiciek posúva, rovnako ako vek dožitia. Dnes vyzerá 30-40 ročná žena úplne inak, ako 30 rokov dozadu vyzerali ženy v tom istom veku. A každý vie, na čo sa cíti.

tatisna
28. okt 2021

Ja som 40ku oslavovala s veľkým tehotenským bruchom,prvé som mala v 37 😁 Tehotenstva aj pôrody bez problémov. Áno je to fyzicky náročné ani nie tak vynosiť a porodiť ale teraz výchova ať akčné malé deti dve,ale myslím že aj v mladšom veku by to bolo tak. Tiež by som padala na hubu. Ale to je aj terajšom situáciou že je všetko ťažšie takže nemyslím že je to taký rozdiel aby sa bral do úvahy či mať dieťa v 40 alebo nie. Ak chces a si zdravá choď do toho 😁

autor
29. okt 2021

ženy rodili aj v minulosti pred 40tkou a aj po 40tke. Len sa to tak neriešilo. Áno možno sme mohli mať aj skôr no nejak to nevyšlo. Aj si to vyčítam, lebo už tu mohol behať 2-3ročný drobec. Snažím sa myslieť, že takto to malo byť a dozvieme sa prečo až neskôr. Prišli sme pred 1,5rokom o dieťatko v 20tom týždni pre zlý vývoj. Zle som to znášala potom sa nám nedarilo. A dala som si čas že ak sa to do 40tky podarí, tak budem rada, ak nie tak sa budeme musieť zmieriť s tým, že budeme rodičia jedného dieťatka. Podarilo sa a rodiť by som mala keď budem mať 39a pol roka teda do 40tky. Ale veľmi ma znepokojili reči to v 60tke pôjdeš na stužkovú svojmu dieťaťu a nie je to neskoro ako mu pomôžeš? Ako ho zabezpečíš? Nebudeš vládať, nezvládneš výchovu v puberte..... Vôbec som na tieto reči nevedela reagovať.
Nikdy by som nikomu toto nepovedala zvlášť ak by som vedela, čím si osoba prešla.

Veľmi pekne Vám ďakujem za vaše osobné skúsenosti. Už si len veriť, že budeme zdraví a zvládneme všetko.

bozenka9532
29. okt 2021

Ženy vždy rodili v každom období, či pred, či po 40tke...
Len ako píšeš neriešilo sa,nebol internet...

A otrepaná fráza stužková.... čo bude o 20 rokov nikto nevie,za prvé či ešte stužkové budú, nevie nikto,za druhé či dieťa pôjde na školu kde bude stužková tiež nikto nevie a za tretie kto z nás čo mali minulý rok alebo tento rok majú maturanta tušil, že príde covid a stužkové viac menej nie sú ako sú..... takže téma stužková je úplne bezpredmetna...ja mám 39 a na stužkovu dcére nepôjdem...covid...a je otázne či pôjdem aspoň synovi o tri roky... takže na túto tému je úplne zbytočne reagovať....
Pokiaľ je človek zdravý, stará sa o seba,zdravo žije,tak aj v 60tke bude schopný sa postarať o už dospelé dieťa....

Príklad moju krsnu dcéru vychovala babka, ktorá ju dostala do opatery keď mala cez 60 a vnučka cca 2 roky a vychovala ju, zvládla všetko, či školu,pubertu všetko,lebo musela.....

Takže vek je iba číslo.... všetko je v hlave a v nastavení mysle....a starostlivosti o seba...

Nestresuj a užívaj si tehotenstvo....a reči jedným uchom dnu, druhým von....je to vaše rozhodnutie, vaše dieťa,vy sa budete starať....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre