Problémové správanie štvorročnej

15. sep 2021

Prosim poradte,
Už nevieme ako s manželom dalej nasej dcere by sme zniesli aj modre z neba len, aby bola spokojna a stastna… Ale posledné 3 mesiace nechápeme, čo sa s ňou deje… je neskutocne problemova veľa sa s manzelom koli nej hádame… ráno sa jej nechce vstavat do školky plače ide tam s nechuťou, pride domov zo skolky place lebo sa nechce obliekat, vecer place lebo sa nechce kupat 🤦‍♀️ Medzi tym ju 100x upozornime nech si obuje papuce lebo bude chora, nereaguje na nic absolutne… je starsou sestrou a mala by ist vzornym prikladom mladsiemu surodencovi…. Pritom sa prisposobuje jeho mentalite 😕 nevie ho nic naucit, len ho stale bije a on pekne okolo nej 🥲 ked ideme niekam na prechadzku vytrhne sa mi a ide sama napred 🥲
Baby ja som fakt na prášky ja stracam zmysel života, nemam chut na usmev, radost ked mi to robi… nejde na nu ani po dobrom, ani po zlom 😔
Prosim poradte teeba detsku psychologicku ci co?

zuzanapjat
15. sep 2021

Okrem iného druhý stupeň vzdoru môžu byť zdravotné problémy. Ach, ako som ja milovala byť chorá... doma s mamou... To si človek uvedomí až v dospelosti.....

mabenn
15. sep 2021

a ako bonus ti bude trieskat mladsieho surodenca, lebo silnejsi slabsieho moze sa naucila...inak fyzicke tresty v skolke su zakazane, ale vidim, ze este funguje toto niekde, uz to citam v druhej teme dnes na MK...hroza

via88
15. sep 2021

No toto, ze ma ist vzorom aj mna zaskocilo, vy ste na co akoze? 4 rocna je take dieta male este, ze az a nie vzor...ma este dost svojich vlastnych vzdorov a ma ne narok.
ale k veci, aj nas toto robi, ale su to obdobia, cele leto zle... v skolke nedobry, kazde poobedie, ked som ponho prisla len staznosti v podstate.. doma tiez neporadis. a zo dna na den to preslo a v skolke ho chvalia 🙂 toto sa opakovalo za posledne dva roky viac krat, ma 4 a pol. Treba to asi len prezit, rast, menit sa, dozrievat aucit sa stale nieco nove v zivote pre ne tiez nie je asi take lahke 🙂

via88
15. sep 2021

@zuzanapjat ah toto je aj moja skusenost so skolkou a kopec inych krivd, co ani nerozpisujem, ale fakt sila... na skolku dodnes spominam skor v zlom :-/ bohuzial. u nas v skolke teraz, kde mam syna, mozu ist ma wece slobodne kedy chcu, ako doma 🙂 verim, ze to tam ma ine ako sme mali my

nevenka
16. sep 2021

@pribinak viac ani netreba dodat. Presne by som to takto zhrnula. Ziadne modre z neba a ziadny priklad bema co robit mladsiemu surodencovi. Ved to je taky stres pre to decko, just bude trucovat. Ked ho rodicia tlacia minimalne o 4 roky dopredu...😒

nevenka
16. sep 2021

@tom_i spravne, ja mam 8 a 6 rocnych a maleho 9 mesacneho. A od zaciatku mi pomahaju, velky uz mi zavrie okno, ked fuka na babatko, podaju plienku, kremik, uterak pri kupani...je to uz iby vek, ale pamatam si, ako som syna robila velmi doleziteho, ked mal malu sestricku. Podat, priniest hracku, pochvalit za kazdu volovinku. Ale on siel do skolky po roku doma s babatkom, nesiel ako 3 rocny, ale 4 rocny. A on je odmalicka taky, ze mu nevadilo byt s cudzimi ludmi, neplakal, chodil rad, to bola malina s nim. Dcerka uz bola taky placko. Kazde dieta je ine.

zuzanapjat
16. sep 2021

Dospelí, skúste si predstaviť, že máte doma prácu, ktorá vás baví. Máte tam pohodu, bezpečie, pokoj. Každé ráno vás zobudím a pošlem do práce mimo domov, ktorá vás nebaví, kde napr. vás terorizuje šéf, alebo kolegovia. V tej práci vám budú dávať príkazy, ktoré proti svojej vôli budete musieť plniť. Dokonca jesť vám dajú divné zapáchajúce jedlo na ktoré nemáte chuť. Prídete domov ... a ja, ktorá vás tam nemilosrdne bezpodmienečne, napriek tomu ako to cítite posielam - vám budem dávať ďalšie príkazy. Budete ich plniť, alebo budete mať chuť sa im zoprieť? A chcete byť tými ktorí rezignujú a zvyknú si, alebo tými, ktorí budú bojovať za svoju slobodu? Lebo ja mám pocit, že rodičia vychovávajú nehnevajte sa, ale poddaných od útleho detstva.

lsimo
16. sep 2021

@zuzanapjat skvelo si to napísala a mal by si to podľa mňa prečítať každý rodič. Málo ktorý sa na to totiž to vie pozrieť takto z druhej strany

rubinka
16. sep 2021

Žiadneho psychológa netreba je to obyčajná žiarlivosť na súrodenca, nerobte z každého vzdoroviteho dieťaťa prípad pre psychológa. Čo téma na MK to večná rada choď za psychológom. Aj si uvedomujete aký to má dopad na to dieťa? Spomínať si že rodičia s ním behali po psychológoch? No nič príjemné teda. Čo robili nase mamy babky? A vychovali a poradili si s deťmi aj bez netu a psychológov. Toto je úplne bežné obdobie v živote dieťaťa skrátka vzdoruje škúša hranice atď...

luccija
16. sep 2021

Tak skúša, upozornuje...čo myslíš, že je jediné dieťa, ktoré si nechce obuť papuče, alebo sa kúpať?Tak jej ich obuj ty.Ono s deťmi je to niekedy neustály boj a doťahovanie kto z koho.Moze žiarliť, byť taká vzpurna povaha...ja by som ju tiež nechala doma, alebo pol deň.
@zuzanapjat aj, keď som robila v škôlke mám na túto inštitúciu rovnaký názor.Aj preto som dala dieťa až do predškolskej a v práci časom výpoveď, lebo mi bolo proti morálke a citom pozerať sa na to.

luccija
16. sep 2021

@zuzanapjat ale niektorí Ti napíšu, že to je bežný život, že si dieťa nemôže vyberať či pôjde či nepôjde, my sme boli v jasliach od pol roka a podobne...od malička počúvajú rozkazy, režim a potom sa doma nevedia vpratať do kože a musia vypustiť paru

nevenka
16. sep 2021

@zuzanapjat ale zase, netreba to az tak prehanat s tym, ze sa tam vyrabaju roboti. Ved dieta sa v istom veku musi naucit pravidlam a tomu, ze nie vzdy moze robit len to, na co ma chut. V skole sa tiez nikto nikoho nepyta, ci ma chut kreslit, ked ma pisat pismenka. A viem teda, ze mojmu to nie je po chuti, pretoze to je namahave na jemnu motoriku, musi sa velmi sustredit. Ale naucit sa to musi.
Dcerka bola velmi citliva a bez maminky ani na krok a tam sa osamostatnila, nasla si kamaratky, rada tam chodi.
Ona napriklad nechodila a nechodi na velku potrebu v skolke, ale nie preto, ze by jej zakazovali. Nase deti teda pustia sa vycikat, vykakat. Neviem, co su to za praktiky, ze nie 🙄. No ale nechodi, lebo tam maju take zachody, ze len vedla seba, ziadna priecka, zaves, ziadne sukromie. Aj doma, cikat chodila bez provlemov a trvalo mi, kym som prisla na to, ze jej vadi otvorene wc, ze sa musi zavriet. A potom sa vykaka v pohode. Synovi je to suma fuk 😅.

1katus1
16. sep 2021

O koľkej chodí dcéra spávať ? Nerobí problémy hlavne keď.vidi že drzis malého ? Skúste si spraviť raz za týždeň čas len o vás dvoch. Ak potrebuješ nakúpiť daj späť malého nech je s ním chlap a ty chod s dcérou do obchodu na zmrzlinu skrátka niekde s ňou choď. To isté manžel ty ostane s malým on nech ju vezme na prechádzajú aby sa mohli rozprávať treba ju počúvať a raz povie čo jej chýba. Niekedy stačí objatie. Čo sa týka škôlky nedá sa preložiť do triedy ak učiteľka z minulého roka ?

rubinka
16. sep 2021

Ešte jedna poznámka z toho čo som prečítala mám pocit že máš prehnane očakávania že máš utkvelu predstavu že dieťa má poslucháť ako taký psík a keď nie tak príde trest alebo nedostane to čo chce. Ono je to v poriadku pokiaľ ide o vážne veci ale nie pri každej prkotine typu neobula si papuče atď. To už je potom drezúra nie výchova. Ty chces aby tvoje dieťa bolo ako robot a vykonalo každý váš príkaz inak bude zle nedobre no takto dieťa nefunguje a už vôbec nie vo veku 4 rokov. Nechce si sama obuť papuče? Obuj jej ty. Nechce sa kúpať skús ju nalákať na niečo napríklad že sa bude hrať vo vani s loďami atď. Ak sa okupe o deň neskôr svet sa nezrúti. Dávať ju za príklad mladšiemu súrodencovi? To je top hláška ktorú neznášajú všetky deti. Treba ísť na to nenápadne vyzdvihovať pozri aká si šikovná, povedať tomu malému pozri ako tvoja sestrička už vie....skús to tiež. Skrátka chváliť ju vyzdvihovať nie cepovat že ty už máš 4 tak sa tak správaj buď príkladom. Zlož ružové okuliare čím skôr.

zuzanapjat
16. sep 2021

@nevenka nie, nemusí... najväčšia tragédia je práve to, že musí. Musí sa učiť písať, hoci ešte na to nedorástlo, musí sa učiť počítať hoci ešte ho to nebaví. Musí sa učiť veci, na ktoré vlohy nemá, alebo je to pre neho priskoro. Tragédia školstva a celého tohto systému. Spravte si medzi deckami rôzneho veku prieskum, či chodia do školy rady a prečo. Väčšina školu berie ako nutné zlo, učenie taktiež a tie ktoré sa tešia tak kvôli kamarátom. Učenie je prirodzená ľudská vlastnosť..... a človek by sa mal učiť to, čo má rád, čo ho zaujíma a čo ho obohacuje. Učiť by sa mal CHCIEŤ a nie MUSIEŤ. Kopec detí ktoré sú nútené chodiť do škôlky a školy má zdravotné problémy.... zápchy, poruchy prijímania potravy, zápaly močových ciest, astmatické záchvaty, zvracanie každé ráno a bolesti brucha a xy ďalších vecí, ktoré vyplývajú zo psychiky. Väčšina detí si nezvykne, ale rezignuje a to je rozdiel.