Štvorročná dcérka nespolupracuje so zubárkou

vavrenka
30. mar 2015

ahojte, som vynervovane, poradte mi,dcerka skoro 4 rocna odmieta spolupracovat so zubarkou, ktora je fakt velmi trpezliva, kreativna v motivacii svojich malych pacientov, aby spolupracovali. Doma sme sa snazili s muzomako sme vedeli ju prirpavit na osetrenie, pouzerali si filmik pre deti o zubnom kaze, hrali sme sa na zubara atd..
a ked sme prisli - uz druhykrat, leboaj prvy krat neotvorila pusu, proste nic, zaidne osetrenie sa nekonalo.Boli sem tam hodinu!! Taku super zubarku som snad este nestretla, vyskusali sme spolocne vsetko. Problem je, zeHanka ma naozaj hlboky kaz dole a hore este dalsie dva ☹, takze je viac ako ziaduce tie zubky opravit. Co mame robit?
Vraj na nu mozno caka casom pohotovost, ak by jej nahodou opuchol, a ze tam sa s nou nikto nebude natahovat, ze jej ten zub urobia nasilu ☹
Neviem, co mam robit, ci cakat, az bude mat take bolesti, ze opuchne a potom ju vrestiacu dat znehybnit, zverakom otvorit usta, alebo hladat nejakeho zubara, ktory by bo ochotny jej nasilim zub opravit uz teraz.. prosim, nemate nejaku mudru radu? oboje sa mi zda strasne, ale slepie o kusok sa mi zda, opravit tie zuby teraz, ako v bolesti☹

janka279
30. mar 2015

@vavrenka Zial neviem, kolko stoji sedacia. Mne ju neponukli, riesila som CA. Pozerala som aj skrateny cennik dostupny na internete toho mojho zubara, ale zrovna sedacia tam nebola uvedena. 😒 ono ceny sa dost lisia. Ja som si vsimla, ze u mojho zubara je cena za vyvrtanie zuba a bielu plombu zhruba dvojnasobna, ako u inych sukromnikov.
A na koho ti dali kontakt?

vavrenka
autor
30. mar 2015

@janka279 doktorka tulekova. a CA stoji koko? ak chces, tak do IP, aspon, aby som si orientacne vedeal predstavit, ci je to 100 alebo 500e

janka279
30. mar 2015

@vavrenka pri CA je prva hodina 200 eur, kazda nasledna hodina 120 eur. Ale to je drahsie ako sedacia, lebo tam musi byt anesteziolog, plus anestezika su drahsie.

janka279
30. mar 2015

@vavrenka Toto je len CA. Este sa napocitava cena za osetrenie zubka, resp. zubkov. Dobre je urobit vsetko, ked je uz dieta v anesteze.

dijefcatko
30. mar 2015

@vavrenka my sme boli v BB, platila som len 30eur za 4 zúbky

vavrenka
autor
30. mar 2015

@dijefcatko a davala si aj tu sedaciu?

laura851
30. mar 2015

@janka279 ja chodim inam 😄

laura851
30. mar 2015

@vavrenka ten rajsky stoji 20€, nam vytrhla dva zuby, tak sa to dalo, keby mam zaplatit za kazdy zub zvlast rajsky, tak to by sme neutiahli 😄

lenadka
30. mar 2015

@kaktusik007 že by strach z neznámeho ak niečo nepozná??? ty sama ako dospelá si to na sebe nezažila, každý to zažíva, napr. pred pohovorom do zamestnania, pred nástupom do novej školy...trochu sa bojíš sa aj keď vieš o čo ide a si dospelá....čím som ja spôsobila napr. kde je chyba vo mne, že moja dcéra potom ako jej zubárka zavŕtala do jazyka viac ústa otvoriť nechcela??? Už len ten sprostý zvuk vŕtačky a vŕtania, aj jej dcéra si 1x dala zub bez problémov opraviť, moja tiež, 2x vedela do čoho ide a nešlo to? Lebo vŕtanie zuba aj dospelý znáša ťažko, koľký dospelý majú s toho fóbiu...tak aká chyba rodiča? Bodaj by ti všetko v živote s deťmi išlo tak ľahko ako si predstavuješ 🙂

dijefcatko
30. mar 2015

@vavrenka nie, my sme mali celkovú anestézu. za tú som neplatila nič.

marcelatje
30. mar 2015

@vavrenka musíš si zvážiť všetky klady a zápory. Rajský plyn situáciu zľahčí (niekde sa platí na čas, je to asi najlacnejšia alternatíva) dieťaťu navodí príjemný pocit no nezaručí že sa dieťa zákroku nebude brániť, pri sedácii sa podá medikament po ktorom je dieťa síce tiež ako nadrogované, môže sa brániť ale plusom je že po zákroku si nič nepamätá (čo rajský plyn neposkytuje) my sme platili cca 130,- EUR (závisí aj od toho čo konkrétne treba robiť) po zákroku ostávaš v čakárni kým liek nezmetabolizuje a dieťa je opäť vo svojej koži čo trvá cca 1-1,5 hod. , CA je najdrahšia do súkromného centra prichádza anesteziológ, nemusíš byť s dieťaťom hospitalizovaná, no výhodou je že urobia všetko naraz (ceny sa líšia no kľudne rátaj aj 1 500,- EUR) tieto ceny sú zo súkromnej kliniky, neviem ako je to v štátnych zariadeniach.
Termín sme dostali tiež dosť neskoro, no zavolali nám skôr, lebo sme sa dali zapísať na čakačku a keď sa im nejaký termín uvoľnil volali nám a vzhľadom na stav nás riešili urgentne.

lenadka
30. mar 2015

@vavrenka neskúsiš s ňou ísť ešte raz ku svojej zubárke? Moja si to na 3-tí pokus dala opraviť, ani som nečakala, povedala som si. že posledný pokus a našťastie to vyšlo, nič som jej nedala, pred tým mi Dr. radila sať dithiaden aby bola oblbnutá, ale ja som nedala nič a nejak sme ju ukecali 🙂

vavrenka
autor
30. mar 2015

@lenadka uz mame termin k tej doki, co oblbuje deti 😉 a nasa doktorka ma sialene dlhe terminy a priznam sa, aj sa trochu hanbim, a aj mam tusaka, ze to inak nepojde, hanka ma ozajstnu pubertu, vsetci-vratane nej sme z toho unaveni, velmi zle obdobie, s mm sem sa dohodli, ze sa jej intenzivne povenujem - budem pravidelne iba s nou, snad sa trosku upokoji a nasyti mojej pozornosti

vavrenka
autor
30. mar 2015

@marcelatje ideme k sukromnej doktorke, a ako to funguje, ked sa dieta pri sedacii brani? jejda.. hani by aj spolupracovala, ale brani jej strach, dat jej tak neico proti strachu, to by pomohlo...

marcelatje
30. mar 2015

@vavrenka bráni sa úplne štandardne ako by to robila bez oblbovákov. Kope, plače, treba ju držať........ - závisí aj od temperamentu. No výhodou je že si to po odzenení účinkov lieku vôbec nepamätá.

vavrenka
autor
30. mar 2015

@marcelatje ale ako jej otvoria papulku? nasilu?

marcelatje
30. mar 2015

@vavrenka popravde ja som pri tom nebola, bol tam muž nakoľko som pred pôrodom asi by som ju na tom bruchu neudržala, ale je logické že keď plače má otvorené ústa 😅
Ale u nás plač začal až po tom čo začali vŕtať, inak pusinku otvorila dobrovoľne.

tova
31. mar 2015

@vavrenka rob ako myslis je spravne pre vas. Ja som v 3r. dceru nemohla u zubara donutit ani usta otvorit, trebalo jej opravit 1 vacsi kaz, urcite som nechela cakat kym jej opuchne alebo ju dovat do narkozy. Zubari maju taku dosku (ako v zachranke co priviazu pasom ruky nohy) na to si lahla, zviazali nohy, ruky (suchym zipsom ako do perinky) otvorili usta, ja som ju drzala za ruku aby ma aspon citila, zubarka mala behom 2 min. opraveny zub. Odisli sme od zubara po 5min. dcera aj zabudla ze u zubara bola, isli sme do nakupneho centra, rozpravala, sa smiala, nikdy nespomina zubara, kupili sme hracku, a odvtedy nie su ziadne kazy. Na prehliadku ked isla po roku, tak otvorila usta bez roblemov. Predtym som jej ukazala ako tam sedi vacsie dievca samozrejme neplakalo tak pozorovala.

janulik2008
31. mar 2015

Presne si pamatam ked som mala asi 5 ako som sa drzala v cakarni stolicky co som xubarku neznasala. Sukromnicka ale bol to otras permanentne som vraj mala zuby pokazene a neumyte pritom som si ich drhla az ked sa pani zubarka rozhodla mi vytrhnut zuby kt boli uz trvale mama povedala dost a dala ma k dosperlackemu. A cudujsa svete nebol problem ale bat sa bojim stale je to vo mne uz 🙂

kristina0307
31. mar 2015

@mamulienka30 ahoj.prosim ta chcem sa spytat,kde robia tu narkozu zdarm do 7rockov.lebo vsetko co som nasla sa plati.na 1hodinunarkozy je 150az 200eur.a kazda pol hodinka dalsie peniaze.moj syncek sa tiez velmiboji.zubarovi sa nepodarilo osetritmu zubky a nebol nanho ani moc mily,preto chcem inu zubarku,taku ktora je trpezliva na deti.tazkovsa veru hlada

vavrenka
autor
31. mar 2015

@kristina0307 neviem, neviem, ci niekde davaju anestezu zdrama. myslim, ze nie.. ☹ , teda odpovedam az emulienku,a el reisim to iste, co ty

janka279
31. mar 2015

@kristina0307
@vavrenka
Teraz mozno trepnem uplnu blbost, ale zda sa mi, ze ked je psychologom/psychiatrom potvrdena fobia zo zubara, ze v statnom zariadeni by malo byt osetrenie v CA zdarma, preplatene poistovnou. To sa tusim robi na Heydukovej na stomatochirurgii. Nieco take sa mi mari, ale nie je to 100%. No mozu tam byt tie cakacky. Mozno to stoji za preverenie.

kristina0307
31. mar 2015

Dakujem za odpoved.tiez riesim synkove zubky,zubar to snim nezvladol,aj zacal vrtat a musel prestat.a nemal nanho nervy☹.dnes som brhala po topolcanoch a hladala zubarku.fakt neviem co spravit.ma dost kazov,a pritom sladkost si da raz za tyzden ani to niekedy nie,a umyva si zubky stale aj vyplachuje vodou ustnou.tej narkozy sa nejak bojim.a dnes som pisala do smileclinic do piestan,o cennik a oco ide,napisali mi zevdetom to tam nerobia.ze nech vyhladam radsej v blizkom okoli zubara a dam mu spravit zubky bez celkovej anestezy.uzneviem co.stoji to velmi moc penazi a 300e veru nemam

kristina0307
31. mar 2015

@janka279 veru aj ja som pocula,dokonca moja jedna znama chodila psychologicke kvoli zubom a potom si ich dala robit v BA.ale netusim ci aj platila.chudacik bolievaju ho a bojim sa ze sa mu ie kazy dostanu aj na tie krasne predne zubky,co mu narastli konecne

kristina0307
31. mar 2015

A ked som sa spytala u doktora na tu narkozu,sestricka mi povedala ze to robia v martine

kristina0307
31. mar 2015

@vavrenka a prosim ta kde je ta vasa zubarka,paci sa mi akuvydrz mala s tvojou malickou.ten moj zubar bol onicom

maznacik007
31. mar 2015

@kristina0307 v Martine robili tusim len pre ZTP deti .. kamaratka tam chodi s autikom a tiez cakas na termin... a chcela aj dcerku dat tam /ma panicky strach zo zubara ale nie ZTP/ a nechceli ju tam zobrat...

nam to robili na Kramaroch - a stomatochirurg prisiel z Heydukovej .. a neplatili sme nic ale on to mal komplikovane... /nevedeli to doriesit len s injekciami tie si pichnut dal a niekolko/

kristina0307
31. mar 2015

@maznacik007 a tiez ste chodili psychologicke?to by mi tak nevadilo,len sa bojim tej narkozy, aby to dopadlo dobre

maznacik007
31. mar 2015

@kristina0307 nie kvôli zubom nie k psychologicke chodi tam lebo ma ADHD... u nas sa to zbehlo rychlo ... rozbolela ho v septembri stolicka ... plakal a kedze bola nedela sli sme na pohotovost do BA tu mu dali injekciu a skusil ju vytrhnut /ma 6 rokov stolicka mliecna/ rozlomila sa mu v kliestoch plus poskodil aj tu vedlajsiu - mlady zubar tak dalsiu injekciu a skusal znovu cele mu to rozbabral po hodine ze on to nevie dal mu ATB a v utorok na detsku stomatochirurgiu na Heydukovej ... /v pondelok bol statny sviatok/ pohotovost sme platili cca 15 - 20 EUR/
tak sme isli tam tam milion ludi .. deti dospely vsetci spolu cakali ... decka zapuchnute ... potom nas vzali ... dali dalsiu injekciu a skusili oni ale neslo to ... tak poslali nas na RTG /tam 10 EUR/ a ze mas nieco s tymi korenmi /cysta ci co/ ze to by mu museli min. pol hodinu vysekavat pod injekciami ale to by nezvladol tak nas poslali na kramare s papiermi .. tam nam dali termin na stvrtok nastup piatok operacia / ale teda pod ATB uz aj puchol / po operacii mal dost velke bolesti ale davali mu novalgin a na stehy sme sli potom uz na Heydukovu .... to si dal vybrat uz pekne ... vyberal mu to ten co ho operoval....

ziadne potvrdenie od psychológa sme neniesli to by sme uz ani nestihli obehat ... maly este aj trochu chripel ..a pokasliaval ale aj tak ho uspavali....

vavrenka
autor
31. mar 2015

@kristina0307 je to dr. docolomanska, robi v hroskom parku - hladaj mudr. docolomansky - ona je jeho manzelka a robia v susediacich meistnsotiach, neviem, ci je aj ona na nete. on uricte ano. a maju spolocny telefon., je naozaj super, robi poctivo a s detmi to vie. nekonecna trpezlivost. chce zaviest v ich ambulancii rajsky plyn prave pre taketo deticky, len je to este v stadiu vybavovania, takze ktohovie, ekdy sa to zrealizuje, minimalne, co mi vravela, ze buduci mesiac to este urcite nebude...