Dcéra chce na Vianoce veľmi drahý mobil

8. okt 2023

Čaute. Zaujíma ma, ako to robíte vy. Deťom sme kúpili mobily, majú Iphony pár rokov, už také staršie. Dcéra mi tvrdí, že všetci (áno viem ako všetci 😀) majú drahé telefóny, iphone 12,13,14. A teraz moja otázka. Financie na to sú, ale príde mi absolútne scestné, aby som 14ročnej dcére kupovala tak drahý mobil. Tí, ktorí ste ho kúpili, museli si dolozit zo “svojich”, alebo sa na to zlozila aj rodina, alebo ste proste kupili lebo? Obavam sa toho, ze teraz to bude superdrahy mobil a potom neskor to bude co?

sissy27
8. okt 2023

Nikdy som od dcery neziadala, aby si prispievala na darceky. Bud na to mam a kupim, alebo na to nemam / nie som ochotna a nekupim a musi sa zariadit inak. Ak si ma z toho cast platit sama, tak uz to v mojich ociach nie je darcek.

alickapusinka
8. okt 2023

Ešte to 1000 eurový telefon načo 14 ročnej sopliačke telefon za také peniaze ta by mala taký telefon že by sa jej ho odnechcelo. Robiť zo seba frajerku za rodičovské peniaze v žiadnom prípade chcela by ho nech ide na 15 rokov na brigádu nech šetrí a nech si ho kúpi. Mnoho dospelých zarábajúcich si to nekúpi lebo je to zbytočnosť dať za mobil toľko peniazi.

walentina7
8. okt 2023

Nekúpila by som. Dcéra má roky samsung a je spokojná. Chvalabohu mám skromné normálne deti. Nikdy nemali ani drahé oblečenie a nikdy mi nič nevyčítali. Vážia si peniaze a šetria si. Nikdy neminuli na zbytočnosti.

sissy27
8. okt 2023

A este doplnim, ze dcera je zodpovedna, v podstate bezproblemova (drobnosti sa samozrejme vyskytnu), veci si vazi a dava pozor. A tiez nevyzaduje vsetko najnovsie najdrahsie lebo to prave vyslo a je to in, posledny iphone mala 4-5 rokov.

andrejka1974
8. okt 2023

Nie deti sa musia naučiť vážiť si peniaze a vermi dostanú len to čo si zaslúžia jednoducho jej povedz nie a ak bude neoblomna povedz jej za dva roky budeš brigádovať a vtedy si ho môžeš kúpiť z vlastných peňazí

alica2202
8. okt 2023

Ja by som mozno aj kupila. Ja som si teraz kupila 11-ku, ale predtym som mala 7 plus a vydrzal mi 6 rokov (musela som kupit novy kvoli rozbitemu displeju, z ktoreho mi uz odpadavali kusky skla :D ) Chapem, ze preco chce z tych novsich, potreba ukazat sa je silnejsia. ALE bola by dorazne upozornena, ze v pripade, ze by sa jej rozbil, stratil, ako nahradu by dostala nejaku obcajnu sunku, prip. ostala bez mobilu, kym by si napr. za peniaze z narodenin, menin, pomocou doma a pod. zarobila na dalsi. A samozrejme by som zdoraznila, ze to neovyplyvni jej vysledky v skole 🙂

ahhola
8. okt 2023

Vybodni sa na ňu, ukaz jej model telefónnej búdky a povedz jej, ze to bol tvoj mobil. Iste ma aj stolový PC, alebo tablet, na kašľať im, vo všeobecnosti. Len chodia jak matohy po uliciach, vrazia do značky, padnú do jamy, vlezu pod vlak. 💣Nasr..

autor
8. okt 2023

Ďakujem za slušné komentáre k veci. V podstate to moju dilemu vyriešilo, diskusia je preto pre mňa ukončená 😊. Pekný večer žienky

tykat
8. okt 2023

@heleninamama syn ma na gymku tiez prevahu spoluziakov financne "za vodou" a je to kus od kusu, su taki ze bez najnovsieho iPhonu by asi skolabovali aj taki co maju stare obite mobily a vobec si na to nepotrpia, skor sa z toho smeju. Keby som sfotila synov mobil tak vyzera ze som ho nasla niekde na skladke. Polepeny lep.paskou, obity. Polroka mu na policke stal skoro najnovsi iPhone od muza (ten musi mat uplne najnovsi model 😊) a syn nebol schopny si ho prehodit zo stareho.

tykat
8. okt 2023

Ja by som kupila, svoje deti poznam a ak niekedy nieco fakt drahe chceli tak to dostali. Vzdy to bolo kvoli funkcnosti, nie kvoli znacke. Z tych znackovych drahych veci to boli skor nejake zberatelske postavicky, lego alebo karty. Tiez sme vyhoveli. 😊

Mozno ma ovplyvnuje moja minulost kde rodicia peniaze mali ale nikdy mi nieco nekupili len preto ze som to velmi chcela (ani sebe nekupili, aby som bola presna).

heleninamama
8. okt 2023

@tykat Súhlasím, ale veľký rozdiel je aj v tom, či ide o chlapca alebo dievča. V mojom prípade je dievča finančne oveľa náročnejšie. Nielen na mobil, ale aj na oblečenie, obuv, kozmetiku, proste, sleduje všetky trendy a všetko aj chce. Chalani mnohé veci neriešia. Potvrdili mi to aj viaceré kamošky, či majú doma párik a snažili sa ich vychovávať rovnako.

0silvia0
8. okt 2023

14 rocne decka este maju velke oci. Moje deti maju 20 a 22 rokov a tvrdia, ze 700-900 € by za mobil nedali. Maju sice iphony, ale starsie a lacnejsie varianty.

tykat
8. okt 2023

@heleninamama mam aj starsiu dceru ale nemam skusenost, ona je v tomto ako chalan.
A ano viac to u syna riesia dievcata, modne trendy, mobily a tak. Chalani z toho maju srandu. Aj oblecko nosia take noname, znackami vyslovene pohrdaju, vraj nebudu podporovat "vypalnicky modny terorizmus" 😁 👍

0silvia0
8. okt 2023

@heleninamama u nas bol vzdy narocnejsi a chtivejsi syn, dcera bola vzdy skromnejsia. Jeho bolo treba vysikovat v 16tich na brigadu, aby pocitil na vlastnej kozi hodnotu penazi. Dcera tuto lekciu nepotrebovala, cize u nas sa nevychovavalo rovnako.

marca12
8. okt 2023

Ja by som nekupila. Ten mobil je pre manazerov,pre obycajneho cloveka su to zbytocne vyhodene peniaze a nikdy ten mobil nevyuzije k tomu,na co je urceny. Na telefonaty,chatovanie a hranie hier jej staci obycajnejsi mobil. Paradox je,ze mam kamosov,ktori su dobre zabezpeceni,ale v tomto detom neustuju.

kaktusik007
8. okt 2023

no ja ti takto poviem, aj ked uz si asi rozhodnuta... na apple zariadeniach som cez 10 rokov, a proste deckam som kupila iphone... Dolezite podla mna je, aky model ma teraz. Mladsiemu odisiel telefon a zrovna sa dostal na osemrocne gymnazium - kupila som mu SE 2022. U starsieho som videla, ze je z toho smutny, tak nejak sa mi podarilo mu kupit ten isty model a dostal ho na vianoce, pol roka po mladsom 🙂 ale teda vedia, ze na dalsi model si uz budu musiet zarobit sami - pretoze iphone im v pohode tych 5 rokov vydrzi. Co sa tyka pocitacov, maju macbooky. A osobne si ani neviem predstavit kupit im nieco ine.

taminka1986
8. okt 2023

No,moja ma necelych 11 a spoluziacky nove iphony,tak prisla s tym ze ci jej kupim😁Financie nie su problem ale nekupim. Na 18ku jej co mam kupit,rovno BMW?Ja jej vravim,ze ani ja taky nemam,preco by som jej taky mala kupit? ja mam obycajny Xiaomi a som spokojna😅 Takze nie,nekupim uz len preto ze si myslim ze jej taky telefon aby mi zavolala a vykvakala sa so spoluziakmi staci. A ked bude vacsia a dolozi si treba z brigady,mozno budem o tom uvazovat.

deti95060810
8. okt 2023

@pribinak to je aký pomer 30:50 ....🙄

avonladyba
8. okt 2023

Keby mala aspoň 16. A zložiť sa na to všetci čo jej kupujú darček na Vianoce, ze by nič nekúpili len dali penaize a tak by sa to poskladalo. Taktiež dcéra by si mohla odpracovať napríklad v domácnosti upratovaním každú sobotu komplet napríklad po dobu pol roka 😄

beataxxx
8. okt 2023

Ono je to tak, ze kto ma raz iPhone, uz iny mobil nechce….my sme tiez urobili chybu-k sviatku sme dostali s dcerou nove iPhony a tie akoze stare (dvojrocne) sme dali detom jedenastrocnym , tiez nam to potom doslo, ze to asi nebol dobry napad, ale brali sme to tak, ze ved ich mame v supliku a idu Vianoce…..

duppka13
8. okt 2023

Ked som mala 16 rokov zacinali vtedy prve male mobily, pamatam si to dodnes ze ten co som chcela stal 3400 sk, skoro polku maminej vyplaty. Nasi mi odpustili domace prace aby som mohla chodit po skole na brigady a nasetrila som si na neho. Teraz s mojou dcerou by som postupovala rovnako. Ak je nieco nadstandard nech si na to zarobi.

rachel36a
8. okt 2023

Nie nekúpila by som...starsi syn ked chcel drahy mobil, tak si musel nan zarobit.uz vidim ako vsetci v triede maju mobil za 1000€... mam susedy v tom veku, maju mobili za stovku a suu spokojne...

ciernysokol
9. okt 2023

@dejka77 ja neviem,ako je to s vyssou radou,ale iphony a ipady po case uz neupdatuju a prestanu nacitavat stranky.mam ipad,stary,uz nefunguje na nic,pretoze nan nie je dostupny update.dost ma to rozculilo,viac som nekupila.nepamatam,kolko rokov od vyroby to bolo,mozno 7,8.chapem,ze tak dlho si ludia pocitace a mobily nedrzia,ale mne sa to zas nepaci,ze tak draha vec prestane fungovat,lebo to vyrobca urcil a musim kupit novu.pri microsofte sa mi stalo to iste po 20 rokoch.starsiu verziu iphonu by som teda nekupovala.

ciernysokol
9. okt 2023

@beataxxx ja som mala iphone a ipad a uz by som nechcela.boli ok,ale len do casu.

ddaassuullaa
9. okt 2023

Mne sa velmi paci tvoj pristup, teda ze peniaze na to su, ale premyslas, ci to je ok napad a kam to moze viest👌 dceru si poznas najlepsie, tiez vies posudit geneticke vlastnosti, ktore od vas dostala do vienka. Kludne sa s nou porozpravajte, ze porovnavat sa so "vsetkymi" je take malomestiacke, ze nemas problem, ale z toho budu vyplyvat dalsie veci - ak si ho rozbije, strati, ponesie naklady. Ak vyjde novy model, tak si treba uvedomit, ze telefon sa kupuje na viac rokov. No a teda uplne najlepsie pre pochopenie cien je nech ukaze, ako dokaze hospodarit😁 moja najprv narazila cumak, dala som jej peniaze na mesiac: doprava, strava (to som jej vypocitala), nejaky kus oblecka (odhadom) a cosi extra. Ona sa isla doblaznit z tej sumy....po 2 tyzdnoch bola v keli, ze ako sa z toho da.vyzit😂
Teraz ma 15 a strasne si chce zarabat. Problem je, ze 15 rocnych malokde vezmu. Ale zalozila som jej ucet len na jej prijmy z "prace", aby videla, ake je to tazke na nejaky ciel si zarobit. Najlepsie bolo, ze banka jej po zalozeni uctu poslala prvych 30€ na ucet, tak zatial sa to mina ucinku😁 ide teraz robit cely vikend, tak to budu vlastne prve zarobene peniaze, som zvedava aku depku chyti, ked uvidi sumu a pochopi, ze aby si zarobila na napr autoskolu, notebook....sa pri nepravidelnom prijme nacaka....

kvetinka75
9. okt 2023

@heleninamama ja mám dcéru, ale tak ona nikdy neriešila ani značku na oblečení ani drahé mobily a pod. Na oblečenie, ktoré nosí von si ,,potrpí,, ale kupuje veci vo výpredajoch ,takže veľa ju nevídu, tak isto si potrpí na kvalitnú kozmetiku ale mobil, iphone a pod. to nie. Stačí, že to má funkcie, ktoré potrebuje a tým to končí. Ke´d mi hovorí, čo všetko si kúpili spolužiaci, kamaráti - aj keď väčšinou za vlastné, pretože mnohí z nich už brigádujú alebo robia, tak nemám pocit, že by ma ona s ,,babskými,, výdavkami vyšla viac.

mk1111111111
9. okt 2023

Ja by som kupila, ak by bolo nieco za to, nie financne, ale pomoc, ci uz v domacnosti, zlepsenie vysledkov v skole, pripadne nieco, co by ju motivovalo spravit nieco, co sa jej nikdy nechcelo a posunulo bu ju to vpred. Samozrejme len v tedy, ak veci zamerne nenici a je zodpovedna a veci si vazi.

Tato cast nie je pre autorku, ale pre vsetkych ostatnych. Viem, ze niektore prskate, ze naco "soplande" taky mobil, ale keby ho niekto kupil vam, tak by ste nepohrdli. Skor tie poznamky vyzeraju, ako zavist, ze ved ani vy si taky nemozete dopriat. Co ma mrzi, ja by som dopriala vsetkym, aby si mohli dovolit, to co potrebuju a po com im srce pisti. Ak rodina ma financie, tak aj detom sa moze, za urcitych pravidiel dopriat. Ja v tom nevidim ziaden problem.

sissy27
9. okt 2023

@mk1111111111 tiež len oči otváram nad tým, že "načo decku / soplande taký mobil, keď ja mám za 5korún a dobrý je"... a čo deti nemajú právo po niečom túžiť? my sme v ich veku netúžili po iphonoch, lebo ani neexistovali, ale tiež sme snívali o parádnej bmx-ke, počítači, dvojkazeťáku alebo značkových teniskách...a tešili sme sa, keď sa to rodičom podarilo zohnať. Ďalšie generácie zas budú snívať o niečom inom. A ja osobne nevidím problém dieťaťu dopriať, ak si na to nemusím brať úver alebo to neznamená zostať bez večere najbližšieho pol roka. Veď komu mám dopriať ak nie vlastnému dieťaťu / rodine?

dejka77
9. okt 2023

@ciernysokol Ano to s tym update-dom ma tiez stve. 1 ipad mame uz niekolko rokov a zatial sa stale dal updatovat, ale manzel kupil nejake starsie pouzite a tie sa vobec nedaju. Ono je to dobre, ked to potrebujes na internet a nestahujes nejake programy, kde ti to uz proste nestiahne.
A pri microsofte sa mi stalo, ze mi prestal na mobile fungovat whatsapp, co ma teda riadne nastvalo. Iba nutia ludi, aby si kupovali stale nove mobily.

daniela1911
9. okt 2023

@walentina7 si má pobavila, včera som kupovala Samsung za 1300€ 😀
Akoby iPhone bolo zlo a iné značky sú OK pre deti..

Tiež by som dieťaťu kúpila taký telefón. Keď je dieťa dobre vychované, je zodpovedné a váži si veci, nevidím problém. Mládež je šikovná, smartfóny využívajú veľmi rôznorode a slúžia k uľahčeniu života.. nie ako kedysi na občasný hovor.