Dobré a nenáročné jedlá pre 6 mesačné dieťa

kkupka
13. jan 2012

Ahoj. chcem vás poprosiť o nejaké rýchle jedlá hlavne zo zeleniny pre moju 6 mesačnú dcérku. vôbec mi nechce jesť príkrmy. Ovocie iba trošku, kaše vôbec, chutia jej jogurty. Skúšam rôzne polievky z brokolice, mrkvy z tých knižiek, ale moc to nechce.
Ak máte najaké odskúšané jedlá pre bambuchy prosím pošlite. Už neviem čo jej mám dávať.

adrika214
13. jan 2012

neboj to chce trpezlivost 🙂 , este je malicka. Moj maly tiez moc nechce zeleninove polievky z viacerej zeleniny. tAK ROBIEVAM Z JEDNEHO druhu s cetovinou alebo zemiakom, ovsenymi vlockami, ryzov. A mame radi aj mango, avokado, zlty melo. Alebo masko s mrkvou, cestovinou ryzov, zemiakom, brokolicou. Skusam kombinovat ako sa da. Ty jej uz davas jogurty?

anjelicek26
13. jan 2012

@kkupka - 6 mesacne dieta nema co jest jogurty.

Pozri, prikrm nie je povinnost a nutit jej to, co je pre nu nevhodne, len aby nieco jedla je zle riesenie aj do buducnosti. Daj jej cas "ochutnavat" nemusi hned zjest plnu misku, aj 1-2 lyzicky su ok, ked si viac neprosi.

My sme zacinali mrkva, zemiak, brokolica, cervena repa, cervena tekvica, batata zemiaky, par tyzdnov na to sme uz mixovali aj mäsko do toho. Chutilo. Ovocne pyre sme mavali tiez, ale bolo to 2x zelenina, 1x ovocie.

kvetinka211
13. jan 2012

@kkupka skus to urobit hustejsie - daj do hrnca menej vody (pozor aby neprihorelo), pripadnu prebytocnu vodu zlej a do hladka pomixuj ponornym mixerom. rob zatial len jedno-dvojzlozkove zeleninkove kase, napr mrkva-zemiacik. mozno je chybou aj to, ze si dala najprv ovocie (?) my sme v 6 mesiacoch este len zacinali s prikrmami, uplne je postacujuce ak zje dve-tri lyzicky a zvysok ci cucne mliecka ...

kkupka
autor
13. jan 2012

ja tiež iba začínam s tými príkrmami a nehovorím, žeby mala hneď zjesť celú misu. len ona nechce ani tie dve lyžičky. pre mňa je tiež prvoradé mliečko a potom ostatné. a jogurty jej nedávam, dala som jej ich asi 3x aj to len štvrťku a to buď dráčik alebo smotanovy, iné nič. ona sa proste aj s kašou zemiačikov dusí alebo ju daví, preto prosím o radu. môžno to pôjde neskôr, možno ešte potrebuje čas. všetky deti sú iné a ďakujem za rady

yvetulka
13. jan 2012

@kkupka a co tak varena cuketa? je sladka. ak zacinas so zeleninkou, treba aspon tyzden davat to iste, aby si zvykla na danu chut, je to pre nu nove, musi zvykat. ked to takto sekas, ma z toho gulas, chudiatko. nevie si na nic zvyknut. najprv by malo ist vsetko co ma korene v zemi, t.j. mrkva, petrzlen, kalerab, az potom brokolica, karfiol, atd. a ako spominala maminka hore, 2x zeleninka a raz ovocie na den. a s tymi jogurtami, to je fakt skoro, a ten dracik, to nie je dufam tvarohovy? je to este velmi tazko stravitelne pre 6-mesacne babo.

katren
13. jan 2012

@kkupka aj moj takto vymyslal, tak som prikrmy nechala tak.....skusila som o tyzden a ked vymyslal, tak zas o tyzden....ja som zacinala od 5. mesiaca, maly je na UM, tak som chcela vyskusat...no zrejme na to nebol pripraveny....teraz ma pol roka a zacali sme minuly tyzden a hned na prvy sup sa chytil....po tyzdni co sme papali max. 90g prikrmu a dotlacil sa mliekom mi teraz spapa 200g len taky fukot.... 😉
netlac na nu, skus neskor 😉

ikke
13. jan 2012

@kkupka nasa laktacna poradkyna vravi, ze dietatu minimalne do veku 9 mesiacov pre zivot postacuje mlieko (MM alebo UM). vek do 9 mesiacov je na to, aby si zvyklo na inu stravu. okrem toho niektore jedla musi dieta ochutnat vraj az 10(ci dokonca 20?) krat, aby mu zachutili. chce to len trpezlivost, nejde o kucharske umenie, alebo zeby mu uz do konca zivota tieto jedla nechutili 😉

anulienkaf
13. jan 2012

no to pred nasim srotovnikom nemozeme ani jest, lebo je plac. tak uz toho aj vela okostoval, aj vselico papal. nastastie reakcie nemal ziadne, ale tazko sa odola, to je same ham ham, ked nas vidi jest. ale ked varim len pre neho, tak je to stale dookola - mrkva, zemiak, aj tekvicu sme mali, brokolica celkom chuti, pomaly papa aj zltok a mäsko, varene jablcka alebo hrusky. po banane ma vela energie, tak mu ho casto nedavame, hlavne nie vecer, lebo nechce buvat. a cez den mu robievam kasu. teraz mame susienkovu

anulienkaf
13. jan 2012

@anulienkaf vidim ze nazory su tu rôzne, mne doktorka povedala, ze prikrmy po 5. mesiaci, sestra ma o 2 mesiace starsieho chlapca a jej doktorka povedala, ze od 4. mesiaca, lebo ze je menej alergii ako ked sa davaju neskor. Nam sa ani jednej dlho kojit nedalo, tak sme od 2. mesiaca na umelom. a maly pije posledne dni mlieko iba 2 x denne, dokonca mi 2 vecery ani mlieko pit nechcel. Robievam mu z 210 ml. pred tym vypil ako nic, teraz radsej papa

vierkasteffi
13. jan 2012

moj maly tiez so zemiaku zvrackal respektive z kazdeho jedla do ktoreho som ho pridala asi o 2 tyzdne som ho znovu skusila a v pohode ...

adrika214
14. jan 2012

@kkupka ano ja by som to tiez riesila tak, ze by som jej davala 2 tyzdne iba mlieko a po dvoch tyzdnoch to skusila znova, nenutila by som ju, dieta si vyberie samo, kedy zacne papat..

kkupka
autor
14. jan 2012

a ešte sa môžem opýtať, ta mrkva - zemiak len tak uvaríte domäka a potom popučíte, alebo ešte niečo pridávate?dakujem všetkým zlatým mamičkám za rady, naozaj každý doktor hovorí ináč a aj naše detičky ináč papajú

exupery
14. jan 2012

@kkupka daj jej cas,staci zacat jednou dvomi lyzickami....nenut ju,pride jej cas.A recepty?Nie je tazke pomiesat zeleninu,alebo ovocie....fantazie sa medze nekladu,skusaj,co jej zachuti. 😉

danka090381
14. jan 2012

ahoj, ja som to detom robila tak, že som do mäkka uvarila zemiak + mrkva , zemiak + brokolica, zemiak + cuketa, zemiak + karfiol, neskôr pridaj aj mäsko a jeden deň v týždni uvarené žĺtko, to som pridala k zemiaku a brokolici, no a všetko popučiť, alebo pomixovať, uvidíš ako jej to bude viac chutiť. Hlavne dieťa by malo začať zeleninou a nič iné okrem toho neokoštovať, aby si zvyklo najskôr na ňu.

danka090381
14. jan 2012

ešte som zabudla, aby nebol stále zemiak tak môžes skúsiť mrkva + petržlen + kaleráb. A hlavne nesoliť, vela ludí si myslí, že ako to môže dieťaťu chutiť také neochutené, ale dieťa nevie aké to má byť a každá zelenina má svoju chuť, ktorú dieťa cíti. A neskôr môžeš pre chuť zeleninku trošku podusiť na masle.

adrika214
15. jan 2012

@kkupka ja kupujem mrazenu karotku Bonduelle alebo Findus, je sladsia chutnejsia a rychlejsie sa uvari, ked to varom so zemiacikom dam par kvapiek olivoveho oleja, a sypnem trosisku racse mletej to na prdiky

nina_m
15. jan 2012

treba zacat so zeleninami, ktore obsahuju male mnozstvo cukru, lebo potom deti odmietaju jest menej sladke jedla

nina_m
15. jan 2012

Je treba zacat so zeleninami, ktore obsahuju male mnozstvo cukru. Ak si deti rychlo zvyknu na sladke ovocie, tak odmietaju jest menej sladku zeleninu.

kukujka
15. jan 2012

@kkupka kedze pises,ze jej chutia jogurty vyskusaj napr.toto spenat+por+par lyziciek bieleho jogurtu urcite to bude mat uspech a spapka ti to

35slavka
15. jan 2012

@katren ahoj presne aj ja som to tak robila ako ty nechcela skusila som o tyzden

vita211
16. jan 2012

@anjelicek26 pocuvaj sem.skoda ze zamkli tu temu od kedy prikrmovat inak by som ti tam pisala.poviem ti to na rovinu,poriadne mi lezies na nervy s tou tvojou mudrou hlavou ako vidim vsade len kritizujes maminy co uz davaju detom viac papat ako asi ty predstavujes.co je to ze 5 mesacne babo a jogurty?ty si nejaka doktorka ci co?kazdy naj dava svojmu dietatu to co chces a hlavne ked nevies poradit tak nesud a nekritizuj lebo ako citam ostatne temy ty to velmi rada robis.prepac ale strasne ma vedia vytocit take maminy ako si ty.ako vidim zjedla si celu mudrost sveta,naco sa pripajas do diskusie ked len kritizovat vies ze co smie a co nesmie male babo.

anjelicek26
16. jan 2012

@vita211 - no ak teda na rovinu - strasne ma stvu "hlupe" maminy, ktore bohuzial tu mudrost sveta nezjedli a pchaju deti vecami, ktore su v ich veku absolutne nevhodne. A este maju tu tendenciu tieto "mudrosti" posuvat dalej maminam, ktore sa v dobrej viere pytaju.

Nejde o to "viac papat", ide o to, co papat! Tvojmu malemu tym len skodis. Vysvetli mi CO mu utecie, ked s tym jogurtom pockate do 8 mesiacov, ked jeho travenie na to vyzreje? Alebo otvara pusinku a vravi - mamiiii prosim si jogurtiiiik - ked to este ani nepozna?

Skus sa nad tym zamysliet 🙄

tereza123123
16. jan 2012

@ my teraz tiez zaciname s prikrmami.Teda zacali sme pred 3 tyzdnami a mame za sebou mrkvicku zemiak brokolicu karfiol cuketu.Jablcko a banan akuracie masko.maly nema problem spapat aj 200g prikrmu no nas to zase strasne upchava :( tak teraz zasa hladam alternativu na kakanie :D Ja by som sa nechcela do niekoho miesat ale tiez viem ze jogurty az od 8 mesiaca no kazda maminka robi podla seba :D

anicka1981
16. jan 2012

nam stasne chuti cuketka s kuracinkou pomixovana, rovnako mrkva a zemiacik +kuracinka, a aj brokolicka a mrkva+ kuracinka, to mavame na obed, na desiatu mavame doma varenu ryzovo-ovsenu kasu s ovocim(jablcko, hruska, banan), na olovrant postuhane jablcko, banan, abebo uvarenu tekvicku, a na vereu, pred spanim davame keksiky( dm kacenky, sunarky) rozmocene v miecku, a ma stasne rad aj kukuricne chrumky tak 1-2 spapa po rannom mliecku,,,, inac pomaly sa chystame na polienku so zltkovou cestovinkou a tiez na roztek v mieku, samozrejme nic nepricukrujeme ani nesolime a varime vsetko doma, okr keksikov, vzdy cerstve 😉 mame vela prikrmov cez den, lebo maly odmieta pit mlieko cez den 😉 a mame uz 7 mesiacov a maly je uplne v pohode, nemame zapchy ani hnacky a ani nevrackal este od nicoho, si myslim, ze kazde babo je ine, a tiez nie som zastanca umelych konzervonanych a instantnych jedal, je to pre lenive gazdinky by som povedala....

anjelicek26
16. jan 2012

@tereza123123 - pijete k prikrmu aj vodicku? To by mohol byt problem, nam velmi pomohlo, ked som mu medzi lyzicky prikrmu dala lyzicku-dve vody, hodne sa to zlepsilo. Maleho upchavala mrkva aj banan inak 😝

vita211
16. jan 2012

@anjelicek26 a ty kde chodis nato co je zdrave a co nie lebo vlastne ani doktori sami nevedia co je dobre a co nie jeden tak hovori druhy tak.takze asi tak sa mi zda ze v dnesnom svete je vsetko asi zle a nezdrave.doteraz bolo kravske mlieko zdrave teraz uz ani toto neni doteraz boli jogurty tiez zdrave teraz uz nie su.ja len bud taka laskava nekomentujem co ja davam mojmu malemu lebo zatiel moj maly ma len 5 mesiacov sam sedi je silny ako buk takze len ta prosim neodsudzuj maminy ktore nerobia tak ako ty.kazdy davame dietatku to co uzna za vhodne a nebude ani teba ani mna pocuvat.no bohuzial na tom MK ja patrim medzi hlupe a ty medzi tie mudre. 😀

anjelicek26
16. jan 2012

@vita211 - co ma to "kedy" spolocne so "zdravostou" potraviny vseobecne. Travenie dojcata musi dozriet. A viac sa k tebe nebudem vyjadrovat, je mi smutno z toho 😖

vita211
16. jan 2012

@anjelicek26 no tak tak....ani sa nevyjadruj..takto bude lepsie...ja na teba zvedava nie som ani ty namna takze sme si dobre pokecali 🙂

verca99
30. nov 2012

cavte hrusky by sa nemali papat lebo zduvaju az po roku to mi povedala lekarka my mame 6 mesiacov a papame mrkvu brokolicu zemiak petrzlen masko kuracie ryzu rozne kasicky s ovocim broskynka jablko banan potom papame kasicku s vlakninou a pani doktorka mi povedala ze jogurt moze papat ale co doktor tak iny nazor zalezi na mamicke a dietati kamaratka mi povedala nedavaj malemu banan lebo zapeka a nic mu nebolo nedavaj brokolicu lebo naduva a nic mu nieje proste treba vsetko vyskusat lebo v knihach sa pise inak doktor ti povie inak na internete pisu inak kamaratka ktora ma 5 deti odchovanych ti povie inak clovek je uz z toho uplny idiot takze treba vyskusat

dedenini
1. dec 2012

banan moze tak zapekat dospelych..nedavno som citala ze bananik je pre dieta vhodny. moja dcerka ma 7 a pol mesiaca a keby moze tak papka len banan.ten jej chuti najviac..ale v poslednej dobe my vymysla.. vela jediel odmieta... mozno je to aj zubkami.. tiez uz neviem co jej mam davat... raz mi zjedla brokolicu pomixovanu plnu misku, a dalsi raz nechcela ani lyzicku..taak uz neviem