Jedlo pre 5 mesačné bábo v nemocnici

florentina1
2. apr 2012

Ahojte, sestra má malého 5 mesačného synčeka. Včera začal malý hnačkovať, a už v noci musela s ním na pohotovosť. Dostal prášok na hnačku, ale aj dnes to pokračovalo, a to v takom štádiu že sú hospitalizovaný v nemocnici na detskom. Malému tečie infúzia do hlavičky, ručičky a nožičky má priviazané, aby si nevytrhol náhodou injekciu... ☹(( je mi ho veľmi lúto.... a čo nás ešte veľmi trápi, tak to je strava preňho. Nakoľko hnačkuje tak nemôže ani mliečko, sestra mu dáva Beba mlieko. Dali sme mu včera ryžový odvar, banánik. Zajtra idem za nimi, a chcela by som malému pripraviť niečo, čoho sa aspoň trochu napapká a nezaškodí mu to na žalúdok. Mamičky prosím Vás pomôžte mi, čo takého pre to malinké? Ďakujem pekne za všetky pripomienky.

abbey1
2. apr 2012

@koniarova Veď to ešte ani nemôžu vedieť. Výsledky trošku trvajú, ale v mnohých nemocniciach to tak naozaj beží. Deti tam idú s jednou chorobou a nachytajú ďalších 5. A zbytočne. 😠

anitab
2. apr 2012

@florentina1 je obrovsky rozdiel v strave 1-rocneho a 5-mesacneho dietata ! pre dospeleho je to len 7 mesacny rozdiel,ale pre traviaci system dietata je to sakra ROZDIEL....mala by si sa v prvom rade opytat osetrujuceho lekara, ci moze vasemu dietatu nieco dat, nie na verejnom fore.....nemusis sa bat, ze umrie hladom, neumrie, a nijako netrpi tym, ze nepapa, co ostatny....ma docasne infuzie, ktore ho vyzivuju...dieta musi vela pit, caje, vodu, pripadne zriedena 100% mkrva....ale ma infuzie, tak by som mu pre tu chvilu nic nedavala...

januarova
2. apr 2012

@florentina1, ak maleho dojci, urcite nech si sestra vydupe aby ho mohla dojcit dalje a nie ho dlavit umelou Bebou. Niektori otrasni lekari nakukaju neskusenym mamickam ze UM je lespie ako MM, co je nehorazna loz. Taketo male dieta potrebuje hlavne pit, cize ak koji, tak MM, a okrem toho cistu vodu, ryzovy al. mrkvovy odvar. Ine mu netreba.
A dievcence, k tej sterilite na infekcnom. Ja som lezala pred rokom s dcerou na infekcnom v TT. Navstevy tam boli uplne bezne, deti sa spolu na chodbe hravali, WC, tam boli 4, jedno wc na rotavirusy, druhe wc pre zltackovych, tretie wc ostatne hnacky a stvrte wc pre personal - to bola jedina hygiena. akozte nemozem na spravanie personalu a snahu povedat ani krive slovo, sestricky aj lekari dobri, aj hygiena v ramci moznosti dobra, ale vsetko zastarale, wc 30 rocne, aj ked 2x denne drhnute, ale aj tak, strava ako v nemocnici, nic moc ale snaha o dietu bola.

florentina1
autor
2. apr 2012

@liv1 Ďakujem ti velmo pekne, a máš úplne pravdu... všetko si napísala namiesto mňa... a tak ako som to aj ja myslela, je to neskutočné, čo si @sisaha dovoluje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

florentina1
autor
2. apr 2012

@evatko ano máš úplne pravdu, ďakujem Ti. aj tak spravím, malému uvarím mrkvičku v neosolenej vode, a ryžu a všetko rozmyxujem... ďakujem.

florentina1
autor
2. apr 2012

na detskom ležia, a nie na infekčnom, v hlavičke má tú ihlu, a ruky nohy má zviazané čo je pre mainkého ešte viac stresujúce, a pre sestru brutálne.... strava z domu: pod tým pojmom som rozumela mrkvička, zemiačik, ryža všetko uvarené vo vode bez soli! sestra už malého nekojí, určite by s tým neprestala kvôli umelej výžive!

severankasr
2. apr 2012

my sme toto absolvovali ako 7.mesačné, infúzie do ručky a priviazaná k postielke...dávala som ryžovú kašu do Nutrilonu a mohla jest výživky v nemocke, inač nič.

florentina1
autor
2. apr 2012

nevieme zatial aká je diagnóza, neviem odkial sa to nabralo že rotavírus..... tak to by som potom ani ja nemohla ist dnu, nakolko som tehotna, v 2. mesiaci.......

abbey1
2. apr 2012

@florentina1 Kde ležia? Lebo ja nechápem toto privezovanie. Určite by mu bolo lepšie v náručí mamniky, ako priviazanému o postel. Občas sa musí rodič vzbúriť a nedať sa. zažili sme si v nemocniciach svoje, ale žiadne privazovanie u nás nikto neaplikovala a ani u iných detí. Ak je to takto maličké dieťa, ozaj mu stačí podávať infúzie a piť. Nemusí papkať. Len ponúkať piť. To je v podstate jediná obrana pred hnačkou.
Držíme pästičky, nech je čím skôr doma. Bol už tak dehydrovaný, že musel do nemocnice? Osobne som sa stretla s tým, že si detské i infekčné oddelenia naháňali pacientov kvôli poisťovniam a vyťaženosti. Tým nechcem povedať, že to bol váš prípad, len sa pýtam.

lenocka84
3. apr 2012

@florentina1 aj my sme lezali na detskom a nie na infekcnom, ale co sa tyka hygieny sestier, mne kazali ruky dezinfikovat, a co najmenej na chodbu chodit a tak, a oni nic. sak klasika. jedlo nam nosili do izby, ale kebyze mi svokra kazdy den nedonesie nieco dietne pre maleho neviem ci by zacal jest.

@abbey1 moj krpaty mal rucku priviazanu o tycku na postielke aby si tu ihlu s infuzkou nevytiahol ☹

akurat som nepochopila system preco male babatka mali tie vysoke postele, ked ony len lezali, a moj syn ktory sedi beha, mal tie nizke cela, takze ked som ja nahodou chcela ist na wv tak som trpla kedy z tej postele spadne!

koniarova
3. apr 2012

@florentina1 Keď si tehotná, nemáš čo robiť v nemocnici. To ťa mohlo aj samú napadnúť. A
@sisaha Ti nenapísala nič strašné, len maximálnu pravdu. A úplne slušne. Tak tu prosím ťa nepíš o nejakom dovoľovaní. Keď nechceš počuť iný názor, tak sa nepýtaj. 😠

liv1
3. apr 2012

@abbey1 súhlas
@lenocka84 keď si ja spomeniem na hygienu sestriciek... o 2 izby od nas boli deti s pneumokokmi. na nasej izbe, resp. v predizbe ak sa to tak da povedat, tam kde su umyvadla kde sa babatka aj kupu, tak tam sme mali jednu z dvoch váh z celého oddelenia. Podotýkam, že každému dieťaťu sa musela vážiť plienka po každom prebalení a zapisovať. Takže maminky s rôznymi diagnózami detí, chodili na našu izbu vážiť pocikané plienky a to my sme mali "len" alergickú reakciu. A keď už prišla sestrička z izby s pneumokokmi ktorá bola o dvoje dvere ďalej, prišla a položila plienku na váhu bez toho ochranného papiera, keď som videla že si ruky neumyla, všetci tam klučky chytali jedna radosť bez umytia rúk... hnus a ešte raz hnus. A moje dieťa, ktoré ešte nechodilo resp. chodilo po štyroch, potom ruky do pusy.. to je na dlho..
@florentina1 nemáš za čo ďakovať. 😉 Ja som sa včera tak naštvala keď som videla tú správu, že až takú tvrdú som nenapísala za celé obdobie čo som tu na koňovi. Ale nevraživosť niektorých mamičiek nemá hraníc. Je to škoda, veď by sme si mali pomáhať.

koniarova
3. apr 2012

@liv1 Prepáč, ale tvoja reakcia včera bola absolútne neprimeraná. 😕 Neviem, čo ťa tak strašne rozčúlilo. Nič hrozné totiž sisaha nenapísala. Len svoj názor.

sisaha
3. apr 2012

@florentina1 ak si tehotna, tak by si do nemocnice ist ani nemala, ale kedze neznesies nazor inych, ktory sa zjavne odlisuje od toho tvojho, tak si sem nepytaj rady. Mne by sa teda rozhodne nepacilo, keby moja sestra prisla za mnou do nemocnice a do mojho babatka pchala svoju podomacky uvarenu stravu, bez konzultacie s lekarom. ale to je moj nazor, ty sa zariad ako chces.
viem si predstavit priniest stravu pre väčšie dieta, ktore lezi napr. na chirurgii so zlomenou rukou, alebo nohou, ale nie pri hnačkovom ochoreni, ked ani nepoznas jeho zdravotny stav a takisto este ani nemaju vysledky.

sisaha
3. apr 2012

@koniarova ano, iny nazor sa neznesie, pritom vobec nepoznaju zdravotny stav dietata, ale jedalnicek vedia vymysliet hned..

bianca
3. apr 2012

ja zasnem nad tym co tu citam.Nic z domu a banan 5 mesiacnemu babu no .... maximalne tak piskoty z domu a nic viac.Oni si tam len tak zo srandy netrapia dieta.Je predpisana prisna dieta a bez vedomia lekara nic naviac nedavat.Ked mu kape infuzka tak nieje dovod na paniku.Zavodneny je a to je zaklad.Postupne po kazdom dni sa budu pridavat setriace potraviny a uz to bude iba lepsie tak nezatazujte organizmus vecami potajme donesenych lebo to moze situaciu iba zhorsit a z tyzdna moze byt kludne mesiac

bets
3. apr 2012

suhlasim, ze strava z domu, by nemala byt pri hnackovom ochoreni, hlavne ked sa nevie diagnoza. moze to byt aj napr. salmoneloza, ktora moze byt prave z tej domacej stravy...
ja som bola casto s detmi v nemocnici, prvy krat od 3m a nikdy som si nedovolila spochybnovat zavery lekarov a sama liecit deti a podavat im stravu, ktoru som sama uznala za vhodnu. prave strava pre malicke deti musi byt konzultovana s lekarom. aj ked strava nevyzerala v nemocnici vabne. ak som nieco chcela doniest alebo zmenit jedalnicek, len s povolenim lekara.

mimisash
3. apr 2012

@abbey1
s malym sme lezali na kramaroch na infekcnom v takych presklennych izbach ze si do kazdej videla, mali sme vlastne WC a aj kupelnu aj vanicku pre dieta a aj vahu a von sme chodit nesmeli ak som nieco potrebovala...volala som cez interfon sestricke a ta dosla ....vedla lezala mamina s asi 1 rocnym dievcatkom tak si deti cez sklo kyvali a v ramci moznosti sme sa aj rozpravali, deti neboli priviazane a boli vo vysokych postielkach a aj ked im uz netiekli infuzky tak este mali napichnute kanyli....
ta vedljsia mamina si len na minutku sla odskocit na WC a za ten kratky cas jej mala dcera si zacala vytahovat z ruky tu kanylu....fu.....nastastie som si to vsimla a hned som volala sestricke a ta dobehla a buchala som na sklo aby som jej nejak odviedla pozornost od tej ihly.....dopadlo to dobre nic sa nestalo....tiez sa mi nepaci priviazane dieta k postielke ale na vlastne oci som videla ze staci sekunda a .....prve 2 dni ked bol maly z toho hnackovania vycerpany stale len lezal a velmi nebol aktivny, ale ako nahle sa mu polepsilo tak hned zacal santit, skakat, behat.....a aj s napichnutou kanylou v ruke 🙂
@florentina1 urcite malemu odobrali stolicu a zistia o aky virus sa jedna co sposobil tu hnacku,je toho vela - rotavirus, adenovirus, norovirus......ak to dostane dospely clovek priebeh je ovela pokojnejsi a aj to lepsie zvlada, trochu si posedi na WC, da dietu.... a funguje dalej.u deticiek hrozi dehydratacia preto tie infuzie...a ako pisu baby tak na tie prve dni to aj staci a aj ako tekutina a ja strava, a ked nieco z domu tak dobra je aj mrkvovo-ryzova "polievka" skoro az rozvarena. drzime palce nech je drobec fit 😉

liv1
3. apr 2012

@koniarova nejde o nazor, ide o sposob. A ten bol nevhodny ...
A nikto tu nehovori o tajne donesenej strave, ak ste si nahodou nevsimli.
Nam bola nasadena dieta, a nosili nam nevhodne jedlo. Tak co som mala urobit? Dat jej tu dietnu z domu, alebo nevhodnu z nemocnice? Vacsinou je lekarom jedno co tie deti zjedia, teda na tom oddeleni co sme boli my, urcite. Vsetko si matky museli ustriehnut same. Nehovorim ze su zli doktori, ale ze nemaju cas sa tam zaoberat s kazdym dietatom osobitne a sestry vacsinou tiez.

liv1
3. apr 2012

@koniarova z niektorych odpovedi vidis, ze je zaujem pomoct. Z inych odpovedi vidis ze je zaujem urazit, ponizit. A ked uz popritom je aj zaujem pomoct, takymto sposobom je to dost nevhodne. Teda ja byt maminkou co sa na to pyta dost by ma mrzelo ze mi ine mamicky u ktorych hladam pomoc, takto odpovedaju.

sisaha
3. apr 2012

@liv1 stale tu rozpravas svoje dohady. Ako vies, ze vyziva podavana tomu dietatu je nepostacujuca? Ako vies v akom zdravotnom stave sa nachadza? A cim bol moj nazor nevhodny? Ze som napisala, ze zasnem co si tu niekedy precitam? Ano, žasnem. A čo je na tom? Stale je to iba moj nazor. Ak sa ti nepaci, tak ho preskoc a reaguj iba za seba.

sisaha
3. apr 2012

@liv1 mojim cielom tu nie je nikoho urazat, ale pomôct podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia. A tiez mam dve deti, s ktorymi som si tiez preskakala nejake zdravotne komplikacie, takze hovorim aj z vlastnej skusenosti.

irriss
3. apr 2012

@liv1
Pokud Ti dala nemocnice "nevhodnu stravu" pro Tve dite..mela jsi to nahlasit...a napravili by OKAMZITE dietu ditete zmenou stravy.
Spis si myslim, ze strava, kterou jste dostali jako Dietu "Vam smrdela" - t.j. ze ji Tve dite odmitalo ..

Nevhodna strava je ta, kdyz se strava zameni za jinou dietu..tzv.popletena dieta.. 😉
Ve Tvem pripade slo podle meho "o zvednuty nos nad necim, co nevoni od pohledu, ale je nutne v danem pripade diteti podavat".. 😉

p.s. Znam nemocnicni stravu velmi dobre ☹ , a znam i reakci maminek a jejich deti...
Pokud preferuje maminka vyndat potaji "sunku" z nemocnicniho supliku a nahradit ji za nem. stravu indikovanou diteti odbornym personalem..mozna by bylo lepsi, podepsat revers a spolehnout se na domaci "kuru"..od A-Z 😉

jurkovamiluska
3. apr 2012

baba tu chcela radu a vy ste ju hned dali dole, ved nevie tak sa pyta!!!!!

liv1
3. apr 2012

@irriss sami nam nasadili dietu a sami nosili nevhodne jedlo, ako napriklad ovocne kompoty, ovocne vyzivy, maslo.. ine. Keby nemam stravu z domu tak je hladna od rana do vecera, vobec neslo o to ci nemocnicna strava chuti alebo nie, ci nam "vonia alebo smrdi". takze len ja som musela dohliadat na to, aby sa dieta dodrziavala, co je presne opacny pripad ako ty popisujes...Takze ked budes nabuduce sudit, tak sa prosim najprv opytaj ... Sam doktor uznal ze to co nam nosia by nemala tak preco to stale nosili? Asi neboli ochotni ju zmenit, prisposobit...

koniarova
3. apr 2012

@jurkovamiluska Rád tu dostala ajajááj. Nevieš čítať? 😉 😉

irriss
3. apr 2012

@liv1
blbost 🤐 🤐 🤐 🤐

Neni mozne, ze nedoslo k naprave..
Zrejme ses smirila s tim, co nosili a nasla jsi jine reseni..

Nejde o ochotu nemoc. personalu - zmenit popletenou dietu, jde o LECBU - jidlo je jako medicina..😉 tudiz jde o NAROKa PRAVO na zdarnou lecbu 😉

Tusim @abbey1 tu psala o spravnem postoji maminky - obcas je NUTNE nebat se a vyslovit svuj nazor razne a 😉 jasne... 😉

liv1
3. apr 2012

@irriss asi nevedeli aku dietu jej maju dat. Mozno keby som vyslovila svoj nazor razne a niekolkokrat, bola by ina reakcia. Neviem. Ale vtedy ma predovsetkym zaujimal stav mojho dietata, to aby sme to tam nejako prezili, vyriesila som to po svojom. Ale nejde tu o mna, ide predsa o autorku ktora ani raz nepisala ze by jedlo davala tajne, resp. jej sestra. Ani ja som to jedlo nemusela davat tajne, ved videli ze s jedlom nesuhlasim takze...
Predpokladam ze v pracujes v takom prostredi...

liv1
3. apr 2012

@sisaha sama autorka otazky napisala ze som vyjadrila presne jej slova. Takze evidentne nie som jedina co si mysli ze to bolo nevhodne. Slova ako preboha a zasnem a co ja viem co, tak to by si maminky vo vseobecnosti podla ich "rad" mohli nechat. Moja reakcia na teba bola rovnako nevhodna, nebudem sa tvarit ze nie.
Jediny zaver mi z toho ostava je, ze by bolo fajn keby maminy ktore chcu naozaj pomoct, mohli zvolit slova ktore ludi nezabolia. Pretoze sa moze stat, ze taka mamina co ju date takto dole uz nepride a neopyta sa, pritom by tu mohla najst dobre rady. Mne tato stranka velmi pomohla. A vdaka vsetkym maminam ktore neodsudili moje otazky a pomohli mi, ci uz to bolo ohladne kojenia, laryngitidy ci astmy...

irriss
3. apr 2012

@liv1
1- je stanovena dieta predepsana doktorem
2. Doktor byl seznamen s problemem STRAVY..a sam se divil...

Pises, ze Te zajimal STAV TVEHO DITETE...nechapu, proptoze STRAV ditete - zdravotni stav ditete, zvlast u predepsane diety - prochazi nejdrive zaludkem.. 😠
Stav ditete je neodlucitelny od stravy - to, ze mam stanovenou a predepsanou dietu, znamena, ze STAV meho ditete to vyzaduje..
Odporujes si 😖 😖

TOTO JE TVUJ PRISPEVEK:
liv1 @irriss sami nam nasadili dietu a sami nosili nevhodne jedlo, ako napriklad ovocne kompoty, ovocne vyzivy, maslo.. ine. Keby nemam stravu z domu tak je hladna od rana do vecera, vobec neslo o to ci nemocnicna strava chuti alebo nie, ci nam "vonia alebo smrdi". takze len ja som musela dohliadat na to, aby sa dieta dodrziavala, co je presne opacny pripad ako ty popisujes...Takze ked budes nabuduce sudit, tak sa prosim najprv opytaj ... Sam doktor uznal ze to co nam nosia by nemala tak preco to stale nosili? Asi neboli ochotni ju zmenit, prisposobit...
Dnes o 10:38 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • •