Pestúnska starostlivosť a poberanie rodičovského

janickacrazy
16. máj 2014

Ahojte mamičky, je možné poberat rodičovský príspevok na vlastné dieta, ak som na predlženom RD zo zdravotných dovodov dietata a zároven príspevok pre pestúna na dieta v pestúnskej starostlivosti? Dakujem.

maznacik007
16. máj 2014

@janickacrazy musis napisat nieco o tom dietati v pestunskej ... kolko ma rokov, kedy bolo pravoplatne zverenie a prevzatie dietata do starostlivosti ... od toho sa to odvija cele .. ale v podstate sa postupuje schemou poradia
materske, rodicovsky, pestunske ... podla toho na co je narok .. neda sa takto jednoducho odpovedat ...

janickacrazy
autor
16. máj 2014

@maznacik007 pýtam sa preventívne, uvažujeme nad pestúnskou starostlivostou a ja budem s mojim ešte skoro 3 roky na predlženej RD, čiže keby sme si zobrali dietatko do pestúnskej tak by som mala RD s jedným a pestunske na druhé ak tomu teda dobre rozumiem však? Na materskú by som nemala nárok, lebo som bola pred RD v zahraničí a kvoli zdravotným problémom som musela odíst z práce.

cairka
16. máj 2014

Ja si nie som istá, či môže jeden rodič poberať súčasne rodičovský, aj pestúnsky 😕 Viem, že sa to obchádza tak, že jeden rodič je písaný na jedno, druhý na druhé LENŽE neviem, či by vôbec pestúnske priznali, ak by si prijala dieťa, ktoré má nárok na rodičovský príspevok (teda do 6 rokov veku) a dva rodičovské by určite nevyplácali...

maznacik007
16. máj 2014

praveze si myslim ze ak to dieta bude mat menej ako sest rokov tak budes musiet ist s nim na RD najprv podla sucasnych zakonov /davnejsie to bolo inak/ a potom by si mala jeden rodicak na teba a na pestu dieta prispevok pre neho a pre pestuna nie ...

ale napis mail na upsvar nech ti daju stanovisko .. ale tak pokial to nie je v obdobi par mesiacov tak neviem ci to ma zmysel riesit tie zakony sa menia pomerne casto ..
ak uz zacnes poberat podla jedneho zakona tak poberas podla neho ...

maznacik007
16. máj 2014

@cairka ja tiez myslim ze nie pokial ma dieta menej ako sest rokov tak nedaju oboje teraz...

janickacrazy
autor
16. máj 2014

@maznacik007
@cairka dakujem vám za info, no určite by sme chceli dietatko mladšie ako 6 rokov, takže asi by mi dali len jeden RD a ten príspevok na pestu dieta a to by bolo teda finančne bolo dost tažké, noo uvidíme...a ako dlho celý ten praces trvá aspon teda približne ak sa to dá povedat? dakujem

cairka
16. máj 2014

@janickacrazy , príprava záleží aj od toho kde chceš robiť - buď ÚPSVaR, alebo obč. združenia Návrat, alebo Úsmev ako dar . Samotná príprava trvá nejaké cca. 3 mesiace, ale môže sa stať, že hlavne o.z. čakajú na dostatočný počet prihlásených. Na úrade sa asi nečaká, ale jednak je príprava menej zážitková a deje sa len počas pracovných hodín, čo niekomu nemusí vyhovovať.
No a samotné čakanie, tam je to o tvojich požiadavkách, vo všeobecnosti je pestúnov málo, takže sa asi nečaká nejak dlho.

ellca123
16. máj 2014

nemozes naraz brat rodicovske a prispevok pestunovi,len jedno a potom ked skonci druhe
je tam ale prispevok na naklady dietata/neviem ako sa vola/ a pridavky ano

janickacrazy
autor
16. máj 2014

@cairka dakujem ti pekne za info 🙂

mata2
17. máj 2014

@janickacrazy ja som bola presne v takej istej situacii ako ty,bola som na predlzenej platenej RD s bio dietatom,ked mi boli zverene do pestu dvojcata.normalne som nadalej poberala RP na bio dieta a na pestunske opakovany prispevok nahr. rodicovi.ked malo bio dieta 6r,poziadala som o RP na pestu-deti.Upsvar mi zacal vyplacat RP na pestunikov a zaroven mi odnal opakovany prispevok.po skonceni naroku na RP som opät poziadala o opakovany nahr. rodicovi.
takze ano,je mozne poberat sucastne RP na bio-dieta a pestunsky na pestunika

len pri pestu detoch neni mozne poberat napr.na jedno RP a na druhe pestunsky.
aj @magimary by mohla vediet...tiez ma pestunika a bio babätko

yukki
17. máj 2014

Ja som mala kiku adoptovanú, a brala som ešte na ňu Rp-a Máňu mi dali do pestu, ale nemohla som poberať rp na Kiku (ako biodieťa) a zároveň odmenu pestúnovi za Máňu...len pestúnske na ňu, a Rp na kiku, súbežne RP a opakovanú odmenu pestúnovi nie. Ale v KE mesto to tuším umožnili niektorým mamkám, poberať súbežne...čiže je to asi závislé od (ne)vedomostí úradníčky

janickacrazy
autor
17. máj 2014

@mata2
@yukki Dakujem dievčatá za informácie aj ked trochu protichodné, možno je to preto, že sa tie predpisy aj menia, alebo aj tie úradníčky si robia podla toho, ako vedia, stretla som sa už s tým aj v iných prípadoch, že v inom meste sa niečo dalo a u nás nie, no uvidíme, ako to nakoniec bude u nás. A ako sa vám darí s detičkami a ako ich prijali vaše bio deti, neboli velmi problémy s tým? Dakujem.

lerinka
12. jún 2014

@janickacrazy myslím si a bolo mi tak povedané aj našou sociálnou, že to, že ja budem mať nárok na materské a následne rodičovské nemá nič spoločné s príspevkom pestúna....ale mám staršie dieťa v pestu + svoje babeno a poberám obe...neviem prečo by v prípade, že je pestudieťa mladšie mali "šetriť" na mamine...

macmart
16. júl 2014

@lerinka neviete mi prosim poradit momentalne poberam rodicovsky prispevok na dieta ktore mam v pestunskej starostlivosti a od augusta sa nam narodi druhe mozem aj na neho poberat rodicovsky prispevok alebo mozem na pestunca mat pestunsky a na druhe rodicovsky ?
musim byt do troch rokov s pestuncatom na rodicovskom alebo by mohol poberat on len pestunsky a moj priatel by boberal na toto druhe rodicovsky dasato

lerinka
17. júl 2014

@macmart keďže ja nie som tento prípad, že by som mala pestúnske dieťa maličké, tak si len myslím, že keďže má vraj prednosť rodičák pred pestúnskym a rodičák nedajú dvojmo na deti, tak asi to nebudú takto riešiť...ale kľudne to nemusia tak posudzovať v tomto prípade...skús požiadať potom o rodičák na nové babeno, hoci aj na otca - muža, to sa mi zdá dobrý nápad a potom by si za Števka mala dostať pestúnske bez problémov....dva rodičáky sa nedajú aj keby každý rodič mal na iné dieťa, alebo máš do pestúnstva dieťa zverené len ty? fakt si myslím, že by to šlo, keď to ide u mňa, nemal by byť rozhodujúci vek pestúnskeho dieťaťa...a blahoželám k dievčatku 🙂

macmart
17. júl 2014

@lerinka dakujem za blahozelanie a do pestunstva mam zverene dieta len ja a ja nemozem poberat aj pestunsky aj rodicak naraz zato som rozmislala ze na maleho by som poberala ja stym priatel nema nic spolocne a na nase dieta by poberal rodicak priatel ak by to slo

lerinka
17. júl 2014

@macmart povedali ti to na sociálke, že nemôžeš? ja som mala doteraz materskú a chodil mi aj pestúnsky, tento mesiac mi prvýkrát prišiel rodičák a aj pestúnsky, žiaden problém...a ak si to rozdelíte, Števko je len tvoj, určite máš nárok...

macmart
17. júl 2014

ano vcera mi povedala ze nemozem poberat jedno aj druhe ale predtim mi tvrdila ze mozem takze ja by som mohla teda na stevka poberat rodicak nadalej a priatel by mohol poberat rodicak na nase dieta ?

lerinka
17. júl 2014

@macmart to nemyslím či prejde, skôr myslím, že prejde to, že budeš mať ty pestúnsky a on rodičák, ako si aj rozmýšľala...alebo obe naraz ty....spýtaj sa jej prečo nemôžeš...nech ti to ukáže presne kde je to napísané, že tieto dve dávky nemôžu byť vyplácané súbežne, alebo či je to len pri pestúnskom dieťati do troch rokov...proste nemôže si každá pracovníčka aplikovať zákon po svojom....a ak má pravdu, niekde to má na papieri...potom je to ok

macmart
17. júl 2014

@lerinka dakujem za pomoc 🙂

r1000
30. nov 2016

Ahoj smiem sa opitat ak znama ma matersku na svoje dieta bio.ma pravo aj na pestunsky ktory ma na dietatko.a rodicak chce dat na manzela a ona by mala pestunsky ona ma to dieta zverene.manzel len suhlasil.ona si robila pripravu manzel nie.dakujeme za radu?

najjulinka
2. dec 2016

@r1000 no toto zaujimava situacia... tieto zamotance mam rada.. aj my sme riešili.. treba kuk zakon.... idem sa na to asi kuknuť.

najjulinka
2. dec 2016

v zakone je to takto, že kto nema narok na opakovany prispevok: "náhradný rodič alebo manžel náhradného rodiča má pri osobnej starostlivosti o dieťa nárok na rodičovský príspevok," a tu je to cele take, že divne.. lebo manžel pestuna nnema narok na RP na pestunske decko.... takže tato situacia ani nemože nastať.. lebo ak by bol aj manžel pestunom, tak nie je manžel pestuna,a le je jeden z pestunov........

takže ak RP dá na muža, tak ona by mala mať narok na opakovany prispevok nahradnemu rodičovi podla mna.....

a technicky to ako chcu vyriešiť? ona nastupi do prace a muž bude doma? to len moja zvedavosť 🙂

r1000
2. dec 2016

@najjulinka ona je doma stara sa naplno detom a na pestunsky prispevok.a manzel chodi do praceca ona este doma pecie torty a kolace a tiez hackuje a predava.manzel by chodil do prace a ked chidi do prace nemoze poberat rodicovsky?ak ho da na svoju mamu babku ktira je na polov.invalidnom?poradis nam co urobit aby neprisli o pest.orispevok. a este orazocka idvadza nieco stat za pestuna do dochodku alebo zdravotne ci nic?dakujem

najjulinka
2. dec 2016

@r1000 tak on o RP nepride....

len si pisala, že je na materskej.. čiže ona da vypoved?
pol roka na podpore?
no opakovaný prispevok nahr. rodičovi nič nekryje ine... čiže normalne sa bude hlasiť na urade prace ako nezamestnana.

r1000
3. dec 2016

Ahoj ano podledny mesiac materska a potom ide manzel rodicovsky a bude aj pracovat.moze?dakujem prihlasi sa na urad prace a bola na socialke a tam jej povedali ze po rd moze brat hmotnu nudzu a tam za nu platia zdravotku?v tomto sa nevyznam

najjulinka
3. dec 2016

@r1000 pri RP sa može pracovať v pohode. no hmotnu nudzu asi nebude mať narok, ked muž pracuje, budu poberať RD a opakovaný prispevok nahr. rodičovi.... .... a ano, ak sa bude hlasiť ako nezamestnana , tak štat za nu zdravotku zaplati

najjulinka
3. dec 2016

@r1000 ale po materskej nema narok na podporu zo soc. poistovne?

najjulinka
3. dec 2016

ci kratko pracovala pred materskou?

9lf9
3. dec 2016

@r1000
@najjulinka ak som spravne pochopila ona pise o tom ze ma zverene svoje BIO dieta takze tak sa nejedna o zadnu formu nahradnej starostlivosti.