Zápaly dýchacích ciest, refluxná epizóda a predĺženie rodičovskej

radanna11
8. mar 2018

Prosim vás baby, ak máte niekto skúsenosť,malý mi mal od malička od narodenia, zápaly horných aj dolých dýchacích ciest, od roka do tri a pol roka 4krát zápal pluc, trikrát sme boli aj hospitalizovaný so zápalom pluc a febrilnými krčmi ked mal dva a pol roka nastupil do školky, ale to bolo peklo, stále dokoliečka obštrukčné bronchitídy, zápaly dutín, kašel z dvanástich mesiacov osem prekašlal, chcela som vydržať a pracovať dalej lenže dieťa chorlavelo stále viac a tak som dala výpoved a chcela by som riešiť predĺžený rodičák pretože nám s manželom moj príjem chýba ale dieťa do škôlky chodiť nemôže, teraz sme začali navštevovať plucnu ambulanciu, tam nám dala plucna lekárka odporučanie že dieťa nieje vhdoné zaradiť do kolektívu, okrem toho sme boli na sono kde sa potvrdila refluxná epizoda a tak sme objnednaný na hospitalizáciu na 24 hodinovu phmetriu, dalej máme papiere aj z ORL kde mu našli aj zápal stredného ucha a už mesiac zapálené horné dýchacie cesty manžel je silný astmatik a alergik, alergologické vyšetrenie mame taktiež objednané, otazka znie myslíte že mi prejde predlženie rodičovskej a že možem podať návrh už teraz ked mám odporučanie z ORL od dvoch lekárov, plucnej, všeobecnej detskej lekárky a z toho sona ten reflux a potom doložím z alergologie a phmetrie alebo podávať až potom ?ďakujem za každú radu a názor

deti95060810
8. mar 2018

predĺžený RD by ti mali predĺžiť - za predpokladu, že to bude posudzovať rozumná osôbka...😉

radanna11
autor
8. mar 2018

@deti95060810 no ved to ma najviac desí, že ak to neprejde tak neviem,prežijeme aj bez tých penazí ale chýbaju kedže som rok a pol pracovala ale velmi tažko to bolo, stále som musela riešiť stráženie kedže maly bol stále chorý a v mojom veku 23 rokov maju obe babky len 43 rokov a pracuju na plne obratky cele na nic

janickacrazy
8. mar 2018

@radanna11 ved si podaj žiadosť o predlžený RD a uvidíš, mali by ti to schváliť, ak nie, tak sa odvolaj, držím palčeky

anjelik2509
8. mar 2018

@radanna11 podľa mňa by Vám mohol vzniknúť nárok, máte toho dosť, čo by mohli vziať do úvahy... Ja mám s mladšou dcérkou predĺženú rodičovskú dovolenku-platenú z jej zdravotných dôvodov-má oneskorený vývoj reči, potrebuje indviduálný prístup z mojej strany, denne sa jej intenzívne venujem, chodíme na logopédiu a špeciálnej pedagogičke... A to je z môjho pohľadu oproti Vašim problémom "nič"..... Ja mám asi šťastie, že nám to posudzovala lekárka, ktorá to uznala, lebo neurologička ma odpísala hned, že to mi neuznajú.
Ale určite si podajte, keď aj lekár napíše do správy, že je vhodné aby sa dieťa zdržiavalo doma, tak by to mohlo vyjsť. Budem Vám držať všetk prsty... je to síce len 200 eur, ale aj to veľmi pomôže, viem svoje 😉

janinah
8. mar 2018

viem sa vyjadriť k papierom z ORL,tot sú bežné dg ....ale skús,ak sa tie dg spoja,tak to možno vyjde,oni to tam nejako bodujú a chorôb máte dosť,aj bodov by malo byť dosť

anjelik2509
8. mar 2018

@radanna11 ak by ste sa potrebovali niečo ohľadne vybavovania predĺženia rodičáku opýtať, píšte, rada pomôžem 😉

namornicka
8. mar 2018

Nájsť pre malého opatrovateľku sa ti finančne neoplatí? Sú aj také ktoré strážia 2-3 deti, tam je nie chorobnosť ako v škôlke a dieťa má parťákov.

radanna11
autor
8. mar 2018

@janinah jasne to ORL bolo robené len z dôvodu či náhodou nieje zväčšená mandla a či to nespôsobuje práve to ale to sa nepotvrdilo, ešte tam napísala tá plucna že dieťa je opakovane liečene ATB niekedy aj tromi po sebe lebo tie zapaly pluc su vačšinou liečene aj 21 dní na ATB

radanna11
autor
8. mar 2018

@namornicka to práve nechcem , ja ho dvakrát denne inhalujem a keby aj ochorel aj tak by som ho pri tej opatrovatelke nenechala pretože záchvaty kašla ktoré máva su také že niekedy sama sebe neverím či mu dostatočne pomôžem takže by som bola znovu na tom istom donekonečna si pýtať volno v práci , tiež im to tam šlo na nervy , ak to neprejde zostanem na neplatenej a dám si ho do septembra dokopy, miesto v škôlke mi držia ale dakujem za radu 🙂 a pri 400 eurovej výplate platit opatrovatelke tristo za denné stráženie radšej ostanem doma zadarmo s ním

radanna11
autor
8. mar 2018

@anjelik2509 dakujem pekne 🙂ved ja idem podať určite len sa vlastne neviem rozhodnuť či dám hned kým nieje vyšetrenie ešte z alergologie a tej phmetrie kým mame len to čo máme a potom doložím alebo či to podám teraz a doložím ak by neprešlo, ale ved aj vy to máte dosť denne sa takto venovať dieťatu je to všetko velmi náročné ale čo neurobíme aby sme deťom pomohli 🙂

zuzanars
8. mar 2018

Určite požiadaj o tu predlženú rodičovskú. Prilož tam všetky lekárske nálezy a ak by ti to aj neprešlo, tak sa určite odvolaj. Zažili sme niečo podobné, drobci boli neustále chorí, nástupom do školy sa to neskutočne zlepšilo. Viem, že ti také reči teraz nepomôžu ale musíte to len vydržať a ako bude rásť, bude to lepšie. Sami sme z toho doma boli na prášky, to neustále chodenie po doktoroch, lieky, inhalovanie, izolácia od kolektívu nás psychicky vyčerpávalo. Ale jedno je isté, robíš dobre, že s ním chceš zostať doma, nič lepšie pre drobca nemôže byť. Snažte sa byť aj napriek zdravotným problémom v pohode a užívať si spoločný čas. Držím palce.

liv1
8. mar 2018

Ja teraz z iného súdku. Isto vieš, že tie zápaly, reflux, alergia ci astma môžu úzko súvisieť. Poznáš antirefluxove opatrenia? Drobcovi by to isto pomohlo. Taktiež hory-more, na niekoľko týždňov. Nedráždive jedlo a tak.. No máte to náročné, veľmi držím palce aby ste sa z toho čím skôr vystrábili ✊😊.

radanna11
autor
8. mar 2018

@zuzanars malý chodil do školky jeden a pol roka velmi som chcela vydržať ze sa to zlepší ale stale sa to len horšilo ja som to nechcela vzdať chcela som aby chodil aj dalej ale doktorka a manžel a mama do mna hučali že si ničím dieťa že sa mam už spamätat a tak potom som už sama nevedela čo je správne z každej choroby z ktorej som ho dostala bol tyzden fit a potom ešte horšie možno to bolo aj tým, že nikdy poriadne neležal ja v práci lebo volno nechceli už dávať a babky si ho striedali z auta do auta z bytu do bytu, ja by som velmi chcela aby isiel do školky potom casom aspon na 4 hodky určite nechcem aby vypadol z kolektivu len momentálne to asi inak nejde ale presne viem ako si to myslela dakujem pekne za radu 🙂

radanna11
autor
8. mar 2018

@liv1 nepoznám ešte nič , zoznamujem sa s ním, tu refluxovu epizodu zaznamenala doktorka len predvčerom a že vobec nejaky reflux ktorý toto všetko sposobuje existuje viem asi mesiac, astma, alergie bronchitidy to všetko som vedela ale o refluxe som vobec netušila ešte nieje ani potvredny tou phmetriou, cela som zmätena a vystresovaná :D

namornicka
8. mar 2018

@radanna11 mali pravdu, zas do extrému to hnať netreba. Myslím, že to môže súvisieť aj s trávením. Astma s tým často súvisí, prečítaj si niečo o tradičnej čínskej medicíne, možno ti niektoré veci začnú byť jasnejšie. Daj mu vyšetriť intolerancie na potraviny, prípadne vyskúšaj vysadiť mlieko a lepok, nie naraz, ale postupne, aby si zistila čo mu vadí.

anjelik2509
8. mar 2018

@radanna11 ešte počkajte na papier z alergo.... oni berú do úvahy len papiere od lekárov čo si práve doložíte k žiadosti, dodatočne sa to nedokladá. Hneď ako budete mať správu od alergo, všetky správy si prefoťte, zaneste to všetko aj so žiadosťou k obvodnej lekárke, tá to všetko spíše, kópie im dáte do žiadosti a zanesiete na ÚPSVaR, oni majú mesiac na vyjadrenie, príde poštou.

zuzanars
8. mar 2018

@radanna11 Hlavne si nič nevyčítaj. So starším synom sme toto mali, keď som bola na materskej s menším drobcom. Takže pri náznaku choroby vždy zostal hneď doma, liečili sme ho koľkokrát 2 týždne, potom nám ešte dr. radila zostať ďalší týždeň doma, no a takto pekne vyliečený šiel do školky, z ktorej zasa po týždni ochorel. Ono je to asi tým, že keď už je takto dieťa náchylné, tak môžeš urobiť hocičo...

radanna11
autor
8. mar 2018

@zuzanars je to o nervy , manžel pracuje mimo domu tri týždne preč týžden doma,ja mám ešte k tomu všetkemu o dva mesiace štátnice a píšem bakalárku a ešte toto doma stále s ním sama a po doktoroch presne ako si napísala je to strasne frustujuce ja už som sa sama nad sebou pousmiala že žijeme ako dochodcovia ja s malým že poznáme len prechádzku do parku, nemocnice a doktorov a televiziu a knizky ,to si mala dobre , že si bola na materskej mala čas vyliečiť,ja som presne z toho bola neštastná,že ked mi aj dali volno v práci tak dva dni,dva dni si ho poprehadzovali babky a ja som mala 4 dni na to vyliečiť dieťa s tým že ani poriadne nebolo v teple doma

anjelik2509
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
radanna11
autor
8. mar 2018

@namornicka dakujem preštudujem ešte som o tom nepočula a tie intolerancie mam poprosiť asi ja sama však?a kde na alergologii? viem vyzerám ako blbá vytretá ale fakt neviem

liv1
8. mar 2018

@radanna11 jaaaj no tak nič veď reflux epizóda, to je take nejaké zložito napísané🙂. Moje deti mali obidve, keď boli malinké a mám pocit že občas aj teraz niekedy im to vyjde hore. To môže súvisieť s tým kašľom a zároveň so zápalom. Totiž nestrávené jedlo (kyselina aj) mu ide hore, deti môžu mávať potom aj laryngitidy a neskôr astmu. Ono je dobre sa tomu poriadne povenovat v detskom veku, nech to nie je horšie než by to muselo byt. Dr ti povie viac, ale spinkať by mohol vo vyvýšenej polohe, pred spaním nejesť aspoň 2 hodiny, najlepšie pred spaním ani nepit. Nejesť veľké množstva naraz radšej menej a častejšie. Po jedle žiadny šport (ale ešte je malinky určite behá stale. No a ďalej to môže súvisieť aj s jedlom, ako píše
@namornicka postupovala by som podobne 😉. A určite robíš dobre že chceš ostať doma. Choré dieťa by si nemal nikto pohadzivat, mama vie najlepšie ako sa postarať. Často doma vetrajte, nekurte príliš, inhalácie robíš dobre 👍. Pozor na plesne. Po alergologickych testoch sa pýtaj pýtaj a pýtaj. Ak by bol alergicky na prach, treba urobiť opatrenia ďalšie. Atd. Na nete máš kopec info, ale aj my ti tu poradíme 😉.

liv1
8. mar 2018

A čím menej sladkého mu dávaj, to zas súvisí s imunitou. Môžete si pomôcť aj probiotikami. Držím palce 😉

zuzanars
8. mar 2018

@radanna11 Neboj sa, všetko zvládneš. Drobček trošku podrastie a uvidíš bude to lepšie. A potom si budete užívať trošku viac aktivít. Ste mladí, máte na všetko čas. Zbytočne sa nestresuj vecami nepodstatnými, na prvom mieste je zdravie tvojho dieťaťa a samozrejme aj tvoja psychická pohoda. Ešte som chcela nadhodiť...že nám veľmi pomohli kúpele.

ivana11155
8. mar 2018

Predlzia urcite podla mna a na alergologiu ta mali poslat uz skor.

lenadka
8. mar 2018

@radanna11 skús tie protirefluxne opatrenia, môj malý mal záchvaty kašľa dom myslela že sa udusi, tým to začalo a k tomu sa pridalo časom zápal hrdla, nádcha, tiež sme inhalovali... nakoniec mal astmaticke záchvaty z refluxu. Dr nakázala gastrotus sirup a diétu protirefluxnu. Bola som zuriva, toto na ten desny kašeľ a teplotu?!?Ale fakt to bolo len o tom, svoju pediatričku nevymenim ani za nič. On sa vlastne dusil zakaždým obsahom žalúdka, zabehlo mu a nemohol sa nadýchnuť.... začína to vždy v spánku. Keď sa to neliecilo prešlo do zápalu hrtana a dolných dýchacích ciest.
Verím že ti to schvália, veď má preukázateľné problémy. Zároveň prajem aby sa vyliečil.

alenka7777
8. mar 2018

@radanna11 ja by som ti poradila precitat si nieco o zelenych potravinach (chlorella, zeleny jacmen). mam odskusane sama na sebe aj pri takych problemoch, ake popisujes u svojho syna a mam s tym velmi dobre vysledky

ema234
8. mar 2018

@radanna11 tak z toho co pises ano, ked nieje vhodny do kolektivu tak co uz potom

radanna11
autor
9. mar 2018

@zuzanars
@ivana11155
@alenka7777
@ema234
@liv1
@anjelik2509 ďakujem veľmi pekne za kazdy názor aj radu ja ho veľmi chcem dat do poriadku ,ale to sa popri práci plnohodnotne nemá ,prestudujem vsetko co ste poradili podám tu žiadosť a dúfam ze bude vsetko co najskôr v poriadku

lenadka
9. mar 2018

@radanna11 čo sa týka refluxu by nás stačilo vyradiť na čas paradajky a výrobky z nich a večer nepiť pred spaním mlieko a gastrotus sirup po obede a večer pred spaním. Odvtedy je pokoj ani raz nekašlal ani nebol chorý. Ten gastrotus si plne hradíte to netreba ani predpis. Za pokus to určite stojí 😉

anjelik2509
10. mar 2018

@radanna11 vôbec nie je začo, na to to tu je, aby sme si pomáhali 😉 jaj a omylom som vymazala jeden koment, nechtiac, nejako mi to tu zblblo 😂 snáď nevadí....