Je rozdiel byť slobodná matka a vydatá na materskej?

katrin21
23. feb 2009

Ahojte.. kedze teraz je dost vela parov zijucich nadivoko, napadla ma otazka, ic je to nejako trebars financne zaujimavejsie pre tie pary... napr. ci matka v tom pripade berie nejaku socialku navyse k materskej a pod.... alebo to vychadza rovnako...? ( vyzivne na dieta od otca ma nezaujima, skor co na to štát....)

martinka17
28. máj 2010

sorry, ja som to nechcela napísať tu, ale do inej téééééémy, soryyyyyyyyyyyy 😲 😲 😲 😲

mama1987
28. máj 2010

velmi dakujem vsetkym mamickam ktore vedia o com pisem a pochopili ma..velmi si to vazim.. 😵

imarikai
29. máj 2010

mama1987 😉

janka1874
29. máj 2010

no v jednom musím súhlasiť (už neviem kto to tu písal) že ak som na tom tak finančne zle že bývam u rodičov a nemám z čoho žiť tak robím všetko preto aby som najprv mala na to aby som si zabezpečila aspoň aké také bývanie a až tak uvažovala o deťoch veď to netreba len porodiť ale aj vychovať a to už je celoživotné dielo

poki10
29. máj 2010

ano janka? bohuzial, niekedy to tak nejde. to by ste si najskor mali uvedomit vsetky co tu kritizujete.
vtedy, ked aj vy ostanete v nudzi, vtedy sa vam bude najlepsie mudrovat...a potom sem napiste ake ste hrdinky 🙂

janka1874
29. máj 2010

no neviem ale nebadám že by sa tu niektorá robila hrdinkou

janka1874
29. máj 2010

ja nehovorím o tom že nietko žije s partnerom dlho a otehotnie a potom ju partner opustí či už ako tehotnú alebo neskôr ak je už bábo na svete aby bolo jasno, ale hovorím o tom že niekto nemá na nič a otehotnie a teraz mi pomôžte štát aj ostaní a to je rozdiel

poki10
29. máj 2010

ano ale to je zbytocne, kazdy nech sa riadi podla svojho vedomia a svedomia...teraz sa tu budeme hadat, kto ma pravdu? ani jedna nevidi situaciu tej druhej a sem sa tiez neda vsetko napisat a komplet opisat situaciu.

janka1874
29. máj 2010

veď jasné len mňa vie vytočiť ak si za veci niekto môže sám a ešte bude plakať
iné je ak je v tom niekto nedobrovoľne

martinka17
30. máj 2010

@janka1874
ĎAKUJEM ZA PODPORU 😀
to ja osm písala, že je to podľa mňa nezodpovedné, a ináč
@poki10
ja som sa ocitla sama pred rozhodnutím, či dieťa vychovám sama alebo ostanem sama. A prvoradé bolo to, že mám prácu, že mám byt a rodinné zázemia a práve preto som sa rozhodla byť slobodnou mamičkou. takže viem, čo je to byť v úzkych a viem čo je to byť na dne. A štát sa o mňa prd postaral, ešte mi aj hádže polená pod nohy 😝 A to práve kvôli ľudom, ktorý systém podpory zneužívajú 😠

imarikai
30. máj 2010

už nemam chuť reagovať na niektore riadky iba tebe chcem napisať @poki10 že suhlasim s tvojimi názormi a v kutiku duše dufam že to mama1987 nečita

cubalucia
25. jún 2010

Trosku sa tu odbocilo od temy. Ja sa vratim naspat - vie niekto teda naozaj presne, ci mam ako osamela narok na predlzenu MD, ak byvam u rodicov? Som slobodna, otec ani nie je uvedeny v rodnom liste. Rodicom normalne platim najom a aj ostatne vydavky si musim hradit sama.
Na strankach SOC.POI je uvedene toto:
Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.
Dakujem za radu.

janka1874
25. jún 2010

@cubalucia na predĺženp MD máš nárok ak nežiješ s otcom dieťaťa ostatné nikoho nezaujíma či žiješ s rodičmi alebo kamoškou alebo sama proste nežiješ v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa to je hlavné

cubalucia
26. jún 2010

@janka1874
Dakujem velmi pekne, informacia ma potesila. 🙂

dzibrila
29. jún 2010

Na margo toho zneuzivania - este nikdy som na ziadne forum nepisala, ale toto ma fakt vytocilo.

Cize martinka 17 - podla teba stat zneuzivam, ked platim vysoke dane (som zivnostnik), platim vysoke odvody (ktore nijako nevyuzivam - ziadna PN za cely pracovny zivot), platim zdravotne (k lekarovi chodim max. na preventivku - za ktoru si navyse tiez priplacam...) ??? Takze, ked za vsetky tieto moje prachy, ktore by som normalne pouzila na rodinu, ale idu statu, chcem aby mi stat zaplatil par tyzdnov smiesnej materskej naviac, tak ho zneuzivam??? Pekne!!

456456
29. jún 2010

@arieska prosim Vas neviete mi zaslat vzor cestneho prehlasenia pre osamelu matku ?
Dik

sue
29. jún 2010

456456 - toto prehlásenie majú na každej matrike, prípadne mestskom úrade.

martinka17
29. jún 2010

@456456
mne to nadiktovali priamo na sociálke 😉 Stačila jednoduchá vetička

arieska
7. júl 2010

mne to tiež vytlačili na sociálke a len som to podpísala. už si veru nepamätám čo tam presne bolo

eis4
16. júl 2010

ahojte.chcela by som vedieť či mám právo na predlženu materskú ak bývam v priatelovom byte,mám tu aj trvalé bydlisko.priatel tu má len prechodné(kvôli robote sa mu viac oplatí)trvalé má u rodičov čo je od nás 250 km.kamarátka tvrdí že by som si to mohla vybaviť keďže vychovávam dieťa "sama" lebo on tam nemá trvalé. ja si myslím že to nie je moj prípad,lebo je to jeho byt.čo si o tom myslíte?

soninkaaa1
13. dec 2010

Ahojte, s priateľom sme si kúpili byt - podielové vlastníctvo 1/2 a 1/2 . On ,má prehlásený pobyt na novú adresu, kde spolu bývame,ale ja mám stále pobyt akoby u rodičov. Čakáme spolu dieťa..aké priezvisko mu mám dať, aby som mala nárok na príspevok pre osamelú matku? Môžem priznať aj jeho priezvisko pre prípad, že sa časom zoberieme, nech to už potom nie je také komplikované? A mám v našom prípade vôbec nárok na tento príspevok?
Som zamestnaná a ešte si aj platím DPO - čiže materská sa mi bude rátať z najvyššieho vymeriavacieho základu.Od nového roku 2011 má byť materská predĺžená na 36 týždňov a 60 % z VZ. A ako to je potom so slobodnými mamičkami? Majú ešte dlhšiu materskú??? Prosím, kto sa v tom trošku vyzná, napíšte mi 😉 Ďakujem

ella_joy
14. dec 2010

@soninkaaa1 Caves, ja som bola na to tiez podobne, len s rozdielom, ze byt nemame 50:50. od Januara bud. roku sa zvysuje materska na 34 tyzdnov, ale osamelym mamickam ostava stale 37 (tam sa nezvysuje). Ty si podla zakona nie osamela matka. To, ze si slobodna, (nevydata) a mas trvaly pobyt u rodicov neznamena, ze si osamela.
Osamelá poistenkyňa podľa § 48 zákona o soc. poistení je osoba (matka), ktorá žije v domácnosti sama iba s dieťaťom (deťmi) - to znamená bez partnera, manžela, druha.
Podla zakona musís podať čestné vyhlásenie na pobočku Sociálnej poisťovne, ktorá MD vypláca, že žijes v spoločnej domácnosti so svojim dieťaťom sama, je tam tusim aj vynimka, ze ak aj pripadne zijes s niekym (partnerom) tak on Ti neprispieva na dieta ani na nic ziadnym sposobom. Na stranke soc. poistovne mas konkretny priklad, aj s presne popisanou vynimkou...tak si zvaz, ci Ti to stoji za pripadny risk, ze Ta budu zo socialky kontrlovat, tie 3 tyzdne 🙂

poki10
17. dec 2010

@ella_joy do cestneho prehlasenia staci napisat, aj ked zije s inou fyzickou osobou v domacnosti, ze naklady na domacnost, nezdielaju spolocne....

olifcek
28. dec 2010

slobodna ma narok na rozne soc. vyhody, vydata nie.

janka1874
29. dec 2010

@olifcek alé výhody myslíš? poraď

slavka28
21. okt 2011

ahojte ...
chcem si to vsetko zhrnut ...
som rozvedena a zijem s priatelom v jeho byte, mam tu aj trvaly pobyt, to znamena, ze niesom slobodna matka. On ma narok na danovy bonus na dieta, ale nema narok na odpocet dane na mna?
a moja materska bude trvat 28 tyzdnov?
Dobre som to pochopila?
Dakujem 🙂

janka1874
21. okt 2011

@slavka28 áno dobre si to pochopila

sisaha
21. okt 2011

@slavka28 no, este by si mohla nečestne čestne vyhlasit, že si slobodna matka a matersku budes mat dlhsiu.. Tych par eur ti pomoze a budes to mat ako kompenzaciu za to, ze si nemoze uplatnovat na teba danovy bonus..

gapa
21. okt 2011

@slavka28
slávka, ono sa to navzájom vylučuje.
Bud "máte spoločnú domácnosť" a vzhladom na to si môže priaatel uplatniť nárok na DB na dieťa, ale potom ty nie si osamelá (nejde o to či si slobodná, ale či si osamelá, tj. žiješ sama ...) a nemala by si mať nárok na dlhšie poberanie materského.
Alebo "nemáte spoločnú domácnost" a priatel by nemal mať nárok na DB a ty budeš mať nárok na poberanie materského nie 34týždonov, ale 37.
Ale preukazuje sa to čestným prehlásením, tj. je to na tebe.

slavka28
24. okt 2011

v akej vyske je teraz odpocet dane na manzelku?
je urcena nejaka suma?