Krst - nátlak svokry

motylik47
16. sep 2016

Milé baby.. mám taký sprostý problém. Len čo sme oznámili svokrovcom, že čakáme bábo, svokra zavolala svojho druhého syna (má môjho manžela a jeho brata, ktorý je slobodný, býva pri mamičke, sám nedokáže nič urobiť, ťahá mu na 40tku a nemám ho rada) a oznámila mu,. že nech si príde s nami vypiť, lebo že bude krstný. Do mňa vošli zaraz všetci čerti, že čo už rieši, keď som bola len v treťom mesiaci, a ešte viac, keď prišiel do obývačky, len sa zatváril, že "čo ja s tým mám" a odišiel preč. Ani jedno slovo nepovedal. Teraz som v siedmom, a som v hlúpej situácii, lebo viem, že ona bude do mňa hučať, aby som ho dala za krstného lebo je to jediný brat a pod, a čo by ľudia povedali, keby sme ho nedali... och, keď si predstavím, čo to bude po pôrode, tak mi je zle.
Pritom minule sme boli všetci traja so švagrom v bare, a tam sme to oznámili spoločným kamarátom. Jeden znovu doňho drgol, že budeš krstný, a on že no ani za Boha nebudem krstný. Tak som mu vtedy povedala, že ho ani nikto nevolá.
Lenže viem, že akonáhle sa to narodí, tak začne peklo, a keď neurobím, čo mamička bude chcieť, tak ma znenávidí na celý život a ešte na smrteľnej posteli mi to bude vyčítať.
Moja situácia je taká, že mám dve vydaté sestry a vydatého brata, ktorí sú už niekomu krstní, ale mám aj slobodnú sestru, ktorú by som rada dala za krstnú. Lenže zas bude mať svokra protiargument, že keď ona bude krstná, tak švagor bude krstný. Ale ja ho tak nemusím, že si neviem predstaviť, aby naše dievčatko stále počúvalo toho ufrflaného zakomplexovaného chlapa, v každom druhom slove nadávka, chudáčik, lebo nemá ženu, a vlastne všetky ženy sú ku*vy a stále dookola, ako všetko je zle, všetko je na hovno.
Najhoršie je, že čo povie mamka, to on urobí. Už som raz urobila tú chybu, že hoci on nechcel ísť za svedka nám na svadbe, tak ho mamka prinútila, a potom ešte rok od svadby som musela počúvať, aké to bolo trápne, že tam musel sedieť, ako ch*j a mal ten po*ebaný motýlik... proste celá svadba bola o ňom. Vtedy boli svedkovia tiež moja sestra a on. Ale keď poviem svokre, že dám za krstnú mamu len moju sestru a nikoho viac, tak bude peklo.
Poraďte mi, ako z toho von. Lebo keď svokre poviem moje argumenty, tak on za ňou pôjde, a bude z neho nakoniec najväčší chudáčik, ako vždy.

synda11
17. sep 2016

@motylik47 ahoj...presne oto som mala aj ja...môj je krsny bratovej malej...je zlata mame ju radi...ale nahovorila ho nato moja svokra a svagrinka..vydarena....co nikdy nerobila...moj robi v zahranici mame sa dobre ...na ukor rodiny...ale nebude tam vecne...tak svagrinka vytesena ze krsny vsetko kupi...na zaciatku vymyslala ze toto kupit hento kupit...ale mala smolu...ze ja som jeho manzelka 🙂 ked sa malej klada jasne ze dame...vsetky darceky vyberam ja moj nato nema cas... ako snazim sa kedz je krsna...ale neprehanam to..lebo na zaciatku to bolo tak....oni nemali prachy a ona ze treba plienky kupit ked nemali..treba hento toto...bez ohladu ci mala mala sviatok..ked som sotala ja tehu svokricka povypravala vsade ze na oplatku nam bude krsny jeho brat s touto svagrinkou...no urcite...moj vie ze voci mne paky nema...a som rada ze sa postavil k tomu tak aby som bola spokojna ja...takze som si za krsneho vybrala môjho bratranca..vyrastali sme spolu...travili prázdniny u starkej ...a paradoxne chodi s jeho mladsou sestrou...ta sme to urobili tak...samozrejme boly zvady...ale mna to nezaujima ja..resp.my rozhodujeme o tom koho bude mat nase dieta krsnych...boli ohovaracky intrigy.....ale preslo to.....a teraz je to v pohode...ty si vyber s muzom sa pozhovaraj... ja si so svgrinkou nemam co povedat...a keby bola krsna...ja by som to neprezila....ved oni cil maju problem mojejmalej nieco kupit...viem ze to nieje o daroch ale ani sa moc nestretávame ...tak ocom by to bolo....mila svokricka si bude muset zvyknut...ale je to na tebe

nini1010
17. sep 2016

Neuveritelne kvoli akej kravine sa ty dokazes 4 mesiace tehotenstva stresovat...ale vies cia je to chyba?TVOJA.evidentne si povaha ktora sa bude radsej potichu zduvat ako povie svoj nazor a urobi si po svojom a tvoja rychlo chapava svokra to evidentne vie a vyuziva.No co asi tak urobit?Uz pred styrmi mesiacmi si jej mala povedat."Tak takto,za vas zaujem o male som vam sice vdacna ale este stale je to nase dieta,nie Vase a iba my urcime a vyberieme krstnych rodicov.a uz teraz Vam mozem s urcitostou povedat ze svagor to nebude."BODKA.Nemusis nic vysvetlovat,zdovodnovat.Bud to urobis alebo sa priprav ze ti bude kecat do vsetkeho a ak si myslis ze vyber krstneho je tvoj najvaznejsi problem tak pockaj co bude az sa male narodi.kym jej jasne neurcis hranice necakaj ze to bude inak.

motylik47
autor
17. sep 2016

Joj baby, dobre sa to číta, už som si začínala myslieť, že som ja nenormálna, lebo robím prieky. Ten argument že krstny rodič má viest dieta k viere je asi v mojom prípade najlepší. Mne len bude ľúto manžela, lebo ja osobne by som nemala problém svokry všetko vysvetliť, ako chcem, lenže oba bude potom donho hucat a on bude zas medzi dvoma mlynskymi kolami. On je stále na mojej strane, ale má to ťažké, lebo celý život ju na slovo počúval, ona je taký generál, ju aj svokor počúva na slovo. A teraz ak manzel urobí niečo inak, tak je z neho strasne sklamaná a rozpráva po susedoch ako sa pokazil a pod. Najradšej by som ho ušetrila takych scén, lebo je to predsa jeho mama a nechcem im pokaziť vzťah. Najlepšie bude naozaj ak jej to povieme v deň krstín a rovno v kostole. Ale to sa nám nepodarí, lebo to bude riešiť hneď po narodení ako ju poznám...
Moja sestra nie je vydatá, ona je taký samotarsky typ, introvert, ale je veľmi milá, rada chodí do kostola a venuje sa veľa aj detom druhej sestry, hoci im krstna nie je.

silvia2103
17. sep 2016

Toto mala aj moja svokra v pláne :D ale len mala :D môj švagor ma nenávidel už keď ma spoznal lebo s bratom sú rivali....moja svokra mala v pláne krst krstneho otca kostol dokonca i maleho meno dokonca i detsku lekarku dokonca aj vybavenu zdravotku malemu :D 3dni mi to oznamila v nemocnici pred porodom ...ako mi to oznámila na všetko dostala odpoveď nie nie nie nie a posledné nie :D TAK SCHYTILA CIGARETU...POVEDALA MI ŽE P... ROBÍM A ZRAZU SI ZARIADIM VŠETKO SAMA ZOBRALA CIGARETU A ODIŠLA....

katarinka289
17. sep 2016

@zuzigirl To vie snad aj male dieta na zakladnej,ze Jezis bol jediny co sa narodil bez smrtelneho hriechu.Co je snad jasne,kedze je to syn Boha a narodil sa z panny...studovat by si mal zacat ty

sardinka336
17. sep 2016

@evittam ale ty si aspon uprimna pred sebou aj pred ,,Bohom,, (ak existuje 😀 ) nemam o to zaujem a hotovo, to iste aj sobas v kostole - nemam zaujem a hotovo a nie ze tam slubujem ako budem dieta viest k vychove v učení katolickej cirkvi a ako mi v tom budu krstny pomahat, ze som si vedoma ,,tejto povinnosti,, (takto sa to knaz pyta) ze ,,milí rodičia ste si vedomý tejto povinnosti,, ....a pritom evidentne klamem. Fuj hnus fialovy....

evittam
17. sep 2016

@sardinka336 Presne tak. A že ..."hnus fialový"....som sa dobre zasmiala. 😀 😀 😀

sardinka336
17. sep 2016

@katarinka289 otazka je akeho je vierovyznania....protestanti o tej rozpravke o panne neveria, katolici ok aj to zrejme vychadza skor z nepochopenia sexuality ako takej, ktora bola povazaovana za hriešnu v RKC a tieto veci vychadzaju z tzv. tradicie a nie z biblie.....a JEžiš sa dal krstit v Jordane snad od Jána Krstitela nie?.teda nie ze by musel ..kazdopadne ide o uprimnost ak sa rozhodujem pre tento krok a nie o to čo povie svokra...

katarinka289
17. sep 2016

@sardinka336 ano ta svokra to uz je o inom.Ja som reagovala na to,ze deti neveriacich by krstene byt nemali... Moja sestra dala za krstnu tiez mna nsprik tomu,ze jej manzel uz bol krstnym synovi svojej sestri.Ta to nepochopila a dodnes sa nemusia

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka336
17. sep 2016

@katarinka289 pozri načo je dobré krstit deti, ktore k viere vedene nebudu a ich rodičia o to zaujem nemaju???? toť otazka...

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinka289
17. sep 2016

@sardinka336 pretoze to dieta nemoze za to akym rodicom sa narodilo a krstom sa jeho dusa ocisti a v pripade smrti bude spasena...

katarinka289
17. sep 2016

@sardinka336 to je vec o kt.sa zle diskutuje niekde na fore.Ja sa nebudem dohadovat a uz vobec nie presviedcat niekoho kto neveri

misfarky
17. sep 2016

Ja by som si sadla s mužom a opýtala sa jeho, koho chce dať ako krstného otca, možno má najlepšieho kamaráta s ktorým si rozumie lepšie ako s bratom. Svokra ti do toho podľa mňa nemá čo hovoriť. Svokra sa mohla rozhodovať keď boli jej detí malé. Keď sa Vám dievča narodí, budete vlastná rodina. A na tvojom mieste by som si rázne povedala (aj za cenu toho, že sa povadíte), lebo inak to budeš mať s ňou v takýchto veciach ťažké vždy

misfarky
17. sep 2016

@lusinda3 presne tak. Na si rodičia mohlo rozhodobal o nás. Ale rozhodnutia za naše deti nech láskavo prenechajú nám

sunny8
17. sep 2016

Pokial nebyvate u svokri tak kasli na jej nazory tvoj muz to ako vidi? Dohodni sa ponajprv s nim rozoberte si cely problem a snad to nejako datr dokopy ... Je to vase babo a ona je len babka ktora moze poradit ci rozmaznat ale do takych podstatnych veci nema co mat slova ... My sme s muzom v ac moja mama s mojou babkou nie a stale boli zato ze musim dat malu pokrstit a bla bla bla kazdy telefonat ci navsteva sa tocila okolo toho povedala som im ze nie, je to moje dieta a da sa pokrstit samo ked vyrastie a rozhodnr sa tak ... Hnevali sa ale po dlhsom case pochopili ze v tom nepochodia so mnou ale napriek tomu sklamaniu to pochopili a uz o tom nehovoria ... Istr tak aj tvoja svokra ... Nepocuvaj ji ak to ty sama nechces... Nech sa hneva ved ju to prejde a ked neprejde tak fras do toho .... Nic osobne si jej neurobila a jej zivot neovplivni ci jej maznacik bude krstny alebo nie

stanulienkat
17. sep 2016

@katarinka289 prepac,ale thmito pic...ovinami krmili ludi,aby ludia ako stado baranov posluchali cirkev. Cirkev si prekrutila fakty,aby mohla manipulovat vtedy jednoduchymi ludmi. Vidim,ze to este tak funguje.

lolalita
17. sep 2016

My sme riešili problém s krstnými, niečo podobné ako máš ty, ale týkalo sa to mojej sestry (ona nechcela volať brata manžela pre podobný problém ako máš ty) a vtedy to nádherné poriesil kňaz. Povedal sestrinej svokre, že krstný rodič nemá byť vybraný preto, že je brat, alebo preto, čo povedia ľudia... Krstný rodič je ten, čo povedie dieťa k viere, naučí ho milovať boha a bude pri ňom stále, keď to jeho rodičia nebudú zvládať. Má to byť človek blízky srdcu a dusi tomu dieťatku (samozrejme aj rodičom) a každý, kto do toho výberu negatívne zasahuje má hriech, lebo vybrať krstného je veľmi zodpovedná vec a je to pocta, pre toho koho výberu. Svokra už potom ani nemukla, lebo sama uznala, že jej syn takým človekom nie je.

motylik47
autor
17. sep 2016

@lolalita super!!! presne toto si ukladám ;) ďakujem pekne! 🙂

katkalubkova
17. sep 2016

@motylik47 neries co si mysli svokra a co bude klebetit... Ona, ked bude chcet, bude klebetit aj tak. Takym ludom nevyhovies...

jamika27
17. sep 2016

@lolalita @motylik47 jednu podobnú príhodu mám aj ja 🙂

s manželom sme si dali termín svadby v máji (vôbec ma ani netrklo, že to je nešťastný mesiac vraj pre manželstvá). No a svokra to prežiť nemohla, ani moja mama ani starká, že nech si to rozmyslíme (fakt vážne to boli psychoútoky na nás). Až ma vytočili, povedala som to farárovi, no ten im dal, že ako správne ,,kresťanky,, by nemali veriť poverám a mágii. On vtedy chúďatká zahanbené ani necekli :D

googlinqa
17. sep 2016

Vsak on nechce, ty nechces, len svokra chce, urob po svojom daj sestru a hotovo a muz vy mal stat pri tebe a nie matke je to vase dieta

sardinka336
17. sep 2016

@katarinka289 vysvetliť sa to dá, len ty to nevieš...to je ten problém. Nejake odkazy na citat z Biblie viem to je pre katolikov španielska dedina...Dieťa nemoze za to akých ma rodičov, ale nasilu krstit dieta rodičom, ktorý o vychovu v katolickom duchu zaujem nemaju je tiez tzv. hriech nakolko rodičia pred Bohom a knazom klamu. Ale to je tažko pochopit ludom, čo krsty, birmovky robia len preto aby bolo...aby sa jedlo, pilo, dary davali a len čo ceremonia skončí tak ,,fajka zhasla,, v kostole ich uz neuvidis ako u nas v hlavnom meste len čo skončilo PSP čko...(prve sväté prijimanie) tak z narvateho kostola bola vyše polovica ludi preč ved ,,sviatost,, uz dostali a tým to zhaslo.
To su tzv. kolečkári - prvy kontakt s kostolom ako nemluvna v perinke a v kočiku...druhy kontakt s kostolom v aute na sobáš a tretí kontakt s kostolom v rakve pohrebenho auta. 😀 😀

fotoarch
17. sep 2016

@sardinka336 ja len fakticky aj protestanti a evanj.veria v pannu - pocaty Jezis z panny...

monciky
17. sep 2016

@lolalita
krasne napisane a ten knaz musi byt uzasny clovek...

jamika27
17. sep 2016

@motylik47 inak ešte jedna vec ma napadla, pre pokoj v rodine a ty by si to inteligentne vyriešila. Čo tak sa presne s týmto zdôveriť kňazovi? Nech on akože oficiálne zatrhne švagra ako krstného kôli životnému štýlu alebo niečo podobné. A potom bude svokra nahratá a ty budeš v pohode ... lebo si chcela - farár nepovolil ;)

motylik47
autor
17. sep 2016

@jamika27 knaz by to nemohol urobit, oficialne ho zatrhnut.... lebo on nemoze nikoho sudit, to by som svagrovi zas ukrivdila. Stacilo by, aby svokre povedal, presne, ako pisala lolalita, ze je to zodpovedny vyber a nesmie mi do toho kecat. Knaza sa svokry po 60-ke boja 🙂 to by zafungovalo..

jamika27
17. sep 2016

@motylik47 áno to čo písala lolalita bolo tiež super. Nám ale napríklad farár zatrhol jedných krstných (neboli ešte vzatí v kostole) iba na úrade a plánovali aj kostol. Máme prísnejšieho farára, takže preto ma to napadlo, žeby to zatrhol aj na základe tohto.

A to nehovorím, že keby tvoj švagor má chodiť na náuky pred krstom k nášmu farárovi - vystúpil by z cirkvi oficiálne - strašného ,,čerpača,, máme ;)

sardinka336
17. sep 2016

@motylik47 knaz to urobit moze ale zrejme neurobi, krstny rodič ma mat iste predpoklady na tuto ulohu a tie asi tvoj švagor zjavne nesplna či? Napr. tu http://www.dom.rimkat.sk/sviatosti/krst/

Aké kritéria má spĺňať krstný rodič?

Má najmenej 16 rokov
Má prijaté všetky iniciačné sviatosti, t.j. krst, sv. prijímanie, sviatosť birmovania.
Ak žije v manželstve, má to byť sviatostné manželstvo
Nie je rozvedený
Vedie riadny náboženský život, aby bol vzorom pre svoje krstné dieťa
Nekatolík môže byť len svedkom krstu.
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu