Moja mama si príliš robí nárok na svojho vnuka a mne robí výčitky, že som "zlá" matka

kikario
5. jan 2021

Ahojte, proboem je v tom, ze s mojou mamou som mala vzdy dobry vztah az kym sa mi pred 2 rokmi nenarodil syn. Proste ona si musi dokazovat ze je lepsia matka ako ja. A ked odchadzame a maly nechce sadnut do auta a reve, tak mu moja mama vravela ze "ja chcem aby si tu zostal ale TVOJA MAMA NEDOVOLI". Chodime ku nim dost casto, takmer kazdy vikend, niekedy dokonca aj pocas tyzdna, cez Vianoce sme u nich spali cely tyzden, takze si maleho uzili az az. A zevraj malemu to nerobi dobre, ze chce byt s nimi a nemoze a ten jej sucitny pohlad ako lutuje maleho ked place a ja mu robim "zle" ze mu nedovolim zit s babkou?? Lebo inak si to neviem vysvetlit iba ze chce aby bol maly nonstop u nich. Svokra byva 100km a vnuka vidi raz za 3 mesiace a nerobi taketo sceny ako moja mama.
A furt ma blbe poznamky, cakame druhe dieta a jej reakcia na moje tehotenstvo bola, ze naco nam je druhe ked sa nevieme postarat o jedno. Vzdy si myslim ze nic horsie uz nevymysli ale vzedy sa dokaze prekonat naposledy povedala ze malemu je LEPSIE u nich. Proste akoby som sa onho nestarala. Robim co mozem len to robim inak ako to odomna ocakava. Nechcem sa odstrihnut od rodicov a maleho im uplne zakazovat vidiet, ale ked mna to uz psychicky fakt nici

0silvia0
5. jan 2021

@elizabet173 veru, teraz je idealny cas sa odstrihnut a vyuzit zakaz vychadzania ako super dovod.

kikario
autor
5. jan 2021

@martul
1. my sme dokoncovali dom, takze sme kvoli financiam byvali po porode pol roka u rodicov kym sme sa mohli osamostatnit a oni ho dost casto strazili. Aj ho velakrat chceli mojkat a doslova mi ho niekedy brali ze ty si oddychni my ho postrazime.
2. Lebo som na rizikovom. Na poslednej poradni lekar vravel, ze babo je priliz nizko a mam vela lezat aby som neporodila predcasne, tak preto viacej chodime k nasim lebo doma sama na maleho niekedy cely den si nemozem lahnut (asi aj preto ten nalez)
3. Bude to tym ze ja som mala s mamou doteraz velmi dobry vztah, a kym som byvala pod ich strechou som musela dodrziavat ich pravidla nehladiac nato ze som mala po18tke (stare zname moj dom moje pravidla) a teraz ked som sama matkou a osamostanila som sa a ked ju "neposlucham" ako ona tvrdi, tak uz je zle..
4. Uz aj jemu vadia reci mojej mami a velakrat keby tam nebol a nepocul tak tak by mi ani neuveril.

elizabet173
5. jan 2021

@kikario prepac, ale robis si to ciastocne sama. Na co nechavas syna na vikend mame a potom lamentujes, ze mu dava jest, co sa ti nepaci a uplatnuje svoju vychovu? Mami, prepac, syn u vas bezo mna nebude, pretoze ty nie si schopna akceptovat mna ako matku a chces si robit po svojom. Ty nedokazes mame urcit hranice a ked ich aj urcis, nedodrzujes ich ani ty. Ok, povie mu pri aute, ze ho nechces u nej nechat. Ako si zareagovala?

kikario
autor
5. jan 2021

@elizabet173 ..nechavali sme ho tam predtym ale posledne mesiace uz nie kedze vidim ze darmo jej hovorim a nerespektuje ma a prave to bol problem, ze mama chcela nech ho tam nechame ale ja som nedovolila.. nic som jej nepovedala, fakt som nemala chut sa s nou hadat.. dosli sme na navstevu (a najma pobalit veci pre male kedze som mala u nich uskladnene nejake satocky, vanickovu cast od kocika atd..)

simca06022011
5. jan 2021

@kikario uplne jednoducho tam prestante chodit tak casto a vybavene... tvoja mama sa sprava rovnako ako jej mama, a vidis, nechodili ste tam. Urob to iste, na toto ja naozaj nevidim iny liek. Je to na tvojom rozhodnuti, na to nezabudni a nedaj sa vydierat. Vela deti reve, ked idu od babky a nie je to preto, ze by boli mamy doma zle 🙂 Nema to nic s "extra naviazanim", detom je dobre tam kde sa im venuju, viem si predstavit, ze babka cez vikedn pomaly nic nerobi len lieta okolo vnuka... moja tiez vyvadza a do dnes, lebo u babky ziadna povinnost teraz nie je (samozrejme ked mala rok dva, tak nemala ani doma,a le aj tak to bolo ine, ja aj pracovat, aj navarit aj urobit veci musim, co u babky nevidi, niekto okolo nej v kuse skace, ci uz ona alebo dedko)
Dalsia vec: ona si svoje deti vychovala, ty mas svoje dieta a vychovas si ho tiez. Ziadne jej narokovanie si vnucika nemusis vobec tolerovat. Mna keby takto niekto nivocil, fakt tam prestanem chodit. Tie reci by som zatrhla hned, aj ked ono sa to casto pouziva a aj tak nevies odkontorlvoat , co bude detom skor ci neskor hovorit za tvojim chrbtom... tiez som to nie raz pocula a asi aj v diskusiach citala.. "mama je zla, nedovoli ti.. mama ta nepusti... ", alebo typicke "mama ti take nenavari, nenapeci... " :D

Ja dceru napr. k babke pustam, aj ked pride z takychto reci cela zmagorena, ale v podstate len cez prazdniny (ale napr. u nas som toto nezaviedla ja, ale ocinko, ja som mala super starkych, bola by som rada keby mala aj dcera take detstvo s nimi ale bohuzial... to sa neda porovnat). Mam dost aj tie telefonaty ked pocujem, teraz ma 10r a to je same tutuli mutuli ako keby sa maznali so 6mesacnym deckom,... no vedela by som rozpravat hodiny o zazitkoch a nasich vychovnych konfliktoch, kedza u nas v rodine je taka raznejsia vychova, ludia samostatnejsi... a oni su vsetci taki tutuli mutuli a ked tym padom som macocha, uz len ked chcem aby si 10r isla umyt ruky a tvar. Sama.

elizabet173
5. jan 2021

@kikario to robis dobre, ked ho tam nenechavas, dufam, ze si jej aj povedala preco. Teraz vyuzi to, ze je zakaz vychadzania a obmedz navstevy. Ak tam potom pojdes, pri prvej nevhodnej poznamke zbalis maleho a odchadzas. Mami, mam ta rada, ale nedovolim, aby moje dieta toto pocuvalo. A odides. Inak to nepojde

mariejenka
5. jan 2021

S tym navstevovanim by som po druhom babu sekla, bud prídu dedkovci k Vám,alebo sa vidite o pol roka... tvrdé ale neustúpila by som.

sashka22
5. jan 2021

@kikario síce máš dieťa, ale pôsobíš aj Ty na mňa ešte ako dieťa a manžel je tiež asi mladučký, keď si neviete stať za svojím. Si prehnane upjatá na svojho syna, ale to Ťa prejde pri druhom... 🙈😅 Časť robia aj tehu hormóny ale v prvom rade by si sa ozaj mala stať Matkou, nielen porodiť dieťa a čakať, že ostatní všetko za Teba vyriešia. Keby nemáš rodičov, kam by si sa utiekala? S manželom ste preto partneri aby ste si to v prvom rade vedeli vy dvaja zariadiť a zadelit. Btw. Si rovnaká ako Tvoja mama, všetko chceš mať podľa seba. Ale tak to nikdy nebude fungovať, devenko 🙂 bodaj by som sa mýlila!

kikario
autor
5. jan 2021

@simca06022011 presne to, ze ked nie babka tak dedko je s nim a byvaju u rodicov aj moji mladsi bratia, takze ked sme tam je nas tam 8ludi a je od malicka zvyknuti na pozornost.. par dni je aj problem ked dojdeme od nich, ze pisti ked sa mu nevenujem. Ale proste neda sa aj varit aj sa s nim hrat. Takze to chapem ze nechce ist prec ked sa s nim furt niekto hra a zabava ho. Ale od mami by som chcela pocut niekedy aj slova, ze "to je normalne, nic si z toho nerob, to robia aj ine deti", "aj ini rodicia maju problemy, ze dieta nechce spat, jest, je vzdorovite atd".. ale ona vzdy vsetko poda tak, ze nieco robim zle, ze u nich pekne vsetko popapa, spinka 5 hodin vkuse po obede, u nas ledva 2-3 hodiny, vymysla pri jedle. Za nimi reve jak keby ho z koze drali a ked my odchadzame tak povie "papa" a zamava :D
... a potom mi mama tvrdi, ze tam mu je lepsie lebo pekne papa a urcite mu chyba nejaky vitamin lebo u nas nechce poriadne jest, jaky je vychudnuty, ked ho par dni nevidela, a blaaa blaaa..

terina25
5. jan 2021

@kikario obmedzila by som styk s babkou na raz tyzdenne cez vikend prip.raz za dva tyzdne

kikario
autor
5. jan 2021

@sashka22 nemusi byt uplne vsetko podla mna, ale keby ma mama aspon niekedy povzbudila, podporila aby som mala viac sebavedomia, ze ako matka to co robim robim dobre.. a nie furt len to zle a zhadzovala ma.. Ani predtym sme s bratmi od nich nepoculi ziadne slova povzbudenia, vzdy radsej vsetko spravili za nas akoby nam mali doverovat, ze to zvladneme sami. Potom naozaj si neverim a bojim sa ze daco zanedbam pri malom a nechtiac mu tym ublizim.

lenuska9999
5. jan 2021

Tak povedz máme, že si môže takéto poznámky odpustiť, ak chce svojho vnuka vídať. Možno by som trochu obmedzila kontakt. Máte predsa svoj život. Nepoviem ísť raz za čas na návštevu, ale viac krát do týždňa ? HM..

syslik81
5. jan 2021

aj moja mama bola taka .. az mi vybuchli nervy a nakricala som na nu - vytkla som jej vsetkyc chyby a povedala ze teraz som matka ja a ak ona chce byt i nadalej babkou nech prestane okamzite s podobnymi recami inak uz vnucku neuvidi ... chvilu sa somnou nebavila ale potom sama dosla a uz je to neaky rok co sa drzi a je naozaj len babka

evelyn246246
5. jan 2021

zbytocne tam hladas nejake riesenie .. pokial neobmedzis vyrazne navstevy a dodrzis to ...nezlepsi sa to ...bude to len horsie cim dalej tym viac ...

letfenixa
5. jan 2021

@kikario stále to isté, ľudia sa nemenia, im vyhovuje, ako žijú, ani tvoja mama sa meniť nebude

tifi2324
5. jan 2021

@kikario ja by som máme nato všetko povedala že keď túži po dieťati nech si ho urobí....je to vaše dieťa nie jej môže dať rady a ľúbiť ale tod vse ....ja by som nedovolila aby mala také reči pred dieťaťom musí byť aj malý z toho hotový.....treba sa narovinu porozprávať že takto to ďalej nejde a také reči nebudete tolerovat

robin30
5. jan 2021

Vy ste s muzom obidvaja padnuti na hlavu ako tak citam.Robi ti vlastna mama nervy ale pchas sa tam stale no kaslala by som na to.A nie si ani prva ani posledna na rizikovom a zeny to zvladli aj same.Coby si robila stovky km od rodicov?Prides mi len ako umrncane decko a nie dospela zena.Ked mi je niekde zle nechodim tam.Zdravy rozum do hrsti dievca a nie fnukanie na nete ako ti ublizuje mama ale kto chce kam pomozme mu tam ..

choco6
5. jan 2021

No my byvame s rodicmi v 2 generacnom dome a neexistuje aby mi mama takto "kradla" dieta. Aj ked ma nejake rady a poznamky tak jej pekne poviem ze je.to moje dieta a hotovo.
Davaj si na ro pozor lebo mam znamu ktorej starsi syn doslova byva u babky ma tam detsku izbu a vsetko a domov chodi na navstevu lebo ho odmalicka takto huckali proti mamicke a stale si ho brali 🤦
Ci je to mama alebo nie dieta je bohuzial na prvom mieste aj keby som sa mala s mamou pohadat nerozpravat atd. A ano aj ine mamicky maju deti ktore nespia nejedia skacu po plafone, hadzu sa o zem alebo vystrajaju odkedy otvoria oci 😉😂

martul
5. jan 2021

@kikario držím ti palce, ale musíš si ty tak diplomatický určiť pravidlá, malý rastie a má rešpektovať mamu a otca, bohužiaľ babka robí všetko pre to, aby bola ona preňho dobrá ☹️

tulipanicek
5. jan 2021

Necitala som komentáre. Ale keby toto robila moja mama či svokra, tak im poviem, že ak sa im nepáči moja výchova alebo majú problém s tým, že treba aj odísť, nemusíme chodiť vôbec 🤷‍♀️ Že toto správanie ubližuje nie len mne ale aj dieťaťu. A že ak sa to bude opakovať ja nabudúce, slovo dodržím. A nemala by som s tým problém. Lebo toto je podľa mna veľmi manipulatívne pre dieťa. O to ľahšie by sa mi to hovorilo keby ide o vlastného rodiča.

tulipanicek
5. jan 2021

Aha a keď sa má mama spýtala pár krát, prečo toto idem robiť Alebo robím tak som odpovedala raz slušne, že je to moje dieťa a podľa mna je to najlepšie takto. Ak sa to opakovalo, povedala som to proste rázne, že som sa už raz vyjadrila, moje dieťa a moje rozhodnutie.

tulipanicek
5. jan 2021

Ach a čítam čo povedala tvojmu mužovi. Akože pre mna čistý koniec. Na toto by som povedala, že sa má čo ozývať, je to otec. Tak nech si dá pohov lebo ja by som proste fakt tam nechodila. Btw máš božskú trpezlivosť

makova333
5. jan 2021

@kikario tvoja mama pravdepodobne nema spracovanu nejaku situaciu/situacie a riesi si to cez vnuka (moze to byt hocico od toho, ze chcela chlapca a narodilo sa dievca - ty, cez jej nie dobre vztahy so sestrou, mozno chcela brata, mozno nezvladala svoje deti tak ako si ona sama predstavovala...). Moj otec si takto riesil situaciu so svojou sestrou cez dve generacie. Bolo to hrozne. Skus sa s nou este raz porozpravat s tym, ze robis pre svoje dieta najlepsie co vies a lubis ho naviac ako sa da a preto ho budes vychovavat podla seba a muza. Ak vsak budu od nej opakovane prichadzat utoky na teba, ukoncis kontakt a dieta neuvidi, kedze ste sa na tuto temu uz rozpravali viac krat a naprava nenastala. Bud si uvedomi, ze kam to moze viest alebo...

blah24
5. jan 2021

@kikario aj na me mamka zkousela svoje pravidla. Treba na nich trvat. Ja bych uplne omezila chodeni k nim a snad jich donuti zacit chodit k vam. A tam ty pravidla bude muset respektovat. Jinak vnuka neuvidi.

sashka22
5. jan 2021

@kikario keď Ti to nepovie Tvoja vlastná matka tak Ti to poviem ja, som mama 2 rozumným ľuďom a ďalšie deti by som ešte prijala a nemusia byť vlastné. Si dobra mama! Keby si nebola tak to tu nemáš potrebu analyzovať! Budem hovoriť za seba, ale aj moja staršia dcéra chodí na prázdniny žene, kt. má za babku a nemáme ani kvapku krvi spoločnú. A tam ju veru rozmaznavajú ako najväčšiu kráľovnú, piskne a má, je to proste ich vnučka, ľúbia ju najviac na svete. 2 týždne nám trvá, keď ju po takýchto prázdninách dáme do normálu, bez výstupov. Má 5,5 r. ale ona si dobre uvedomuje, že to nieje správne a teraz po čase mi sama priznala, že ona sa len tak hrala a všetci robili co chcela. Celý deň rozprávky mohla pozerať. Ešte tam aj jedla tak, že ju kŕmili lyžičkou ako bábätko 😂🙈 Oni jej nevedia povedať NIE a Babi asi dobre vie, že je to len obdobie, kým je 'malička'. Prečo ju rýchlo hnať do dospelosti?! Ja svoje deti budem aj tak celý život ochraňovať, ale nemôžem za ne aj dýchať. Tvoj syn potrebuje tiež svoj priestor. Keď sa mu narodí súrodenec, bude od Teba čakať viac pozornosti a nedá sa kvôli tomu roztrhať, preto tu pozornosť aspon na chvíľu môže mať u starých rodičov. Je to JEHO chvíľka slávy. Btw. Tvoja mama si len myslí, že je po jej ale tam to aj tak bude riadiť Tvoj syn 😋 Vychovavajte ho ako vy dvaja s manželom uznáte za vhodné a dávaj priestor aj svojmu mužovi, lebo takto ho dotlacis jedine do úteku. V susedstve mam príklad ako to vyzerá, keď v rodine vládnu len ženy a je to veľmi veľmi smutný pohľad 👀 chlapček neuveriteľne utiahnutý, boji sa aj prehovoriť, presne obraz jeho otca, ktorý v domácnosti nemá žiadne slovo a vsetucko musí byť po matke. Vy traja, zachviľu už 4ria ste rodina! Odstrihli konečne pupočnú šnúru. Prospeje vám byť nejaký čas samým, či vôbec viete medzi sebou fungovať, bez rodičov! A potom príde aj túženie ísť s nimi stráviť chvíľu čas. Stále budeš ich dcéra ale teraz je už Tvoje postavenie úplne iné, si žena, matka. Dospelá.

makova333
5. jan 2021

@kikario teraz som docitala diskusiu a sme doma: "my sme k mojej babke (maminej svokre) velmi nechodili, lebo nas huckala proti nej, mama je zla ze ti to nedovoli a podobne reci mala" toto je pravdepodobne ta nespracovana vec z minulosti. A na tu by som nadviazala v rozhovore. Ak nechces dopadnut tak ako babka, pories si to mama.

kikario
autor
5. jan 2021

@tulipanicek ona by bola najradsej keby sme ani domov nesli a byvali s nimi na jednom pozemku (tak ako ona byvala na jednom pozemku so svojimi rodicmi). Ale povedala som svoje dovody preco nebudeme stavat dom vedla ich domu. Ale mam pocit ze sa s tym nezmierila a preto nas vzdy vola nech ideme ku nim, nech tam prespime, ze ho sami nezvladame aby som ju prosila o pomoc a nechavala im castejsie maleho. Stale hovori ze byvame "daleko" (10km vo vedlajsom meste), pri tom dost casto chodia na nakupy par km od nasho domu ale nezastavia sa.

tulipanicek
5. jan 2021

@kikario Stále platí všetko čo som napísala. A btw my bývame na opačnej strane Slovenska ako rodičia a aj tak k nám chodia oni častejšie lebo vedia že cestovať s malým dieťaťom je komplikovane 🤷‍♀️ A mama sa vždy s malou krásne hra a ja môžem urobiť čo potrebujem.

elizita
5. jan 2021

@zonjushe boze, to aj ja pocuvam, z oboch stran - toto ste vy nerobili, vas sme neuspavali, vy ste pekne sami zaspavali v postielke, jedli ste vsetko, nehadzali ste sa o zem, nevzdorovali...

kittykat22
5. jan 2021

@kikario ked nabuduce maly revat ked pojdete prec, a mama bude mat blbe poznamky tak sa na nu pozri, a s kludom povedz "mama prestan". A keby to hodila do autu - je jedno ci slovne alebo gestom, tak jej povedz vaznym hlasom, ze si to myslela vazne. Potom nezodvihni jej par krat telefon, povedz ze si unavena, ze spis, ze teraz nemozes - nech sa mama zamysli ako sa chova. Ked budes k nej stale skakat aj ked sa k tebe bude zle chovat, tak si pomysli, ze si aj tak sprosta, a cokolvek ti povie jej prejde.