Nechcem sa vydať

katarina6856
31. aug 2022

Ahojte, s partnerom sme už polroka zasnúbení, s radosťou som mu povedala áno pretože sa ľúbime a chceme spolu byť. No problem je v tom, že neznášam svadby neznášam pozornosť a hlavne rodinné stretnutia sú pre mňa hotovou katastrofu. On však chce svadbu ako sa patrí so všetkými tradíciami, hostinou, tancom a podobne... Pre mňa je už len predstava tancovania pred ostatnými hrôza, nie to ešte aby mi každý gratuloval, plakal od dojatia a podobne... Chcela by som mať iba obrad na úrade, s dvoma svedkami a peniaze ušetriť na dolezitejsie veci ako je svadba, ktorú si ani neuzijem.
Bola ste niektorá v podobnej situácii? Ako ste to riešili? Naozaj sa snažím premôcť a dokopat sa aspoň k menšej svadbe no pri pomyslení na ten večer je mi strašne zle a nechcem to vôbec zažiť...

len_nig
6. sep 2022

Mali sme podobne pocity s manželom, on introvert ja som túžila mať svadbu na pláži, tak sme to spojili a mali svadbu na Mauríciuse sami dvaja. Spoko obaja 😊👌

wlf
6. sep 2022

@aurorastone okej pošleme si fotky? 😂

ckatka
6. sep 2022

Tak ako riešite nezhody teraz, tak (a horšie) to bude počas manželstva.
Tu to nie je o tom, že raz ustúpiš ty, raz ja...
Úprimne / ja neuznávam kompromisy. Ja uznávam dohody.
Dohoda je : povedať čo chcem ja, vypočuť co chceš ty a SPOLU nájsť riešenie, v ktorom sa OBAJA cítime okej.
Pretože teraz si svadbou to ešte možno ustúpi....ale pri krstinach si dupne (alebo svokra), a budeš mať cely život na tanieri ze musíš toto alebo tamto.
Dobre si to premysli. Manželstvo aj toho muža. A úprimne sa s ním prosím rozprávaj

aurorastone
6. sep 2022

@wlf myslím ze to nie je nutné, každopádne môžme podať návrh aby spravili sobase cez mail 😅

zuzkapap
6. sep 2022

Tak ti poviem...pokiaľ je to super chlap na ktorom ti záleží prekonaj sa.. Ja som bola vo veľmi podobnej situácii a prekonala som sa a svadba bola po jeho.. Ale zase kde bývame je po mojom 😂
každý sa dakde inde prisposobil..

barborakl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barborakl
6. sep 2022

@katarina6856 Nedaj sa do ničoho tlačiť. Chlapom sú poväčšinou takéto veci ukradnuté. Podľa mňa to chce skôr svokra, nie on. Aspoň u nás to tak bolo. Ja som sa nechala do veľkej svadby dotlačiť a stalo to mňa aj celú moju rodinu kopu energie, času aj peňazí a výsledok sa nedostavil. Všetci sme sa zabavili, no bolo to len pár hodín a potom zasa starosti s upratovaním priestorov atď., ktorých sa mimochodom nik z manželovej strany nezúčastnil. Manželovi strana sa nezúčastňovala, resp. len okrajovo zúčastňovala na organizácii svadby, boli viac-menej len v úlohe hostí, hlavne, že chceli veľkú svadbu. Stalo to kopu peňazí a nakoniec to dopadlo tak, že všetku energiu, čas aj financie zhltla svadba a napokon sme neboli ani na svadobnej ceste. Vždy, keď si na to spomeniem, veľmi ma hnevá, že som bola sprostá. S manželom sme sa o tom veľa hádali a mám pocit, že to poznačilo aj náš ďalší vzťah. Teraz s odstupom času mi dá aj on za pravdu, že to bola blbosť a veľkú svadbu by viac nechcel. Žiaľ, čas už nevrátime. Moja rada znie užiť si to radšej v menšom bez nervov (svadba, ktorú si užijete vy), než robiť veľký cirkus pre ostatných a totálne sa pri tom vyšťaviť a dohádať a vychádzať z peňazí, ktoré sa dupľom v dnešnej dobe dajú použiť rozumnejšie.

tulipanicek
6. sep 2022

Ani ja som nechcela veľkú svadbu. Ideálne o dvoch cudzích svedkoch niekde mimo Slovenska 🙈 Mali sme nakoniec svadbu, kde nás bolo 16 aj s nami dvoma. Podotýkam, aj obrad len takto. Okrem pozvaných sme ostatným oznamovali až po svadbe (vrátane dvojcata môjho otca). Mali sme oznámenia v budúcom a minulom čase.
Obrad sme mali v parku jedného kaštieľa (nech je to aspoň trochu v prírode) a hostinu sme mali v tom kaštieli. Skončili sme pred polnocou. A úprimne, aj tak som už o polnoci mala dosť a bola som rada, že som rada. Podľa mna ideálna svadba ❤️

bykaterina
6. sep 2022

@katarina6856 zoznámiť ak ešte nepoznáš všetkých ľudí. Neboj malo kto bude plakať skôr budú mať keci typy už si v chomúte a pod papučou, drz ho na krátko a podobné žvásty.
Čo sa týka tancovania nič hrozné, choďte spolu na tanečnú, existujú aj individuálne hodiny.
ALebo svadbu iba v rodinnom úzkom kruhu.
Hlavne mu o Tom povedz že máš také pocity, aké máš

dzejsik
6. sep 2022

@katarina6856 jedny známy toto vyriešili obradom na úrade v elegantnom, odkiaľ sa s rodinou presunuli na dva dni na chatu grilovať 😁

cervenaruza123
6. sep 2022

@katarina6856 Ja som bola na jednej svadbe, kde nevesta bola viditelna len chvilu, inak skoro vobec 😀 . Ani si ju nikto velmi nevsimal, lebo ked tam nebola, proste sa bavila rodina. Uvidis ake to maju oni v rodine, u nas v rodine kazdy si rad pozrie nevestu, ale prevazne su radi, ze sa stretla rodina a bavia sa medzi sebou, pretrpia "oficialny" program, ked su stredobodom nevesta a zenich a bavia sa dalej. Vseobecne svadby robia oficialne u nas skor rodicia, tak oni su tam ti hlavni a zenich s nevestou sa niekedy aj zasiju a vela sa o nich nevie.
Chapem, ze nechces velku svadbu, len zase mozno je to dobra skola zivota, velakrat v zivote musime byt stredobodom pozornosti ci chceme ci nie. Musite sa vy dvaja rozhodnut no. Ja som vzdy chcela svadbu a mesiac pred svadbou som zacala stresovat, ze toto nie. Hlavne na to prilis nemysli, predstavy su casto horsie ako realita. Ak budete mat velku svadbu, proste ries vzdy len aktualny okamih, myslim, ze ziadna nevesta si neuziva gratulacie a to ze je stredobod pozornosti, len to pretrpi vlastne.
Ja by som asi dohodla s partnerom, ze ok, moze byt svadba, ked je to prenho dolezite, chapes to. Ale ze ty to jednoducho nezvladas, tak majte svadbu v takych priestoroch, kde sa budes mat kam utiahnut, aby si nebola na ociach. Saty si vies dat nie uplne vyrazne, aby si nebola taka vyrazna medzi hostami.
Chapem aj teba, ale aj partnera, ked maju v rodine dobre vztahy, tak je tazke nerobit svadbu. U nas to tiez tak bolo. A slo do svadby vela penazi, ale nelutujem, lebo nasa rodina by prisla aj keby sme nerobili svadbu a asi by sme museli mat piknik pred kostolom alebo cosi podobne 😀 . My sme to brali, ze mame proste oslavu s rodinou, lebo prisiel novy clen, vsetci ho chcu spoznat, najeme sa, zatancujeme, pokecame a je to. Alebo spravte neoficialnu svadbu, kedy sa vezmete v sukromi a neskor spravite nejaku grilovacku, nieco menej oficialne, na oslavu.

katarinka2290
6. sep 2022

@katarina6856 treba spravit kompromis.my sme sa zhodli ze nechceme velku svadbu ale chceme sa vziat, peniaze sme chceli dat radsej do spolocneho byvania. Nakoniec sme to vyriesili tak ,ze sme boli tyzden v Rime na dovolenke a na konci dovolenky sme sa vzali v kostole s 2mi svedkami. Mala som aj svadobne saty, pofotili sme sa v meste. Vsetko bolo samozrejme vopred naplanovane a zariadene. Potom sme si dali veceru v peknej restauracii a boli sme spokojni. Sice boli rodicia sklamani,ze tam nemohli byt s nami ale tak aj keby to mame na Slovensku tak to tak spravime len so svedkami. Kazdy to pochopil. Kto chcel nam zagratuloval,dal peniazky do obalky. Uz mame dieta a nikto absolutne neriesi ,ze nam nebol na svadbe. Aj tak vacsinu hosti vidis iba na svadbe a potom sa ani nestretnete. Svagor mal velku svadbu s 80ludmi a stalo ich to dost penazi aj im ostalo vela jedla nazvys,napojov a starosti. Tak sme to nechceli a mame krasne spomienky na nas den aj bez humbuku a tradicii.

majkabambulik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalka13
6. sep 2022

@majkabambulik kolko kostolnych sobasov uz je rozvedenych a maju ludia dalsie svadby. Ziadna nieje na veky, ak to ti dvaja nechcu.
Co ma pocet hosti na svadbe spolocne s tym, ci bude v kostole, alebo na urade?

majkabambulik
6. sep 2022

Mas to len na urade, tak to nie je navzdy a naveky, kym vas smrt nerozdeli. S takouto papierovou svadbou rozvedies sa a znovu budes mat dalsiu a dalsiu svadbu, tak ako to byva s takymito uradnymi svadbami, jednoducho uradna svadba je to pre vas spotrebny tovar, tak neries. Vysvetli to aj priatelovi, ze to je len taka skuska, nie navzdy, tak nema vyznam pozyvat a tancovat a vyhadzovat peniaze. Az tak daleko ste sa nedostali. Kebyze to chcete obidvaja uplne vazne s manzelstvom, idete tam, kde sa to neda zrusit, ale to vy obaja neriesite. Tak to nerieste a odbijte si to aj pod prvou vrbou.

tatiana1329
6. sep 2022

@majkabambulik chcem vediet kde sa to neda zrusit a idem hned hnat muza tam 😂😅

natalka13
6. sep 2022

@majkabambulik spotrebny tovar🙈

marca12
6. sep 2022

@katarina6856 pises o mne? Presne takto to citit,neznasam byt stredobodom pozornosti,neznasam svadby,oslavy,plesy. My to stale odkladame ,ale uz budeme musiet riesit. Mojmu je to jedno,ci bude veselka s celou sirokou rodinou alebo v uzkom kruhu. Aj tvoj by mohol spravit kompromis a mat mensiu svadbu s posedenim niekde bez tancovacky

lucianak
6. sep 2022

My sme na nasej svatbe boli dokopy 20ti. Z mojej strany rodicia, sestra s muzom, brat s mojou naj kamoskou, babka a krstni rodicia. Z manzelovej rodicia, babka, dedko, brat so zenou a krstni. No a my dvaja 😉 Zvysok sme nepozyvali, iba na obrad, ak chceli... tam sa aj ukazalo, komu na nas zalezi a kto nas ma uplne na haku.
Nepovazovali sme za potrebne mat velku svatbu, lebo ani jeden nemame radi rodinne oslavy, nie to este take velke chochmesy... A este niekomu platit za to, aby sa tam.ozral a robil.problemy...
Mali sme len svoju vtedy vezu, tam.stale niekto menil cd 😂 kto chcel, si zatancoval a oslava bola do 22hej tusim. Kazdy bol spokojny a neminuli sme ani vela penazi na to.

zobaka
6. sep 2022

uplne ta chapem, ja som kvoli rodine mala vacsiu svadbu, ale keby je po mojom, isli by sme na svadobnu cestu za tie peniaze, este sme po 16 rokoch od svadby zial neboli, kebyze som este raz mlada, tak asi poviem svoje predstavy rodine

nekonecna_katastrofa
6. sep 2022

@katarina6856 Kompromis, dohoda. Každý upustiť od svojej predstavy a vymyslieť si to tak, aby ste obaja boli aspoň sčasti spokojní. My sme to mali zas naopak, ja mám rada veľa ľudí, všetky tie zvyky a tradície, veselicu, manžel nie. Tak ja som upustila od svojej predstavy, on od svojej. Svadba bola nakoniec takáto: obrad v kostole, tam prišiel zagratulovať, kto chcel. Potom svadobná obedovečera len naši najbližší (dokopy 20 ľudí). Nakoniec môj manžel - odporca tancovania (obzvlášť pred svojou rodinou) sám pripravil hudobný podmaz a keď šiel Duchoň, vyzval ma do tanca. Bol to pre mňa krásny svadobný dar, že sa kvôli mne osmelil. Iné zvyky sme nemali, len rozbíjanie taniera. Hostina skončila okolo polnoci a šli sme domov. Fotil nás kamarát. Potom sme mali ešte oslavu pre kamarátov a to bol skôr piknik, prišli s deťmi, bolo to vonku, žiadne garderóby, boli tam zvieratká, motokáry, hojdačky, každý to chválil, lebo sme im vlastne urobili program pre deti na sobotný deň. Nám zas ale peňazí ľúto nebolo, vybrali sme dobrú reštiku aj drahšie jedlo, chceli sme našich rodičov a súrodencov pohostiť niečím výnimočným. Aj tak sa nám niečo vrátilo späť, takže v konečnom dôsledku to vôbec nebolo také drahé.

lavender273
6. sep 2022

Nastastie moj partner bol toho isteho nazoru ako ja,takze sme mali malinku neformalnu svadbu. Tiez by som neprezila mat velky 'bašavel',trpela by som. No neporadim ti bohuzial ako na partnera, jedine sa dohodnut z coho upusti on a co budes ty tolerovat.

tamichloe
6. sep 2022

@katarina6856 my sme mali 20 ľudí na svadbe ,v kostole.....a urobila by som znova tak

adkadz81
7. sep 2022

@katarina6856 Musite sa dohodnut,tak to bude aj v manzelstve..Co sa tyka tych penazi..Nemyslim si,ze niekto pride s prazdnymi rukami..To co investujete do svadby sa vam z vacsej casti aj vrati,len treba najst vhodne miesto-restauraciu a vse co k svatbe treba rozumne zvazit,porovnat,nekupovat blbosti.....Hlavne prestante stresovat a budte v klude .Pozvite ludi ,ktorych tam chcete mat,aby vam to obom bolo prijemne.Manzelstvo nie je o svatbe,ale nech je to pre vas radostna udalost a nech mate na nu aj na cas,ked ste ju pripravovali pekne spomienky..

peta2202
7. sep 2022

ak som to teda spravne pochopila, tak nie je problem s tym, ze by si mala byt vydata, len ten samotny obrad sa ti nejak nepozdava. tqak sa proste dohodnite na nejakej tej mini svadbe

naniki
7. sep 2022

@h2 je to výborný príspevok,ak by takto pragmaticky uvažovali ľudia,nebolo by toľko hádok a sporov pri dedičstve.Treba myslieť aj na toto - ako správne píšeš a poistiť sa.Sú to záväzkové právne vzťahy a treba to mať vyriešené a mať v tom jasno.A či by žiadal/nežiadal niekto vyplatiť pomernú časť - na to odpoveď nie je,lebo život vždy ukáže pravú tvár až pri dedení - aj keď mnohokrát by to človek nepredpokladal.Takže za mňa uvažuješ veľmi správne a spravodlivo.Nie je to o tom,že riešiš majetky ešte za života,je to o zodpovednosti voči sebe samej,tvojim dedičom a podobne aj dedičom z manželovej strany.Kiežby mali všetci taký pragmatický názor,ušetrili by rozčarovanie po dedičskom konaní mnohým ľuďom.

naniki
7. sep 2022

A ešte môj takýto postreh.Vydávala som sa dávno,ale ...dodnes mám plný pôjd nezmyselných darov v krabiciach - v podstate tie dary iba kolovali ešte zabalené - niekto dostal a posunul ďalej.Viem, dnes sa dávajú peniaze do obálky,je to inak.Ale aj tak - zamyslite sa nad celou ceremóniou svadby.Naozaj sú ťažké časy - ekonomicky a ešte nevieme, čo nás čaká...svadba je jedna veľká exibícia,neskutočné peniaze vyhodené nazmar - a to pre jediný deň,aby sme uspokojili rodičov, príbuzných - lebo čo by povedali,resp. my sme boli - musíme vrátiť.Bola som nedávno na takej svadbe a mali iba 40 hostí.Oči sa mi prevrátili zo sumy....včetne oblečenia celej rodiny,výzdoby,jedla,hudby,fotografa a pod....ešte aj niekde výslužku.Ubehol necelý rok - a mladí už žijú oddelene - nevyšlo ( to sa v živote stáva ).Pompézne oslavy,minutá obrovská suma peňazí...ale vždy to tak byť nemusí.Každý plače,aké sú platy, ako žijú dôchodcovia,ako všetko zdraželo...a nie je im ľúto vyhodiť na 1 deň toľké peniaze - o týždeň sa nato zabudne a život ide ďalej.Mnohí z nás si nevieme peniaze ( ak máme ) užiť,ale použijeme ich mnohokrát na to,aby sme ukázali,aká bude svatba ( nepaušalizujem,iba konštatujem,že u mnohých je to tak ).Podobne je to u 1. sv.prijímania a potom stukáme,koľko to stálo......Je to osobná vec každého,aké má prianie a na čo použije svoje peniaze,je to iba môj uhol pohľadu na svadby v dnešnej dobe.Ja podobne,ako píšu kočky vyššie by som oveľa radšej použila tieto peniaze na dovolenku,resp. na iné praktickejšie účely - lebo aj podľa mňa sú to navnivoč vyhodené peniaze - myslím v tom prípade,ak si svadbu neželáte,ale chcete vyhovieť rodine,lebo si ich nechcete pohnevať....alebo nechcete porušiť zaužívané zvyky....