Odopretie dieťaťa matke

deniskami
29. sep 2013

Ahojte,prosim o radu pre moju kamaratku.Pred dvomi mesiacmi sa jej predcasne narodil syncek.Kym bola v nemocnici,prepadla ju poporodna depresia a preto pri odchode z porodnice podpisala matka jej priatela papier,ze prebera za maleho zodpovednost.Kamaratka byva u nich no a jej tzv.svokra jej nedovoli maleho ani okupat,ani nakrmit,dokonca s nou nespi v jednej izbe.Teraz je kamoska v poriadku a je nestastna z toho ze nesmie ist s malym ani sama na prechadzku.Tzv.svokra si maleho privlastnila.Poradte prosim,ako by to mala riesit.

katecameron
29. sep 2013

fuha silna kava neviem co ma robit po pravnej stranke ale ja by som zobrala dieta a odisla byvat inkde a ihned cim dlhsie tam bude tym horsie pride o dieta uplne

danielahamar
29. sep 2013

určite chodí k nejakej psychologičke - nech to dorieši s nou, že kde sa má obrátiť a nech jej tam všetko povie

lulu_lu
29. sep 2013

ako to mohla svokra urobit? to je divne vsak matka nebola zbavena prav, u nas nefunguje Jj, alebop mi nieco uslo????

Chudatko a co ten jej muz, on na to nic?
Nech skusi pravnika a od lekarky nech si vypyta papier ze je zdrava, a nech to riesi cim skor, kym tu nie je svinstvo JJ-
A ona si ho teraz akoze nemoze ani prec zobrat alebo sa odstahovat s dietatom????

sisaha
29. sep 2013

@deniskami vybavit lekarske vysetrenia s potvrdenim, ze je uz zdrava a spôsobilá sa o dieťa postarať. S tým by som šla na UPSVaR a cez nich doriešila.. A čo otec? Ved on je zakonnym zastupcom dieťaťa tiež..
A na mieste kamaratky, ked toto bude doriesene, tak by som sa asi velmi rychlo od svokry odstahovala...

kiki68
29. sep 2013

Ako matka ma prednostne pravo sa starat o svoje dieta,ked uz tomu nebrania zdrav. problemy. Vobec sa divim,ze taky papier podpisala,ale clovek precapany liekmi asi podpise hocico.Urcite si dat potvrdit od lekarov,ze uz je psychicy aj fyzicky sposobila a vziat si dieta vyhradne do svojej starostlivosti. A odstahovat sa od svokry na stovky kilometrov daleko.

deniskami
autor
29. sep 2013

zevraj taky papier podpisala svokra,aby ju s malym pustili z nemocnice...najhorsie na tom je,ze ona nema kam ist,jej rodicia maju 1izb byt a jej priatel je na strane svojej matky.Ja ju skusim vziat na socialku,nech tam povie co sa deje...

katecameron
29. sep 2013

az nechce prist o dieta tak nech vyhovorka nema kam ist ide bokom my mame taky pripad v rodine kde dieta tkz.svokra na matku tak nahuckala ze decko uz matku NECHCE proste o necho uz prisla nakolko je vacsi manipulovatelny kym je babo male este nieje neskoro

evelynm
29. sep 2013

opisujes situaciu len z jednej strany, tvoj opis je nabity emociami. Chapem to, ale vec ma aj druhu stranu. Mamicka pravdepodobne nebola schopna sa v case choroby o dietatko postarat, preto starostlivost zabezpecila svokra (nerozumiem tomu tzv. - naco je to dobre? je to mama jej priatela, kedze nie su manzelia, nemusi ju nazyvat svokrou, ale to tzv. ma znacne dehonestujuci nadych). Myslim, ze svokra si zasluzi minimalne vdaku a uctu za to, ze v kritickom case zabezpecila pre dietatko to, co potrebovalo. Bolo ine riesenie? Ci malo byt dietatko v nemocnici, kym sa mamicka vylieci? Ze sa medzi babkou a dietatkom za ten cas vytvorilo puto, povazujem za prirodzene a ze ma babka o dietatko strach, povazujem za prirodzene takisto. Je totiz dost mozne, ze prave ten strach zohrava vyznamnu rolu v neochote dat dietatko do starostlivosti mamicke. Poporodna depresia je velmi vazna vec a je potrebne vyjadrenie lekara, ze mamicka je uz v poriadku a moze zabezpecovat starostlivost o dieta. Urcite to chce aj vazny, ROZUMNY rozhovor vsetkych troch - mamicka, otecko, babka. Bez zbytocnych emocii, bez zbytocneho obvinovania babky z manipulatorstva.

sisaha
29. sep 2013

@deniskami ak to podpisala svokra a nie su manzelia, tak vybavit si vysetrenia, ze je ok, a ist rovno na UPSVaR, kde spisu ziadost o zverenie dietata do svojej vychovy, na sude sa potom bude preukazovat jej zdravotny stav. bolo by dobre, keby mala posudky viacerych lekarov.
tam ked bude mat dieta zverene do svojej vychovy, bude moct byt kludna a urcite ju svokra nebude moct odstrkovat od materstva

sisaha
29. sep 2013

@evelynm je v poriadku ak sa stary rodic podujme mamicke pomoct, ak ma sama so sebou problemy. Problemom to ale zacina byt, ked to tej mamicke zacne prekazat, ked je odstrkovana.. Co brani babke, aby jej dovolila okupat dieta a pritom tam asistovala? Alebo aby mohla svojho syna prebalovat,krmit a pritom jednym okom pozerat, ci je matka ok? Ci sa nemeni jej spravanie? Ja to vidim tak, ze babka si ho prisvojila a mladu podcenuje.. No ak je uz zdrava, nic jej nebrani sa o dieta postarat.. A ja osobne by som sla hocikam prec, ak by otec mojho dietata sa postavil do opozicie a nesnazil sa podrzat rodinu

maznacik007
29. sep 2013

@deniskami ak by ho svokra nevzala do svoje starostlivosti tak by dieta slo do detskeho domova, svokra to podpisat musela ak ho chcela vziat a starat sa o neho ..
podla mna ma tvoja priatelka len dve moznosti
liecit sa ambulatne na psychiatrii co predpokladam ze robi ... inak dva mesiace su kratka doba pri takej chorobe ... a presvedcit svokru ze sa o dieta dokaze postarat .. ako to urobit to by jej mala poradit jej psychiatricka alebo psychoterapeutka...
alebo nadalej sa liecit na psychiatrii zabezpecit si ubytovanie a financie .. a dalej to riesit cez socialku a tak ... ale dojst na socialku s tym ze nema pozitivny posudok od psychiara, ubytovanie atd ... a chce dieta spat ... tak to neni take easy...

a ak to chapem spravne svokra ostala doma stara sa o dieta, poskytla tvojej kamaratke ubytovanie, zivi ju ... a tak ... no mozno staci len zmenit pristup, prejavit vdaku a tak ... a veru ma jej byt za co vdacna 😉

dazdovka
29. sep 2013

@deniskami co vlastne diagnostikovali tvojej kamaratke? Je to laktacna psychoza, alebo len poporodna depresia (ktora viac-ci-menej intenzivne zasiahne takmer kazdu rodicku na 2-3 den po porode)?
A co vlastne jej svokra podpisovala, komu to podpisala, kto dietatko prihlasil na matrike, ked nie matka dietata (ked nie su zosobaseni)? Kde bola kamoska, ked islo dietatko domov, ona zostala v nemocnici?

deniskami
autor
29. sep 2013

@dazdovka Neviem presne co jej bolo,ale viem isto,ze sa nemusi liecit,islo skor o to,ze nevedela co s malym robit,ako sa onho starat a matka jej priatela miesto toho,aby jej to ukazala vzala starostlivost do svojich ruk s vyjadrenim,ze kamaratka to nevie.Moze si ho vziat na ruky ale to je vsetko.Ja som na to taka nazlostena,tiez mam babo a neviem si predstavit,zeby mne niekto toto urobil...

sis186
29. sep 2013

fuu tak to je odla mna nepekna situacia....pochybujem ze sa kamaratka zriekla rodicovskych prav pretoze to sa riesi sudne,takisto aj opatrovnictvo takze je dolezite zistit co to za papier kamaratka podpisala.ak je stale matka zakonnym zastupcom, svokra nema pravo branit kamaratke sa starat o dieta.a nepotrebuje ani papier ze je sposobila.myslim si.pretoze ak neriesila veci sudnou cestou je zaujimave aky papier to vlastne podpisala???

evelynm
29. sep 2013

@sisaha , ani ty, ani ja nevieme, ako to u nich doma je. Vieme len to, co sme si tu precitali. Mozne je aj to, ze ak by sme poculi nazor svokry, dali by sme jej za pravdu. Nevieme totiz, aky je zdravotny stav mamicky a starostlivost o taketo male dietatko je vazna vec, ved to predsa vies aj ty aj ja.

evelynm
29. sep 2013

@deniskami , vies len to, co ti kamaratka povedala. Je mozne, ze si nazlostena na svokru tvojej kamaratky uplne zbytocne.

sissy27
29. sep 2013

@deniskami v prvom rade ma zaráža, prečo sa pán otec nechopil starostlivosti o dieťa, keď už teda mamička mala takýto problém??? prečo to spravila jeho matka?? či aj mladý pán mal popôrodnú depresiu a ešte aj laktačnú psychózu?? a čo je to vôbec za papier? pochybujem, že je to papier o zverení dieťaťa do starostlivosti pani matke, zrejme je to len reverz pre lekárov, takže to má v súčasnoti cenu toaletného papiera...
takže - okamžite si poriešiť bývanie pre seba a dieťa kdekoľvek, požiadať o pomoc svojich rodičov, zistiť, čo za papier to vlastne podpísala, požiadať na súde o zverenie dieťaťa do svojej opatery a neváhala by som to spojiť so žiadosťou o výživné... a vôbec by som nebola prekvapená, keby otecko so svojou mamičkou boli o krok vpred a takáto žiadosť už nejaký týždeň ležala na súde...

evelynm
29. sep 2013

@dazdovka , poporodna depresia je siroky pojem. Mala si zrejme na mysli baby blues, ktore prezivaju po narodeni dietatka mnohe zeny.
http://primar.sme.sk/c/4116704/poporodna-depres...
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

dazdovka
29. sep 2013

@deniskami a jej svokra nechodi do roboty? Ved nech svokre pekne podakuje za pomoc v tazkych chvilach, ale ulohu matky zastavat nemoze, ked mama dietata zije alebo nie je paralyzovana...

evelynm
29. sep 2013

@sissy27 , fiha, fiha, naco tolko ironie a hnevu? poznas tu rodinu? ci len na zaklade par slov od "nazlostenej" kamaratky?

huanita
29. sep 2013

ja by som si vypýtala potvrdenie od lekára, že som OK,,,šla by som na socialku a s ich pomocou sa dopracovala k vlastnému dieťaťu a potom hajde preč od nich,,,možno sa toto nebude páčiť každému, čo napíšem,,,ale svokre by som to spočítala,nedovolila by som jej byť s dieťaťom sama,,aby pocíila aké to je ,,,ja chápem, že ked nebola kamarátka v poriadku, tak pomohla svokra, ale ked už je všetko OK,,svokra by sa mala stiahnuť 😠 ,

dazdovka
29. sep 2013

@evelynm ved preto sa pytam, z prveho prispevku neni jasne, ci sa mamicka dietata z porodnice dostala na liecbu na psychiatricke oddelenie, alebo isla domov bez liecby, kedze to bola poporodna depresia (vychadzam z toho, ze sa rozvinula kym bola v porodnici) mierna - kedze dieta ma 2 mesiace a mamicka je uz z depresie vonku.

sissy27
29. sep 2013

@evelynm aká irónia a hnev, čo máš za vidiny prosím ťa? normálne sa pýtam, prečo druhý zákonný zástupca dieťaťa neprevzal zaň zodpovednosť, ale jeho matka? alebo sám je nesvojprávny? už toto je prvá a základná vec, ktorá tu nesedí... veď to mal úplne automaticky spraviť on, dokonca si myslím, že lekári ani nemali dať dieťa svokre, lebo po právnej stránke ho dali úplne cudziemu človeku...a to, že sa má ona s dieťaťom odsťahovať od svokry, ideálne aj s priateľom, je tiež úplne normálne, myslím že je tu dosť diskusií na tému "ako sa nedá žiť so svokrou pod jednou strechou"...

maznacik007
29. sep 2013

ja teda neviem ci sa pri miernej poporodnej depresii baby blues ktoru ma 80 percent matiek dava podpisovat papier svokre o zodpovednosti za dieta ...

podla mna ma zakladatelka diskusie neuplne informacie ...

ono niekedy si ludia tazko priznavaju ze potrebuju pomoc lekarov (psychiatra do ktoreho ruk patri liecenie poporodnej depresie) 😉

zuzanockamt
29. sep 2013

@deniskami rodicovskych prav ju mohol zbavit len sud ... a nie podpisanie papiera svokre

evelynm
29. sep 2013

@sissy27 , v prvom rade ta ziadam, aby si so mnou diskutovala slusne. Nemam ziadne vidiny a nevidim dovod na to, aby si mi nejake pripisovala. Tvoj ton je na moj vkus velmi ostry a neprimerany slusnej diskusii. Z mojho pohladu si sa nepytala "normalne", ale ironicky, posudzovala si "mladeho pana", uz dopredu si uvazovala o ich nekalych umysloch. Taketo prejavy len zbytocne vyostruju diskusiu, nic konstruktivne neprinasaju, popudzuju "nazlostenu" kamaratku mamicky k negativnym postojom voci svokre.
Neprinalezi nam tu nikomu posudzovat, co mal urobit mlady otecko, nevieme, aka je v rodine situacia. Ci automaticky mal alebo nemal prevziat dietatko do starostlivosti - nuz mozno si na to ako muz jednoducho netrufal. Jeho mama je zena, matka, ma skusenost so starostlivostou o dieta, pre mna je to pochopitelne, ze sa zacala starat o dieta ona.
Ci dieta mali alebo nemali dat babke dieta - ako to vies posudit? Bola si pri tom? Poznas podrobnosti?
Ze maju mladi byvat samostatne, to je ina tema. Aj ja som za oddelene domacnosti, ale nepozname tu situaciu, ako vies, ze mamicka je skutocne pripravena prevziat starostlivost?

evelynm
29. sep 2013

@dazdovka , ano, rozumiem tvojim otazkam, podobne napadli aj mne. Len ci je mamicka z depresie skutocne vonku, to nevieme.

nini1010
29. sep 2013

A to kde sme? V stredoveku aby zdrap papiera mal právo rozhodovať kto sa bude starať o dieťa????a kamarátka je nesvojprávna??? No celé toto mi príde tak absurdné že ani nedokážem pochopiť že by toto mohol niekto ozaj riešiť a dokonca nevedel nájsť riešenie!a prečo by vôbec mala niekomu niečo podpisovať???neverím že je toto skutočne,neverím.

elise
29. sep 2013

@deniskami pokial to nebolo rozhodnutie sudu(ten papaier) svokra si môže akurát povedať jednoducho bez zverenia sudu nemá právo na dieťa iba ako babka ktorá sa tešiť z vnučat. takže nech kamoška berie dieťa pekne preč k rodičom svojim alebo do prenájmu a začne sa starať o dieťatko .

deniskami
autor
29. sep 2013

Nehadajte sa baby🙂Ten papier bol reverz neviem preco ho "svokra"podpisala kedze kamoska nebola vonku a cez telefon tak nieco riesit🙂Viem isto,ze je kamoska zdrava a aj jej priatel,len su mlady a chalan nema robotu,takze jemu vyhovuje byvat u mamicky.Asi to tu uz nebudem riesit,chcela som len radu,nevyznam sa v takych veciach,kedze ja take problemy nemam🙂