Rozchody.. Aj kedysi to tak bolo?

tinkatinus
28. aug 2019

V mojom okolí, ale aj tu MK vidim veľa rodín, kde sa manželia alebo partneri rozídu alebo rozvedú, ked maju ešte male deti. Toľko prípadov z okolia poznám, az to začínam nechapat. Mnohé vzťahy fungovali normalne, potom sa narodí dieta a do jeho 3 rokov sa rozídu. Prečo je to tak? A prečo je takýchto prípadov tak veľa? Aj kedysi to tak bolo? Môžu za to zväčša muži? Je mi z toho smutno, že potom toľko detí vyrastá v nekompletnych rodinach.Ja mám muža cudzinca, chodili sme spolu rok, potom sme sa zobrali, hneď sme mali prvého syna, presťahovali sme sa na SR, boli to ťažšie časy, už len tým, že si musel zvyknúť na Slovensko. Už sme svoji 5 rokov. Mali sme aj my väčšiu krízu, ale tú sme ustáli a zase je všetko v poriadku. Nehovorím že je to úplne dokonale, ale snažíme sa, ľúbime sa. Je iné, keď je napríklad alkoholik alebo tyran,atď.Ale väčšina sú normálni ľudia.

vroni
28. aug 2019

Nuž neviem. Keď sa tak obzerám na tomto portáli, skôr ma prekvapuje, že je vôbec toľko manželstiev ako je. Moji starí rodičia sa síce nikdy nerozviedli, ale 40 rokov sa bytostne neznášali a nevydržali spolu v jednej miestnosti. Na čo to bolo akože dobre? Kým bola žena závislá od muža a muž spoločnosťou nútený žiť v manželstve, tak v ňom žili. Dnes to už nutnosťou nie je a tak prežívajú len manželstva postavené na veľmi pevných základoch úcty, priateľstva a spolupatričnosti a potom ešte zopár tých, ktorých respondenti si neuvedomili, že sa časy zmenili. Ale je to len forma, obsah sa veľmi nezmenil.

muz26
28. aug 2019

Dovolim si napísať mužské stanovisko:
Do narodenia dietata sme fungovali uplne perfektne, male drobne skriepky ako v kazdom vztahu, obaja sme pracovali..
Po narodeni dietata som svoju zenu nepoznaval.. vecne nervozna, unavena, absolutne ziadne prejavy nehy voci mne. Dieta po nociach nespavalo, niekolko krat do noci hore, chodil som do roboty ako matoha t. j. tiez unava a nervozita.
Vsetko co som urobil bolo zle, na vsetkom sa hladali len chyby.. casom som voci tomu zacal byt imunny (rozumej lahostajny), az to dospelo do stadia, ze sme sa uplne odcudzili.. raz sme sa o tom poriadne porozpravali (po cca 2 rokoch) a odvtedy sa vsetko otocilo o 180 stupnov a fungujeme, ako do narodenia maleho
Takze za mna, hormony, unava, nervozita a slaba komikacia medzi partnermi.
p. s. priatelkynej unave a nervozite som sa prestal cudovat, odkedy som si sam vyskusal celodennu starostlivost o maleho ;)

francuzka17
28. aug 2019

Ľudia si príliš idealizujú, ako sa žilo v minulosti. To, že spolu vydržali starí či prastari rodičia do smrti neznamená, že boli šťastní.... Boli sputaní konvenciami, tým, že rozvod bol strašná hanba a čo povedia ľudia. Ženy mali po 8 detí, zrobené, väčšinou nevzdelané... úplne nemožné odísť. Všade prekvitala nevera, alkohol, bitky.... {cest výnimkám}. Rozvodov je preto toľko teraz, lebo ženy sú samostatnej sie, majú oveľa oveľa viac možností vo všetkom a nikto si už nenechá až tak skákať po hlave.

sapetka
28. aug 2019

@francuzka17 ok ale teraz sa uz nemusis brat z povinnosti, teraz je ta sloboda a moznost vybrat si partnera a vziat sa z lasky. Ale tu sa ludia rozvadzaju lebo sa mevedia dohodnut na tom aka bude vecera (zvelicujem ale povacsine je to tak). Ok aj je manzel tyran, alkoholik to je o inom

francuzka17
28. aug 2019

@sapetka čo sa týka bežných ľudí v minulosti, tiež sa brali z,, lásky". Aj vtedy sa brali preto, že žena bola tehotná..... Možno majetnejsi prihliadali na majetok, ale pravidlo to nebolo. Pochodili spolu pol roka a bola svadba. Myslím, že ani dnes sa nikto nechce rozvádzať pre tzv.,, čo bude na večeru ''. Väčšinou je to stále rovnaké... Nevery, alkohol, teraz stresy, rodiny sú rozdelené, lebo pracujú ďaleko od seba atď...

deti95060810
28. aug 2019

darmo my tu budeme hádať všetci že prečo je toľko rozvodov....
do riti, politiky a manželstva nevidíš.... stará múdrosť.

livus5510
28. aug 2019

Ja osobne nie som vydatá, moja mama s otcom sú svoji ale šialene dlho, žiadna láska, skôr povinnosť. Moja babka s dedkom to isté. Žiadne vzdelanie a fakt, že mnohé rodili už pomaly od 17nástich znižoval možnosť úteku, takže to prehltli aj zopár tých vzduchom chladených, aj neveru lebo kam by sa so 4 hladnými krkmi pobrali. Ja si myslím, že táto doba je skvelá, mnohé píšete, že je nemorálna a podobne, podľa mňa je slobodná. Ľudia robia chyby, bohužiaľ výber partnera je jednou z týchto chýb a nevidím najmenší dôvod prečo by práve táto chyba nemala byť vratná. Samozrejme rozvádzať sa preto, že ste sa pohádali o tom kto nedal chleba do chlebníka je sprostosť. Ale ľudia dospievajú a menia sa, niekedy spätne nie sú tým kým bývali. Naša doba dáva ženám možnosti a možnosťou je aj rozvod. Nie každý je dobrý, ale som rozhodne za to aby sa niekto rozviedol než žil v nešťastnom vzťahu. Veľká chyba je podľa mňa v komunikácií, tak či tak ako dieťa z nešťastného manželstva vám poviem, kiežby sa radšej rozviedli.
Rozvodom sa život nekončí a ak sú to dvaja dospelí rozumní ľudia tak nebudú ukrátené ani deti. Mnohým z môjho okolia to funguje pekne.
Ako ja mnohé ženy obdivujem, ja by som nebola schopná od muža ustáť ten postoj ja som pán tvorstva a ty mi okamžite navar, napeč, oper a ešte sa popritom usmievaj a ber to ako svoju povinnosť. Nie ke to povinnosť predstavte si, samozrejme muž zarába na ženu, avšak nie je jej vlastníkom a pokiaľ jeden aj druhý tieto veci nerobia z lásky k tomu druhému načo je to dobré?

sapetka
28. aug 2019

@deti95060810 do riti uz vidno😅

vivien9
28. aug 2019

@martinka3437 😃👌🏻

tinkatinus
autor
28. aug 2019

@tinkatinus moji starí rodičia maju teraz 86,88 rokov a sú spolu asi 65 rokov a akoze na nich vidno, ze sa ľúbia, starajú sa o seba navzájom a keby jeden z nich zomrel, tak myslím, že druhý by šiel hned za ním. Moji rodičia sú spolu 37 rokov a tiež sa ľúbia, pamätám si na hádky atď. aj to že mama povedala, že sa rozvedie (Ale to v hneve) ale zostali spolu a naozaj sa majú radi, to je vidno. Dúfam, že aj ja tak skončím. Akoze myslím, že v dnešnej dobe si už veľa mužov nemysli, že sú pánmi tvorstva, hlavne nie Slováci. Môj manžel je Turek a bol vychovávaný podľa starych zvykov, čiže svokra bola takmer ako sluzka a svokor chodil len do roboty a obcas pomáhal s deťmi. Aj svokrovci sa lubili, proste im to takto vyhovovalo, človek by čakal, že manžel bude tiež toto vyžadovať, ale nie, u nás je to hlavne o láske a o hľadaní kompromisov. Napríklad dnes siel do práce o 6.30 prisiel 18.30 a ked videl, že som unavená, tak nam urobil večeru on. A nepovedal, hej žena, kde mám večeru. Včera predvčerom som varila ja, takisto som unavená, tak dnes zase mohol variť on. A to isté aj s deťmi, starám sa o ne ja, ale keď môže, tak pomôže, prípadne, ked vyzerám dosť zle, tak aj keď nemôže tak ich berie 😂

kiwi3
28. aug 2019

tiez si myslim, ze ludia su, boli aj budu stale rovnaki. rozdiel je len v tom, ze sa rozvadzat z roznych dovodov nemohli. holt, treba si dobre a staroslivo vybrat alebo mat enormne stastie. zamilovanie proste na dlhodoby vztah nestaci. vid nestastne prispievatelky, ktore uz pred svadbou vedeli, co si vybrali a do coho idu a naivne si mysleli, ze sa to zmeni. takych je tu xy.

h2
28. aug 2019

@livus5510 Ahoj, asi som už unavená a nemyslí mi to, asi 5x som si prečítala tú vetu, v ktorej píšeš, že: "samozrejme muž zarába na ženu", ale stále tomu nerozumiem. 🤷

livus5510
28. aug 2019

@h2 myslela som keď je doma s dieťaťom, potom čo dostáva len rodičovský, lebo povedzme si pravdu, z toho vyžiť je umeniem aj keď ezistujú žienky čo sú šikovné a pracujú, prípadne čo si našetrili vopred. V mojom okolí to ale funguje zvyčajne tak, že manžel je počas tohto obdobia hlavným živiteľom.

marca12
28. aug 2019

Tiez som sa nadtym zamyslala,vela parov v okoli konci. Chyba tolerancia a chut z oboch stran riesit a ustat problemy. Chyba je aj internet,otvorene moznosti. Ludia akoby stratili rozum. Manzelia prichodom deti zabudaju byt partnermi. To je velka skuska pochopenia jeden druheho. Zena sa stane matkou a zabuda byt manzelkou. Chlap namiesto pochopenia a snazenia sa vyriesit situaciu,hlada potesenie inde. Spohodlneli sme,akoby sme zabudli,ze v dobrom aj zlom. Odide zamilovanost a clovek si uz mysli,ze je koniec. Ale ziadny koniec len prichadza dalsie pekne obdobie,kde je ucta k tomu druhemu. A hlavne zenieme sa za peniazmi,pozerame,kto co ma. Sledujeme socialne siete a zda sa nam,ze aki su ti druhi stastni na fotkach,chcem aj ja tak zit. Poprotom vsetko je len iluzia fotiek. Dolezita je rodinna pohoda a laska. Radsej nemat krasne auto,spickove zariadenie,ale mat lasku v rodine. Doleziye je zmysluplne travit cas.

h2
28. aug 2019

@livus5510 Jasné, ale žena je doma s JEHO dieťaťom, nechodí do práce preto, že jej prácou je starať sa o dieťa a my všetky, ktoré sme boli na materskej, vieme, že to je práca náročnejšia, než tá mužova. Takže povedať, že muž zarába "na ženu" sa mi zdá dosť nepresné. Ona si predsa neváľa šunky, kým on, chudák, pracuje. Ale tak v podstate som pochopila, ako si to myslela. Len, bohužiaľ, mnohí muži to chápu presne tak, že zarábajú na tú ženu. A ona nech sa teda aspoň stará doma o všetko, keď už ináč nič nerobí. 🤨

livus5510
28. aug 2019

@h2 ja som nikde nenapísala, že si váľa šunky, nemala som za cieľ útočiť na niekoho alebo tak :D. Ja len, že ak je raz chlap blbec tak to tej žene vyčítať bude a práve takýto prípad som mala aj v blízkom okolí, to sa fakt radšej rozviesť podľa mňa, lebo pošahanec ostane pošahancom.

Ale zasa dávať materskú nad všetky práce a písať ako je ťažša než mužova práca tu si dovolím nesúhlasiť, samozrejme nie je to tak vždy, ale žena sa na materskej rozhodne byť, je na nej taktiež so svojim dieťaťom a áno, musí sa o neho starať, ale akože pracovať nočnŕ ako lekár alebo robiť strechy niekde v 35stupňoch celzia no neviem... samozrejme so sedkaním v kancli sa to porovnávať asi nedá no.

h2
28. aug 2019

@livus5510 Tak jasné, že nejaký baník asi pracuje ťažšie, ale bežný človek je v práci 8 a pol hodiny denne, má voľné víkendy a v noci spí. Matka malého dieťaťa pracuje 24/7, piatok-sviatok, deň-noc. Keď malé v noci plače, väčšinou k nemu vstáva mama, lebo muž ide ráno do práce.

livus5510
28. aug 2019

@h2 tak potom nie som bežný človek ani ja ani priateľ a obaja častp prácu ťaháme ešte aj domov, minule sme srandovali, že hy sa so mnou do krvi pobil aby mohol na materskej ostať on

h2
28. aug 2019

@livus5510 Keď zostane na materskej chlap a žena ide do práce, tak to potom zvyčajne dopadne tak, že žena po príchode z práce ešte dá do poriadku celú domácnosť, navarí jedlo na druhý deň, nachystá všetko potrebné pre dieťa a chlap už potom naozaj okrem samotnej starostlivosti o dieťa nemá nič na práci. Česť výnimkám, samozrejme, nech nikomu nekrivdím.

annadobsonyova
28. aug 2019

Podľa mňa je to tým, že je medzi dospelými čoraz viac 'veľkých detí' 🙂 ,,nechcem brať zodpovednosť, chcem si užívať, ja si zaslúžim lepšie, chcem všetko hneď a zaraz, atď atď". Nenásytné ego. A táto doba týmto ľuďom praje 🙂

vroni
29. aug 2019

@livus5510, pri všetkej úcte, nevieš, o čom hovoríš. Materská nie je ťažká kvôli tomu, že robíš 8 hodín v bani alebo denne operujes. Ťažká je kvôli tomu, že máš "služby" 24/7, absolútnu zodpovednosť za dieťa, si sociálne izolovaná a tvoj život organizujú iní a nie ty sama. Ak sa k tomu pridá aj finančná kríza a magor chlap, tak je to na maslu. Takže napriek tomu, že mám prácu, kde nejde o fazuľky a zodpovednosť za pár ľudí, tvrdím, že materská je oveľa ťažšia "práca" ako ta naozajstná.

tinkatinus
autor
29. aug 2019

@h2 podľa mňa je tiež materská ťažšie v tom, že my naozaj ťaháme 24h piatok sviatok víkend. Najhoršie je, že keď som už fakt unavená, tak viem, že ten deň teda noc, kedy sa normalne vyspím, je ešte veľmi ďaleko. Keby som vedela, že aspoň cez víkend sa vyspím. Môj muž a myslím, že aj ti baníci v noci spia a cez víkendy tiež. A ja sa kedy vyspím! 😭😭😭😂😂😂

derdia
29. aug 2019

@ariannazara ďakujem👍👍👍👍si zlatá🙂🙂🙂🙂

livus5510
29. aug 2019

Ja si dovolím nesúhlasiť no, pracovala som na detskej onkológií a to je práca čo si berieš domov, deti navyše vyrastú a tiež spia, takže zasa 24h dňa sa o nich nie je treba starať a stáť nad nimi. Nie je to ľahké, ale partneri alebo rodina tiež sem tam vo väčšine prípadov pomôžu, hoci nechcem zovšeobecňovať. Tak či tak nevravím, že to nie je ťažká práca, rozhodne to ale nie je tá najťažsia práca...

tinkatinus
autor
29. aug 2019

@livus5510 no to je asi hlavne na psychiku tazke na tej onkologii ☹ to som myslela, ze momentalne ked nespia v noci, ved nie vsetky deti sa budia v noci, takze to bolo subjektivne. no partner s nocnym kojenim anı rodicia nepomozu, skoda 😀

lujza123
29. aug 2019

Ja som ten typický prípad "prečo sa rozchádzajú po narodení dieťaťa". Mala vznikla pri udobrovani sa po jednej veľkej kríze nášho 10 ročného vztahu a ten rok po pôrode kým sme sa definitívne nerozisli bolo hádam najhoršie obdobie môjho života.
Zažila som všetky typické problémy co sa tu stále opakujú na MK ako vydelovanie peňazí (respektíve kupuješ dieťaťu plienky z vlastných úspor), absolutne žiadna pomoc s domácnosťou ci dieťaťom, naopak ešte každodenné výčitky že je doma bordel a nemá navarene mäso (ktoré som mala asi ukradnúť keďže peniaze mi nedal).... Neunuval sa pomôcť ani keď som dostala brutálnu chrípku, horúčky 40 tak radšej zduchol na 3 dní na chatu s kamosmi lebo pol dna starať sa o vlastné dieťa by ho asi zabilo...

Ani na sekundu mi nebolo ľúto ze moje dieťa nemá kompletnú rodinu a som nesmierne šťastná ze žijem v dobe kedy som mohla takého idiota poslať kade ľahšie.

tinkatinus
autor
29. aug 2019

@lujza123 a to sa 10 rokov spraval nejak inak? kedze 10 rokov ste boli spolu....alebo vzdy bol takyto? lebo ved ked by si varela aky tak by si si s nim asi tolko nevydrzala nie? alebo sa zmenil po narodeni dieťaťa?

saluda
30. aug 2019

No lebo najčastejšie riešenie akéhokoľvek problému je, no ved sa rozved. Vidím to aj tu na konovi. Radi sa rozvod niekomu, kto si postazuje, ale som si istá, keby sme poznali ten istý problém z druhej strany, už by ten druhý taký priserny nebol. Mám to aj vo svojom okolí tak. Žena si sťažuje, ten chlap potom vyznie ako príšera a nakoniec zistím, že je to celé prifarbene, prekrutene, vytrhnuté z kontextu a ta žena tiež nie je bez viny.
Našťastie vo svojom okolí nemám veľa ľudí, čo šli od seba, sú to skôr vynimky. Mam v sirsej rodine 2 pripady, kedy sa rozviedli, ale to uz boli deti takmer dospele. Kamosky, co maju deti vo veku do 10 rokov su vsetky s otcom svojich deti, ani jeden pripad rozvodu, ci rozchodu, aj ked každý máme nejaké tie problemy. A to myslím minimálne 15 rodín v mojom okolí

vroni
30. aug 2019

@livus5510, nemusíš súhlasiť, treba zažiť. 😉

jany149
30. aug 2019

@deti95060810 uplne super stará mudrosť,pobavila ma😅😅😅.to si musim zapamatat