Snúbenica chce po svadbe moje priezvisko s koncovkou -ová

pr85
1. jún 2020

Ako presvedčiť snúbenicu, aby si vzala po svadbe moje priezvisko bez koncovky -ová? Nástojí na tom, že źenské priezvisko s -ová je na Slovensku normálne, ale mne ženské priezvisko zakončené na -ová normálne nepripadá. Veď by ju každý pokladal v zahraničí za Rusku. Robím v nadnárodnej firme a tam má veľa slovenských žien vydatých nielen za cudzinca, ale aj Slováka, meno bez -ová. Veď v 19. storočí boli oficiálne všetky ženy bez tejto koncovky. Tak nechápem, prečo na tom tak nástojí. A to je dokonca maďarskej národnosti, čo by som automaticky predpokladal, že to nebude chcieť. Ja som zo zmiešaného maďarsko-slovenského manželstva (mama bola maďarskej národnosti, ale priezvisko s koncovkou -ová, otec má tiež po svojom otcovi maďarský pôvod), takže by som sa potešil, keby tú koncovku -ová nemala.

alberto1
2. jún 2020

Mám maďarské priezvisko a tiež sme to riešili na matrike, že by jej priezvisko bolo bez -ová. Vraj len vtedy sa dá, ak občan nemá slovenskú národnosť. Takže u nás zostali 2 x -ová, lebo si ponechala aj rodné priezvisko. Skús zavolať na matriku...

sense
2. jún 2020

Ak je len toto tvoj problem tak si stastny clovek...
...tvoja snubenica zial uz to stastie nema....

simca06022011
2. jún 2020

No v prvom rade, tvoja snubenia ma pravdu. Ak nezijete dlhodobo v zahranici, nevidim dovod opicit sa po vsetkych co to ova nepouzivaju (a vznikaju nam tu komicke situaci v skolach, tie dokomolene mena, casto este aj bez ˇ a ´.... ). TIez mam dieta bez -ova, po otcovi a aj tak ju volame vsetci s -ova (inak to proste v slovencine vyznie divne, kedze u nas sa rody sklonuju).
A tvoje vysvetlenia, kto z kade v rodine.. preco.. za co.. ake mena..? To je vsetko fuk. Ja mam svokrovcov dlhodobo v zahranici (svokor nie je Slovak, bol tu na "navsteve" 🙂 ) po svadbe sa stahovali a nik neriesil to, ze svokra ma -ova... ani potom v zahranici. V dnesnej dobe nechapem... pokym nejde o uradne zalezitosti, ani si to ova nikde nemusi pisat, ani sa v zahranici nemusi tak predstavovat, ak ti to je trapne :D mne by bolo trapne sa vobec o tomto dohadovat, keby ma chlap tlacil do niecoho co nechcem tak by som si asi aj svadbu rozmyslela... A inak ako by ju pokladalu za Rusku, ved je to tvoje meno s koncovkou? To aj teba by pokladali za Rusa? :D

veronikaszabova
2. jún 2020

@alberto1 moze byt bez -ová, aj ked ma slovensku narodnost.

asia83
2. jún 2020

@pr85 Presvedčiť normálne zmýšľajúcu ženu, aby uvažovala nenormálne (priezvisko ženy bez koncovky "ová" je na Slovensku nenormálne, podľa mňa)? Hmmm. Nie.

mira91
2. jún 2020

Ja som sa vydávala prednedávnom a keď sa ma spýtali, či s ová alebo bez, tak som sa zasmiala. Jasné, že s ová, sme na Slovensku a tu sa ľudia zasa po niekom opičia. Kedysi sa takéto doslova blbosti neriešili, zas si chce niekto niečo dokazovať. Neviem, mne je to vtipné...veľakrát ma aj oslavujú, kdekoľvek ak niečo vybavujete alebo v práci a neviem si predstaviť, že by ma oslovovali mužským priezviskom. Chorá táto doba! Môj názor...

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
0kristina0
2. jún 2020

Chlape s tebou bude tazky zivot

mogaa
2. jún 2020

@pr85 ako povedala tvoja snúbenica - na Slovensku je normálne s koncovkou -ová, skôr je divné bez koncovky.....

danulicek
2. jún 2020

je fajn, že pred svadbou nemusíte riešiť vážnejšie problémy 🙂 🙂 🙂

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaskolka
2. jún 2020

@alberto1 tam nie je problém matrika, ona nechce mať priezvisko bez - ová, a autorovi sa to nepáči.

ajka0207
2. jún 2020

@pr85 nepresviedcaj ju, cely zivot bude ona chodit s tym priezviskom, bud rad ze je vobec ochotna si vziat tvoje priezvisko. Ako ste sa dohodli ohladom priezviska deti?

kofoluska
2. jún 2020

A co by si povedal, keby si vobec nebola ochotna po svadbe zmenit priezvisko a chcela by nadalej pouzivat vlastne? Je to JEJ rozhodnutie a ONA sa bude tym priezviskom podpisovat a vsade ho uvadzat.
Aj moj manzel robi v nadnarodnej firme a cuduj sa svete - ja som si po svadbe nechala SVOJE RODNE priezvisko a nikto to neriesi. Ani v jeho ani v mojej firme (a ano, tiez som v nadnarodnom koncerne).
Mal by si asi dozriet na muza, kym sa ozenis, pretoze ak teraz riesis takuto nepodstatnu vec a robis z komara somara, som zvedava, co budes robit, ked pridu realne problemy a deti.

duracellko
2. jún 2020

koncovka priezvisk - ová má svoj jazykovedný a historický dôvod, tvoja snúbenica je mi sympatická, ty nie, ponižuješ sa za to, odkiaľ si. nechaj ju žiť a neriaď jej život, myslím, že máš nejaký problém, a to s - ová je len začiatok. ak chceš šťastnú rodinu, vážne sa zanalyzuj.

petkaaa
2. jún 2020

@pr85 Tieto malomeštiacke problémy. Dostal si sa do "veľkej firmy" a chceš sa opičiť po druhých, aby si akože nasilu zapadol. A čo ak je tvoja snúbenica hrdá na svoj a tvoj pôvod a rada by mala priezvisko iné ako ostatní, s -ová? Či už nebude zapadať do tvojej dokonalej ilúzie, lebo nebude taká, ako všetci na okolo?

tosomja
2. jún 2020

Ešte že tvoje priezvisko uznávajú v nadnárodnej firme.
Pán dôležitý 🥴 sa poser 😄

simca06022011
2. jún 2020

@tosomja no este aby si nenechala svoje priezvisko :D

tosomja
2. jún 2020

@simca06022011 ja by som si nevzala ani toho muža, nie že jeho priezvisko 😄

caroline_
2. jún 2020

je to jej vec aké si dá meno , hlavne že je tvoje podľa mňa, ale chápem ťa, ja mám po manželovi maďarsko nemecké a tak pekné priezvisko by som si určite nešpatila nejakým ová :D

baska_nice
2. jún 2020

neviem, byt tebou to necham tak. ved na tom vobec nezalezi, ci tam bude mat ova alebo nebude.

simca06022011
2. jún 2020

@tosomja no zase ak je jediny problem len jeho posadnutost nadnarodnou spolocnostou a svojim priezviskom, tak to by sa mozno dalo liecit. Ale kto vi...

tosomja
2. jún 2020

@simca06022011 no veď práve, tá posadnutosť. Nepíše ako ju ľúbi a spravil by pre ňu aj nemožné. Čo všetko obetoval pre ich lásku, život budúcnosť. Len tá jeho nadnárodná firma a kolegovia 🤷

betulinka1
2. jún 2020

@pr85 je to jej vec ale skus argumentovat, ze dcere by si nechcel dat ova, priezviska deti pisete do tlaciva pred svadbou. Bolo by lepsie ak by ste mali rovnake priezviska vsetci, bez ova. Uprimne vela kamosiek, vo studovalo v zahranici, si davali prec ova, kvoli skatulkovaniu. Ja som sice nestudovala v zahranici ale na VS som si dala ova prec.

michellemary
2. jún 2020

@tykat on by si predsa Rusku nevzal! 😀 Človeče, keby takúto vec takýmto nadradeným spôsobom riešil môj snúbenec, ver tomu, že by už snúbencom nebol... @pr85

maxxim
2. jún 2020

@pr85 moja svagrina aj sestrenica maju bez ová. No mne to pride divne, aj celkovo okoliu...ako keby boli poliaci.

nairia
2. jún 2020

toto je nejaka fake tema, ziaden normalny chlap toto riesit nebude :D

maminuska
2. jún 2020

tak ja mám priezviska dve s dvoma ova a jedno priezvisko je po bývalom manželovi . Terajší manžel pracuje vo veľkom nadnárodnom koncerne , neriešili sme ani ova a ani to že mám priezvisko po oboch mojich manželoch .

lentilkaxxx
2. jún 2020

@nairia toto je jeden z tých, ktorého ego bude riadne ukrivdené, keď jeho zena bude mať väčšie, luxusnejšie a silnejšie firemné auto než má on. 🙊 Firemné preto, lebo súkromné by nezvládol vôbec, to by jej nedovolil alebo sa rozvadzal

narayan
2. jún 2020

@iviacik presne, ak chlap riesi takuto kktinu, moze byt rad, ze si ho vobec niekto vezme, och boze 🤦‍♀️