Nechcem ísť na neterine 1. sväté prijímanie

7. apr 2022

Baby, idem si pre radu.
Ja nechodim do kostola, som sice pokrstena v kostole, ale evanjelickom. Svadbu sme mali len na urade. Muzova rodina su katolici.
Muzov brat maju dve deti, ktore chodia do kostola, na nabozenstvo. Tento rok ma ich dcera, nasa neter, 1.sv.prijimanie. Ja som vobec necakala, ze nas zavolaju, ale zavolali.
A ja tam vobec nechcem ist.....co mam spravit, aby sa nenahnevali?
Ja v tom proste nic nevidim.....
My mame dve deti, ale tie nemaju ani krst, ani nechodia do kostola....
Poradte.....
Dakujem za vas nazor

erickatt
8. apr 2022

Tak to neber ako krestansku sviatosť. Do kostola nemusis, mozes cakat vonku a obed ber ako stretnutie s rodinou. Urob tej malej radosť, pochval ju aka je krásna. Nebud sebecka a príjmy aj to ,,ze ony su kresťania.

tinatitti
8. apr 2022

Celá táto akcia nie je o tebe, ale o tej neterke. Hodinu a pol snáď vydržíš. Ak nechceš ísť na oslavu, tak sa ospravedlnís, no do kostola choďte. Obliekať sa nijak extra netreba, ste len hostia. To doma určite nájdeš adekvátne oblečenie. Ja mam podobný problém. Moja dcéra ide mat prijímanie. Rodina môjho ex sú ateisti. Odmietli prísť. Aj starký aj brat môjho ex. Mala je z toho smutná. Co narobíš, keď nepochopia, že nejde o nich...

lubi40
8. apr 2022

kostol nie je navsteva kralovnej... Detom daj rifle a pulover, ty si oblec to,co nosis do prace. Hodinu vydrz a je. ide o gesto...

stanulienkat
8. apr 2022

Podla mna tam autorka nechce ist kvoli zlym vztahom. Treba citat medzi riadkami, asi tam je toho viac ako nam napisala. Ja by som sa slusne ospravedlnila a nasilu tam nesla. Ked sa nemuseli doteraz, tak teraz sa im vztahy pravdepodobne nezlepsia. Zeny tu pisu, ze svet sa netoci okolo autorky. Ale netoci sa ani okolo svagrovcov a 1. sv. prijmania. O nic nejde, hlavne v dnesnej dobe, ked su taketo krestanske slavnosti pro forma, lebo sa to na dedinach patri, ale nikto podla toho nezije.

stanulienkat
8. apr 2022

@lubi40 ved za oblecenie by ich zozrali a cela rodina poohovarala.

evkano1402
8. apr 2022

A co tvoj muz, on tam chce ist?

dazdovka
8. apr 2022

Rešpektovať a tolerovať tradície by si mala napríklad aj pri návšteve cudzej krajiny, hold vydala si sa do rodiny, kde si zakladajú na takýchto tradíciách, tak by si aspoň pre pokoj v rodine mohla ustúpiť. Ja som tiež evanjelička vydatá do katolíckej rodiny a naozaj mám s katolocizmom problém, ale beriem to tak, že ich duchovná cesta je plná rituálov a tradícií, ktoré aj keď neuznávam, zo slušnosti rešpektujem.

saxana000
8. apr 2022

Ved nechod do kostola iba na obed..myslim ze kostol bude plny krstnych rodicov rodicov babiek a dedkov normalne pockajte u svagrovcov alebo pridte az po omsi do restauracie

rachel36a
8. apr 2022

Normalne im povedz ze tam nechcces ist...nas tiez brat pozval na synovcove prijimanie.,vysvetlila som mu, ,ze som ateistka a taketo veci pre mna nemaju hodnotu a ze neprideme., Nikto sa nehneval...nie je povinnost ist vzdy tam kam ta pozvu

kandelabra
9. apr 2022

Nerozumiem celkom, prečo tam máš problém ísť. To keby mal teraz niekto z tvojich blízkych svadbu v kostole, tak tam nepôjdeš, lebo ty do kostola nechodíš? Myslím, že to nie je ani tak o tom kostole, ale o rodine, chcú to osláviť aj s vami, je to pre nich asi dôležité, alebo iba majú pocit, že sa to patrí. Pozri, nejaké príležitostné šaty doma určite máš, muž oblek takisto, deti stačí pekne obliecť. Do kostola ani ísť nemusíte, stačí pred, neviem ako bude tam, ale u nás pri takýchto príležitostiach ani v kostole miesto nie je, polka ľudí stojí vonku. Veľký darček vôbec nemusíte kupovať. Zvyšok bude len ako klasické stretko s rodinou ktoré tak či tak raz za čas pretrpieť musíš, poprípade po obede chvíľku posedte a potom sa ospravedlnte, že už musíte ísť.

ajka0207
9. apr 2022

Aké oblečenie ti treba na prijímanie? Veď to stačí hocičo trocha slušnejšie. To deti chodia len v teplákoch?

kinderzwillinge
9. apr 2022

Ked tak velmi trpis, ako sama pises, tak posli muza a deti a ty sa "hod marod" a bud doma 🙂
Ale ono sa ti takyto pristup casom vrati...

neznamaznama
9. apr 2022

Vieš čo, ja ťa chápem. Najskôr nie, ale keď si dopísala komentár, ako to u nich funguje, chápem, že hľadáš dôvod, prečo tam neísť. Ale postav sa k tomu inak. Kašli na švagrinú či švagra, ideš tam kvôli neterke. Je to jej deň. Nemusíš nosiť drahé dary, ani sa obliekať extra spoločensky a keď si deti rozumejú, nie je o čom. Neterke kúpte kytičku (či už klasickú, alebo cukrikovu), dajte nejaké peniažky do obálky, pochvalte ju, posedte, zabav sa s ňou, skús sa zapojiť do debaty dospelých alebo len počúvaj. Ber to ako krásny deň neterky a nie deň, ktorý musíš pretrpieť a uvidíš, bude to lepšie. Pre teba to význam nemá, ale pre ňu áno. Asi na to postupne zabudne, ale určitý čas si to bude pamätať a spomínať. A ty môžeš prispieť k pekným spomienkam.

tomovakatarina
9. apr 2022

Ahoj, áno chápem, podľa mna sú to tiež k životu nezmyselné veci, ale to neznamena ze ak si tam pozvaná ze tam nepôjdeš. Pre rodinu to je dôležité. A modliť sa rozhodne nemusíš len si to od sedíš to je cele. Normálne chod, aby deti cítili ze tam majú rodinu tak ako by si to veľa ľudí možno prialo, tak bud rada ze ta niekto niekam vôbec pozval. Ja som si to tiež ticho odsedela sme tam úsmev a bola som štátna ze ten deň je za mnou. Ale sestry boli spokojné a to je to na com mi záležalo. Nedala som nijako pocítiť ze ma to nebaví ani som nikomu nepovedala svoj názor proste som išla. Aj keď radšej sme za tie peniaze mohli ísť celá komplet rodina na dovolenku, ale tak čo už, ľudia nezmyselné vyhadzujú peniaze stále, tak sak každého rozhodnutie. 🙂 Určite chod kvôli rodine, ved od teba sa nič nebude vyžadovať, len usmev a sedieť tichučko.