Netradičné mená pre detičky
Ahojte, len tak by ma zaujímalo aké netradičné, neobvyklé alebo menej freventované mená ste vybrali pre detičky..alebo maáte v rodine, okolí...🙂 ďakujem za každý príspevok..
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii volili medzi zahraničnými menami (príklady: Kiara, Simone, Romina) a málo frekventovanými slovenskými menami (príklady: Ľubica, Viliam, Hermína), pričom výber často zohľadňoval, či sa meno „hodí k priezvisku“ alebo je v kalendári mien.
- Netradičné mená môžu priniesť administratívne komplikácie; v jednom prípade meno Simone muselo prejsť schválením ministerstva a rodný list bol vystavený až ako trojtýždňový, a iný rodič spomenul „zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €“.
- Diskutujúce matky spomenuli alternatívne metódy pri výbere mena vrátane použitia numerológie a horoskopu, a upozornili na cudzojazyčné rozdiely a legislatívne obmedzenia v zahraničí (príklad: Island má povolený/zakázaný zoznam mien).
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať netradičné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Ak meno nie je v evidencii, matrika môže žiadať schválenie od ministerstva alebo zapísať meno do slovenskej databázy mien; v diskusii meno Simone dostalo rodný list až ako 3‑týždňové po schválení ministerstvom a iný rodič uviedol zápis do databázy mien za poplatok 4,50 €.
Q: Sú na Slovensku obmedzenia pri výbere mena dieťaťa?
A: Diskusia uvádza, že matrika môže v prípade neštandardného mena kontaktovať ministerstvo (príklad Simone); prísnejší režim pri povoľovaní mien bol v diskusii spomenutý ako príklad Islandu, kde existujú povolené a zakázané mená.
Q: Ako sa vyhnúť problémom s výslovnosťou a nechcenými zdrobneninami pri výbere mena?
A: Rodičia v diskusii odporúčali vyberať meno, ktoré „pasuje k priezvisku“ (príklad: Kiara pri priezvisku na K) a vyhýbať sa menám vedúcim k nechceným zdrobneninám; v príspevkoch boli uvedené príklady zdrobnenín Kubo, Gabo, Julo pre Jakub, Gabriel, Julian.
Q: Dá sa pri výbere mena použiť numerológia alebo horoskop?
A: Áno, v diskusii niekoľko rodičov spomínalo numerológiu a horoskop; konkrétne meno Adhiraj bolo podľa príspevku vyrátané podľa dňa a hodiny narodenia a dieťa má aj slovenské meno Filip.
Q: Čo robiť, ak má zvolené zahraničné meno v inom jazyku inú rodovú formu alebo význam?
A: Diskusia ukázala konkrétny prípad Simone, kde vznikli problémy pri zápise, pretože v Taliansku je meno mužské a v anglicky hovoriacich krajinách ženské; výsledkom bol požiadavok na schválenie a oneskorené vydanie rodného listu.
Q: Kde hľadať inšpiráciu pri hľadaní málo používaného slovenského mena?
A: Rodičia často používajú rozšírený slovenský kalendár mien; v príspevkoch sa spomínali mená z kalendára ako Kunigunda, Emerencia, Ľubica a Hermína ako príklady málo frekventovaných slovenských mien.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičia kombinujú výber medzi zahraničnými menami a menej frekventovanými slovenskými menami a často dbajú na to, aby meno „pasovalo k priezvisku“.
- Netradičné meno môže viesť k administratívnym ťažkostiam pri zápise na matrike; v diskusii sú konkrétne prípady schvaľovania ministerstvom a „zápisu do databázy mien za 4,50 €“.
- Niekoľko účastníčok uviedlo použitie numerológie alebo horoskopu ako metódy výberu mena.
Sporné názory
- Niektorí rodičia obhajujú netradičné mená ako originálne a vhodné (príklady: Heidi, Aurel, Romina), zatiaľ čo iní varujú, že netradičné mená môžu dieťaťu spôsobiť hanbu, problémy s výslovnosťou alebo šikanou (príklady: Kajetana, prípady oneskoreného zápisu mena Simone).
Otvorené otázky
- Aký je presný oficiálny postup a kritériá ministerstva alebo matriky pri schvaľovaní neštandardného mena na Slovensku?
- Aké sú dlhodobé sociálne dôsledky pre dieťa so silne netradičným menom v slovenskom kolektíve?
- Ako jednotná je prax matrík pri „zápise do databázy mien“ a pri akých presných podmienkach sa účtuje poplatok 4,50 €?
Spomenuté značky a firmy
matrika, ministerstvo, Antolskej, SOU Obchodne, DOSKU, rádio, Gun's Roses, Horkyze slize
Spomenuté produkty a metódy
numerológia, horoskop, zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €, schválenie mena ministerstvom, zápis mena na matrike, islandský systém povolenia mien, použitie kalendára mien
Miesta a osoby
Bratislava, Šamorín, Island, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Kolumbia, Španielsko, Irán, Antolská, Shakira, Piqué, Egon Schiele, Kuko z Horkyze slize, Michal Hudák
sesternica má Ronalda alebo Rolanda,nikdy neviem ako to je.....páčia sa mi klasické slovenské,slovanské mená a totálne sa mi nepáčia cudzie mená,ktoré nesadnú k priezvisku a deti s nimi majú problém/ako sa to píše,ako vyslovuje,akú zdrobnelinku/
jeej 🙂 , super temu ste zacali zienky 🙂 . my mame doma Rebeku (pomaly uz klasicke slovenske meno 😀 ). a cakame dalsie, ale k menu sme sa este nedostali. co sa tyka chlapceka, nam by sa aj pacili slovenske mena, ale ked oni maju potom take nepekne zdrobneniny (Kubo, Gabo, Julo, .. 😕 a pritom Jakub, Gabriel alebo Julian su krasne mena) .. ale mam kamosku, a jej babka sa volala Paraskieva 😀 😀 . spoluziacka bola Hedviga a tiez mala problem s takym menom, a neznasala zdrobneninu, stale bola len Hedviga. a poznam aj Lesanu 🙂 . ale mna najviac dostalo chlapcenske meno v kalendari na wikipedii: Budimir (tak sa vola jedna dedina blizko pri nas) 😀 😀 😀 😀
Tak naša dcérka sa volá Heidi 🙂 niekomu príde normálne, iní sa zas čudujú, no nám sa s manželom páčilo hneď od začiatku, vzácne sme sa na tom mene zhodli 😅 Keď som dcérku čakala a pýtali sa nás, či už máme meno, mnohí sa čudovali otázkami typu: To myslíte vážne? 😨 Teraz si už všetci zvykli, je to naša Heiduľka 😉
Tak ja mam mena,ktore su v kalendari,ale myslim si,ze niesu az tak casto frekventovane:Alexander(no tych trosku pribuda 🙂 ),Denis a Hugo.Keby sa nam este podarilo stvrte tak by to bol urcite Sylvester 🙂 🙂 🙂 .
Tiez sa mi pacia Frederik,Henrich.Dievcenske:Nina,Hana,Izabela a jeden cas sa mi strasne pacilo Debora.
Doraz budu moderne slovenske prachom zabudnute mena.
Jedna znama ma Jonasa Michaela.
moja staršia dcéra sa volá Zoe, mladšia Mia. Páčia sa mi ešte Aurora, Noémi,Lara, Zara,Helga, Alex ,Max, Zac, 🙂
@prasiatko30 mne ju manzel zrusil ☹ no ak raz budeme mat dievcatko velmi by som chcela Ameliu 🙂 to mi uz preslo 😀 a chalan by sa mi pacil Leonard 🙂
@jinxixi23 u mna tiez nepresla uzsim vyberom 🙂 a amelia je tiez pekne meno
Inaksie babka mm bola ovidia 😀 a jeden muzov bratranec ma dceru ana ovidia - volaju ju anaovi
@prasiatko30 Ovidia nie je zle 🙂 len ta skratka, neviem to mi pridu uz take krute dost ... inak svokru mam Zoju, tiez pekne meno, len ja som veeeeeelmi proti menam po rodicoch a tak... jedno take meno v rodine staci 😀
@karabashka niekedy práve tradičné meno býva často už netradičné. Ja som dala meno Ondrej a to bolo divu na pôrodnici. Toto meno už dávno nemali. Bol tam Sebastián, Tadeáš (boli naraz traja), Max, Teo, Leo tieto sa opakovali stále dookola (bola som tam dosť dlho tak som z nudy sledovala). Ono to vidieť aj na ihrisku, stále sa opakujúce mená 😒 😒 😒 😒 . Minule som počula učiteľky ako sa bavili, jedna mala v triede 3 dievčatá s menom Noemi. Myslím, že treba vyberať meno tak, aby to dieťa nemalo v živote z neho traumu. Dcérku mám Stanislavu a čuduj sa svete DR. nemá okrem nej žiadnu inú!!!
Kamarátka zas dala svojej dcérke Perpertína ... :( dieťa má na celý život traumu podľa mňa ... :(
My plánujeme dať meno Goran. Keď to muža napadlo pred 4 rokmi,keď som čakala Riška, myslela som,že sa zbláznil. Lenže teraz,keď sa zbláznil celý svet a ja som otehotnela úplne nečakane a neplánovane, tak prečo nie? 😀
@nina88 no tak, ja som zo Srbska a Goranov poznam aspon 10 😀 takze v pohode..
my na druhej strane mame v brusku (zatial a dufam, ze zostane) Egona a ide mi na nervy ked mi povedia: jaaaj ako Egon z Panelaku alebo Aegon poistovna.. len dve osoby (medzi ktorym je, chvalabohu, moja naj kamoska) mali asociaciu, ze Egon Schiele (co som aj ja mala ked mi meno napadlo)
V praci som sa stretla s babickou ktora sa volala Bernardina a s jednou cigankou menom Perla 🙂 Inac u nas v okoli su dost caste madarske mena, niektore ani neviem vyslovit, pretoze sa tak zlozito pisu 🙂)) Gergely, Emőke,Enikő, Lorant, Noémi, Kinga, Levente, Emese, Szabolcs, Boglárka, Bence, . Z nich sa mi najviac paci Bence - to je meno pre chlapceka 🙂 ale nas maly ma slovenske meno 🙂
Ja som Dagmar-je to skandinavske meno,v detstve som svoje meno neznasala,zdalo sa mi dlhe a take..nevhodne pre dieta a v kombinacii s dlhym priezviskom to bola katastrofa,nikdy som svoje meno a priezvisko nevtesnala do koloniek.Dodnes niesom zo svojho mena nadsena a nikto ma ani tak nevola.Dceresom preto vzdy chcela dat kratke,jednoduche a zaujimave meno a tak dostala meno Lara.
Moja je Lenka a v skolke ani v skole take meno nie je:(
Poznam Felecitas a Gudrun ........
Kamoska mi vravela, ze ma jednu znamu, co ma dceru Angelinu. No dobre, ale priezvisko je Schlotter.
A uplne nejblaznivejsie meno je Rainer Unsinn, v preklade cisty nezmysel. Neviem, ci si jeho rodicia boli toho vedomi...
Na sidlisku mame minimalne 3 dievcata, co sa volaju Lea(h). Dve sestry sa volaju Avonlea a Soleil... Do jasli, kde chodil syn, chodil chlapec Jasper, velmi nemecke meno, ale jeho mama je nemka. Ostatne deti s nezvycajnymi menami su Shalom, Nevio, Artan. Do skolky chodi Ramazan, ale on je povodom z blizkeho vychodu. Takze to nezvycajne znie iba nam...
Dalsi dvaja chlapci z pieskovisa sa volaju Elia a Jona, teda verzie bez S na konci mena.
Moje deti maju latinske mena, teda rovnake na celom svete 😉
My mame sice normalne, ale minimalne pouzivane mena Adrian a Alica. Mnoho ludi ma doteraz pyta, kde sme vyhrabali take mena, ze ALICA...ADRIAN... Vsak co je na tom divne, mam istotu, ked zavolam v parku, ze sa urcite otocia len moje deti 🙂 Mne tie mena vobec nepripadaju divne ci inym sposobom zvlastne, akurat ze su nepouzivane. A mam krsnata, chlapcov:Elias, Tadeas a Sebastian. Takze taka divna rodinka sme podla niektorych 😀 a ja som na to hrda!
Ja mám syna ĽUDOVÍTA, ale keby bol výber na mne tak je ADAM - MICHAL alebo TIMOTEJ, ale dlhú dobu sa mi páčilo meno MILOVAN / MILO ale teraz keby som mala druhého syna tak je BENEDEK, dievčatko som chcela HANKU, ale teraz skôr OLÍVIU.
Sestra moje starkej sa volá EVLÁLIA!

@buffinko Gregor sa velmi paci aj mne. Ak sa mozem opytat, ako ho zdrobnujete? Nasi znami hovorili synovi Greško, take mile mi to pripadalo 🙂