Oslovenie druháka v kolektíve

enka81
6. dec 2014

Mala by som na Vás takú otázku, pre niekoho banalita, pre niekoho nie, budem akceptovať každý názor. Môj syn je druhák, chodí aj do družiny. Volá sa Paľko, po manželovi, tak ho aj všetci voláme, keď neposlúcha alebo je zlý, oslovím ho Pavol. Triedna učiteľka ho volá Paľko, keď nepočúva Palino, čo je stále pimerané. Ale jeho pani družinárka ho často oslovuje Palo, co sa mi nepáči. Minulý rok, keď som preňho prišla, volala naňho cez celé ihrisko :Paloooo. Vtedy ma to zarazilo a aj som ju slušne poprosila, ze my ho oslovujeme Paľko, maximálne keď hnevá Pavol. Tento rok je to ale znova. keď preňho prídem, povie - Paľko, prišla pre teba mamina. Ale nedávno som prichádzala k družine a cez zatvorené dvere počujem: Palo,... keďže je sam v triede s tým menom, vedela som, ze to patri jemu. Je malicherné chcieť po nej, aby ho volala inak? Ak áno, ako by ste jej to vysvetlili?

prasiatko30
6. dec 2014

@enka81 nerob z komara somara

heni79
6. dec 2014

Je to malicherné, priam smiešne.
A ak si mu dala meno Pavol, musela si predsa počítať s tým, že osloveniu Paľo sa v živote nevyhne. Či to bude v družine, od kamarátov na ZŠ/SŠ, v práci, atď.. Je to normálna skrátená verzia jeho mena. A nie je na nej nič hanlivé. 😉

petulda333
6. dec 2014

Prepac ale myslim ze riesit blbosti!kebyze ho oslovuje neslusne,chapala by som namietky!ale toto je normalne a nemozes po nej chciet aby ho volala ako sa tebe paci!su aj ine a dolezitejsie veci..

yukki
6. dec 2014

@enka81 a on s toho má nejakú traumu? Že ho tak družinárka občas nazve?

enka81
autor
6. dec 2014

Ked som mu davala to meno, naecakala som samozrejme, ze mu nikdy nikto nepovie Palo, ale zda sa mi, ze ako ludi od zaciatku nauime, tak to ostane. Pavol dostal po otcovi, kedze si na tom zakladal a ja som nebola proti, ale oslovenie Palo sa mi uprimne nepaci, preto sme ho tak nikdy nevolali. Ale dakujem za názory.

sisaha
6. dec 2014

@enka81 nemozes niekomu zakazovat ak ho oslovi skratenou verziou mena.. A suhlasim s nazorom vyssie - robis z komara somara a zbytocne upozornujes aj dieta na problem, kde nie je. A na 100% si mozes byt ista, ze o 3-4 roky sa medzi spoluziakmi budu nazyvat všelijak.. Nehovoriac o tom, ze decka sa zvyknu prezyvat prezyvkami odvodenymi od priezviska, alebo v spojitosti s ich povahou, vykonmi, atd... Aby sa nestalo, ze niekto zo spoluziakov zisti, co ti prekaza a budu ho volat mamin cecok

leporeloo
6. dec 2014

@enka81 ahoj chapem ta, ze je ti to neprijemne ale naozaj nemozeme druhym ludom urcovat ako maju volat nase deti, dali ste mu meno a jeho normalny a prirodzeny tvar je aj palo, je to chlapec a uz nie skolkar takze je normalne ze to ide ludom na jazyk ... Vy mozte volat synceka ako chcete pre teba bude palko aj v 18tich🙂 ale ide do veku kedy uz bude 'trapne' ak mu niekto v skole povie zdrobneninou ...

varticek
6. dec 2014

Píšeš, že to vadí Tebe. A čo on? Sťažoval sa, že to nemá rád, keď ho tak volajú, tiež mu to vadí? Ak áno, nech si to vyrieši s pani družinárkou on, veď nie je bábätko, nechaj to na nich. A pokiaľ to jemu nevadí, nerieš to.

mimake
6. dec 2014

Pozri sa na to aj z jej strany. Možno ma tiež v rodine Paľka a je zvyknutá ho oslovovať Palo. Možno si to ani neuvedomuje. Ja mam kamosku ktorá sa všade predstavuje Zuzana a vsetci ju tak aj volajú. Ja si musím dávať veľký pozor aby som ju tak oslovila, lebo som zvyknutá hovoriť ženám s týmto menom Zuzka. Ona to neznáša, ja o tom viem a aj napriek tomu jej tak sem tam poviem. Proste to zo mna vyletí. Nemyslím to v zlom ale zvyk je zvyk. Takze tiež si myslím ze robíš z komára somára. Ked syn bude starší myslím ze oslovenie Palo ho ako puberťáka bude " baviť" viac ako Palko 😉

prasiatko30
6. dec 2014

Presne v druhom rocniku uz nie je babetko su to uz deti a je mozne ze krpec uz tiez nechce byt palko a palinko y pallllliiiilinko - preboha aj so zdrobnelinami. Je to paľo ahotovo. len si koledujes o to aby sa mu spoluziaci zacali vysmievat vsak su to uz pomaly 8 r fagani staci aby to zacul niektory skodoradostny a vyrobis synovi problem

janka279
6. dec 2014

@enka81 tiez si myslim, ze toto je hladanie problemu tam, kde nie je. 🙂 Pri vybere mena treba pocitat s tym, ze ho mozu oslovovat roznymi obmenami mena. A upozornovat ludi na to, ako maju volat nase deti? Ved to by sme sa pomaly vsetci zblaznili. Mat to na pamati, byt v strese, aby som mamicku neurazila nevhodnym oslovenim...Sem tam mam pocit, ze zijeme asi velmi dobre zivoty, ak nas vobec napadne sa nad takymto niecim zamyslat. 🙂 Bud rada, ak je len toto tvoj problem, tak si vlastne stastna zena a mas krasny zivot.

marllik
6. dec 2014

ked som bola v jeho veku, vadilo mi ked ma oslovovali marienka. Pripadalo mi to ze zo mna robia babatko. Bola som rada, ak ma oslovovali maria-tak ma volali aj doma od malinka.. Tiez mam doma pavla a hoci sa mi oslovenie palo az tak nepaci ratam s tym ze ho tak budu volat, pre mna bude palko, palino a pre kamaratov palo tz chalan.. palko je chlapcek. a nemyslim si, ze ucitelka ho ma menej rada ak ho vola palo, berie ho uz ako velkeho chalana nie ako chlapciatko.. zbytocne na seba putas pozornost

enka81
autor
6. dec 2014

ale ved ja nepisem, ze je to EXTRA velky problem, ja som sa len pytala na nazory, ktore som od vas dostala a vsetkym vam za ne dakujem.

sharlotta
6. dec 2014

@enka81 Ak ucitelku pekne poprosis, nevidim dovod, preco by ti nemohla vyhoviet. Mne by sa to tiez nepacilo a nemyslim si, ze je to malicherne. Povedala by som jej to este raz. Nemozes jeho kamaratom prikazat, ako ho maju volat, ale kamarati su kamarati a dospely clovek je dospely clovek, ci uz je to ucitelka, tetka, ujko, babka, dedko...

prasiatko30
6. dec 2014

@sharlotta vy ste v zivote do skoly nechodili zeny???? Staci jeden typicky spoluziak zaskodnik a uvarite dietatu taku polievku ze nebude vediet co s nou. Nechajte to plavat - je uplne jedno ze chlapca neoslovuje pred ostatnymi detmi palko ale pallľo a podla toho co tu mamicka povedala - to jest ze pred matkou ho oslovuje palko ale za zavretymi dverami palo - je dost mozne ze ucitelka si pozna lepsie triedu ako vy a vie ako sa k sebe deti za zavretymi dverami spravaju . Mozno mu robi vacsi favor tym ze ho oslovuje paľo ako keby mu hovorila palko - porozmyslaj chvilku - nie su to 4 r deti v skolke ale chalani pomaly pubertaci

sharlotta
6. dec 2014

@prasiatko30 druhaci su pomaly pubertiaci? wtf? Su to stale male deti a ked mne ako matke sa nepaci, ze ucitelka vola moje dieta Palo, tak ho tak jednoducho volat nebude a hotovo. Je to moje dieta, ja som mu dala meno.

prasiatko30
6. dec 2014

@sharlotta tvoje dieta nie je tvoj pes je to osobnost ktorej sa vobec nemusi pacit ze mu pred kamaratmi hovoris zdrobneninami

sharlotta
6. dec 2014

@prasiatko30 ale prosim ta, 7-8 rocne dieta je este dost male na to, aby ho niekto oslovoval zdrobneninou. Neznasam oslovenie Palo, vo mne to hned evokuje pelo...Ucila som na strednej a aj ked v mojej triede polovica rodicov mala ine priezvisko, ako ich dieta, pamatala som si to a vsetkych ziakov, resp. studentov som oslovaovala tak, ako oni chceli, nie tak, ako sa mne pacilo. Nevidim problem v tom, aby si to ucitelka zapamatala, ked chce. A aj ked chcel byt niekto Palo, tak som mu tak hovorila, ked sa mu tak pacilo. No 15 rocne dieta ti to uz vie povedat same.

katka1981
6. dec 2014

Ked dietatu vyberame meno, vacsinou si povieme vsetky mozne varianty toho mena a pola toho vyberame. Ja som mala najlepsieho kamarata Palka a pre mna bolvzdy Palko ajked ma 33 rokov. Ked ma ako decko stval, tak bol Palo. Moja dcera je pre nas Sophinka, v skolke ju volaju aj Sofka, co mna by v zivote nenapadlo a ani sa mi to nejak nepaci a co? Alebo dcera neznasa ked jej povedia Sophia, ja zas neznasa ked ma oslovia Katarina. ALe su to take somariny. Pre teba bude Palko, Palinko stale, tak kasli na to. Mne sa zas nepaci Pavol, Palo je pre mna krajsie. Palo mi vobec nepride skarede ani ako nadavka. JA nemam rada oficialne oslovovania. Kamoska vola svojho parnera vzdy Rooobert. Mne je to neprijemne do usi 🙂 Kasli na to, pokial mali nema z toho traumu, co podla mna nema, tak sa nad tym povznes. Len nech je zdravy. Ucitelku popros ked sa tym tak trapis, len je to ozaj na nej, ci to dodrzi alebo nie.

horana
6. dec 2014

@enka81 Skratene a diplomaticky: ano, si precitlivela a to dost!
Pavol je Palo, oficlane, tradicne, bezne,normlane.Je to chlapske pomenovanie. Nie je na tom nic zle ani hanlive. Palko je babetko, skolkar, mamin maznacik, tak si ho bude neskor oslovovat frajerka, zena.
Ale nie ucitelka, spoluziaci, trener, kamarat. Neziadaj take priteplene veci, ved oni ho chcu oslovovat macherskejsie.
Ze tebe sa to nepaci, je mozne, konieckoncov si jeho mamicka. Ale neprenasaj svoj svet do ineho v ktorom uz zije a kde nie je ziaduce aby sa mamicka montovala.
A nehovorte mu tak doma "ked je zly", to je uhnute. Lebo potom mu z vlastneho mena podvedome urobite negativny nadych, co mu len poskodite.

anelehka
6. dec 2014

ahoj,ja mam prvacika a vola sa Samko,on sam si povie,ak mu niekto povie Samo,ze ja som Samko 🙂 neviem,dokedy mu to vydrzi,lebo ked bude mat 15 a povie ja som Samko,bolo by to cudne 😀 😀 a syn,co na to?Je mu to jedno,alebo to nejako pocituje?Ak mu to vadi,staci povedat druzinarke,ja som Palko 😉

sisaha
6. dec 2014

@sharlotta aj 5 rocne dieta ti vie povedat ako ho mas oslovovat... Moja dcera (Alica) sa dokaze teda riadne ohradit, ak ju niekto nazve Alicou, miesto Alicka. Treba to nechat na samotnom dietati. Ak sa mu to nepaci, nech si to vybavi same. Deti nie su nas majetok, aby sme urcovali kto ho ako bude volat.

prasiatko30
6. dec 2014

@sharlotta a ty si naozaj myslis ze 7r dieta nevie povedat co sa mu paci alebo nepaci? Keby to tomu chlapcovi vadilo tak by uz bol ucke povedal ze ho doma volaju inak - pre boha ziveho vsak ja mam tiez doma 8 r babiznu a poznam aj jej kamaratov a kebyze im zacnem hovorit zdrobneninami tak by sa prinajmensom na mna cudne pozerali - prinajmensom- detom v tomto veku uz zdrobneniny zacinaju pekne vadit - to ze tebe sa nepaci ako znie paľo neznamena ze tomu chlapcovi znie paľo horsie ako palko. Moj nazor je ze v takomto veku je uz pekne irrelevantne ako chce mamicka aby volali jej syna tu primuje ako chce ten chlapec aby ho volali v kolektive - mozno by sme boli prekvapene kebyze sa opytame dietata o ktorom je rec - preto si stojim za svojim nechajte to plavat, nie je to tragedia a chlapcek z toho traumu nema doma nech ho volaju aj paulinenko pokial si to necha ale nekomplikuj mu zivot v kolektive

masinka
6. dec 2014

@enka81 Palo je podla mna uplne normalna verzia jeho mena, ked to synovi nevadi, tak by som to neriesila s ucitelkou, doma si ho volaj ako chces..... My mame Dianu, v skolke ju ucitelka vola Didi, mne osobne sa toto nepaci a nikdy by som ju tak neoslovila, ale dcere to nevadi, tak to tiez riesit nebudem.
My sme mali spoluziaka Roba a ucitelka ho volala Robertko.... to bolo dost odveci.

enka81
autor
6. dec 2014

Ked som davala tuto otazku, netusila som, ze rozprudim takuto debatu. Slusne som sa opytala a stacilo slusne odpovedat, ako ste zacali, ale vy sa tu do mna obuvate, ako by som tvrdo hajila moj nazor, co som skutocne nepostrehla a ani neurobila, Pre vsetkych- nie som precitlivela, divna, ani nic podobne, len si myslim, ze ako bolo spomenute, nechavame sa oslovovat tak, ako sa nam paci. Ja som neriesila oslovovanie kamaratmi a ani vek od 15 rokov vyssie , ale oslovovanie ucitelkou a vek 7 rokov. Mozno pri mene Pavol vam to tak nepride, ale dajte meno Sofia a volajte ju Sofa, Katarina-Kata, Julianna-Jula. Takze to zhrniem, vdaka za nazory a zvlast dakujem sharlotte, ktora ma asi ako jedina pohopila.

prasiatko30
6. dec 2014

@enka81 btw ani raz si nepovedala co si o tom vsetkom mysli tvoj syn

cairka
6. dec 2014

@sharlotta , no moja 8 ročná (pravda, už tretiačka) sa už veru ohradzuje, proti zdrobnenine. Kamaráti ju volajú prezývkou, akou ju voláme doma od mala, ale vybavila si to sama. A keď jej ja poviem Vaneska, tak sa už xichtí, že či je bábo, nech jej hovorím Vanesa.

monyka92
6. dec 2014

Neviem,preco tak vsetky bujarne vyskakujete.Je úplne normálne,že sa to mamičke nepáči.keby bol Palko v 9 triede bolo by to hádam,pochopitelne.ale je podstate este maličky.tiez by sa mi to asi nepacilo.je to take drsne na dieta ako napriklad,zuza,lucia,peta....atd neviem preco,to hned krituzujete zrejme mate asi deticky,ktore maju take meno,ktore nieje pohorsujuce pri kriku.normalne to pani ucitelke vysvetlite ze urcite aj ked ju deti maju radi,nevolaju ju pani ucitelka jana,mariena,kata,mata....ale katka,zuzka... A ze mala by akceptovat,vase rozhodnutie,ako akceptujete vy jej pravidla.
@enka81

cairka
6. dec 2014

@enka81 , troška ťa chápem, tiež som mala dosť, keď mi malú ešte v škôlke začala jedna učiteľka oslovovať Vany . Ale teda neriešila som to nijako. Ale teda z čisto môjho subjektívneho pocitu mi Pavol znie strohejšie, ako Paľo, možno aj pani družinárka ho tak osloví preto, že jej to proste rýchlejšie nabehne na jazyk, ak ju bolo počuť cez zatvorené dvere, tak ho asi nechcela pochváliť, že "Paľko, ty si taký zlatý chlapček" ...

mata95
6. dec 2014

@enka81 kamaratkin syn sa vola adrian, od malinka ho tak aj volala, Adrian alebo adrianko, žiadny aďo...vraždila by ked sme ho tak volali, neznašala to..... a teraz ma chlapec 15 a nikto mu inak ako Aďo alebo béla nepovie..... ja by som taketo veci absolutne neriešila....keby mu družinarka dala nejaku vulgarnu prezyvku alebo ho vysmievala tak nepoviem, to by som asi riešila......