Žiak po škole

martato
14. feb 2023

Rodičia taká otázka, či ste sa s tým stretli a ako ste reagovali. Môj syn je poctivý žiak, na hodinách až moc disciplinovaný,nevyrušuje..ale nájdu sa vždy spolužiaci,ktorí nonstop vyrušujú. Učiteľ povedal,že budú po škole,pretože už sa za posledné hodiny nazbieralo viac ako 40min. Učiteľka si to za každú hodinu odrátala. Ja som učiteľke povedala ,že s tým nesúhlasím. Prečo tí poctiví majú furt ísť smerom kolektívnej viny. Strašne mu to uberá na sebadôvere, hnevá sa aj na spolužiakov ..a druhá stránka vecí. Keďže chodíme z práce po 16h s manželom a máme aj mladšie deti,on ako najstarší má aj iné "povinností, úlohy". Povedala som učiteľke, že už pominuli tie časy,keď toto bolo v móde. Nikde v zákone nie je, aby si toto mohol učiteľ uplatniť. Nech si to vyrieši s vyrušujúcimi a myslím,že keď ich je v triede 18 žiakov,dá sa to ustriehnuť, alebo riešiť to iným spôsobom.
Druhá pani učiteľka to vyriešila tak,že synovi odpustila písanie písomky,keďže na každú hodinu je ukážkovo pripravený.. myslím,že toto je lepší postoj ..

loliki
14. feb 2023

@martato Preštudujte si školský poriadok danej školy. Mali by tam byť uvedené práva a povinnosti žiaka. Naštudujte si aj práva dieťaťa. A pýtam sa, akým právom obmedzuje tá učiteľka tvojho syna? 1. Riaditeľ 2. Školská inšpekcia
Na MK to nevyriešiš, tu zbytočne budeš vypisovať, aj ostatné mamičky.

taga
14. feb 2023

@anjelicek26 coooo? To je co za blud???
Cize, kvoli tomu, ze ine dieta sa nevie spravat ma moje dieta poslusne zostat "po skole" a ja s celou mojou rodinou poslusne suchat nozickami a prisposobovat chod celej rodiny tomu, ze dieta je bez vlastneho zapricienenia nutene byt "po skole"???
Pockaj, len si zbehnem 7 poschodi do garaze po sanku...

anjelicek26
15. feb 2023

@taga svoj nazor som napisala. XY krat sa Mi stalo,ze sme boli v praci *Po skole* a dotahovali pred terminom projekty,co nejaky neschopny kolega alebo dvaja odflakol... Pretoze zodpovednost za kollektiv a spolocny vysledok.. nie,nie je to fer a nemalo by sa to opakovat. Ale stane sa a ten trest bol v tej konstelacii adekvatny pre nich ako triedu. Keby tam jej syna nechavala bezdovodne kazdy tyzden,bolo by to ine..

martato
autor
15. feb 2023

@anjelicek26 ja som tým chcela povedať,že dieťa to demotivuje a cíti krivdu .. keby aj on robil hlúposti , ani slovo nepoviem..ale keď stále niečo sa deje pre hlúposti iných a on sám povie,prečo tí šikovní stále musia trpieť pre hlúposť iných ..nie som matka ,čo stále oroduje za detičky ..vôbec nie .. zažila som už šikanu v jeho triede a tí len za to,že pomáhal slabším a ja nechcem dôjsť do štádia,že mi povie,keď ostatní sú takí alebo väčšina a furt sú vo výhode ,tak ja budem taký istý ..chcem aby aj on zabojoval za pravdu a spravodlivosť a byť mu oporou .. nehovorte, že neustále dotahujete za kolegov a robíte niečo za nich ..ani keď sú spoločné veci a snažia sa všetci .to je kolegialita,ale keď niekto na niečo kašle a niečo za neho niekto robí že to je kolektívna vina, že to je tímovosť..bohužiaľ zo školy nemôžete len tak dieťa vyhodiť ,že nespolupracuje ..z práce áno

anjelicek26
15. feb 2023

@martato ved uvidis, AK by sa to Malo opakovat,ozvala by som sa aj ja. Ale myslim,ze to ma byt proste Len odstrasujuci priklad pre triedu,ked to opakovane prestrelia. U Nas takto chodia deti pisat testy do skoly v sobotu, tiez ucitelka prakticky potresta aj sama seba byt tam s nimi..

elenka.k
15. feb 2023

@martato aj môj sa neustále vypytoval - teraz je starší, uvedomuje si, zastane sa za seba dôraznejšie / moja práca 😎 / proste si už nenechá skákať po hlave. Vie, že aj má právo vyjadriť sa, nesúhlasiť, povedať čo si myslí, uplatniť nesúhlas ..... samozrejme vie aj kompromisy ..... tiež rád pomáha.
Teraz ma napadlo, ako mi predvčerom povedal, taktným tónom / samozrejme učiteľka zverejnila na edupage čo si treba vziať na techniku / Ja sa snažím, aby stále všetko mal aj navyše. Akurát sme nemali doma gumičky - malé trebalo, tak reku letím do tesca a kúpim On ma zastavil, že on stále ako jediný / z chalanov / má vždy všetko a aj všetko rád požičia, tak nech nikam nejdem, že je na čase aby mu tentokrát tiež niekto požičal.
Je dôležité, aby sa naše deti nebáli si povedať svoj názor, svoj nesúhlas.

elenka.k
15. feb 2023

@taga prečítaj si môj prvý príspevok, včera 13:13 - keby sa nezovpreli - neprotestovali tí bezproblémoví - tak celá trieda sedí doteraz
Niekedy si treba vyskúšať, aby sme sa naučili odolávať vyrovnať sa so situáciou a do budúcnosti sa tomu obísť.

elenka.k
15. feb 2023

@elenka.k vyhnúť malo byť 🙂

hipuska
19. feb 2023

Mne by sa tiež nepáčilo. Moji starší chodia pre súrodenca tiež do MS lebo my nestíhame z práce. Ale, to máš taký dvojsečny meč. Pretoze, ak sa ozveš a iba tvoje dieťa nedostalo trest, môže to mať negatívny dopad na jeho vnímanie v kolektíve. Môže byť ten, "za ktorého orodovala mamička" A ďalšia vec, ty na tých hodinách prítomná nie si. Takže nemôžeš tvrdiť, že tvoje dieťa na hodine nevyrusuje.

martato
autor
19. feb 2023

@hipuska so synom sme už prešli aj psychológa, trpel kvôli šikane ,to že som sa ozvala , debata prebehla s učiteľkou. e som jej vysvetlila argumenty a neviem teda ako zváži a prehodnotí situáciu. Snažím sa vždy s deťmi porozprávať, argumentovať ..rada by som bola však ,aby sa to v niečom zmenilo,chcem aj deti podporovať, lebo sa to bude v nich hromadiť ..a potom môžu "vybuchnúť" . Viem, čo som prežívala ja v podobných prípadoch ..nepochopenia, naštvaná z nespravodlivosti. On je myslím podobne na tom ,avšak som rada,že o tom aj hovorí .

ivett1
22. feb 2023

@martato súhlasím vo všetkom s tebou a mám na to presne rovnaký názor...tak keď učiteľka nechá celu triedu kvôli dvom problémovým žiakom po škole, že "kolektívna vina " , tak sa všetci ako " kolektív" môžu ozvať, že väčšina je bezproblémová a po škole nezostanu ...
Ak si niekto myslí, že takýmto spôsobom urobí zo žiakov dobrý kolektív, tak ...to určite ...práveže naopak, rozdelia sa do skupiniek a nebudú dobre vychádzať medzi sebou ...
Inak mi to pripomenulo jedno rodičko, kde sa riešilo správanie a jeden otecko sa ozval , že prečo sú furt len tí istí žiaci napominani a majú poznámky s jeho synom na čele... tak prečo asi...😁

vv88
22. feb 2023

@martato Na margo otazky: nesuhlasim s tym, aby dieta bolo 'po skole'. Ani za trest, kedze si myslim, ze je pramalo ucinny, a uz vobec nie v ramci kolektivnej viny. No prepac, ale 'blbci, lajdaci, darebaci'? To naozaj takto oznacujes deti? Akym pravom?

martato
autor
23. feb 2023

@vv88 je to v úvodzovkách ,po predchádzajúcich debatách reakcia , myslené všeobecne, nie na deti ..

martato
autor
23. feb 2023

@ivett1 presne o tomto hovorím ,ďakujem

akvi
23. feb 2023

@martato ani kolektivna vina, ani ostavanie po skole nie je v poriadku. Kolektivna vina je z mojho pohladu absolutne neprijatelna a tak, ako sa neuplatnuje nikde inde v spolocnosti dospelych, tak je uplne scestne, ze sa uplatnuje pri detoch. Stopnut hned, ako dieta s takym niecim pride. Ostavanie po skole je tiez nepripustne, pretoze ucitel ma pravomoc korigovat dieta v case vyucovania, ktory je presne dany rozvrhom. Ucitel nema pravo predlzovat a svojvolne urcovat, kedy to vyucovanie je a kedy nie. Je v tom aj otazka zodpovednosti a nerozumiem ziadnemu ucitelovi, ktory si toto vezme na triko. Uz len napriklad, ked ma dieta spoj domov a nestihne ho, kto bude zodpovedny, ak sa mu nieco stane? Alebo ak rodic caka dieta v istom case doma a dieta nepride. Fakt chce ucitelka mat co docinenia s policiou? Lebo ja neviem, ale mne ak by male dieta neprislo nacas domov, tak alarmujem vsetkych..

lavinis
23. feb 2023

@martato máš pravdu, naše školstvo zaspalo niekde v 19 storočí

anelehka
23. feb 2023

@kittykat22 presne tak👍

milanpetras
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babika112
2. dec 2023

@anjelicek26 a čo by si povedala na to, ak by tvój šéf v robote potrestal všetkých preto, lebo jeden kolega prišiel neskoro, alebo nesplnil si pracovné povinnosti? Nezmysel