Ako naučiť 2 ročné dieťa večer zaspávať?

ellin
11. jan 2010

Ahojte, mam 2 rocnu dcerku a pred 2 mesiacmi som ju prestala kojit. Odstavovanie preslo celkom v pokoji. Problem je ako vecer zaspat - pokial sme sa kojili tak zaspavala na prsniku, ale teraz sa nevie ulozit, chvilku lezi a uz je zase čula a skace a beha - zaspavame skoro vzdy o polnoci od uplneho vycerpania. Skusala som ju aj nechat poskakovat v postielke kedze lezat v nej nechce ale to vzdy skonci hroznym placom.Cez den zaspi vonku v kociku a spi asi 1,5 hodiny. dakujem za Vase rady a skusenosti

jahodka11
21. jan 2010

veva, ked ten moj je cez obed unaveny a zaspinka, niekedy doslova za 5 min a vecer o deviatej je este hore...nechapem....ako som pisala, budim ho o druhej...aj teraz, este nespi....

veva1
21. jan 2010

Jahodka,neboj ono sa to vsetko vyriesi. keby tomo chcel na obed spat,tak ho tiez dam a tiez je potom dlho hore. no co oddychnem si na obed a vecer sa dlhsie zahrame. mozno ak ti rano dlhsie vyspava treba zobudit,ale ci by to malo vyznam?

veva1
21. jan 2010

Si myslim,ze ked budu deti viac zatazene v skolke a pravidelne skoro budene,tak sa ich rezim upravi. asi je zbytocne sa tym zatazovat,aj dietatko.

petja
21. jan 2010

Chce to lásku a důslednost! Já jsem před měsícem viděla jako největší problém,jak uspat mého klučíka v postýlce,do té doby usínal nejdřív taky u prsa,kojila jsem do 2 let,potom přitulenej u mě v posteli a už to bylo náročný,je už těžký na to neustálé přenášení.Protože,jak usnul,hned sem ho mohla dát do postýlky,kde spinkal až do rána.Poslední dobou to ale protahoval s usínáním co to šlo,tak sme usnuli s manžou dřív jak on 😀 Tak jsme řekli dost a prostě ho položili do postýlky,hned si sedl,začala jsem číst pohádku.Pak jsem řekla,že už půjdeme spát a Filípek má taky svoji postýlku( tu jsem ten den celou převlékla a dělala kolem toho hrozný haló,prostě to byla událost dne,Tak to ho docela zajímalo).Nicméně ječet začal tak jak tak.Hulákal tak asi 20 minut s přestávkama kdy volal mama a za maminkou,ale pořád dokola sem opakovala,že má svoji postýlku a pak mě napadlo,že mu budu něco povídat,okamžitě se uklidnil.Ono na něho hodně funguje rozptýlení zpívaním nebo povídáním.Do 10 minut spinkal.A spinkal nerušeně celou noc,žádné výkřiky ze spaní,žádný pláč! Pak už to bylo jen lepší a lepší.Takže večer už si sám říká o pohádku,pak se tulíme a zazpíváme dvě tři písničky a už spinká.Kdyby mi to někdo před tím měsícem říkal,nevěřila bych ani náhodou.Je to mamánek a tulínek největší 😵

sheherazada
23. jan 2010

Já jsem na tom podobně jako elin. Přes den usíná jedině v kočárku (vyjímka byla na horách, tak usnula i bez něj v posteli, ale po půlhodinovým zpívání a uspávání). V kočárku usne do deseti minut, ale doma ani náhodou. Z postýlky dokáže vylézt, takže nechat jí tam stejně nemůžu a když si s ní lehnu, tak dělá kraviny a nespí. Pro mě je jednodušší vyjet ven a chrní tam. Večerní usínání...lehám si k ní do postele, zpívám a když usne, přesunu jí do její postýlky. Taky bych chtěla aby večer usínala sama, ale nevím jak toho docílit. Ona je schopná jak bude řvát se pozvracet. Taky mi od začátku krásně spala v postýlce, večer i přes den a pak se to nějak podělalo a nastalo toto.

sylvia20
30. júl 2011

@ellin asi uz tato tema nie je aktualna, teda pre Teba, ale pre nas bohuzial ano....nasa mala bude mat tiez 2 roky, stale ju kojim a so spankom mame neskutocne problemy......poobede zaspi len na prsniku, v kociku, alebo v aute a vecer zaspava aj bez kojenia, ale tento tyzden sme mali 3 vecery, kedy zaspala o 23:30 !!!! najhorsie je, ze ked zaspava , musim byt pri nej iba ja a niekedy tam stravim aj vyse hodiny a to uz je fakt vela !!! absolutne sa mi doteraz nepodarilo u nej nastavit nejaky rezim a neviem, kde robim chybu...je pravda, ze niekedy poobede zaspi aj okolo 16-tej, viem, je to neskoro, ale som rada, ze vobec zaspi, elbo sme mali samozrejme aj take dni , kedy nespala cez den vobec, vecer sice zaspala okolo 20-tej, ale po hodine sa vzdy zobudila s hroznym placom....niekedy som uz z toho uplne zufala a stracam trpezlivost, ale stale si hovorim, ze to nie je nic oproti tomu, ked niektore mamicky maju chore deticky a riesia daleko horsie a zavaznejsie problemy ☹ ☹ ☹ ☹

juliagregor
30. júl 2011

@sylvia20 nebojuj s nou, lahni si s nou...ja som tiež bojovala a dvojmo a potom som pochopila, že zbytočne, jedného dna zaspali sami 😉 , ked som potrebovala odísť na WC a odvtedy zaspávaju sami...
všetko v rovnaký čas, rituály, knižka, uspávanky, spievaj...
ja som pri nich vždy zaspala a to isto skor než oni 😀

hameeda
30. júl 2011

u nas starsiu som do troch rokov uspavala v kociku,,doma zapla som telku dala do kocika, ja pozerala film a vozila kociar a ona zaspala,,potom som ju prelozila do postielky,,,ale az ked spala aspon taku hodinu v tom kociku,,teda zaspala skoro potom som odstavila kocik,,porobila si ostatne veci a potom som ju prelozila do postielky,,chalani zaspavali 9 mesiacov na nohach,,dam si na nohy vankus dam ich lahnut trochu honbem,,,mam volne ruky takze mozem sediet pri pc,,,a tiez ked uz aspon taku pol hodinu spia potom ich prelozim do postielky,,,potom pomaly dakedy akoze nieco robim dam ich do postielky bez hajkania potom vytiahnem zahajkam, to asi tyzden,potom tyzden prihajkam na nohach ale ze este nespia,,ale su uz v takom polospanku,,prelozim ich do postielky ostanem chvilu nad nimi,,to tiez asi tyzden dva a potom uz len davam do postielky a spia....

pimpulienka
30. júl 2011

Od 3 mesiacov mi malinká zaspáva sama, ešte kojím. Spi celú noc.Máme zavedene rituály, ktore za žiadnu cenu nemením. Dieťatko spinkať treba naučiť.Najlepšie začať čo najskôr

halienka
30. júl 2011

Tak ja riešim podobný problém ako @sylvia20 , mne teda veľmi vadí že malá chodí spávať tak neskoro, väčšinou až okolo 23,00 😖 ráno vstáva medzi 7,00 a 8,00, nechápem ako jej to stačí, stačí jej 8-9 hodín nočného spánku. Cez deň ide spať cca okolo 12,00-13,00 a spí 2-3 hodiny, myslela som že spí cez deň tak dlho lebo doháňa noc, tak už som skúšala jej aj skrátiť ten denný spánok, opatrne ju zobudiť skôr, ale vôbec to nepomohlo, aj keď mi zaspala večer skôr trebars už o 20,30, tak sa za hodinu zobudila a fungovala do polnoci, proste to vzala ako druhý spánok, keďže prvý mala krátky. Alebo sa mi zobudila už o štvrtej ráno a boli sme vyspatí 🙄 Spáva aj cez deň v postielke, so samotným uspávaním nie je problém, keď ide spať vtedy keď je unavená, zaspí za chvílku, no keby som sa ju pokúšala uspať napr. o ôsmej večer, tak nehrozí, lebo ona je vtedy proste ešte úplne čulá a chce sa hrať. Zrušiť jej úplne denný spánok nehrozí, ona by to nevydržala do večera, je na nej vidno ako je už unavená okolo tej jednej a sama sa pýta spať. Neviem už čo robiť...

juliagregor
30. júl 2011

dieťa sa nedá naučiť spať, bud potrebuje niekoho blízkosť, alebo nie.....
mám 3 všetko som robila rovnako a spali rozne

jarka03
30. júl 2011

my sme donedávna mali rovnaký problém so zaspávaním, stále sa hodina predlžovala ... zaspávali sme s malým (cca do 22 mesiacov) a vyvrcholilo to jednoducho tým, že už sme nevládali (predĺžilo sa to až natoľko, že sme s ním strávili 1,5 hod a robili sme sa, že spíme, raz ja, raz tatino) a rozmýšľali, čo urobíme ...
tak sme začali: malého sme dali do postieľky a povedali, že musíme ešte niečo porobiť a ták ... vykrikoval v 5-10 minútových intervaloch, ale neplakal nikdy dlhšie ako 5-8 minút, iba raz to bolo 10 minút (náš interval, kedy sme si povedali, že ideme za ním) ... ale - necháme mu pootvorené dvere na 10 cm, začneme lampičku, pri postieľku sme mu dali hračky a zopár knižiek, Včielku atď, ale nikdy ich "nepoužil" ... boli sme pripravení na veľké plačky, ale nič také chvalabohu nebolo ... bohužiaľ, zaspáva stále dlho, aj 1,5 hod., ale už tam nemusíme byť s ním a pre nás je to veľká úľava ... ale svätá pravda - čo sa rozprávame s mamičkami, každé dieťa je iné a asi fakt treba skúsiť, čo funguje na vaše dieťa ... ešte zo začiatku sme mali obaja veľké výčitky, už po 5 minútach plakania sme tam chceli ísť ... keď priebežne vykrikoval, veľmi nám ho bolo ľúto, ale fakt sme to už nezvládali ... preto sme to riešili takto ...

vrn
30. júl 2011

Ahojte, tiez som zvedava ako to bude onedlho u nas pri 2 detoch......... starsia ma 2,5 roka a je velmi aktivna a ako babatko bola velmi narocna. Vydrzi aj cely den bez spanku, len vecer je uz potom mrzuta a uplakana. Teraz spi v noci 9 hodin a poobede 2-3 hodinky (co mi teraz vyhovuje), ale musim byt pri nej kym nezaspi. Tiez do 1,5 roka zaspavala na prsniku, potom som lezala pri nej kym nezaspala a odkedy ma vlastnu izbu sedim pri posteli a drzim ju za ruku. Ak by som odisla v momente ide za mnou, kedze unavu vie prekonat.
Onedlho pribudne dalsi clen rodiny tak som zvedava ako to zladim - alebo aku bude mat povahu druhe dieta..... Bohuzial do skolky mi ju nezobrali kedze zostavam na materskej (ale co potom ked nastupi neskor do skolky a nebude uz zvyknuta spat?). Poobednajsi spanok by som nerada zrusila, hlavne teraz ked som tehotna a v noci sa mi uz zle spi tak spim poobede s nou, potom spanok deti budem vyuzivat na domace prace...... no vsak potom napisem ako sme dopadli 😀

sylvia20
3. aug 2011

@jarka03 dakujem pekne za radu, ale aj to sme skusali, len z postielky sa snazi vyliezt, tak sa bojime nechat ju tam bez dozoru, aby sa neprevratila.....dokonca aj tu fintu, ze "spime" s tatom sme skusali, ale ona si sadala tatovi na chrbat a skakala do perin 🙂 🙂 🙂 🙂 , jasne, ze sme sa tvarili, ze si z toho nic nerobime, ale takto vymyslala cca 45 minut....dnes napr. poobedny spanok zase uplne vynechala, bola som s nou aj vonku v kociku, na ceste , kde zaspi vzdy, aj som ju dala zo 3 krat na prsnik, ale nic, tak ja uz fakt neviem a to spala v noci len 9 hodin / vacsinou spava okolo 10-12 / a vcera zaspala o 23.30, opat.... no, baby, niektorym nam nebolo sudene 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 mat deti s pevnym rezimom, ale raz bude dobre a zase budeme riesit ine problemy a mozno ovela horsie, teda myslim pubertu a taaaaaaaaaaak. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lillika
4. aug 2011

ahojte maminy 🙂.vie mi niekto poradit ako sa uspi 14mes.dieta?ked bola malinka,velmi zle spinkala,tak sme ju naucili zaspavat vo vajicku.lenze za chvilu sa tam uz nezmesti a nevieme,co s nou ☹ .cez den spi dokopy cca 1,5hod,tiez vo vajicku.vecer,ked ju uspim,prelozim ju do postele a spi skoro celu noc.ale to uspavanie je horor.

lindulak
4. aug 2011

@vrn my sme to mali s malou tak ako ty presne, najprv prsník, potom ležanie alebo sedenie pri nej. neskôr som večer "sedela medzi dverami" a čitala si knihu, aby ma videla, teda moju siluetu, s tým súhlasila a dnes už nechávam len otvorené dvere, tak že ma počuje, keď sa niečo pýta z izby. ale keď je víkend a spí poobede, tak máme stále taký zvyk, že si ľahnem ku nej, čo si užívam a väčšinou zaspím s ňou na chvíľu.
@lillika myslím, že vajíčko nebolo veľmi rozumné kvôli tej polohe. to ju hojdáš, kým nezaspí? skúste hľadať iné náhradné modely, rituály. niečo čo bude vyhovovať tebe aj jej. napr. si spolu ľahnite do postele, prípadne jej dačo spievaj alebo porozprávaj, my sme tak v roku a pol zo zaspávania na prsníku prešli k rozprávaniu rozprávky a celkom to prijala dobre. odporúčam knihy no cry sleep solution od elizabeth pantley http://www.pantley.com/elizabeth/. dajú sa kúpiť cez amazon alebo ebay, preložené do SJ alebo ČJ neboli, pokiaľ viem, ale dajú sa ešte zohnať v iných jazykoch okrem angličtiny.

lillika
4. aug 2011

hm hojdam ☹ .ked ju dam do postielky,alebo ked si s nou lahnem,tak sa tesi a prelieza ma.a o chvilu si zase sucha ocka a mrnci.takto to vydrzi aj 2hodiny a potom to vzdam. ani spievanie a rozpravky nepomahaju.ale tie knihy si zozeniem.dakujem

vrn
4. aug 2011

@sylvia20 Tiez nam takto v posteli vymyslala, aj ked sme isli spat s tatom, ale to sme jej vzdy razne zatrhli ze spime a nemoze po nas skakat a budit nas lebo sa budeme hnevat (budeme smutni, povedz na co ti reaguje) a musi byt potichucky - zabralo to.
Teraz to robim tak ze ja si idem na stolicku k jej posteli oddychnut a ona nemusi spinkat (to bol vzdy rev ked musela), ale nemoze ma budit. Chvilku sa pri mne hra, potom ju nejako zazeniem do postele a ked z nej uteka povyhrazam sa ze ju necham samu a je klud, zaspi za 5-10 minut.

ichbinich
4. aug 2011

@lillika:
Hmmm, ked ju hojdas,, co takto hojacie kreslo alebo stolicka POÄNG od Ikey (hojdacia). Cize ju vezmes do narucia a budete sa hojdat spolu.. Znie to sice ako z dazda pod odkvap, ale pomaly by som skusala sa hojdat menej a menej, ze jej bude stacit ti iba byt v naruci... A potom si spolu lahnete, potom jej mozno bude stacit drzat ruku... Pekne postupne.
Alebo ju uspi v kociari. Ja mam goflac v byte, aby som ho niekedy na denny spanok uspala v kociari. Proste inak sa niekedy neda a radsej ho povozim 5 minut ako sa pokusat ho uspat hodinu...
Knizka, ktoru ti odporucila @lindulak, je dobra. Len na mojho sa neda pouzit ziadna metoda zo ziadnej knihy 😀 Takze u mna plati nemysliet na to, proste ako bude, tak bude. Cim viac som to riesila, o to horsie to bolo.
Momentalne uspavam pri prsniku alebo v objati, niekedy aj hodinu. Ale pred par dnami sa mi podarilo ho dve noci za sebou dat do postielky, lahnut si vedla neho, drzat mu ruku a tak zaspal (po vydatnom mojkani sa a objimani predtym 😉) Takze dufam, ze pomaly sa to zmeni...

lindulak
5. aug 2011

@lillika to čo píše @ichbinich o tej hojdacej stoličke a tej postupnosti smerom k napr. len spoločnému ležaniu znie dobre.... to by mohlo fungovať. aj to je pravda, že sa treba akoby uvoľniť a zas to príliš neriešiť, lebo dieťa potom cíti nervozitu a bude to ešte horšie.

lillika
5. aug 2011

ja viem a skusim to.len sa bojim,ci to zaberie,alebo ju do 15r. budem hojdat vo vajicku 😀

nikasa
5. aug 2011

Ahojte, tak mi sme maleho nikdy nebrali k sebe do postele- no nikdy, myslim do 2 rokov🙂 Krasne od roka zaspaval sam v postielke v pokojicku. V lete, ked mal roka a pol sa to na dovolenke zvrtlo a uz sam zaspavat nechcel🙂 No a dopadli sme teraz tak, ze ma vlastnu postel, ja s nim zaspavam v pokojicku- niekedy zaspim skor nez on a potom okolo polnoci sa vytratim (niekedy aj skor). Ale za hodinu sa zobudi (akoby vycitil, ze tam nie som) a sup je u nas v loznici a spi s nami krasne do 7.30 az 8.hod. Vraj to moze takto pokracovat do 6.rokov, na to sa fakt tesim.-) A to cakame druheho. Proste kazde dieta je ine a nemoze tu niekto napisat, ze sa nauci spat. Je to podla mna blbost. Kazdy vek je niecim zvlastny, krasny, ale aj narocny. Drzim palce vsetkym🙂

adka7755
7. aug 2011

Keď som si tak prečítala úvodný príspevok, už teraz sa obávam toho, čo ma čaká🙂) ten môj drobec, totiž ani vonku nezaspí len tak v kočiariku, aj tam potrebuje trošku maminho mliečka🙂)

januska010
9. aug 2011

Starší syn zaspáva sám už od 8 mesiacov, dnes máme 2,5 roka a vydržalo nám to. Máme vymedzený určitý čas a už skoro 2 roky nám to funguje. 🙂

bzuco
9. aug 2011
sylvia20
30. dec 2011

baby, co si myslite, co je pre dieta lepsie ? dcera ma 27 mesiacov....
1. v noci spi cca 12 hodin, su dni ked mi vobec nespi cez den, ale o tej 19-tej id spinkat
2. zaspi v aute okolo 15-tej a potom beha po byte do 22:00
snazim sa ju dat spavat hned poobede, ale to sa jej spat este nechce, viem, ze keby som ju dlaa spat okolo15-tej, urcite zaspi, lebo v aute jeto skoro pravidlo
len ma zaujima, co si myslite, dat ju spavat neskor poobede, alebo ju nedat vobec, ale s tym , ze uz o 19-tej bude spat

mam taku dilemu, lebo podla mna je este velmi mala na to , aby nespala cez den, hoci je mi jasne, ze kazde dieta je ine a treba k nemu pristupovat individualne....

xlucia
30. dec 2011

@sylvia20 ak ti o tretej zaspi, tak ju o hodinu zobud

stvura
30. dec 2011

@sylvia20 jejdanenky, ved to ti spinka uplne krasne, co by som dala ja za to aby moje deti tak spali. Ja mam velmi nespave deti a skutocne neviem ako to riesit.
Starsi od dvoch rokov nespi cez den (resp. ako spinkal cez obed v skolke tak mi zacal posuvat nocny spanok), inac momentalne realne spi od vecera od tej deviatej, pol desiatej do osmej rana, inac nic. On by este nebol kamen urazu, no dcera - ta ma 14m spi cez den max. 1.5h poobede a v noci je problem ju ulozit o jedanastej a rano je uz o siedmej vyspata (samozrejme asi s 3-5 dojceniami v noci). Ako toto vyriesit?

luciferova
30. dec 2011

@sylvia20 moj ma 25 mesiacov a podobny problem so spanim. je nutne, aby si chodila o tej 15tej autom? chodis len kvoli nej, ci mas skratka cestu? skusala som mojho maleho nedat spat s tym, ze siel potom o 19-20tej spat, no nespal dobre, kazdu chvilu bol hore, plakal, nerobilo to dobrotu. teraz spava poobede ako sa mu chce a ide spat o 22-23tej. a spi tak do 8-9tej- co uz, beriem to, ze je to jedno z obdobi, ktore treba vydrzat 🙂

ajca123
30. dec 2011

@luciferova je to pekne,ale nie je to žiadne obdobie :( aj nas prvy syn bol taky a aj mu to ostalo doteraz :(
A pri druhom som spravila tak že som ho presunula do jeho izby ked mal 9mesiacov a ked som ho išla kojit tak som ho vybrala s postielky a nakojila. Po kojeni išiel nazad do postielky a ja odesla k nám do spalne. A tak sa naučil sám spat a aj v určitú hodinu... Chce to aj ritual 🙂