Návštevy so štvormesačným bábätkom

nikca222
15. apr 2022

Ahojte maminky,
dnes ma moja mama vytočila. Mám čerstvo 4.mes. babätko. Do 2.mes. bolo všetko v poriadku keď sme išli k mojej mame alebo svokre na navštevu alebo aj keď k nám niekto prišiel niekto nový.
V 3.mes. asi keď už začal viac vnímať, keď som prišla napr. k mojej mame poobzeral sa a po chvíli začal hrozne plakať. Nešlo ho ani utíšiť takže som sa dvihla a išli sme preč. Vyskúšala som to tak 2-3x ale dopadlo to vzdy tak isto. Keď pride moja mama k nam všetko je ok. Minule prišla svokra ktorú dieťa dlho nevidelo, tak zacal silno plakat. Ale chyba asi bola to, že nestihol sa poriadne spamatat čo sa deje a hneď ho zobrala na ruky a tym pádom spustil silny plač a plakal až kym neodišla.
A teraz podstata prispevku. Dneska išli moji rodičia na sviatky ku rodine (2 noci) kam cesta trvá cca 3hodiny. Navrhli nám aby sme išli aj my. Samozrejme som to odmietla lebo ako matka to tak necitím, že je drobec ready, odkedy sa babatko narodilo sme tam este neboli. Dalej po prvé strašne dlhá cesta, nekojím, dnes sme zacali s prikrmami, neviem si predstavit ake by boli denné spánky, večerné kúpanie plus nočný spánok v neznamom prostredi. Vo vajičku som rada ked vydrzi hodinu jazdy. A samozrejme su sviatky takže všade by bolo veľa ľudí, veľa nových ľudí a ak by hneď začal plakať ako keď som bola len pri svojej mame neviem čo by sme robili…A tu nastavá problém, bolo mi vyčitané, že MUSIME s nim chodiť kade tade aby si zvykol lebo takto si nikdy nezvykne a stále sa bude báť!! Tak sa citim dosť mizerne z toho..Že preco by som ho mala v 4.mes.vystavovat tolkym novym podnetom. Mali ste niektoré podobne zážitky so svojimi detičkami? Bolo to len obdobie že sa bali byť v novom prostredí/na navstevach a potom to prešlo?
Budem velmi vdacna za vase reakcie.

janai1
15. apr 2022

@nikca222 no tak keď ho budeš úzkostlivo len doma držať tak ako sa má naučiť aj na iných ludi a prostredie? Keď nezvláda ani spoločnosť starých rodičov asi bude niekde chyba

petamich
15. apr 2022

nas maly sa nikdy nebal a myslim, ze tomu vdacim prave za to, ze sme s nim od 2.5M chodili k rodine, na vikendy do Tatier, od 5M chodime plavat a na detske cvicenie, cize sa neboji deti ani cudzich ludi, nevravim, ze sme to prehanali ale chodili sme relativne casto 🤷‍♀️ svokra ho bez problemov postrazi aj pol dna, ked idem cosi vypomoct do prace (ma 8M), jedine co mu vadi, ked prideme k svokrovcom alebo nasim a rovno sa na neho "vrhnu", potrebuje aspon 10 min. na rozkukanie 🤪

takze za mna osobne, je castokrat na vine prave matka - a to nemyslim v zlom ale obcas sme prehnane uzkostlive a my s tym mame vacsi problem ako dieta (ked ho niekto chce brat na ruky, strazit, kocikovat)

evik159
15. apr 2022

@nikca222 rob, ako citis. Dieta ma fazy, ak sa teraz boji ludi, ktorych nevida, netreba to silit. Najma ak prakticky nebudes mat kam odist… Neboj sa, urcite to tak nebude naveky🙂 Babicka nech si uzije rodinne stretnutia, v jej veku budes aj ty ;)

riskoh
15. apr 2022

Ja som teda s tak malymi detmi tiez velmi nebehala kade tade a nemyslim si,ze sa boja,urob tak ako ty citis,hlavne ziaden stres,kludna matka=kludne babo

zuzana2299
15. apr 2022

@nikca222 Boze takéto reči ma vedia tak maximálne nasrať. Nikde nie je žiadna chyba. Bábätko začína vnímať svoje okolie. Moja tiež ked raz zbadala neznámu osobu začala plakať. Je to úplne normálne. Pomaly si zvykne a určite netreba dieťa stresovať veľa ľuďmi a novými podnetmi. Ja som prestala chodiť na návštevy nemám to za potrebu nech si každý vraví co chce. Mojej to vedelo narušiť spánok bola nervózna a absolútne ti to nestojí za to. Teraz ma pol roka a je to lepšie zvyká si

lenka2710
15. apr 2022

@nikca222 môj bude mať 2 roky a reve už len keď sa naňho pozrie niekto cudzí a nieto, aby ho chcel zobrať na ruky, od malickeho mala je taky! Do polroka ho nemohol vziať na ruky ani MM, bo reval jak túr, potom už ok, potom ešte moja mama a viac nik a doteraz je to tak a to vôbec s nim nesedíme doma, od mala s nim chodievame kade tade, k mojej mame, k svokrovcom chodí každú nedeľu s mužom, na ihrisko medzi deti, po kamoškach, no proste je taky urevany! Staršia bola úplne iná, priateľská, spoločenská, nebála sa, tento je úplný opak!

nikca222
autor
15. apr 2022

Maminky aby som upresnila do 3.mes. sme chodili bezproblémov na návštevy ku rodine v blízkom okolí. Problém nikdy nebol. Ale v od polovice 3.mes. sa rozplakal aj tam kde už niekoľkokrát bol. Nesedíme len doma. Preto neviem či je to len obdobie alebo kde nastal problém☹

lucka114
15. apr 2022

@nikca222 naozaj by bolo dobré chodiť s ním "kade-tade" ... Plakať bude aj keď bude mať 8,9,10 mesiacov, môj má 16 a tiež reve .. my keď niekam ideme, malého najskôr "zoznamim" s prostredím, nech sa oťuka, ľudia sa mu prihovoria, a keď je aklimatizovany, tak potom nejaký kontakt ...

mima1
15. apr 2022

Neviem za seba hovorim ze pri druhom som to uz tak neriesila alebo neriesim. 1krat sme vycestovali mimo domu v 3mes na par dni do tatier. Aj ked na navsteve niekde plakal neriesili sme nesli sme domov. Samozrejme som ho nikomu nedavala chytat na ruky a pestovat. Pripadne som im povedala nech si ho nevsimaju a nevenuju sa mu nasilu. Vzdy sa okukal a potom bolo ok.
Teraz rovnako sice sa schovava napr na ulici pred susedovcami napr ale proste ho necham.

nikca222
autor
15. apr 2022

@janai1 Doteraz problém nebol a zvládol aj našich kamarátov, starych rodicov vsetko bolo ok. Problém sa zrazu objavil cca v 3,5mes. Sama neviem kde sa stala chyba. Niesme len doma medzi 4 stenami

diamond007
15. apr 2022

@nikca222 nerieš. Choď aby to bolo tebe príde čas, to bolo tebe príjemné. ja som to ignorovala. Tiež mi to vyčítala sestra, neriešim. Moje dieťa, moje rozhodnutie s mužom. Ak sa na to necítime, nejdem nikam

nikca222
autor
15. apr 2022

@petamich Doteraz bolo vsetko v poriadku. Ked pride moja mama k nam. Kludne si viem odbehnut do obchodu/kozmeticke a pod. maly snou nema problem ostat. Niesom typ matky ktora dieta neda nikomu za nic na svete a drzim ho len pri sebe.

mima1
15. apr 2022

Chyba sa nestala asi nikde proste tie deti rastu zacinaju vnimat atd. Rovnako ani tebe nebudu sediet vsetci ludia. A ked sa mu nieco nepaci nevie povedat tak dava najavo placom

luccija
15. apr 2022

@nikca222 3 hodiny k rodine by si nešla.Ale je pravda, že musíš dieťa učiť zaspať aj na inom mieste, či v aute cestovať a pod...
Už v 4 m sa začína s prikrmom?

ivangeline
15. apr 2022

Su obdobia a obdobia. Urcite pridu momenty na zmeny. ;) Ja tiez som nesla,ked som necitila.. a napr ani dnes necitim,ze by bolo vhodne,aby sli bezo mna..teda hlavne 2r na navstevu a budu tam totalne cudzi ludia pre nu.. Ja a manzel sme most,ktory to vie prepojit.. podrzat ju..Je mala a situacia bude uplne ina.. (nejdem do detailov) Takze za mna intuicia je dolezita. ;)

nikca222
autor
15. apr 2022

@lucka114 Ano, praktizujeme to podobne ale žiaľ nie je to plač ako plač. Je to hysak, slzy a nedokaze ho nic ukludniť. jedine to ked odideme. Vyskusali sme zial ani po hodine a pol plakat neprestal.

beata_k
15. apr 2022

@nikca222 Vacsiu chobotinu som necitala, ze si musi zvykal lebo bude asocial. Kedy to uz ludia pochopia? Su deti spolocenske od narodenia a su deti, ktore to v malom veku neznesu. Ale to neznamena, ze uz nikdy nikoho nemozes navstivit. Ono to pride, ale az casom a rozhodne nie nasilu. Drz sa.

katkasmacka
15. apr 2022

Podla mna je to uplne v poriadku. Ked bol malicky nevnimal bolo mu jedno kde je. Uz vnimat zacina a ze place je normalne. Hlavne ked ho niekto chyti a vezme od mamy. Urcite su aj deti ktorym to nevadi ale moje boli take iste. Tiez som ich nevlacila kade tade, ale hlavne koli sebe. 3hodiny v aute? Take male?Ked vies ze max hodinu vydrxi?Neexistuje. Ty poznas svoje dieta,rob tak aby si ty aj dieta boli v pohode. Aj u nas boli reci typu,ved ho ber medzi ludi nech si zvykne (a nie neboli sme zatvoreni 24/7 doma). Ignoruj tieto rady,hlavne nech ste obaja,ty aj babo spokojni.

elenita
15. apr 2022

@nikca222 a ja Ti uplne rozumiem. Tiez mam take babatko doma. A uz som vychovala dvojicky, ktore su momentalne v puberte. A uz s tretim babatkom sa mi potvrdzuje, ze kazde dieta je ine. Moja najmensia v tych 3-4 mesiacoch kazdu navstevu odplakala, cely vecer hystericky revala a cely dalsi den. Jednoducho to bolo na nu prilis vela podnetov. Doteraz neznesie cestovanie v autosedacke, hoci pomalinky sa nam to lepsi. A preco by som si mala nechat trapit vlastne dieta?! Jasne, treba zas a znova skusat, vsetko postupne a s mierou, ale treba respektovat aj povahu babatka a nenechat ho trapit sa, lebo niekto iny povedal, ze si musi zvyknut. Kazde dieta je ine.

nelca0510
15. apr 2022

@nikca222 tak najprv ma zarazilo že čerstvo 4 mesačne prikrmujes. Prikrmuje sa až od ukončeného 4 mesiaca. Tak si nešla,no bože. Niečo si vypočujes a bude.

petamich
15. apr 2022

@nikca222 tak potom to fakt bude iba obdobie 🙂 tiez si myslim, ze aj na nasho raz pride, proste si asi 1x zacina uvedomovat ludi, vzdialenost od teba a pod.

kazdopadne tak ci onak, zastavam nazor, ze clovek by nemal robit nic na silu alebo sa citit nekomfortne, sama si najlepsie poznas svoje dieta, pojdete na navstevu inokedy a hotovo 😉

mogaa
15. apr 2022

@nikca222 sú deti ktoré ak zbadajú niekoho kto sa im nepozdáva, spustia krik a rev....je to obdobie, určite to prejde....ale tiež si nemyslím že cesta je byť s nimi len doma a nikam s nimi nechodiť.....

zuzana2299
15. apr 2022

@nelca0510 ja som mojej dala prvýkrát prikrm tiež ked mala presne štyri mesiace a žije nemá žiadne problémy

otvorena
15. apr 2022

@nikca222 ahoj presne toto som mávala s mladším synom keď sme prišli na návštevu.reval jak pavian a vtedy svokor že nechodíme k nim ..ale to chlap nepochopí..viem si to predstaviť a ja ťa chápem,(druhý to tak necitia ) pre nás matky je to nepríjemné a únavné.
Teraz mám druhého syna ,ten zatiaľ (klop..klop..)čo sme boli na návšteve neplakal..nedala som im ho hneď len tak na ruky až neskôr (niekedy sprosté poznámky musia byť ..to je normálne )👆keď príde moja mama on ju pozná ale niekedy akoby sa bál že bude len s ňou,tak sa jej bráni musí sa oťukat.

ariannazara
15. apr 2022

Môj bol tiež taky istý. Vôbec sa s ním nikde nedalo chodiť, bal sa ľudí, plakal. Nerobila som nič nasilu, nechodila som kde nechcel a čuduj sa svete má 3 roky a nebojí sa nikoho, chodíme hore dole a nemá problém. Takže zbytočne to siliť a ťahať dieťa niekde kde nechce byť, ešte sa nachodite dosť 🙂))) a takých reči ešte bude nedávaj mixovanu stravu lebo sa nenaučí žut a podobne bludy 😅😅😅

otvorena
15. apr 2022

@nikca222 a ešte dodám. Ty si matka..ty vieš kedy je čas na návštevu ,a cítiš to tak . Nech sa aj postavia na hlavu. Teraz to beriem inak ako pri prvom.

hradnapani
15. apr 2022

@nikca222 niektore deti to takto maju, ziadnu chybu si neurobila. Rob ako citis, takychto reci si este uzijes, treba sa obrnit voci nim. Aj moje deti mali tieto fazy, dokonca iste obdobie revali aj ked videli vlastneho otca 😀 a chceli len vylucne mna, potom zase mna nie a jeho ano, jedno obdobie neznsaali deda, potom babku a tak :D a pritom im nikto neublizil a po nejako case sa to utriaslo a vsetko je v pohode, uz su radi so vsetkymi 🙂

danieli
15. apr 2022

Ako podakovala by som sa (za vsetky dobre mienene a nevyziadane rady) a urobila ako citim, ak by si to niekto so mnou vymenil a 3 hodiny v aute tisil nestastne babatko, potom ho tisil na navsteve pretoze rezim v haji, nezname prostredie aj ludia a nasledne sa onho celu navstevu staral krmil a znasal ten plac a nespanok, prosim, uz sedim v aute s vylozenymi nohami, ale ak to mas trpiet ty a naviac trpiet poznamky na svoju adresu, ze dietatko si zvykne, nieeeee neexistuje, aby som sla

jakubrianka
15. apr 2022

@nikca222 hlavne také malé bábätko si ešte len buduje imunitu a nemá čo chodiť po návštevách. Do toho roka sme ani my nechodili nikde mimo starých rodičov a aj to sme sa informovali vždy dopredu či sú zdraví.

mimi2120
15. apr 2022

@nelca0510 4. mesiac je ukončený štvrtý mesiac a začínajúci ale ešte neukončený piaty mesiac. Takze u deti, ktoré sú na UM sa prikrmy začínajú dnom kedy oslavujú 4 mesiace.