Návštevy so štvormesačným bábätkom

nikca222
15. apr 2022

Ahojte maminky,
dnes ma moja mama vytočila. Mám čerstvo 4.mes. babätko. Do 2.mes. bolo všetko v poriadku keď sme išli k mojej mame alebo svokre na navštevu alebo aj keď k nám niekto prišiel niekto nový.
V 3.mes. asi keď už začal viac vnímať, keď som prišla napr. k mojej mame poobzeral sa a po chvíli začal hrozne plakať. Nešlo ho ani utíšiť takže som sa dvihla a išli sme preč. Vyskúšala som to tak 2-3x ale dopadlo to vzdy tak isto. Keď pride moja mama k nam všetko je ok. Minule prišla svokra ktorú dieťa dlho nevidelo, tak zacal silno plakat. Ale chyba asi bola to, že nestihol sa poriadne spamatat čo sa deje a hneď ho zobrala na ruky a tym pádom spustil silny plač a plakal až kym neodišla.
A teraz podstata prispevku. Dneska išli moji rodičia na sviatky ku rodine (2 noci) kam cesta trvá cca 3hodiny. Navrhli nám aby sme išli aj my. Samozrejme som to odmietla lebo ako matka to tak necitím, že je drobec ready, odkedy sa babatko narodilo sme tam este neboli. Dalej po prvé strašne dlhá cesta, nekojím, dnes sme zacali s prikrmami, neviem si predstavit ake by boli denné spánky, večerné kúpanie plus nočný spánok v neznamom prostredi. Vo vajičku som rada ked vydrzi hodinu jazdy. A samozrejme su sviatky takže všade by bolo veľa ľudí, veľa nových ľudí a ak by hneď začal plakať ako keď som bola len pri svojej mame neviem čo by sme robili…A tu nastavá problém, bolo mi vyčitané, že MUSIME s nim chodiť kade tade aby si zvykol lebo takto si nikdy nezvykne a stále sa bude báť!! Tak sa citim dosť mizerne z toho..Že preco by som ho mala v 4.mes.vystavovat tolkym novym podnetom. Mali ste niektoré podobne zážitky so svojimi detičkami? Bolo to len obdobie že sa bali byť v novom prostredí/na navstevach a potom to prešlo?
Budem velmi vdacna za vase reakcie.

deti95060810
15. apr 2022

ani sa ti nečudujem že si nešla... s takým tovarom je najlepšie sedieť doma...
moja jedna dcéra takto ťažko znášala spoločnosť. Každé bábo je iné, kto to nezažil nepochopí...

mer12
15. apr 2022

@nikca222 och, nič si z toho nerob, ja mám skoro 17 mesačného a place u svokry doteraz, na ruky ho nesmie zobrat a keby náhodou aj chcela tak sa na mňa nalepí a už ani k mužovi nechce ísť...je pravda,že my žijeme od rodiny 400km ďaleko, e chodievala som tam s ním sama od kedy mal mesiac a pol a minimálne týždeň sme tam vždy boli, po pár dňoch sa rozkukal a už to bolo lepšie, ale ako vravím, na ruky nepôjde k nikomu, keď vidí svokru už má paniku v očiach a keby bolo na ňom tak k nim ani nejdeme a to počas návštevy sa snažím tráviť rovnako času u mojich rodičov aj u svokrovcov....sú proste deti, ktoré su menej spoločenské a celkom nezvládajú cudzie prostredie a cudzích ľudí ( myslím teda aj babky a dedkov) a to ja som môjho so sebou brala ozaj všade a aj tak je stále rovnaký....teraz už si všíma viac svoje okolie preto mohla byť tá náhla zmena,že začal plakať, treba to len pretrpieť, netrapit sa s tým a po čase skúšať znova a znova, niekedy ten zlom už príde, kedy to začne byť preňho v pohode a inak so spánkom v cudzom prostredí môj nemal problém do roka žiaden, zaspal hocikde a to bol nanič spáč

kandelabra
15. apr 2022

Každé dieťatko je iné, má svoju povahu. Treba si však aj uvedomiť, že tak malé dieťa nemá dlhú pamäť, pre neho sú to skrátka každý raz noví ľudia, pokiaľ sa teda nestretávate denne. Dieťa napr. dokáže rozpoznať starých rodičov vo veku cca 6-9 mesiacov za predpokladu, že ich vidí aspoň raz týždenne. Ja som mala pravidlo, že ak niečo nie je príjemné mne, nebudem do toho nútiť ani dieťa. Tiež pri stretnutí s cudzími potrebujem trochu času. Lenže sú ľudia, a to nielen blízka rodina, čo dieťa hneď schytia na ruky a chcú napr. pusinkovať - no ako by si sa cítila ty, keby ti to spraví niekto, koho si nepamätáš? Treba žiť normálne ako pred dieťaťom, aj návštevy a chodenie von, ale rešpektovať aj potreby dieťaťa. Žiadne musíš neexistuje. Nemusíš. Ak chceš choď, ak to s dieťaťom nezvládneš tak nie. Ty si mama, ty vieš najlepšie.

nikca222
autor
15. apr 2022

@luccija Čo sa týka príkrmu, tak áno, v stredu sme boli na poradni a doktor povedal, že môžeme začat so zeleninou. Nekojím, mám zo zdravot. hľadiska operované prsníky a nebolo to možné.

mabenn
15. apr 2022

@nikca222 mas pravdu, nenechaj sa dotlacit do niecoho co necitis ty ako matka

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
15. apr 2022

@nikca222 ahoj, áno, je to len obdobie. Nič nemusíte. Prioritou je mať pokojné bábätko. Mamke povedz že nech sa nebojí, nebude to odľud navždy. U nás prvá dcéra úplne super, extrovert pomaly od pôrodnice, druhá na mne ako kliešť skoro do troch rokov. Svokra sa mohla priblížiť max na dva metre a aj to len u nás doma. Akonáhle šla bližšie už bol plač. Našťastie mám zlatú svokru, videla že sa malá bojí a nesilila to. Teraz má "malá" 7 rokov a babku ľúbi najviac na svete. Nenechaj sa znásilňovať, je to len obdobie a prejde to, či budú tlačiť na pílu, alebo nebudú. U nás to prešlo až okolo tretieho roku. Som ale nesmieme rada, že to moje blízke okolie rešpektovalo a akceptovalo.

mamelka
15. apr 2022

Ani nečítam komentáre radšej. Každé dieťa je iné. S Máriou tiež nikde nechodím, nepovažujem to za potrebné a načo? Ma svoj režim a potrebuje spat.ked sa postavim po hodine,ze musime ist lebo ma spánok tak to nikto nepochopí. Ked by zas mal niekto prist nikomu netrkne, ze mala ma čas spanku a treba ísť. Pre mna je dôležité aby spala.
Úprimne?prišli sme v sobotu ja Slovesko do nášho domu kde sme len my piati, noc ti nebudem opisovat🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ ráno od 5tej bola hore a hovorim mužovi,ze idem rýchlo si tu na stavbe zorganizovat,,kuchyňu,, (nemám tu kuchyňu) uvarim a pohdeme spat pretože som uz bola unavená a po 12h ceste rozbitá ... svokrovci volali,ze by prišli tak za 30min.ale sme povedali,že určite nie,ze si potrebujeme oddýchnuť. A druha noc uz bola o niečo lepšie. Ale niet nad to ked mas ten svoj ,,luxus,,(domov) a hlavne s takým bábätkom...

0silvia0
15. apr 2022

@nikca222 prosim ta pekne, kvoli labzovaniu po rodine, kde by ti decko natahovali tetky, babky, susedy a sudedine kamosky by si si mala prezivat stres ty aj dieta? Neklud a nepokoj aby mama sa mohla s vnukom pysit? No urcite, ani by ma nehlo, urob si pekne tak ako tebe vyhovuje. Nemala by si pokoj ani ty, ani dieta. Ja osobne neznasam spat v cudzich posteliach a dieta v cudzom prostredi tiez nebude najspokojnejsie.
Ked teba mama ako 4mesacnu vlacila cez 4 dediny, nech. Ty to tak robit nemusis a nemusis to ani nikomu vysvetlovat. Bodka. A tie reci aby si decko zvykalo su taka sprostost, neboj sa, ked bude mat 5, 10, 15 rokov nebude plakat ked uvidi tetku z piateho kolena...

jks27
15. apr 2022

Ahoj, píšem z vlastnej skúsenosti…toto isté bolo u nás, chodili sme na návštevy, no od nejakého 4 mesiaca sa bál ľudí, takže som nič nesilila, robila tak, aby bolo dobre nám, aj keď mi bolo dennodenné vyčítané, že bude malý zamamaný (bol veľmi, do nejakých 2 rokov, ale neriešila som to, keďže je to moje dieťa, potrebuje ma), ale vždy som pozerala naňho, a teraz, bude mat tri roky a je neskutočne spoločensky, smelý, nikoho sa nebojí, nič, ide sám k cudzím ľuďom 🙂

bashee
15. apr 2022

@nikca222 je to v pohode. Ja do roka s nasim tiez nikam daleko nechodim. Raz sme boli a dodnes spominame na tu unavu a hrdelny plac vecer v aute na ceste domov trvajuci hodinu, dieta bolo dopotene a cervene. Tiez mi bolo vycitane co NEMOZEM a co MUSIM. Usmejem sa a urobim si po svojom. Uz zabudli ake je to narocne. Dvere su u nas otvorene, mozu prist.

zuzana9393
15. apr 2022

Ten drobec je v novom svete len 4 mesiace. Vsetko sa este len uci, spoznava. Toto by som riesila mozno tak okolo roka aby si zvykal, zatial sa ucite fungovat spolu. Nemusi si zvykat na inych

marca12
15. apr 2022

@nikca222 z casti ma ma mama pravdu,len tak sa otuka,ked bude casto medzi ludmi. No na druhej strane su deti,ktore maju tento plac v povahe. Moja sesternica veyroplach vsade s detmi. Starsia dcera nikdy neplakavala,vsade s nou mohli ist a potom sa narodil syn a ten reval vkuse,ale naozaj vkuse. Chodili aj s nim vsade s tym,ze raz si zvykne,no nezvykol,len z toho vyrastol. Takze ak sa na to necitis,nechod,ale postupne ho privykaj na kolektiv.

dankanka
15. apr 2022

@nikca222 je to o tebe a dietati. Vzdy rob ako citis. Mala som tp s dcerkou rovnake. Syn je uplny opak. Dokazem pochopit preto obe strany. So synom mozem ist hocikam, moze ho hockto strazit..s malou sa nedalo ist ani autom..

inana11
15. apr 2022

Necitala som všetko sle stále píšeš že doteraz bolo vporiadku… dieta sa vyvija,viacej vníma… moj do dva a pól mesiaca zaspaval sám keď som ho položila do postielky s plienkou a “niekde nastala chyba” a už nezaspava sám odvtedy. Veď tým že začnú viacejvniˇat tak sa začnú aj inak chovať. A napríklad tiež si myslim že detiniektore sú ustráchane lebo nie sú naučené na ludi ale zase dost robí sj povaha… my mame staršieho úplne spoločenského,by v tescu podal ruku barskomu a išiel… mladší sa najprv tiež rozkukava a nie je až taký kontaktný 🤷‍♀️A to sme veľká rodina a mame veľa kamosov. Ale proste niekedy je to povaha a niekedy skratka cvik a zvyk 🤷‍♀️To už ty musíš vediet že ako bude dobre…

elizabet173
15. apr 2022

@nikca222 necitala som diskusiu, ale nesla by som nikam. Spokojnost dietata by bola pre mna na prvom mieste, nie spokojnost rodiny. Kazde dieta je ine a treba to respektovat. Mame povedat, ze ked pride, nech hned neberie drobca na ruky, ale nech mu da cas. Este budes mat more priestoru a casu zvykat dieta na inych ludi, vo veku styroch mesiacov ho trepat na navstevu do neznameho prostredia medzi kopu neznamych ludi by malo za nasledok mozno spokojnost babky, ktora sa chce vnucikom pochvalit, ale inac len urevane dieta a vystresovanu jeho matku. Je lepsie ist na to pozvolna, len vy rodicia s dietatom - k babke, na vylet, na vikend, na dovolenku, neskor s cudzimi ludmi. Su deti, ktorym je to fuk kde a s kym su a su deti ako je tvohe, nevidim ziadny zmysel v tom, aby si to lamala cez koleno.

whatever1
15. apr 2022

@nikca222 Kazde dieta je ine. Niektore babatka napriklad prespia s kratkymi prestavkami cely den, ine prespia cez den dohromady hodinu a v noci kazdu pol hodinu hore. Niektore vydrzia spat celu cestu autom aj niekolko hodin, ine jazdu neznesu uz po 5tich minutach. Su babatka ktorym je jedno kto ich drzi na rukach, su take ktore chcu byt len pri mame. Nema to nic spolocne s vychovou. Ale lahko sa radi a odsudzuje druhich co to mali s dietatom "trosku" inak. Ak by mi babatko nevydrzalo v aute a prerevalo celu cestu nesla by som pokial by to nebolo nutne( napr cesta za doktorom).Nerozumiem preco by si ho mala vystavovat niecomu co mu sposobuje taky velky stres, ked tam vlastne nepotrebujes ani nechces ist. Len preto ze mama chce. Si dospela zena, riad sa len tym co uznas sama za vhodne pre seba a svoje dieta. Tym ze dieta dotrepes nasilu po navstevach, co z toho bude mat? Co z toho budes mat ty? Jeden velky stres a ostatnym to bude jedno, hlavne ze uvidia uvrestane babatko. Mne by to zato nestalo. To ze place ked uvidi babku, moze byt tym ze mu po prichode neda sancu sa rozkukat. Ak ho par krat po sebe takto vylakala tak chvilku bude trvat kym si zas zvykne.Nech si ho nabuduce skusi nevsimat, ziaden ocny kontakt, zvyseny hlas, priama pozornost na dieta. Nech to nepokasle hned pri zvitani tym, ze nan vypuli oci a vyceri zuby. Proste nevsimat. Komunikovat len s tebou. Po par minutach by to malo byt ok, ale babka musi ozaj spolupracovat a nevynucovat si tajne pozornost.

janushka_t
15. apr 2022

@nikca222 keď sa ti bude chcieť ísť, tak choď na návštevu a keď nie tak nechoď. Nemusíš sa nikomu spovedať, tomu malému je to šuma fuk či je s inými ľuďmi alebo nie. Môj bol tiež urevaný, ja som si všeličo vyčítala aj vypočula a teraz keď je veľký tak vidím že to bolo úplne zbytočné. Proste má takú povahu, nie všetky deti majú potrebu stretať milión ľudí.

euka210
15. apr 2022

@nikca222 my sme s malymi cestovali...len k mojej mame je to 2h autom. Ale boli obdobia ze ok a bolo aj, ze sa bali a museli si zvyknut...u nas to skor tak od 10mes.
Ja som sa pri prvom dala par krat prehovorit co som citila ze nie je dobre pre dieta, pri dalsich som robila aby dieta bolo ok. Dieta vystresovane, ja z neho...to mi netrebalo.

9gabi9
16. apr 2022

@nikca222
Pridám svoj názor/skúsenost
Materstvo má naučilo riadit sa svojim inštinktom. Ak ti ten hovorí to, že cestovanie, zmeny prostredia mu nerobia dobre, počúvaj ho.
U detí, hlavne u tých menších, sa veľmi často striedajú rôzne fázy. Ktoré ako rychlo prišli, tak rýchlo väčšinou pominú. Pomáha tomu však nenutit a natlačiť dieťa do toho, čo mu nie je príjemné, čo mu vadí, prekáža. Ak váš synček má obdobie že sa boji, dať mu tu istotu ktorú potrebuje a nič nesilit. Tzn. ak návšteva, tak naozaj len krátka kde v prvom rade budeš po ruke ty a nie hneď dávať dieťa niekomu inému.

Mám takýto reálny príklad hneď zo včera. 10mes. dcéra, šli sme pozrieť rodičov (200km), naposledy sme tu boli na Vianoce avšak naši nás chodia navštevovať. Navyše hneď po nás prisiel aj brat s rodinou. Ich chlapci s našim sa samozrejme hneď začali hrať, tak ako pri troch chlapcoch býva (4, 7 a 8 r.) - asi si to vieš predstaviť 🤪😆😖 Videla som na dcére že je vyhukana, len sa obzerala, ani sa neusmiala (čo u nej nie je zvykom). A prišiel ku mne otec že si ju vezme a ja som mu kľudne odpovedala, že nech chvíľu vydrží, nech sa rozkuka. Trvalo to asi 20 min. keď som na nej videla že už je ok a mohla som ju aj položiť a pod. Avšak stále som musela byť a blízku, tak aby ma aspoň videla.

Ono často prevláda nazor - dieťa niečomu "učiť". Učiť cestovať, učiť byť s cudzími ľuďmi, učiť vydržať chvíľu bez mamy. Moje skúsenosti sú však také, že dieťa je v tomto veku ešte moooore času na učenie. Učiť sa bude celý život. Teraz potrebuje získať istotu, ktorú mu dáš len ty. Naučiť sa to nedá. Tak mu ju daj, užívaj si to kým ťa potrebuje a nenechaj sa ovplyvniť inými ľuďmi, aj keď to môžu myslieť dobre. Najlepšie svoje dieťa poznáš ty 😉❤️

mashishka
16. apr 2022

@nikca222 Ty si maminka, rob ako to citis, nenechaj sa stresovat. Ty najlepsie poznas svoje babatko, ked ma strach a boji sa, nechod nikam, potrebuje bezpecie, svoje prostredie a nie stres, len preto lebo babka chce… Babatko vyrastie, cestovanie bude jednoduchsie, uzkosti z “cudzich” prejdu. Vnuca si uziju neskor.

fiafia
16. apr 2022

@nikca222 záleží to veľa od dieťaťa. Moja dcérka odmala nemala rada zmeny, keď sme niekde boli bola nervózna, umrncana a večer nám bolo jasné,že sme mali byť radšej doma to vždy veľa plakala.tak sme načas prestali a dcérku to prešlo. Neubudlo z nás keď sme istý čas bývali len doma a z malej je normálne dieťa ☺️ chcelo to čas.

heln
16. apr 2022

@nikca222 ahoj, necitala som diskusiu, ale myslim si ze 4 mesacnemu dietatu uplne staci byt doma a spoznavat svoje okolie v kociku a nemusi sa naozaj terigat nikam autom aby si zvykalo na nove prostredie. nas maly, ma uz sice rok a pol, ale ako babo v aute zvracal uz ked sme sli len na nakup autom cez mesto, nevidim dovod preco ho vlacit v aute ked mu je zle, aby si zvykol.
a co sa tyka toho bania, deti maju rozne obdobia, niekedy sa boja, niekedy sa neboja, v prvom rade potrebuju precitit pocit bezpecia doma, s rodicmi, az potom spoznavat svet.

katka533
18. apr 2022

@nikca222 nie, môj kuká na všetky strany, nemá problém, dokonca aj spí na návšteve. Ale chodíme s ním často aj von, do obchodu a tak. Treba ho asi trošku zvykať, aby nebol taký vyplašený. Keď sa ale vyslovene bojí,ako sa zľakol,tak vtedy by som ho stránila, vzala bokom, aby sa upokojil

luckynat
2. máj 2023

@nikca222 pane boze 4mesacne dieta podme “ucit” na cudzich ludi 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️😵‍💫 kludne s nim bud doma, dokedy sa na to budete obaja citit. Neboj sa, z toho vyrastie. To, ze place teraz nemusi znamenat, ze bude plakat aj o rok. A za dalsie, to akoze co je za rodina, kam mas ist so 4mesacnym dietatom na niekolko noci spat? Ani mne by sa nechcelo prespavat u rodiny a nie ze tebe s malym babom….presne, jak ho okupes, su tam na to pripraveni? Babatko ma svoj ritual…ok miesto prikrmov mozes vziat hotove, ale zas naco? Zbytocna navsteva toto….

banalu
2. máj 2023

Je to uplne normalne, aj moja to mala.. niekedy ked prisli nasi, museli po 15tich minutach odist, co tak plakala a niekedy bola schopna sa nechat drzat babkou a dedkom aj hodiny. To iste platilo ked sme sli k nim alebo niekam na cudzie miesto.
Ale chodili sme, skusali sme. Prvy vikend u svokrovcov ked mala 2 mesiace - 3h cesta autom. A povedala som si - budem riesit co pride ked to pride. Aj poplakala aj bola v pohode. Spala tam lepsie ako doma. Ale ked bolo najhorsie, vzala som ju do izby, mojkali sa a ked sa ukludnila vysli sme von.
Ak si myslis, ze vekom to bude lepsie - nebude, bude viac vnimat, bude viac prejavovat nespokojnost a ty si tak najdes viac zamienok preco nie 😣. Minuly tyzden ma tahala domov po 10tich minutach, lebo sme boli na navsteve u niekoho cudzieho - pre nu - a zaroven sa uz u babky s dedkom citi tak pohodlne, ze ked pre nu pridem tak na mna zavrie dvere a krici ne-ne - ale na tom sme pracovali postupne od par mesiacov.
A ano, nie je to jednoduche, pobalit vsetky serepeticky a dodrbat rutinu, ale zatial som nikdy neolutovala, ze sme niekam sli - svokrovci, vikendovky po slovensku ci behacky po cudzine.
Ano mohla som najst vsetky dovody preco nie, ake to bude narocne atd. Ale cim viac sme chodili mimo domu, tym som sa ja stavala sebavedomejsou a teraz to beriem uplne ako pohodicku (okrem balenia - to nenavidim 😂😂😂). Co sa stane stane sa, prisposobim sa situaciam a zatial sme este odnikadial nemuseli utekat domov.
A to ma mala reflux a cesty autom nenavidi, bola na UM a mala aj kocikovy strajk, nosena pri spankoch do roka..