Od akého veku nechávate dieťa samo doma?

blanblan
25. jún 2012

Moja mala bude mat 5 rokov a prosim nekritizujte ma, nemienim ju v blizkej ani vzdialenejsej buducnosti nechavat samu doma, je to len teoreticka otazka. prave naopak, ja sa bojim ze ju samu nenecham aspon tak kym sa nevyda pri tom vsetkom co sa vo svete deje 😅 😀

ukana
26. jún 2012

Ja si myslím, že je to individuálne..závisí to od dieťaťa....každé je inak vyspelé....
My sme to prisposobili synovi- jeho pripravenosti, už ako školkar bol pár minút sám, asi ako 5ročný...iba kým som šla so smeťami, do obchodu...
Síce doba je zlá, ale zasa to máme ulahčené mobilmi, my sme mali na sidlisku kedysi jednu telefonnu budku a telefon malo pár vyvolených 😎
V prvej druhej triede začal chodit sám von, len za bytovku, kde som ho mohla nájst a vidieť...Ráno sám do školy..asi 5 minut peši...mimo cesty, len po chodníku...
V tretej triede ako 8ročny začal chodit aj sám zo školy, zrušili sme družinu, počká ma 2-3 hodinky sám doma...chcel to sám, v družine sú už zvačša len menšie deti...
Bud sa učí, alebo ide na krúžok...

Ak robím dlhšie, príde už aj MHD za mnou...zastávku máme pri dome a potom aj pri práci...čísla autobusov som mu napísala...potom počká so mnou v práci..

Ja viem, že doba je zlá, ale práve preto si myslím, že deti na nu musia byt pripravené...
ešte dodám - všetkému predchádzali dlhé rozhovory, varovania, ako sa nemá s nikým cudzím bavit, občas ho vyskušam, že či po zazvonení hned otvorí, alebo sa spýta kto je za dverami.... 😠
Po príchode domov hned volá, po hodinke ho zvyknem kontrolovat...

excelent1
26. jún 2012

moja má 7 rokov a ked idem do potravín ,kľudne ostane aj sama doma.pravdaže je rozumná a maximálne lenivá vstať od minimaxu aby robila nejakú nedovolenú a hlavne nebezpečnú somarinu..školenie má a maminku poslúcha 😉

betina1984
26. jún 2012

Moja ma 4 roky a ešte ju samu nemôžem nechať. Ešte ako tak sa hrať na dvore za domom, ale v dome nie. Je zodpovedná, ale ešte "besná" a robí sprostosti. Takže predpokladám tak od začiatku nástupu do školy...

stanislavao
26. jún 2012

nas syn bude mat 8 rokov a necham ho doma len tolko, ze si odbehnem do potravim, na postu a pod, co mam tu kusok asi do 200m vsetko. tak ale na cca pol hod ho necham maximalne. mladsi bude mat 3. obcoh by som ich doma samych nenechala, lebo sa mozu blaznit a ublizit si, alebo niekto padne a pod, cize spolu doma nemozu byt. a necham doma aj mladsieho na cas, ked starsieho odprevadim pred skolu, ktoru mame cca 100m od domu. a to tak, ze on si sklada lebo a pozera pri tom svoju oblubenu rozpravku. to je cca 3 minutky, kym sa vratim. naozaj je to len tu za rohom nasa skola. ja som chodila sama do obchodu asi od 2 rokov. obchod sme mali o 4 domy dalej a mamicka mi dala listok, co mam doniest. vtedy bola ina doma. matuska = starsieho by som este ani dnes nenechala doma tak, ze idem ku kamoske na kavu, alebo nebodaj do mesta, co je cca 7 km, na nakup a pod. dnes je zly svet. ani do skoly ho nechcem sameho moc pustit, lebo staci to, ze zastane dodavka, hodia dieta do auta a uz neni a moze to byt aj pred nasim domom, alebo za rohom. matusko je rozumny a sikonvny, ale bojim sa, lebo svet je zly.

zuzananinka
26. jún 2012

no ja som tiež z tých matiek, ktoré trpia predstavou, že ich dieťa unesú keď pojde samé po ulici alebo jej niekto ublíži aj ked v dnesnej dobe je to dosť reálne /kamaratka verí svojmu synovi na tolko, že ho nechava od 5 rokov sameho vonku - no ja jej na to poviem, že svojej dcere tiež verim ale neverim ludom, ktorých može stretnuť/- dcera ma 8 a pol roka a zhruba pol roka ju nechavame samu doma cca na 1 hodku -ked ideme do obchodu - ide o to odhadnut stupen zodpovednosti a teda na 99% som si istá, že nic nevyvedie pokial niekto zazvoni ma povedat, že tatino spi a nemá ho budiť samozrejme toto vsetko ma vybaviť cez okno a v ziadnom pripade neotvarat bránu a jasne povedať, že to má zakázané u syna to bude iné čo sa týka samostatnosti je uz v tomto veku /1 rok 7 mesiacov/ výrazne samostatnejsí ako dcera no zároven ovela viac nezbednejsí na dceru by som ho urcite nenechala pretoze s nim má co robiť jeden dospelý aby ho ustriehol a teda do buducna uvidime ako sa to vyvinie

myslim, že je to individualne treba odhadnut povahu dieťaťa a tiež zvažiť riziká prostredia, v ktorom sa pohybuje

traktor
26. jún 2012

od malinka ucim deti samostatnosti..pretoze môze nastat situacia, ze sa nieco stane a budu sa musiet o seba postarat, budu ju musiet zvladnut..ja som az prilis odvazna mama , ale viem kam môzem zajst, poznam svoje deti, ich povahu..od mala su samostatne, vedia sa o seba postarat..velmi skoro zacali chodit same do obchodu, do skoly ..zanedbanie starostlivosti?..nie, len ucenie dietata na zivot..nie kazdy ma opatrovatelku, babku, dedka..a kazda raz musime nastupit skôr ci neskôr do prace..takze si myslim, ze to, ze sa dieta uci samostatnosti cim skôr je len prospesne..dôlezite vsak je odhadnut to dobre a brat fakt ohlad na spravanie a povahu dietata..ale snad kazda vieme, co doma mame 😉

renab
26. jún 2012

@cecil36 ja ťa neukameňujem, u nás to je aj bolo podobne. a to najstaršia mala v tomto veku ešte "na starosti" aj mladšieho brata. vo veku 4 rokov bežne chodili do obchodu aj k mojej mame.

ale súhlasím s tým, že niektoré deti na to, aby boli samé v štyroch rokoch naozaj nie sú pripravené. takže treba zvážiť všetky pre a proti. 😉

@adetka asi máš optimistickú predstavu, že do 12-14 rokov....... to chceš ty, len či to budú chcieť aj ony

inkinka
26. jún 2012

Dcera bola sama doma cez prazdniny ako 9 rocna, podobne susedove deti vo veku 8,9,10, obrali paradajky, uhorky zo zahrady a predavali na nasej ulici po korune 😕 😅 nastastie nic vazne sa nestalo, ale neustale som v praci trpla, co sa deje doma, zial, tri mesiace volna pocas roka sme nemali, nedalo sa inak.

magdusv
26. jún 2012

ja som nad takým ešte neuvažovala ale ked som sa nad tým zamyslela tak som si povedala v duchu že v 12rokoch by som mala strach ju nechať samu doma 😀 a hned som si spomenula ako som ako 7ročná chodila sama do školy a ako 8ročná sama k doktorke,a ako 11ročná sama (prvý rok pod dozorom brata) do mesta do školy - a to teda škola bola dosť daleko od autobusovej stanice (a tri malé prechody cez cestu a jedna 4-prúdová križovatka bez semaforov) 😀 a vlastne už omnoho skôr som bývala sama doma....ale nemám pocit že by mi to nejak pomohlo k samostatnosti 😉

sisaha
26. jún 2012

Na par minut som nechavala svoju dceru zhruba od 6-7 rokov, ked som sla narychlo do obchodu, vyniest smeti a pod. Prvykrat uplne samu som ju nechala ked mala asi 9 rokov, bola uz v rekonvalescencii po chorobe a ja som uz musela do prace a nikto z rodiny nemohol prist k nej. No vtedy som jej asi kazdych 15 minut telefonovala co robi a ci je vsetko v poriadku. Bola zamknuta, ale kluce od bytu mala doma, ak by sa stalo nieco nepredvidatelne.. Mala vsak zakaz chodit na balkon, zapinat spotrebiče - okrem TV. Obed mala nachystany v obedari a stacilo iba zohriat. Po mojom asi 20-tom telefonate som uz dostala vynadane, co ju stale otravujem 😅. Na druhy den sa mi priznala, ze hoci mala zakazane ist na balkon, ona tam sla polievat kvety a "nahodou" jej spadla konvica dole. A ze "musela" teda ist pre nu. Byt nechala otvoreny a zbehla iba dole...No mna by sa krvi nedorezal a hlavou mi prebehli vsetky mozne scenare co sa mohlo stat. Samozrejme sme si sadli, vsetko vydiskutovali - ona slubila, ze nikdy take nieco uz neurobi. Nebolo mi vsetko jedno, ale som rada, ze na tom konkretnom priklade pochopila, preco som jej volala kazdu chvilu a kontrolovala ju. Samozrejme postupom veku jej rozumu iba pribudalo a teraz je vyborna au-pairka pre moju malu dceru..

anibas
26. jún 2012

záleží od dieťaťa a prostredia kde bývate 😉 😉

atrami
26. jún 2012

záleží na povahe dieťaťa. Najstaršieho som nechávala asi od 7. rokov, prostredného by som si teda netrúfla. Najstarší je pokojná povaha, bez dovolenia si nedovolí, pomaly napustiť ani vodu 😅
@cecil36 to si mala teda odvahu. Ale asi fakt záleži od povahy dieťaťa. Najstarší syn má skoro 10 rokov, viem, že by určité veci zvládol, ale má z toho dosť stresy. Ráno sú asi 3/4 hodiny doma sami, kým príde dedko a vychystá ich do školy. Zvláda to, ale len preto, že musí.

lillah
26. jún 2012

Mojho 4 rocneho nechavam sameho doma obcas... rano ked spi a treba ist do obchodu alebo ma rozpozeranu rozpravku a nechce sa mu ist... je to asi minuta cesty. On vie co robit ked sa zobudi a nie som doma. Zdvihne telefon a zavola. Pripadne ak je dlhy rad v obchode zavolam mu ja. Dokonca uz som mala aj take telefonaty od neho.. Mami a kup aj cukriky. Dvere by cudzim ludom neotvoril (okrem toho vonkajsie dvere su aj tak zamknute. Pre pripad poziaru su odomknute len dvere do zahrady. On je dost zodpovedny a uvedomuje si nebezpecenstva. Ale napr. ked bude jeho sestra v jeho veku... ju samu urcite nenecham. Lebo ma uplne inu povahu a vela vymysla... ruky by jej odpadli keby kazdych 10 minut nieco nevyvedie 😀

gerci90
26. jún 2012

Myslím že každé dieta je ine a hlavne vyspelé na svoj vek a povahovo iné....Pokým niektoré drobce 5r. môžu byt zodpovedne aj na 8rokov ....tak zas tí 8roční môžu byt stále neposlusními malými detmi a spravat sa na 4r. Takže ťažko radiť a porovnávať...
Len tak na porovnanie moja segra mi už v 6r.bola pomaly mamou starala sa ozaj že o všetko jednoducho skôr musela bo naši mali také zamestnanie..,...!!a ja zasa som v 6r. sa nevedela postarať ani o psa., a ist ho dat vyvenčiť..... 🙂
Takže ťažko lebo nieje vek ako vek 🙂

vodnarky
26. jún 2012

pekne napisane @traktor 🙂
presne ako tu pisu niektore maminy..zalezi od povahy dietata a prostredia...mame 4,5 rocnu dcerku,byvame v dome v kludnej stvrti a tiez sa ju snazime ucit samostatnosti...ked odidem na chvilku(5-10min),tak to len pred dom zo psom,alebo zajdem len hned vedla k susedke,ked mi nieco chyba na varenie.. 😀 😉 obchod nemame blizko.. 😒 ale to nase dievcatko presne vie co moze a nemoze..co je pre nu nebezpecne atd..vela sa rozpravame a pekne vie rozlisit veci,ktore nie su dobre..vie ze nikomu nesmie otvarat dvere a ze vsetci co byvame s nou(mama,tato a krsna) mame kluciky..k sporaku sa nepriblizi ani ked ja som doma..ma to v tej hlavicke ulozene,ze je to velmi nebezpecne...a co sa tyka nakupov a cesty do skolky(aj ked ju ma za rohom),musi chodit s nami..este je moc malinka na to,aby som ju nechala doma samu napr.,na hodinku,alebo pustila samu do skolky..to vsetko pride neskor,ked bude starsia..cca ako 8-10 rocna.. 🙂

lucisa
26. jún 2012

Já teda nevím, jaké jsou na SK zákony, ale udivilo mě, že až od 13 roků dle nějakého zákona. U nás je tuším už třeba jen "paragraf" - čiže ošetřování dítěte při nemoci- jen snad do 10 let, jen pokud jsou vysoké horečky nebo vážnější stav, pak je možno nechat s dítětem doma rodiče.
Takže to beru podle toho.
Je pravdou, že doba je jiná, než za našich let - s bráchou jsem se do školy vypravovali sami už na prvním stupni. Moje holky by to nezvládly, ne kvůli tomu, že bych měla strach, ale jednoduše to jsou telátka, mají v hlavě všechno možné, jen ne školu. Už jen dostat je ráno z postele, je nadlidský výkon, to by budík nezvládl...
Ale zpět k otázce...
Nejstarší nemám strach nechat doma nějakou dobu samotnou, zabaví se knížkou, nenudí se a nevymýšlí ptákoviny, s ní nemám strach nechat ani nejmladší, dokáže ji spolehlivě ohlídat a předvídat nebezpečí (když chce malá třeba někam lézt do výšky). Tohle ale praktikuju jen když chci třeba pověsit prádlo a nechce se mi holky oblíkat....
Jinak nejstarší už jsme doma nechaly, když se jí s námi nechtělo na velký nákup. Byla ale na mobilu a navíc mám v domě v přízemí babičku, takže kdyby něco, mamka by vyběhla, nebo by za ní dcerka zašla.
Prostřední dcerka si vyhraje sama na dvorku za domem, vidím na ni z okna a nemám o ni strach, dvůr je jen náš soukromý...

S nejmladší dcerou to bude asi nejjednodušší, když mi dorostou větší chůvy, takže uvidíme....

Ale samostatnost je třeba, jinak budou děti stále očekávat servis a napravení vlastních chyb a nenaučí se z nich poučit... (samozřejmě určitě kontrolovat a dohlížet - i tajně 😉 )

ivett1
26. jún 2012

Veľmi dobrá otázka🙂...presne ako už spomenuli mamičky...aj ja sa riadim prostredím a povahou mojich detí...staršia dcérka je už veľmi rozumná a vyspelá, takže ju by nenapadlo skúšať a objavovať práve vtedy, ak by som nebola doma...ale mladší synček je temperamentný a ten by teda v rámci hry narobil "neporiadok"...to "BY som nebola"...je tam preto, že som ešte nikdy nenechala naše deti doma samé...aj keď som tiež premýšľala, že možno by to už zvládli...ale...keď vezmem do úvahy to prostredie - bývame v byte, na poschodí, nemáme nablízku rodinu, ani susedky oproti nie sú doma v čase, keď my 🙂, premávka je tiež dosť značná, prechody pre chodcov nie sú dobre umiestnené pre "malých človiečikov" (nemajú dobrý rozhľad pri prechádzaní cez cestu), v blízkosti sú dva puby (v ktorých sa vyskytuje hocikto ...) a jedno super fitko väčšinou plné "nadupaných" (nielen fyzicky, ale možno aj nejakými preparátmi...) chlapíkov...takže, my tie naše deti ešte dlho budeme sprevádzať... do školy aj zo školy (vodenie do škôlky a zo škôlky je u nás samozrejmosťou...) aj do obchodu...samostatnosť musíme trénovať tiež ...ale "pod dohľadom"...napr. nemiešať sa do hier medzi deťmi vonku, nechať deti zaplatiť v obchode za drobný nákup...a pod...
ja a moji bráchovia sme to mali super.. bývali sme v dome, v tichej štvrti...škola bola na konci ulice, takže sme išli stále po chodníku a mama na nás videla, až kým sme nezašli do brány...auto prešlo raz za deň 😅 ...obchod bol za rohom...do školy som chodila sama už po mesiaci - spolu s kamoškou z ulice a jej o tri roky starším bratom a neskôr som už ako druháčka "vodila" môjho brácha-prváčika do školy ja 😀 ...jaj, kde sú tie časy 😵

lenka_b
26. jún 2012

Aj mne sa tato otazka paci. Neviem od kedy budem nechavat svoju dceru samu, len viem, ze v dnesnom svete musime byt vazne velmi ostraziti a neverit nikomu. Znama zacala deti nechavat na ''par minut'' same od tych 9 rokov... NEviem, ci je to neskoro, to sa asi posudi len tym, ake tie deti su, ale uz teraz si viem predstavit, ze budem mat srdce v hrdle, ked ju necham samu🙂