Odplienkovanie dvojročnej dcérky

qwer2019
29. nov 2021

Ahojte. Dcérka má 2r a 4m, asi od 1,5r som ju skúšala dávať na nočník, sem tam sa podarilo, ale nebola to žiadna sláva. Problém je v tom, že od tej doby úplne odmieta nočník. Nechce ísť ani wc. Jednoducho spustí plač a ani za svet ísť. Kúpila som jej aj knižku,,ukáž co máš v plienocke " chápať chápe aj v knižke hľadáme kaka a tak, aj keď sa jej opýtam kde cikala/kukala chytí sa za plienocku, ale na nocnik nechce. Poslednú dobu už nechce ani plienku, boj z prebalovanim. Ako ju presvedčiť? Co ešte skúsiť? Snažila som sa ju aj zaujať na nočníku, ale to platilo naozaj v tom 1,5 roku. Ďakujem za rady. Už ju chcem odplienkovat, a syna s ňou aj keď on ma ešte trocha času (1r 3m)

cariad
29. nov 2021

@qwer2019 prosím ťa, nenahnevaj sa za to čo ti napíšem. V skratke TY chceš, ale ONA na to ešte nie je pripravená a tobôž nie tvoj syn.

zuzka38
29. nov 2021

@qwer2019 na odplienkovanie sa deti nepresviedcaju, musia dozriet do stadia, kedy budu pripravene..

zuzzinkaa
29. nov 2021

@qwer2019 ja mám dcéru presne 2 roky 4 mes. Posledných pár dni som trochu tlačila na pílu 🤦‍♀️ Dnes som sa po jej plači rozhodla že kašlem na to, kým pôjde do škôlky v septembri času dosť. Nemyslím že je na to už pripravená. Takto jej k tomu vytvorím len odpor a to nechcem 🤷🏻‍♀️

ailiba
29. nov 2021

@qwer2019 mame to podobne. Aspoň ráno ho dávam (s plačom) na nocnik. Už keď sedí, tak je dobre. Tam sa pekne výcika. Dovtedy nevstane (aj keď chcem). Pochválim ho, je hrdý, teší sa. Ale cez deň ani za svet. Tak to zatiaľ nechávam tak, keď ma k tomu odpor. Ale mame obdobie NIE. Asi na to ešte musí dozrieť. Ale chápem ta, tvoja dcérka už má vek na to, aby chodila na nocnik a už by si ju mala rada odplienkovanu. Bohužiaľ, každé dieťatko je iné. Skus ešte počkať a dat jej čas, keď vyslovene nechce.

efaz
29. nov 2021

@qwer2019 ja som sa trapila od synovho cca roka, nechcela som tlacit na pilu, ze budem mat vsetko pocurane. Skusala som vselico aj uplatky aj dohovaranie. Nakoniec zabralo, ze zacal chodit do sukromnych jasli, ked mal 2,5r a po aklimatizacii som ho tam natvrdo doniesla bez plienky. Nehody stale su ale je tam velky pokrok.

nikpa
29. nov 2021

@qwer2019 prestaň to siliť. Rešpektuj svoje deti, dcéra ešte nie je pripravená, aj keď vekovo už by sa zdalo, že hej. A syn v 1,3 roku určite nebude. Zbytočne im robis stres a sebe tiež

zitaje
29. nov 2021

Ja som dávala cikať deti mimo plienku od malinkého bábätka, minimálne vždy po zobudení. Tým pádom nočník nebol nijaké strašidlo ale bežná súčasť života viackrát denne s vysokou úspešnosťou. Najneskôr odplienkované dieťa sa mi odplienkovalo vo veku 22 mesiacov. Najšikovnejší bol syn, ten nemal plienky od 15 mesiacov. Mám doma 4 exempláre 🙂 Aktuálna najmladšia má 2 roky a 4 mesiace, ona je tá "najpomalšia", od leta bez plienok aj na noc, nehody mávame skôr také, že sa niečim oleje...
Takže za mňa - teraz už to nechaj tak. Ak je cieľom skoré odplienkovanie, treba zaviesť nočník oveľa skôr, než sa dieťa začne intenzívne pohybovať, dajú sa v pohode zohnať nočníky na BKM už aj na SLovensku.
Keď nejde o skoré odplienkovanie, súhlasím s ostatnými, že nemá cenu tlačiť na pílu. Skôr ako bude dieťa chcieť, aj tak neodplienkuješ 🙂

qwer2019
autor
29. nov 2021

@cariad náhodou syn je v pohode. Aj si sadni, posedi aj si cikne niekedy

cariad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vlada2401
29. nov 2021

@qwer2019 ja som tak skúšala dcérku odplienkovat,bola jar vtedy,keď bola malá,nechala som to tak,nebola na to dozreta,o dva mesiace cez leto videla dievčatko ako vonku cika do kríckov a zrazu si začala aj ona sťahovať gaťky a vycikala sa sama,jednoducho musela dozrieť 😉ja som jej už potom plienky nedávala,stavali sa nám nehody,tak som chodila nabalená s náhradným oblečením,bola som rada,že je leto lebo cez zimu si to neviem predstavit,mala vtedy 18 mesiacov keď sa mi sama odplienkovala

basska_b
29. nov 2021

Cim viac clovek tlaci na to a je nervozny, tym horsie to je! Plienky su najlepsi vynalez, treba pockat, kym je dieta pripravene a zvladne to bez stresu. Inak ti bude kadit do nohavic, v noci sa pocikavat a podobne chutovky... Ja som cakala, kym dieta bolo pripravene a nemalo z toho stres. Spoznala som to tak, ze : jej vadilo spinave, mokre, davala si dole pokakane, hovorila, ze kakala a ked isla kakat, tak sa sla schovat niekam a vytlacala to aj na viackrat, lebo jej to bolo uz neprijemne, vedela dobre rozpravat, cize vedela mi potom aj vonku komunikovat, ze jej treba... a vydrzala dlhsie sucha, v noci bola tiez sucha. Mala 2 roky a 5 mesiacov. A uz na mna vsetci tlacili, ze preco este ma plienky... potom som jej dala nocnik, plienky schovala do pivnice, dala gatky s peknym obrazkom a mali sme 4 nehody a bolo odplienkovane... aj vonku sa pekne pytala cikat.

qwer2019
autor
29. nov 2021

Však ale keď už aj plienky odmieta. Tak čo potom? To ju mam nechávať len tak cikat a kakať vsade? Na nočník není pripravená a plienky nechce. Q

cariad
29. nov 2021

@qwer2019 prepáč v predošlom,už zmazanom príspevku sa mi klávesnica zbláznila.
Ale to nie je odplienkovanie, to je tvoje odpozorovanie, že má mať potrebu a aj to, že musíš posadiť ty, sam od seba nevie potrebu pričleniť k nočníku. Čiže ho buď dáš alebo pripomenieš na nočník. To, že na ňom zostane a aj občas spraví potrebuje je minimálna zručnosť. Nič v zlom.

cariad
29. nov 2021

@qwer2019 treba trvať na naťahovacích plienkach. Toto sa mi stalo s prostrednou. Ani tak ani tak nechcela, kúpili sme pull up a bolo po probléme. Ja som nebola ochotná zbierať hovienka po koberci alebo ho stále drhnúť od moču a tobôž nie stále prať postelnú bielizeň.

w123
29. nov 2021

tvoj syn ma cas este rok aj viac naco ho ides odplienkovavat tak skoro ? on tomu este nemoze rozumiet co od neho chces robis natlak zbytocne a preto mas dost pravdepodobne teraz problem aj s dcerou nehnevaj sa daj im cas kym budu naozaj pripraveny

qwer2019
autor
29. nov 2021

Takto prosím ženy poďte vysvetliť aj mojej svokre. Ja sa ju snažím nenúti, aj keď povie ze nechce ju tam nedávam nasilu, zase skúšam za pár dní, ale keď vidím ze ani jedno už nechce, začína to aj mňa hnevať

lucindav
29. nov 2021

@qwer2019 u nás pri sunovi 21 mesiacov to bolo tak, že nočník nejak extra nepoznal, zobrala som plienku a nechala ho.. pocikal, pokakal, poutierali sme spolu, prezliekli, vždy som povedala že cika sa do nocnika, ukázala mu to aj staršia sestra. Trvalo 3 týždne kým začal vyhľadávať nočník keď mu bolo treba a další týždeň kým sa začal pýtať. A to nejak extra nerozpráva, pýta sa be-be a to ma ešte dalších x významov v jeho reci a rozumieme si. Vonku mu to trvalo ešte dlhšie, nosila som so sebou stále veci na prezlečenie a prezliekala som aj 5x za deň. Ak ju chceš odplienkovat, obrň sa trpezlivosťou a nechaj ju bez plienky. Jej to dopne. Posadzanie či nebodaj nútenie na nočník moc nezaberá. Ak na to nemáš nervy, musíš počkať kým to sama bude chcieť a bude to vybavené za pár dni a nie za mesiac.

marilora
30. nov 2021

@qwer2019 netlač na nu. Sama sa vypyta. Ani nebudeš vediet ako. Moja bola uplne bez plienkova ked mala 2 a pol roka. Kamarátka ma syna ktory ma 3 a pol a este plienky. Kazde dieta je ine.

vanda323
30. nov 2021

@qwer2019 Ahoj , pozri moja Lauri bude mať v Januári 2 r. Snažila som sa tiež. Ale neúspešne . Tak kašlem na to keď bude chcieť pôjde keď nie tak nenutim

yoxinka
30. nov 2021

@qwer2019
Povedz svokre, že ona svoju šancu na učenie detí na šerbel už mala a nech sa do tvojich spôsobov nemontuje 🤷‍♀️. Mám tri deti a ubezpečujem ťa, že ani do škôlky ani do školy plienky nenosia. Žiadne som na nočník nenútila chodiť, najmladšia má 2,5 roka a plienky už nenosí. Keď príde správny čas, decko máš odplienkované za 2 týždne bez námahy a stresu.

ludka_matus
30. nov 2021

@qwer2019 U nás rovnako. Len slovo nočník vyvolal amok hnevu a plaču. A to som mu nakreslila na papier nočník a dala nalepky čuranice a hovienka, že keď urobí potrebu môže si nalepiť, nič. Dokonca som mu s farbami na sklo nakreslila Hulka a Spidermana aby chcela nočník a nič.
Deň pred svojimi 2r7m, keď sa okúpal a bol bez plienky mi oznámil že pišať a od vtedy je bez plienky a dokonca ani v noci ju nemá. Prišlo to ako blesk z jasného neba.
Takže ako písali mamičky, nesiliť to. Raz tu plienku odhodí 🙂. Veľa síl

qwer2019
autor
2. dec 2021

@ludka_matus ďakujem krásne za povzbudivý komentár

janula12345
2. dec 2021

@qwer2019 tiez som riesila odplienkovanie.. hovorim si v lete bude ma 2 roky- najvyssi cas. Aj ked nocnik odmietala, v lete mi to vude jedno. Necham ju bez plienky- aj ked sa pocika, utriem prezleciem. Nemoze prechladnut. No ona ani za svet na nocnik. Ale skusala som, skusala, az raz sa to podarilo a vycikala na nocnik. S manzelom sme taky aplaus dali... tlieskali, chvaaaalili. Gumeneho medvedika som jej dala. No nadsena bola z toho s nami ze sa tak tesime, a odvtedy- bez nehody. Kaka, cika do nocnika aj do zachoda. Nema problem. Myslim, ze dieta musi dozriet a zaroven, musi aj rodic nepolavit v ponukani vystihnut spravny cas..a pride to. Treba ju uuplne nadchnut na to, aku uzasnu vec urobila ked sa podari. 😁 u nas pomohlo. Drzim palce

marrilyn
2. dec 2021

@qwer2019 moj maly ma zajtra presne 2 a pol roka, odplienkovany nie je. Ked som na neho chcela zatlacit, tak zacal cez den zadrziavat a vsetko pustal az do spankovej plienky. Vydrzal zadrziavat moc aj 7 hodin, co mi neprislo velmi vhodne. V spanku potom precikaval plienku a ja som par dni nerobila nic ine, len dokola prala kazdy den postelne pradlo. Nechala som to tak, nech mu neuzeniem dajaky problem. Sice sa potom zacal pred spanim pytat na nocnik sam, ale vacsinou tam nic nespravil, aj ked sa snazil vytlacit. On aj ked chcel, tak sa proste nevycikal, ked dostal plienku, tak do 10 minut plna. Proste to nevie pustit vtedy, kedy chce. Skusime zas neskor, tlacit na neho na silu nema zmysel.