Pribudne nám súrodenec. Ako ďalej vyriešiť spánok oboch deti?

21. nov 2021

Ahojte maminky,

Ako ste riesili situáciu, že prvé dieťatko s vami spávalo v posteli a pribudlo bábätko ?
Dcera bude mat 2,5r keď sa jej narodí súrodenec a ja nemam potuchy ako to riešiť …
Dávali ste už takéto detičky zvlášť do izby? Za mna je to skoro a sme zvyknuté spat jedna pri druhej pritulena ale v jednej izbe sa zrejme budeme rušiť …
Zaujímajú ma vase skúsenosti ❤️🙏🏻
Dakujem krasne

deti95060810
21. nov 2021

my sme mali v jednej miestnosti 3 deti do 4 rokov... budili sa navzájom, ale inú možnosť sme nemali ...
ideálne by bolo dať jedno dieťa do inej izby napr. s ocinkom...

nikpa
21. nov 2021

Najlepšie by bolo keby spavala v inej izbe aby sa nerušili a aby si na to zvykla už pred narodením súrodenca, môže mať potom totiž pocit, že ste ju odstrcili. Nam sa tam podarilo ,, premiestniť,, syna zo spálne do detskej 3 mesiace pred pôrodom. A potom už to bral ako samozrejmosť, že v spálni je postieľka pre bábätko a on ma svoju posteľ v svojej izbe. Skúste, niekedy deti vedia prekvapiť a zvládnu aj to, čo si myslíme že ešte nie....

ckatka
21. nov 2021

Náš mal 4r keď sa mu narodil brat. Do svojej izby šiel ako trojročný (plus nejaké drobné), a chodí ho tam uspavat tato, ktorý sa potom vráti do spálne.
Kúpili sme posteľ ktorú si vybral (poschodovu), spolu sme ju zložili a ma tam svoj svet.

janinah
21. nov 2021

Staršia spala s ockom v detskej,ja s babetkom v spálni.

mirka438
21. nov 2021

Och, som si spomenula ako sme toto doma stale riesili😀. Syn mal 4 r., porod uz na spadnutie a stale sme nevedeli, ako budeme riesit spanie. Hlavne muz robil paniku. Mame maly 2 izbovy byt, syna som sa pocas 2. tehotenstva snazila naucit na spanie v detskej lebo sice zaspal u seba v posteli ale kazdu kazducicku noc prisiel k nam. Ci o 23:00 alebo 1:00 ale proste vzdy prisiel. A ja som sa bala ako budeme spat 4ria v jednej posteli 😀 mala sa narodila, vecer spala do prveho kojenia pekne v izbe v postielke, no a potom ked vstala na kojenie tak siel spat syn a ju som si nechala v spalni. Neskor sa samozrejme pridal aj syn a stalo sa coho som sa najviac bala. 4 v 1 posteli 😀 Chvalabohu, dcera spala od 3 tyzdnov celu noc tak som ju skusila nechat v izbe a ona spala😀 stale, celu noc a spi celu noc aj nadalej, ochvilu bude mat 2. No a syn, tam sa stal nejaky zazrak.. jednu noc ho muz otocil vo dverach, tak ako to urobil 1000x predtym a on sa proste vratil do vlastnej postele a prespal noc. Konecne po viac ako 5 rokoch a odvtedy mame pokoj 😀😀 najskor nam bolo aj smutno ale teraz och to je bomba aj sa otocit k vklude v noci 😀 teraz su uzasni. Niekedy mala uz spi ked ide starsi spat a niekedy je este hore a to este hodinu odtial pocut smiech a kolkokrat ked ich ideme skontrolovat ich najdeme ako spia a drzia sa za ruky, alebo on ma ruku pod jej hlavou, postielka prisunuta k jeho posteli, aby na seba dociahli. Dokonali su spolu 🥰 takze nerob "stres" dopredu, ono sa to mozno samo pekne vyriesi 🥰

amelie2017
21. nov 2021

Nasa spavala sama od 2 rokov. Ked som otehotnela, cca v 4. mesiaci, to uz mala cez 3 roky sa v noci zacala bat, plakavat a ked sme postavili postielku, tak konecna, nechcela spavat sama (lebo vsak bracek bude spat pri mame a ona nie) tak zase ku mne do postele. A to sme si hovorili, ze ako super, ze spava sama a nemame s tymto problem, lebo kamosi spavaju vsetci 4 v spalni. Ked sa maly narodil, tak s nou siel spavat muz do jej izby a v podstate tak spi uz 4 mesiace. Nie je to idealne riesenia, muz mi chyba, uz nejakych 8 mesiacov nespime spolu, ale deti su male len raz. Ked babo podrastie, budu spavat spolu v izbe a my s muzom konecne spolu. Dufam, strasne v to dufam. Na druhej strane, muz sa takto aspon vyspi do prace a ja som tiez kludnejsia, ze ho nebudime.

anjelicek26
22. nov 2021

Tak postupne ju ucit spat u seba v posteli, kym sa babatko narodi...a uspavaci ritual nech preberie ocko, potom to aj bude lepsie do buducna - mama bude mozno v tom case kojit ci uspavat babatko, skoda to riesit az v momente, ked s toho vznikne ziarlivost.

thoughtfulweirdo
22. nov 2021

My spíme všetci spolu 😄 máme v spálni veľké letisko, manželská posteľ, prisunute jednolôžko a pri ňom postieľka. Ja spím pri bábätku pri postieľke, vedľa mňa dcéra, potom manžel. V realite sa ale v noci rôzne presúvame a vymieňame 😁 mladší v noci budí len mňa, staršia sa na jeho plač zobudila za pol roka asi raz. Myslela som, že to bude problém, ale nie je žiaden. Niekomu vyhovuje staršie dieťa odsťahovať do vlastnej postele/izby, mne vyhovuje mať v posteli z každej strany jedno 😄

ajka0207
22. nov 2021

My sme našej dali posteľ do spálne, nijako extra sa s bábätkom nerušili. Akože keď sa zobudila a ja som dojčila, tak plakala aj ona, že nech idem k nej a podobne, ale to sa dialo aj po roku, keď sme ju dali do vlastnej izby. Že by sa ale budili deti navzájom, to vôbec nie.

martyzpp
22. nov 2021

My fungujeme vsetci spolu v jednej izbe. Manzel, syn (2,5r), ja a vedla mna prirazena postielka. So starsim synom som bola zvyknuta spat spolu od maleho babatka. Este nebol pripraveny, aby spal sam vo svojej izbe, tak som ho to neuvila. Ked vidim ako ziarli na mladsieho, tak som rada, ze sme ho este nevystahovali, lebo to, ze spolu spime mu dava istotu. Vidim, aky je spokojny….tiez som mala obavy ako budeme spat v jednej posteli, lebo som si myslela, ze mladsi syn bude tiez chciet spat pri mne, ale jemu je dobre v postielke a beriem si ho len na kojenie. Velmi mu pomohla paperova perinka (inak, velmi odporucam 👍🏻), do ktorej ho po nakojeni zabalim a krasne si zaspi.

gabu_lienka
22. nov 2021

Mam rovnaku sotuaciu a maleho zacneme po vianociach ucit spavat vo vlastnej izbe. Mne sa to nezda skoro. Odstavila som ho, takze zacal pekne spavat celu noc. Urcite mu do izby dam vysielacku, este nema polovicu zubov, takze niekedy sa v noci kvoli nim zobudi a potrebuje ukludnit. Ale nevidim v tom problem, je to chvilkova zalezitost.

lucka114
22. nov 2021

My máme 4 ročnú a ročného a spíme v jednej izbe ..rušili sa navzájom asi dve noci, potom si zvykli.. malý keď v noci vrieska, dcéra sa vôbec nebudí, ani muž, ráno o tom ani nevedia ..

tosomja
22. nov 2021

Ja mám skoro 2r syna, naučený spať do mnou v posteli. A 6m dcérku. Ak sa zobudí v noci, vezmem ju do obývačky, dám mlieko a uložím naspäť do postieľky. Deti majú tvrdý spánok, aspoň môj syn. Nebudi sa v noci, kým on sám nemá nejaký problém. Ak sa zobudí, dám mu mlieko, čaj, cumel, pohladkam, prikryjem a spí ďalej. Skôr dcérka sa budí na mužove chrápanie. 😄 Asi jeho presťahujeme 🙈😄
Cez deň je to horšie, starší sa hrá, kričí, smeje nahlas a vyrušuje maličkú. Nevie pri ňom spať. Takže cez deň nič neporobim, lebo ho musím zabávať tak aby nezobudil dcérku. A keď spí na obed on, tak zase ju musím nosiť na rukách, aby neplakala, lebo plače aj syn a nechce spať.
Noci sú ešte ok

ikonica
22. nov 2021

Tiez sa nam druhe narodi, ked bude mat mala 2,5 r (april) a chcem ju od decembra uz skusit dat do detskej... Teraz asi dva mesiace si zvykla spat medzi nami na posteli, ale uz je to o drzku .. v noci sa mi ju uz nechce prenasat do postielky, aj tak sa tam po 5 min zobudi a chce naspat k nam... Tak uvidime... V detskej su 2 postele, tak asi nejaky cas bude spat niekto z nas s nou kym si zvykne.... a planujem kupit kameru, nech mam prehlad...

autor
22. nov 2021

Dakujem vám, každý príspevok som si prečítala ❤️🙏🏻
🥰

mirkab1
22. nov 2021

Tak my sme dali syna samého do izby, keď som už mala väčšie bruško aby mi v posteli náhodou doňho nekopol. Maju madzi sebou rozdiel 2 roky. Takže starší mal tak 1,5roka. Naučil sa celkom fajn, zaspávala som pri ňom v izbe, keď sa v noci budil prišla som k nemu a počkala kým zaspí a zase som odišla. Odvtedy spava sám v posteli vo svojej izbe. Keby spaval v nasej izbe tak sa nevyspi, pretože mladší veľa plakaval 😁

janadj
22. nov 2021

Mozno treba skúsiť pomaly samostatnú postel, mam pocit, že viac tieto zmeny prežívame my rodicia ako nase deti 😊môj syn je riadny mamin maznáčik a na všetko potrebuje len mňa, ale od 2 rokov spi sam v izbe a išlo to oveľa ľahšie ako sme čakali( najprv sme skúšali len obedny spanok, potom už aj na noc-zapnuta pestúnka a ja nevyspata celu noc a syn príde ráno do izby vysmiaty 😁).. krásne prepsi celú noc a popravde aj ja sa lepšie vyspím keď sa nebudim pri každom jeho pretoceni a kopnuti do mojich rebier 😁 ( tiež čakám druhe a vieme ako pohodlne sa spi od určitého mesiaca aj bez dieťaťa v posteli 🤣)

murielaa
22. nov 2021

My sme uz dopredu pripravovali starsieho syna (2rocny), ze bude mat vlastnu postel a vlastnu izbicku, velmi sa tesil a ani raz este neriesil, ze on je v izbe sam a maly bracho s nami v spalni

aceris
22. nov 2021

vlastna izba pre starsie a spat s tatinom....idealne co najskor pred narodenim druheho potomka, aby si dieta zvyklo a nebralo to ako nieco zle kvoli surodencovi

senta_sofia
22. nov 2021

Vlastna postel v ramci spalne, ak nechces do samostatnej izby, my sme tak dlho mali, lebo neda sa moc dobre spat s novorodencom pri sebe a aj dalsim dietatom. Ja viem, ze dieta neprilahnem, ale starsi surodenec nie.

lula313
22. nov 2021

My sme si rozdelili deti a izby a každý z nás sa vyspal.

basska_b
22. nov 2021

Mne sa narodilo bábätko, keď mala staršia 2 roky. Zistili sme, že v jednej izbe spať nemôžu. Navzájom sa rušili. Prešli sme si týmito fázami:

Staršia 2 roky, malá - 0-2 mesiace - večer o 18.00 zaspí malá, o 21.00 staršia. V noci spím s malou, prebalujem, kojim, nosím. Ca. okolo 3.00 sa zobudí staršia s revom, kde je mama, idem k nej, lebo otca odmieta, zaspí. Vraciam sa k bábätku.

Bábätko 2-6 mesiacov prespí celú noc a tak spím so staršou, ktorá má nepokojný spánok. Muž spí s bábätkom, keď čosi, tak ma volá.

Bábätko ma 6 mesiacov a začalo sa v noci veľmi často budit, kojit a večer sa chce uspať v rovnakom čase ako staršia sestra. Ak uspávam obe naraz, vyrušujú sa. Staršia 2.5 ročná akceptovala, že uspávať ju bude tato, odvtedy spí sama v izbe a takisto v noci vie trafiť vedľa do izby, kde spím s malou. Staršia prakticky prespí každú noc bez pauzy, sem tam je prípad, že sa zobudí, vtedy príde ku mne do postele. Teraz ma malička už 21mesiacov a tiež prakticky prespí celú noc. Kojila som do 17 mesiacov, po odstavení sa prestala budiť, tak už máme celkom pokoj.

Ono sa to vždy nejako vyrieši "on the go"...

sono2
22. nov 2021

Mám rovnaký rozdiel medzi dcérami. Dcéra ma prirazenú posteľ pri manželskej spí v nej od 2 rokov čo som ju prestala dojčiť dovtedy bola s nami v posteli.
Čiže
Kým bola mladšia novorodenc spali sme v detskej.
Máme tam šírku 140 ale veľmi krátko. Asi mesiac, kým dcéra mala riadne, deň a noc. Mladšia nemala žiadne nočné žurky, napila sa a š spala ďalej a ja tiež.
Potom normálne bola mladšia opäť v manželskej a ja pri dcére dojčim stále. To už bude mať mladšia 3 a otec spí v detskej lebo mladšia sa veľmi točí klasika. Keď prestanem dojčiť pôjdu už dúfam konečne spolu do detskej, lebo staršej je už postielka za chvíľu nadoraz. Majú tam poschodku, už či budú chcieť, dole spolu alebo extra .

sono2
22. nov 2021

Áno a ležíme všetci v posteli aj tatik. Kým boli ten mesiac oddelene uspával muž staršiu.
Ona ho miluje takže nebol problém

marzuz89
22. nov 2021

To je dlhsi proces, neda sa to riesit tyzden pred porodom, ci v den prichodu s novorodencom. My sme syna na prichod babatka pripravovali so vsetkym uz od zaciatku tehotenstva, zvladol za par mesiacov postupne presun zo spalne do vlastnej izbicky, zrusenie vecerneho mlieka a aj samostatne zaspinkanie, pomojkame sa, dame si dobru noc, zhasnem a odchadzam. Ked ma potrebuje, poprosi, aby som zostala, kym zaspinka. Zostanem ak treba, nie je to problem. Ma 2r9m.

Tiez sme mu vysvetlovali, ze malicku postielku uz pripravime pre babatko, ono bude s nami v spalni a ked trosku vyrastie (trosku viac 🤭) tak pojde spinkat za nim do izbicky. Aby ratal s tym vopred a nebol to pre neho sok, ze babo je s nami a on sam.

Toto je priprava, ktoru netreba podcenit, treba na zmene spinkania pracovat naozak dlhodobo, aby si to dietatko vobec nespajalo s novym babatkom ❤️

sono2
22. nov 2021

@janadj vidíš. A moja staršia nemá problém že keď mladšia zaspí a ona je hore, tak aj tak už odchádzam a ona zaspí ale jej krásna izba so super posteľou ju neberie. Chce spať v jej malej postielke pri manželskej. A to ma 5 za mesiac a je fakt veľmi odvážna a samostatná ale v noci je ako bábätko. Deka v ruke a hračky okolo

sono2
22. nov 2021

@marzuz89 počítam, že malý nežiarlil😅 lebo mladšia má do staršej postielky zákaz vstupu.

jarnajar
22. nov 2021

Máme rozdiel 2,5 r., sme všetci v jednej izbe. Staršia občas zobudí mladšiu (4 mes.), keď ráno skôr vstane. Inak pohoda. Spávala v priloženej postieľke, cca v 20 tt sme kúpili posteľ s mačičkou 🙂 postieľku som schovala a nová posteľ išla na manželovu stranu. Kým som bola v pôrodnici, tak spolu na moju stranu zase nachystali postieľku. Je to takto super, samú by som ju ešte nedala a už vôbec nie, keď má prísť súrodenec.

adul23
22. nov 2021

My to máme dodnes tak (4 r a čoskoro 2 r) staršia spí s manželom v detskej a mladšia so mnou v spálni na posteli. Vo februári ich dávame spolu do jednej izby.
Staršia od 3 rokov nespáva doma cez deň, iba v škôlke sa jej podarí.

elisebah91
22. nov 2021

Ahoj u nás tiež rozdiel 2,5 roka.. Staršiu sme už od 2,3 roka dali do vlastnej izby, s tým ze sme tam s nou správali... A postieľku som mala v spálni pre mimčo... Teraz tiež čakáme a teda Kocky 5 r a 2,5r spia spolu v izbe a ja mam opäť postieľku pre mimčo v spálni... Ak sa to dá tak ju dajte do druhej izby aby sa deti vzájomne nenudili..