Problémy so spánkom 4,5 mesačného chlapčeka

midoma
18. apr 2015

Ahojte mamičky. Som tu nová a potrebujem poradiť. Mám 4,5 mesačného chlapčeka, ktorý má od narodenia problém so spaním. Cez deň spával veľmi málo. V noci spal dobre, budil sa okolo pol1 plus mínus a potom okolo 4 ráno, kedy som si ho už prekladala k sebe do postele, lebo už spal len tak plytko a okolo pol6 bol hore. Cez deň sa už vedel aj sám pohrať. Zhruba pred mesiacom sa nám všetko pokazilo. Denné spanie nič moc ako aj predtým. Cez deň je umrnčaný a v noci sa budí každú hodinu a ja neviem z akého dôvodu. Potom nie a nie znovu zaspať. Ďalším našim problémom je uspávanie na rukách. Ešte stále spáva v perinke a musím ho natriasať. Keďže má už cez 7kg nevládzem ho a nie to ešte natriasať ho každú hodinu, pričom ho uspávam hocikedy aj hodinu. Položím do postielky, zhasnem lampu a on sa prebudí. Potom naňho chudáčika maličkého aj kričím, ale neviem si pomôcť, som už z toho unavená a nervózna. A pritom jeho zaspávaní je neskutočne zlostný, strašne plače, hádže sa, škriabe sa a ja neviem ako mu mám pomôcť. Takto zaspáva aj vonku v kočíku. Som zúfalá. Prosím poraďte mi.

beatrice1607
20. apr 2015

@midoma ahoj. Moj syn toto zacal robit v 3 mes.a "skoncil" ked mal 8 mes.
Budenie a kojenie kazdu hodinu. Urobila som uplne vsetko.
Nepomohlo nic iba vydrzat. Teraz nam idu dalsie zubky, tak tiez pochoduje v postielke v noci a place. Co sa da robit? Ulavit od bolesti a vydrzat. 😉

midoma
autor
20. apr 2015

@katey tak to teda je boj, stále si poviem, že bude tak ako ja poviem, no aj tak vždy vyhrá maličký 🙂 darmo on je šéf :D len už niekedy naozaj neviem čo s ním mám robiť...hlavne v noci sa mi stáva, že nechce zaspať ani na rukách, ani na posteli, ani zabalený v perinke, ani rozbalený, neviem čo sa mu porobilo...a nakoniec spustí taký rev, že koniec

midoma
autor
20. apr 2015

@beatrice1607 no my nepapáme v noci každú hodinu, ale tak 2-3x, no budí sa stále...keby som si aspoň bola istá, či mu idú tie zúbky alebo nie, je to moje prvé bábo, tak neviem...ale keby to bolo to, tak by som tú nespokojnosť mohla pripisovať zúbkom a takto som na vážkach

khkt
20. apr 2015

Tiež si myslím, že to môže byť rastúcimi zúbkami, naša mala opuchnuté ďasienka a slintala od 3. mesiaca, a na 5 mesiacov jej vyšiel prvý zúbok, o dva týždne druhý. Nám sa menil systém zaspávania niekoľko krát. Keď bola maličká tak spala v košíku na kolieskach, takže sme ju uspávali "kočíkovaním"- jemne ju to natriasalo a bolo to dobré aj na bruško. Od 3-4 mesiacov už takto nezaspala, tak zaspávala so mnou na posteli (väčšinou som zaspala skôr ako ona 🙂 ), niekedy zaspala až na rukách. Od 5-6 mesiaca začala zaspávať pri večernom dojčení čo je super, ale nechcela už spať sama, keď som ju po zaspatí preložila, za chvíľu už bola hore s plačom, pomohlo len keď zostala s nami v posteli. Tak už asi 2 týždne spinká s nami na manželskej posteli a neviem si to vynachváliť. 🙂 A to som bola predtým veľký zástanca monitoru dychu. 🙂 Teraz sa v noci 1x zobudí, poležiačky ju nadojčím a spí sa ďalej.
Ak môžem poradiť, neskúšala by som dávať um fľašou, aj preto, že fľaša môže viesť k neskoršiemu štrajku dojčeného dieťaťa a podľa mňa nepomôže pri zlepšení spania malého. Ja by som skúsila zvýšiť fyzický kontakt s malým počas dňa, veľa ho nosiť a a spoločné spanie.
Držím palce nech prejdete rýchlo týmto náročným obdobím. 🙂

midoma
autor
20. apr 2015

@khkt ďasienka opuchnuté nemáme, ale slintať slintáme ako bernardín :D veľa ho nosiť? no to by ani nebol taký problém, ale po tom našom zaspávaní na rukách, ho nevládzem ešte aj cez deň nosiť...a on aj keď spí pri nás, tak sa zobudí a strašný plač a nechce mi hneď zaspať

khkt
20. apr 2015

@midoma Ja by som sa to zaspávanie na rukách snažila zmeniť čím skôr, lebo verím, že je to náročné. Na každé dieťa platí niečo iné, vyskúšaj iné spôsoby uspávania, možno vám niečo sadne. Cez deň by som ho skúsila dať do šatky alebo nosiča, ale zasa nie všetky detičky tak vydržia, naša malá si na nosič zvykla až od pol roka, šatku sme neskúšali, ani teraz nechce byť stále v nosiči, ale väčšinou v ňom už pekne vydrží a často aj zaspinká. 🙂 Ja som ju keď jej rástli zúbky nosila cez deň veľa na rukách, ale mala som už tiež dosť, navyše vtedy plakala aj v kočíku, bolo to blbé obdobie. ☹

dasenka26
20. apr 2015

Prekvapilo ma to že spáva v perinke...my sme ju používali do 6 týždnov, myslim tu tradičnu co sa viaže, potom uz len občasne tie volné na suchý zips. Ortoped nam to neodporúčal dlhšie používať kvoli bedrovým klbom..v perinke je dieta zviazené a klby nemajú priestor na pohyb. Mozno sa mu v tom aj zle spí a je mu teplo...ale mozu to byt aj zuby.

midoma
autor
20. apr 2015

@dasenka26 nôžky máme podľa ortopéda v poriadku a myslím, že nie sme jediný, čo používame perinku aj ako 4,5 mesačný 🙂 keď je bez perinky nespinká o nič lepšie
@khkt môj malinký tiež plače aj v kočíku, jemu sa snáď nič nepozdáva :D ale snáď keď už bude sedieť bude lepšie, uvidí okolitý svet a tak

timea7
21. apr 2015

@midoma ma tu pobavili tie tvrdenia lekárov, ako na zúbky nemá vek...môj mal trojmesačný tiež dva zuby. Maličkého neuspávaj natriasaním, sama vidíš, že to k ničomu nevedie. Šup do postieľky, daj mu nejakého mojkáčika, ľahni si k nemu na posteľ, hladkaj ho, šepkaj mu, potichúčky spievaj, neboj sa, aj naši susedia môj spev prežili 😎 , môžeš aj potichu pustiť hudbu, najlepšie relaxačnú, pár týždňov tú istú. V miestnosti nech je šero, nie úplná tma, ani keď zaspinká nezhasni, lebo ho tým zrejem zobudíš. Ja som tiež za to, len ho perinkou prikryť, nie do nej baliť, môže sa ti potom budiť preto, lebo má obmedzený pohyb. Určite ho nenatriasaj v perinke, lebo si pletieš na seba bič.

susans13
21. apr 2015

@midoma moj prvorodeny bol taky isty, trvalo do 1,5 roka, potom zacal spavat lepsie. Dovtedy sa vnoci vedel zobudit za hodinu aj 2-3 krat, skusala som vsetko mozne no nic nepomohlo. A tiez som ho uspavala ako ty na rukach, az do roka, kupila som aj specialnu perinku tu sme pouzivali mozno do 8 mesiacov. Cez den spanok tiez velmi zly, po uspani 30 minut spal potom sa prebral zasa som ho uspala a takto dookola. Ja som mala najvacsiu krizu okolo jeho 8-9 mesiacov vtedy som chodila ako namesacna , vtedy som nezila len prezivala 🙂 inak pomahal mi velmi manzel cez vikendy som si mohla pospat to spinakaval s nim on. Teraz mam druheho syna tiez 4,5 mesacneho a ten je uplne iny-kludnejsie, s nim nemusim robit ziadne "ceremonie" dam ho do postielky a zaspinka, ani perinku uz nema, kazde dieta je ine.

ejkam
21. apr 2015

midoma ahoj a nemáte problém s refluxom? Nemusí grckať von ale môže mať aj skrytý reflux. Vtedy sú detičky také dráždové a pomáha spinkanie vo vyvýšenej polohe.

midoma
autor
22. apr 2015

@timea7 ten bič som si už uplietla, už naozaj nevládzem...spím na nohách a o tom, že si už necítim ruku a chrbát ani nehovorím...on mi nechce spať ani v perinke ani bez nej a posledné 2 dni je to ešte horšie, nie a nie spať, bo dlhom uspávaní je stále hore, či cez deň či v noci...no katastrofa...chcem ho odučiť od uspávania na rukách, ale chcem počkať kým nám nevyjde zúbok, snáď to už nebude dlho trvať...včera sa mi zdalo, že sa mu začal už prerezávať...a ešte mi aj včera zachrípol, takže dnes ideme k dr., že čo múdre mi povie
@susans13 do roka to nezvládnem, buď ho od toho odnaučím teraz, alebo sa zosypem :D dúfam, že keď budem mať druhé, tak bude kľudnejšie, tak ako je to u vás 🙂
@ejkam netuším či máme reflux alebo nie, doktor mi povedal, že pokiaľ priberá pekne, tak reflux mať nebude

mirka0677
22. apr 2015

@midoma tak to máte teda ťažké, chúďa ty aj bábatko..to sa ľahko hovorí, že uplietla si si na seba bič. predsa každý chce pre bábo len to najlepšie, hlavne aby spalo a neplakalo 🙂. Tak pre to spraví všetko a že to nie je až taký dobrý nápad zistí až po čase.
Náš malý tak do mesiaca spal hocikde sme ho položili. Potom to začínalo byť horšie, cez deň sa budil už tak po 10tich minútach, ťažšie zaspával. tak som kúpila hacku ( z druhej ruky, za 25Eur). Pekne ho cez deň v nej uspím, hoci niekedy mu to trvá aj 15 minút. keď sa začne mrviť alebo plakať, znovu ho trošku rozhojdám.. takto prespí aj viac ako 2 hodiny v kuse. Nevýhoda je, že keď ideme k našim, musím ju brať so sebou. Ale vešiame ju na rozpernú tyč medzi veraje dverí, tak to budeme môcť používať hocikde pôjdeme. Alebo zaspí vonku v kočíku. A keďže ho musíme uspávať aj na noc na rukách, rozmýšľam, že kúpim nejaký babyvak. tu ich už dostať od 5 Eur.
Mne nejako nevadí, že nezaspí sám v postieľke, len že na nosenie je moc ťažký.
Verím, že sú babatká, čo zaspia samé v postieľke alebo že sa to dá naučiť, ale ja nemám to srdce nechať ho plakať niekoľko hodín. Skúšali sme to len raz a stačilo 🙂. A to sme ležali pri ňom, hladkali ho, šepkali mu zaklínadlá..
Ak chceš, pošlem ti jednu knižku, ako na spanie, hoci ja som si z nej vzala zatiaľ len to, že v noci ho netreba prebaľovať, nech sa zbytočne nepreberie.
ale ak sú vaše problémy spôsobené ozaj len tým zúbkom, tak to asi bude treba riešiť inak, nejakými gélikmi na ďasná..

susans13
23. apr 2015

@midoma ked som uz bola totalne zufala dala som mu od bolesti aj panadol.

a nemohla som vystat reci "ako si si naucila,tak mas" ja som sa mu snazila vsemozne pomoct, aby tolko neplakal a aby konecne zaspinkal, robila som co som mohla len aby som mu pomohla ... kto nema take dieta nepochopi nikdy

midoma
autor
23. apr 2015

no žienky...včera sme boli u doktora a povedal, že zúbky nám nejdu, že si ešte budeme musieť na nich počkať...a dnes ráno som ich objavila a rovno dva 😀 sú vonku 🙂 a keďže je malý zachrípnutý mali sme sa aj dnes prísť ukázať a tak mi pán doktor dal za pravdu...a vraj nemáme na to vek
@susans13 som toho istého názoru, beriem to od teba ako povzbudenie 🙂
@mirka0677 my sme to zaspávanie tiež skúšali tak, že sme ležali pri ňom, ale nepomáhalo...ani ja nemám to srdce nechať ho plakať...zúbky máme von, ale problém so zaspávaním sme mali od narodenia, tak ak by si mi mohla poslať tu knižku, bola by som ti vďačná 🙂

mirka0677
23. apr 2015

@midoma ok, pošlem, len sa bojím, že tam nie je nič o babatku, ktoré nechce spať vôbec🙂. Radšej odporúčam kúpiť na to potrebné natriasanie pri zaspávaní aspoň fitloptu 🙂

susans13
24. apr 2015

@midoma tak to je super aspon uz vies, ze co je dovodom toho problemu so spankom, celkovo, ked detom idu zubky su take nekludne a placlive. nas tak zle spal az do 1,5 roka kym mu nevyrastli zubky.

ako som uz spominala aj ja mam doma 4,5 mesacneho synceka a tiez zacal byt teraz nervoznejsi kvoli zubkom a este sa aj jeduje lebo chcel by sa pretacat no nejde mu to, lezat ho nebavi a taha sa aj do sedu to mu nedovolim ja, tak sme sa museli zacat viac nosit.

barca1983
25. apr 2015

@midoma Ahoj, moj maly ma zajtra 5 mesiacov a poslednych 5 tyzdnov som uplne hotova. Celu noc sa prehadzuje, bucha do postielky, vykopava. Posledne dni kazdu pol hodinu v noci mrnci. Vstava o piatej, uz som uplne unavena. Cez den spi 2x po pol hodine a v kociku strasne place, tak aj ideme zvycajne dnu, lebo uz nemam na to nervy. Uplne chapem Tvoje vycerpanie...

midoma
autor
27. apr 2015

@susan13 no zúbky sú von, takže sme kľudnejší, ale po novom v noci pospinká nejaké 3 hodky a potom sme 2 hodky hore, zas 2 pospí a 2 hore...chce sa hrať 🙂 môj malý je asi na baterky, ktoré nie a nie vybiť :D
@barca1983 som rada, že v tom nie som sama a že ma aspoň niekto chápe...držím palčeky aj vám, aj nám, aby to už smerovalo len a len k lepšiemu 🙂