Odúčanie od fľaše u 3-ročného dieťaťa. Ako na to?

janna1830
18. júl 2008

ach jaj, budete sa mnooohe cudovat, ale moja 3 rocna dcera pije mlieko staaale s flase 😢 vsetko ostatne z pohara , z hocicoho , len mliecko z flase. Zubky ma super, v poriadku,vobec nie krive, tak som to stale doteraz nejako nechala tak a mrzi ma to. Dnes ma presne 3 roky a 3 mesiace, posledne mesiace som postupne vyhadzovala flase na mlieko a dnes je den, ked sa chystam vyhodit poslednu. No aky plac mi spustila 😢 neviem, ako ju donutit ( teda zle sa vyjadrujem, nutit ju nechcem )- zbavit sa flase aj na to mliecko (vypije asi 500 ml denne dokopy )- teda skor naucit, ze mlieko je chutne aj inak, nejde o flasu . Mate nejake typy? Zvlast sa jej flasa paci, pretoze jej 10 mes. sestricka ma flasu a ona v tomto chce byt ako ona...dakujem za kazdu radu- stresovat ju nechcem, ale ona je ozaj velke dievcatko- viem, ze niektore v tom veku este maju cumel, co sme my nemali nikdy, tak dufam, ze to nie je nieco hrozne, ze ju chcem od tej flase oducit...dakujeeeeem este raz

sirell
3. okt 2011

moja dcera pije este mlieko z flase 2x denne. skusali sme zamenit za poharik, nakupili sme asi 3 "pohariky na mlieko" - vzdy si dcera sama vybrala a slubila ze flasu uz odlozi. doma to skoncilo tak, ze "ved mliecko patri do flase" nepomaha ani argument, ze v skolke pije mlieko z poharika. jednoducho to ma v svojej hlavicke takto zadefinovane, tak to uz neriesim. radsej nech pije mlieko z flase ako by ho nemala pit vobec.

nikitkalu
7. okt 2011

Dievčatá...tak moja dcéra pije mlieko tiež z flaše, má 4,5 roka. To nevadí, aj ja som pila dlho mlieko z flaše. Ale čo mám robiť keď ona rada pije aj čaj len s flaše. V škôlke s pohárom nemá problém ale doma....uff to je večný problém. Pred troma dňami sme flašku na čaj "poslali Ježiškovi" a učíme sa na pohár. Ale je to zaberačka, nechce mi piť. Ledva si dá dva glgy. som s toho na nervy ale k flaške sa už vrátiť nemienim lebo to nemá konca kraja, malá by bola schopná s nej cecať aj hodiny a stále dokola.A potom mi aj jesť nechcela. No hrúza! Má niekto podobný problém? Ako ste to riešili a zvládali???ďakujem.

ywana
8. okt 2011

...nevidím dôvod prečo dieťa odúčať od niečoho čo mu je na prospech...
...niektoré detičky prejdú na pohár bez problémov, iné prestanú piť...
...tiež som uprednostnila pre dcéru fľašku, lebo inak mi prestala mlieko piť...

andyalukasek2008
8. okt 2011

@ywana Mohu se zeptat, čím je láhev u tříletého dítěte ku prospěchu věci? Ať to beru z jakékoliv strany, dobré to rozhodně nění!

dari
8. okt 2011

@nikitkalu nic neriesim 😀 ja som pokojna, dieta spokojne...do 20-ky nebude pit urcite 😝

ywana
9. okt 2011

@andyalukasek2008
...k prospechu je to, že vypije tekutiny, ktoré by inak nevypilo...
...prečo to nie je dobré ?
...čo je na tom zlé ?
...lebo sa to "nepatrí" ?
...lebo v "múdrych" knihách píšu, že to 3-ročné dieťatko už nemá robiť ?

...daj mi jeden argument, ktorý nie je založený na princípe "nepatrí sa to"...

ywana
9. okt 2011

@dari ...napísala si to presne tak ako si to myslím aj ja...
...niektoré mamičky idú až moc podľa knižiek...

vierkasteffi
9. okt 2011

ahojte ja som asi jeden z mala pripadov, pila som mliecko- kakao z flasky este ked som chodila do prvej triedy 😀
a dokonca som v tom case chodila po obede aj spávat
ale musim povedat ze som nemala problem pit aj z poharika 😀

andyalukasek2008
9. okt 2011

@ywana Jsem přesvědčená o tom, že pro zuby je to nedobré... Jeden z argumentů... Potvrzený lékaři, radí láhev co možná nejdříve odstavit... Kazivost zubů, pak častá následující ortodontické vady...
Pokud ale by dítě jinak tekutiny do sebe nedostalo, samože mu nenecháš selhat ledviny...
O "nepatří se to" jsem nenapsala jedinou čárku...

ciernavila
9. okt 2011

Ked mamine vadi ze dcerka pije z flase, nech ich vyhodi naozaj behom jedneho dna a razne. nie je to stres, mozno trocha poplace a rychlo si zvykne. Stresom by som potom musela nazyvat aj to ako som v 1 mesiaci syna naucila zaspavat, prvych 5 dni plakal potom zaspaval sam a nemame problem ako niektore maminy. S flasou to je tiez tak, ak je mama a dcerka s flasou v pohode, nech si dudlaju aj do 4 rokov. Ale ak to psychicky mamu nervuje by chcela malu odnaucit treba byt tvrdy, urobit to rychlo a razne a citit pri tom vnutornu istotu. Dieta vyciti ak je matka neista. Ja mam pocit ze dnesne mamicky sa strasne boja reakcii svojich deti - co ak toto, co ak tamto.... Skusaju zmeny opatrne so strachom a potom dieta je umrncane tiez a zmatene...

cicimotinka
9. okt 2011

My sme urobili kompromis... fľaša je len na mliečko do postieľky... ráno a večer, niekedy aj na obed, keď je chorý... inak sa pije slamkou z pohára, keď zje cereálne guličky, mliečko dopije slamkou a pritom mu vysvetľujem, že je to "frajerskejšie" ako fľaška... zatiaľ to funguje... 🙂
Poznám dieťa, čo má 5 a večer fľaša musí byť... a moja kamoška nosila na dvor fľašu s cumľom ako 12-ročná, lebo nevedela piť malinovku z klasickej (vtedy sklenej)...

dari
9. okt 2011

@andyalukasek2008 prikladam foto syna, ma 6rokov, zuby bez chyby..... 😉
....ale kazdy ale nech si robi ako mu to vyhovuje 🙂

zuzole
9. okt 2011

Ako klinicky logoped, ktory pracuje denne s detmi s myofunkcnou poruchou v logopedickom centre, ktore asi jedine sa venuje tomuto problemu na Slovensku, musim reagovat: flasa je vhodna do 18 - teho mesiaca, po tomto veku je dobre flasu pomaly odsuvat a pit len z pohara. K tomu je dolezite davat dietatu tuhu a pevnu stravu: korku z chleba, mrkvu - nesturhanu!!!! Nedavat dietatu LEN mixovanu stravu. Ma to negativny vplyv na rast a vyvin sanky a zubov, na cely orofacialny system a hlavne na spravnu funkciu jazyka a nasledne na spravnu, resp. nepsravnu artikulaciu. Nase stare mamy, praprastare mamy nedavali v minulosti dietatu flasu, ak aj ano, nie taky dlhy cas ako je dnes moderne!!! ich zuby a nasledne artikulacia nebola v takom hroznom stadiu ako to vidime dnes u 90% deti predskolskeho veku. Co je alarmujuci stav, ktory je podcenovany. Nikdy neviete kde sa Vase dieta dostane, ako sa uplatni v zivote a potom sa uz nespravna artikulacia a zlovzyk budu len tazko odstranovat. Tiez to ma velky vplyv na spravne stravovanie, prezuvanie a nasledne gastroenterologicke problemy. Ak zle prezujeme stravu - zaludok ich nie dostatocne spotrebuje. Takze, ak mozete, cim menej krmte dieta z flase a hlavne, cim skor odstranit dudlik!!!

mamavera
9. okt 2011

@zuzole som učiteľkou v MŠ a som veľmi rada, že si tu napísala tieto riadky, absolútne potvrdzujú moje skúsenosti. Také problémy s výslovnosťou, aké majú deti dnes, nemali nikdy. Bohužiaľ, dá sa sa len raz kliknúť na "páči sa mi to"

mamavera
9. okt 2011

@ywana myslím, že zuzole ti odpovedala dokonale, samozrejme pre maminy je to pohodlnejšie dať dieťaťu fľašu , ako presviedčať a motivovať ho k pitiu z pohára. Je jednoduchšie otvoriť pohár hotovej pomixovanej potravy a dieťa je najedené, ako variť, kŕmiť, učiť dieťa jesť, umývať ho a okolie stola po jeho pokusoch o jedenie. Zrejme ma tu niektoré ukameňujú, ale ak sa len jedna mamina zamyslí a urobí niečo pre svoje dieťa, tak písanie tohoto príspevku malo zmysel. Nie je nezvyčajné, že trojročné dieťa príde do MŠ a je na mixovanej strave. Minimálne polovica trojročných detí má dudel. S dôsledkami sa stretávam denne. Kedysi mali problémy, ktoré spomínala zuzole 2-3 deti v triede, dnes vyše polovica a to je ten lepší prípad 😖

andyalukasek2008
9. okt 2011

Myslím, že se to opravdu odnaučit dá.. Také jsme bojovali, také... Souhlasím s názory holek po mne...

janka_pn
9. okt 2011

takze moja dcera je tuhu stravu, aj korky, aj cele mrkvy.... pije z flase rano i vecer mlieko (po kazde to ma asi za 3 minuty stiahnute) tak kde je problem???? nechapem 😅 🙄 ja jej tu flasu brat nebudem, som rada, ze vypije tolko mlieka, co by cez pohar urcite nevypila.

luciferkax
9. okt 2011

@nikitkalu ahoj, môj má tri roky a tri mesiace, z flaše pije mlieko aj trikrát denne, to sa mu ani nechystám vziať, no piť, odkedy som mu zrušila fľašu na čaj, nechce.. skúšali sme akékolvek poháriky, so slamkou, s fľaše od jupíka nič, dá si dva glgy a stačilo. Riešim to tak, že trikrát denne mlieko po 250 ml, dvakrát denne (na obed aj na večeru polievku) kvôli tekutinám, a v pirebehu dna mu ponúkam piť z pohára, vypije tak max. 200 ml, aj to je úspech... ked bývaalo horúco, alebo ked je chorý, povolím, dám aj fľašu na čaj.... len ench pije.l...nerobí problém vypiť celú flašku 🙂

ywana
10. okt 2011

@mamavera @andyalukasek2008 @zuzole

...asi sme si celkom nerozumeli, vo viacerých veciach s vami súhlasím...
...dávať deťom mixovanú stravu v škôlkarskom veku sa mi tiež nezdá vhodné, ale toto som vôbec nemala na mysli...
...myslela som túto situáciu:
...mnoho mamičiek zoberie dieťatku fľašku s mliekom (mám na mysli predovšetkým mlieko, nie tekutiny celkovo) v presne stanovenom mesiaci, ktorý je uvedený v knihe...
...mnoho mamičiek núti svoje detičky na nočník, lebo tak píšu v knihe...
...mnohé mamičky berú deťom dudle, alebo priväzujú ruky (ak si cmúľajú palčeky) - lebo v nejakej knihe píšu, že sa to má presne v danom mesiaci...
...chápete čo mám na mysli ?
...nie prirodzený vývoj dieťatka a jeho usmerňovanie, ale násilné odúčanie lebo to niekde niekto napísal...
...detičky predsa nebudú mať fľašku do 18-tich rokov, a myslím, že aj na záchod sa do dospelosti naučia... 🙂

...každý prípad je individuálny - ja som dcére nechala fľašu dlho, lebo bolo pre mňa dôležitejšie, že som do nej dostala 250ml mlieka ráno a večer...
...ked som fľašu odložila a snažila sa dať jej takú istú dávku mlieka v pohári, nepochodila som...
...čiže mojou prioritou bolo, že to mlieko vypila...
...z čoho a akým spôsobom som prestala riešiť...

...názor, že pitie z fľaše má negatívny dopad na zuby som počula, ale podobne ako @dari sa s ním nestotožňujem...
...nič také som u svojej dcéry nezaznamenala a aj výslovnosť mala v škôlke pomerne dobrú...

...v podstate len chcem vyjadriť, že ponechanie pitia z fľašky nepokladám za negatívne a ak takýmto spôsobom do dieťaťa dostanem mlieko, ktoré by mi inak nepilo - pokladám tento spôsob dokonca za prospešný...

sevi
10. okt 2011

Ahojky.dcéra ma 2,5r a tiež mala do nedávna takú malú fľašku na čaj a nechcela sa jej vzdať. Spravili sme to jednoducho-kúpili sme nový pohárik a veľmi sme sa mi rodičia z neho tešili pred malou.že aký je veľmi pekný a že to je pre veľké slečny. Tu starú fľašku sme zahodili (iba akože aby si myslela že sme ju hodili do koša,pritom sme fľašku schovali,keby náhodou).ponúkli sme jej nový pohár,prijala ho v pohode.este dva dni pýtala fľašku a teraz si ani nespomenie. 🙂 🙂

andyalukasek2008
10. okt 2011

@ywana My rozhodně také tabulkoví nebyli... A také si myslím, že každé dítě je individuál...
Jen je otázka, zda nutně ve 3 letech potřebuje mít půl litru mléka denně? Nejí jogurty, sýry apod.?
Lukáš má zhruba hrneček mlíčka denně a myslím, že to stačí + mléčné kvalitní výrobky a roste jako z vody, má 3 roky a 110cm 🙂 a nohu vel. 30.

Mě to jen přišlo, jakože spousta maminek se stejným problémem se tady potkala a navzájem si odkývala, že to vlastně problém není a je to v pořádku... Místo, aby se diskutovalo, jak z toho ven, o čemž je tato diskuze 😎 ....

ywana
11. okt 2011

@andyalukasek2008
...začnem tvojou poslednou vetou: "spousta maminek si navzájem odkývala, že to vlastně problém není a je to v pořádku... Místo, aby se diskutovalo, jak z toho ven..."

...vidíš a s týmto ja nesúhlasím - nemyslím si, že je TO problém...
...ja na tom pití z fľaše nevidím nič špatné... 🙂

...mnoho ľudí zastáva názor, že aj pitie mlieka v takomto, prípadne vyššom veku nie je pre dieťa až tak potrebné, alebo dokonca že je to škodlivé...
...ani s týmto názorom nesúhlasím... 🙂
...mlieko sa mi zdá ako dobrá a plnohodnotná potravina a moja dcéra sa ho doslova dožaduje...
...popritom je aj jogurty, syry, tvaroh - skrátka mliečne výrobky u nás idú vo veľkom...

...v podstate ide len o uhol pohľadu, kedy jedna skupina pokladá pitie z fľaše (vo vyššom veku) za nevhodné a druhá skupina na tom nič nevhodné nevidí...
...to isté sa týka aj samotného pitia mlieka - jedna skupina to pokladá priam za škodlivé a druhá za dieťaťu prospešné...
...k týmto témam sa vyjadrujú mnohí odborníci, pričom ich závery sú často protichodné...
...a tak sa mamičky priklonia k verzii, ktorá im lepšie vyhovuje, prípadne podľa toho ako reagujú ich detičky...
...tvoj pije jednu šialočku mlieka denne a pekne rastie, moja v tom veku pila dve fľašky a tiež pekne rástla... 🙂
...PS: len tým chcem povedať, že odmietam tvrdenie, že pitie z fľaše je nezdravé a že je TO problém...

janka_pn
11. okt 2011

@andyalukasek2008 ale preco by som to len "neodkyvala" a mala o tom diskutovat, ked to problem pre mna nie je??? 😠

janka_pn
11. okt 2011

a dokonca ani odplienkovana v dvoch rokoch nebola a tiez som to nepokladala za problem! ani cele noci prespavat dlho nevedela a tiez to nebol az taky problem! taketo "problemy" by som s nou chcela mat stale, ak by vacsie nikdy byt nemuseli.....

janka_pn
11. okt 2011

a este je aj vysoka, s rovnymi peknymi zubami a celkom fajn vyslovnostou.... mlieka denne vypije aj vyse pol litra z flase....

indiankaindi
11. okt 2011

Ahojte, nečítala som celú diskusiu, ale pridám názor, ako odučiť dieťa od fľaše. Od cumlíkovej fľaše sme dcérku odučili asi keď mala rok tým, že sme kúpili umelohmotnú fľašu s tým pipatkom ako je na jupíku. Prišlo mi divné, aby pila z cumlíkovej fľaše, mlieko nepije od roka takýmto štýlom a nie že v troch rokoch!! Teraz používame pohár, prešla k tomu sama od seba keď mala asi 2, fľašu (umelohmotnú, ale nie s cumlom) nosíme iba von, pretože je to jednoduchšie pre ňu a mám istotu, že sa nepooblieva, hoci vie piť aj z normálnej fľaše.

Neviem čo kto povedal, ale určite je pitie mlieka u trojročného dieťaťa z cumlovej fľaše divné a už dávno malo byť takéto dieťa odučené od tohto. Nie preto, že to tak kážu tabuľky, ale preto, že je to fakt divné. 3 ročné dieťa nie je kojenec... To ako keby 18 ročné dievča malo školskú tašku s cukríkovými barbinami... veď zlé na tom nie je nič, ale je to divné.. 😅

anjelicek26
11. okt 2011

Ja neviem, deti sa do 2-3 rokov aj koja, neviem, preco by malo byt divne, ak piju rovnakym stylom - sanim - z flase a nie z pohara. Nejako by som sa az tak nad tym nepozastavovala 😕

Nas maly sa teraz naucil pit z pohara zo slamkou, ide mu to pekne, aj ho to bavi, ale mliecko do dvoch rokov z flase urcite, potom uz mliecko nebudeme davat. Aj tak sme na ryzovom mlieku kvoli brusku.

andika10
11. okt 2011

@indiankaindi tak to aj ja som divná, aj mne pijú deti mlieko z flaše, a poznám velmi vela detí starších ako 2r a pijú mlieko z flaše, jasne že by som bola rada keby sa už odtoho dnaučili ale žiadne drastické kroky nebudem robyť, tie umelohmotné flaše používame už dávno ale mlieko z toho odmietali piť. u nas sa to na mlieko neujalo. pijú z toho vodu, ale len na obed a večer pijú mlieko z flaše na raňajky už pijú mlieko z pohára, mne nevadí že sme divný 🙂 .

andrejka1974
11. okt 2011

ahoj moja mala tiez este pije mliecko z flase pijeme este umele mliecko nutrilon a to mame uz 3 roky mam svagrinu a jej syn pije este teraz mlieko z flase a bude mat uz 6 v decembri

janka_pn
11. okt 2011

@indiankaindi a nie je divne, ked ma 18ka tricko s hello kitty???? 😝