16-ročná dcéra sa rozhodla byť vegetariánka

tenerifka
20. jan 2019

Zaujimali by ma vase skusenosti s vegetarianstvom u dospievajucich deti. Moja dcera chcela na mesiac vyskusat, ako sa bude citit, ak vyluci zo svojho jedalnicka maso. Konzumuje ovocie, zeleninu, strukoviny, cz vyrobky, tofu, ryby, vajicka, orechy, syry,kvalitne oleje, cokoladu, obcas pizzu.....no a ten mesiac presiel a ona chce v tomto sposobe stravovania pokracovat, t.j. ziadne sunky ci parky(co nejedavala prakticky ani predtym a s cim suhlasim), ale teda uz ani ziadny steak ci masko s ryzou, paprikas, gulas a pod. Trochu sa obavam, ze by jej tymto mohli v strave chybat proteiny a aj zelezo(vieme, ze z rastlinnych zdrojov sa do tela vstrebavaju horsie ako zo zivocisnych). Ako mam odhadnut, kolko jej treba bielkovin na deñ, kedze okrem vajicok a mliecnych vyrobkov je vsetko rastlinneho povodu?
Zatial to mam odsledovane tak, ze za deñ 1 vajicko, bud ryba alebo strukovinovy salat(striedame obdeñ), hrst pistacii, ci kesu ci inych orechov, syr tak 2-krat za deñ, k tomu samozrejme ovocie a zelenina a ine veci, ktore ale neobsahuju bielkoviny, raz za 7-10 dni tofu.
Ma organizmus z takejto stravy dostatok bielkovin a zeleza?
Co by som mala este pridat a kolko?

simsalabim
20. jan 2019

@pininka ja som vegetariankou od 18 rokov, teda cca 30rokov. Otehotnela som vzdy na prvy sup. Krvny obraz stale ok. Ako pise
@stormie vegetarianstvo nie je len o vyluceni masa ( napr.knedla s omackou a ostatni maju k tomu maso), treba ho niecim nahradit. Myslim, ze zakladatelka na to ide spravne.

katyd
20. jan 2019

@tenerifka Držím jej v tom palce a fandím jej, bude zdravšia a šťastnejšia 🙂

zitaje
20. jan 2019

Začala by som tým, že ak je ryby, tak je mäso... A vajíčka a mliečne výrobky sú tiež živočíšne produkty. Podľa mňa to bohato stačí. Tú pôjde skôr o to, aby mala vyváženú stravu a všetky potrebné živiny, ale rovnaký problém by bol aj keby jedlá každý druhý deň steak či rezeň...
Ja som bola 7 rokov vegetarián. Od 17-ich. Prvé dva roky som ešte jedla ryby, tých ďalších 5 už nie. Prestala som s tým zo spoločenských dôvodov, žila a cestovala som v chudobnom zahraničí, kde si ma často chceli uctiť stravou a mne bolo trápne odmietnuť mäso, cítila som sa ako rozmaznaná západniarka 😀
Žiť bez mäsa nie je nijaký problém, zvlášť ak človek konzumuje strukoviny, vajcia a mliečne výrobky. Sú celé kultúry, ktoré takto fungujú 😉 treba si trocha naštudovať, dcéra by to mala zobrať do vlastných rúk 🙂

miadi
20. jan 2019

Ja som od 3r prestala jest maso v skolke ho strcila do vacku a potom vyhodila na wc cez okno mackam na dvor. Krvny obraz vzdy 100% zelezo mi nechybalo som rovnako vysoka ako moj maso milujuci brat.. hovadzie telacie som od tych 3r nejedla mne to smrdi..jedla som ale ryby a seafood lubim a od 25ky obcas si dam aj kuracie. Vlasy mam take huste ze kadernicky mi pri farbeni vzdychaju kolko roboty a farby tak uctuju viac . Milujem syr takze proteiny z mliecnych vyrobkov mi stacia očividne. Moja mala neje maso nechce ani za svet hoci som skusala je zdrava prvy x bola chora v 2r sopel mala prvy x v 3r a nastastie posledny x zatial. Je vela mliecnych veci.. chodime do detskeho centra cestuje po svete bacilom sa nevyhne a je ok. Ale to sme my kazdy je iny ( jo a vzdy som jedla vajicka este ked boli “zle”) 16r moze byt len faza docasne vegetarianstvo ked jej doteraz maso chutilo. Ja ked robim slaninu pre mm je mi nagrc z toho smradu 😆urcite by som nepanikarila a neratala kolko coho musi denne zjest. Hocico zdrave pestra strava ovocie zelenina mliecne produkty a bude ok

stormie
21. jan 2019

@simsalabim vsak presne o tom pisem, mne to nemusim vysvetlovat

simsalabim
21. jan 2019

@stormie ved som napisala “ako pise
@stormie, vegetarianstvo nie je len o vyluceni masa...” Nic som ti nevysvetlovala, iba s tebou suhlasila 😉

stormie
21. jan 2019

@simsalabim prepac, prehliadla som to "ako pise"

tenerifka
autor
21. jan 2019

Baby dakujem za vase prispevky
U nas sa maso doteraz jedlo tak dvakrat do tyzdña, dcera celkovo nemala rada napr.sunku,slaninu ci klobasu, obcas sme mali steak alebo paprikas. Tie, co ma trochu poznate z mojich prispevkov viete, ze som dost zatazena na zdravu stravu, vdakabohu za to, ze zijeme na mieste, kde sa pestuje ovocie a zelenina po cely rok a mame stale cerstvy prisun, takze tieto veci jeme denne. Skor ma to zaujimalo z dlhodobeho hladiska u zeny, lebo ja som napriklad odmalicka stale chudokrvna, a okrem masa musim obcas doplñat aj zelezo, a to som fakt v detstve vyrastla na mase. U dcery zatial tento problem nie je, aj mrchu mava ovela slabsiu, ako som mavala ja. Vidim to vsak na dlho, za rok a pol pojde na univerzitu a to mi uz dopredu hovorila, ze ak ma varit, suroveho masa sa nedotkne. Ale skor tam vidim to presvedcenie, ze spolocnost konzumuje zbytocne vela masa podradnej kvality(mali sme na tuto temu obsirnu debatu), a v konecnom dosledku ju predsa nebudem nutit, lebo ma logicke a vyspele argumenty,strav pestru, presla z bieleho peciva na cz, zaraduje viac orechov, teraz ju este skusim presvedcit na sezam a chia(ja to bezne konzumujem)
A kupim melasu

221girl
21. jan 2019

Ja v podstate celý život poriadne nejem mäso. Nie som ale vegetarián, keď jem pizzu, šunku na nej zjem nevadí mi. Sem tam si dám suchú salámu a sem tam kuracie prsia (raz-2x do mesiaca)... nechutí mi to. Nejem ani ryby, žijem tak od malinka. Zatiaľ mám všetko v poriadku a som darcom krvi 🙂

siasis
22. jan 2019

Moj muz je vegan uz 8 rokov ja som cca 6 a aj deti vychovavame tak bez masa od narodenia a bez vajicok a mlieka kravskeho 🙂 su uplne fit takze ziaden problem v tom nevidim 🙂 pomial ma kvalitnj a pestru stravu neni ocom 🙂

pieces
22. jan 2019

@tenerifka že nechce varenú zeleninu nie je predsa problém, ponúkať teda surovú zeleninu a čo najviac

karellia
22. jan 2019

@tenerifka ja som vegetarian od 13 rokov, to znamena uz 21 rokov. Z mojej rodiny som vyrastla najvyssia, zdravie mam dobre. Dokonca ked v tehotenstve vacsine zien chyba zelezo sa ma gynekolog pytal ci nahodou neberiem zelezo, lebo nechapal ako mozem mat taku vysoku hladinu zeleza v krvi. Pytal sa ma co jem a ja som povedala, ze som vegetarianka. Jedine co obcas citim, ze mi chyba su vitaminy skupiny B, konkretne B12. Ale to riesim B-komplexom.

pieces
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieces
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karellia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ada510
22. jan 2019

No v 16nastich som sa tiez pre vselico rozhodla ale ma to aj preslo chute sa budu menit netreba robit a ak jej to aj ostane o nic nepride stravu ma dost pestru a je aj orechy tie obsahuju dost zeleza a najviac ho maju tekvicove jadierka....tofu ja nemusim teda ale ak jej chuti...

prevenar
22. jan 2019

@tenerifka ahoj ..vegetarianstvo je nic , +/- v tom nie je rozdiel od beznej stravy s masom. vegetariani nemaju ziadne zdravotne vyhody oproti "masozravcom" , kedze zvacsa konzumuju velke davky mliecnych vyrobov , vajec a pod ..ktore su plne rastovych hormonov zo zvierat, choresterolu a zivocisnych tukov. ak chce zdravotny benefit, musi byt veganka - ziadne zivocisne produkty.

co sa tyka bielkovin , tak "nedostatok bielkovin" je mytus . nikto kto denne zje dostatok kalorii nema nedostatok bielkovin . k nedostatku bielkovin sa moze dopracovat len niekto , kto dlhodobo hladuje.

nedostatok zeleza moze mat ktokolvek . treba spravit test krvi. v zasade treba konzumovat pestru stravu - soja , listova zelenina , cvikla , strukoviny a pod ...nedostatok zeleza je nepravdepodobny pri takejto strave. +vzdy sa da lahko doplnit (ferrofortis B a pod.)

o vareni si treba studovat ..asi najlepsie youtube .

- https://www.youtube.com/user/TheQuestForFitness
- https://www.youtube.com/channel/UCpyhJZhJQWKDdJ...
- https://www.youtube.com/channel/UCF-ACPYNN0oXD4...

a pod. 🙂 ..drzim palce 🙂

pieces
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenadka
22. jan 2019

@tenerifka v prvom rade by sa mala snažiť ona sama aby jej vegetariánska strava bola vyvážená. Má 16 nie je žiadne hlúpe malé dieťa. V jej veku som začala s vegetariánskou stravou aj ja. A práve preto som neskôr aj skončila. Nie je nič horšie ako byť vegetariánom ktorý iba vylúči mäso. Po nástupe na VŠ som nemala čas, prostriedky ani kde a na čom keďže som bývala na klasickom internáte zabezpečiť si vyvážený jedálniček (študovala som výživu ľudí) tak som prešla na racionálne stravovanie. Tvoja dcéra má výhodu, že ju podporuješ, nakupiš, uvaríš...
Zaangažuj ju do toho viac, nech si naštuduje, nech navrhne jedálniček na niektoré dni. Zíde sa jej to aj do budúcnosti ak sa rozhodne pre tento životný štýl.

siasis
22. jan 2019

A na fcb j6
e stranka veganska diy kucharka alebo dcerka.sk vela receptov treba vyskusat 🙂

xili99
22. jan 2019

@lenadka presne treba ju do toho vtiahnuť, nech sa niečo viac priučí 🙂 Bude to mať potom jednoduchšie 🙂

sasa1234
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
montemotherone
22. jan 2019

@tenerifka ideálne je poradiť sa s odborníkom na výživu a nechať si urobiť profi jedálniček. Napríklad v AKV u MUDr Bukovského. On je dlhoročný vegetarián a odborník. Ceny nie sú také hrozné, ako je bonus ktorý z toho vyplýva. Ak sa vám podarí vykryť bielkoviny a minerály, je to veľmi dobrá cesta 😉 My už k tomu doma tiež postupne smerujeme. Jeme malo mäsa a už si zakladam na jeho kvalite (len bio, zo zvierat ktoré nie sú kŕmené ATB a rastovými hormónmi). Horšie je, že v škole si pri deťoch veľmi nevyberieš a teraz pri tej strave zadarmo si viem predstaviť akú kvalitu a pôvod budú potraviny mať. Do detí budeme pchať odpad z odpadu... Očividne nás tu chce niekto rýchlo vykynožiť ☹

ivca88
22. jan 2019

Ahoj. Neboj sa. Dcere sa nič nestane. Ja som cely zivot ( od cca 5 roka ) nejedla mäso a zijem uplne normalne. Krvne testy na 1.
V tehotenstve som jedla klasické vitaminy pre tehotné - femibon. Deti sa narodili krasne, obe nad 3 kila.
( pisem to aj kvoli budúcnosti , nech sa neobavate ).
Teraz sa mi vsak zivot zmenil viac, lebo dcerka ma alergiu na kravsku bielkovinu, vajcia, soju, orechy a mnoho iného. Jedna sa o kojene babatko, takze vsetko čo zjem ja, ide jej.
Takze tam som uz pocitovala deficit.
Stal sa zo mna uz vegan,a aj to taky horsi, lebo soja by mi zivot ulahcila..

Kup dcerke vitamíny veg1. Su to vitaminy pre veganov. Hlavne B12 a pod..
Ak by presla aj na vegan stravu, tak aj vapnik treba nahradzat umelo.
( vitaminy najdes na eshope biosujo napriklad, tusim 150ks 18€, ale ber to tak, ze je to na 150 dni. Cize nie je to drahe ak to rozpočítas na mesiac ).

Čo sa tyka napadov na varenie. Povedz dcere nech ide na instagram. Tam ma kopec blogerov ktory maju blogy plne receptov.
Moj manzel o tom vela cital aj cez kulturisticke fora a pod.stranky, a sice rovnaka náhrada masa nie je, avšak da sa poviem priklad zo sosovice ziskat 8 z 13 aminokyselin a z dalsej veci ziskas tie zvysne ( pomery si nepamatam, to hovorim obrazne )
Fakt telu nic chybat nebude.
Buď na nu hrda, ze nie je ako iny zaslepeny pubertaci a ze ju zaujimaju aj dolezite problemy ľudstva.

dupinka
22. jan 2019

Ahoj. My sme s manželom akosi prirodzene prešli na formát, že mäso jeme len cez víkend, v nedeľu. Synovia sa stravujú v škôlke/škole, my s manželom si varíme aj do práce a to sa mi nechce cez týždeň s mäsom sa babrať. O to zvlášť, že muž behá ultra behy a zaťažuje mu žalúdok. Varím jedlo bohaté na strukoviny, veľa zeleniny, kyslomliečnych výrobkov a syrov. A hoci som vždy mala problém so železom, dnes som bola darovať krv a úplne v poriadku výsledky.

ivca88
22. jan 2019

Tu su ryzove rezance.
Omacka je z koncervy krajanych paradajok, limetky, jedna p.l. arasidoveho masla ( urobi uzasnu chut ) a zvysok osmazena cibulka, mrkva, cuketa, fazulka, paprika,olivy
Famozne !!

ivca88
22. jan 2019

Rizzoto ssa paradajkami a olivami. Ani solit netreba

ivca88
22. jan 2019

Falosny perkelt z karfiolu s ovsenou smotanou

galioska
22. jan 2019

Aj ja som bola a začala som skôr, krv v poriadku do kedy som nezačala jesť všetko, dcéra je tiež vegeterianka už v bruchu dala najavo že mäso nechce, krv ukazkova

montemotherone
22. jan 2019

@sasa1234 úplne súhlasím. Keď som si ako 16 ročná kúpila pre vyše 20-timi rokmi vegetariánsku kuchárku, naši na mňa zazerali. A ja som zrazu objavila pohánku, pšeno... rázu otec zaspomínal ako babka robievala "tatarčene" pirohy (pohánkové) 🙂 Vtedy to bolo všetko veľmi ťažko dostať (to určite vieš 😉

@tenerifka je obrovský výber zelenej stravy, strukovín a každý, kto sa oháňa tým, že je to drahšie stravovanie, nevie o čom hovorí 😉 Často keď mám taký "vegetariánsky" nákup, mám dve natrieskané tašky za 12€. To skôr len tá filozofia plného žalúdka a prejedania sa je u nás taká neprijateľná. Môjho skoro 90 kiloveho, 185cm chlapa v pohode na večeru nakŕmim zeleninovým šalátom, s trochou feta syra, kvalitným olivovým olejom a hriankami s cesnakom. Iný by bez rezňa ako tanier a zemiakového šalátu nezaspal :-/ Slovák je prosto zvyknutý naladovať sa do prasknutia. Môj muž je chirurg. Na oddelení im leží väčšina takýchto pacientov. Prídu na pohotovosť so žlčníkovým záchvatom a - ráno klobáska, na obed tlačenka, na večeru slaninka 🤦 Veď si treba užiť! No, vďaka. Za takéto "užívanie" mi to nestojí.