Farár odmietol pokrstiť dieťa. Čo robiť?

pastelka74
10. dec 2011

boli sme včera na fare,poprosiť farára o pokrstenie našej dcérky,ale ako náhle sa dozvedel že nie sme zobratý,odmietol akú koľvek dalšiu komunikáciu...ba práve naopak,začal sa do nás navážať,ako takto môžme žiť,a vraj keby sme boli zobratý,on nemá problém okrstiť dieťa aj hned...príde mi to vonkoncom nespravodlivé voči dcérke,ved všetci sme dietky božie,nie??? ale pán farár nám začal rozprávať o tom aký sme zlý ludia,že sme zlým príkladom pre naše deti,a nikdy nebudeme mocť dať toľko lásky našim deťom ako rodičia ktorý chodia pravidelne do kostola a prijímajú všetky sviatosti...ja som si v danú chvílu pripadala ako v špatnom filme...a nezmohla som sa na slovo v tom šoku! 😕 ...ja nemám proti veriacim či neveriacim ľudom nič,ba práve naopak...nech si každý verí v čo chce...ale teraz tuho premýšlam čo robiť,určite sa na pána farára z farnosti Partizánske-šípok budem sťažovať...pretože už samotné prijatie na fare po zazvonení...po celej fare behali decká v pubertálnom veku vrieskali a chovali sa horšie ako opice v zoo,pána farára nemohli nájsť desať minút a nakoniec si nás prišla obzrieť obtlstlá blondína pomedzi dvere...myslela si že ju nevidíme,ako nakúka kto sme 😎 a až potom sa ukázal pán farár...všetko to na mňa pôsobilo zle,ale stále som si hovorila že kôli malej urobím čo koľvek....ale klamať boha a seba,aby bol pán farár spokojný...to ODMIETAM!!!..... 😨 😔

atrami
10. dec 2011

Vitaj v klube 😒 . Viem, že niektorí farári s tým nemajú problém. Treba sa popýtať kočiek z Partizánskeho a okolia, možno poznajú nejakého druhého.
My máme pokrsteného len najstaršieho. Krstil ho mladý farár. S manželom máme rozdielne vierovyznanie, do kostola nechodíme, krsný otec bol rozvedený a 2. krát ženatý a farár v tom problém nevidel.
Ďalší 2 synovia krstení niesú, jednoducho niet farára, ktorý by bol ochotný ich pokrstiť. ☹

desszi
10. dec 2011

My sme mali problem podobny - nie sme zobrati a navyse ani krstni rodicia neboli zobrati, co fararko uz silne predychaval - jediny poriadny krestan podla poziadaviek v celej "partii" som bola len ja, kedze som mala vsetky sviatosti. Takze nezostava ti ine, len ist na inu faru a hladat pokial nenajdes knaza, dcerku ochotne pokrsti. Neboj sa, su aj taki, len ich treba hladat alebo vybavit po znamosti. Drzim palce 🙂

chirabell
10. dec 2011

Mozes dat pokrstit dieta kdekolvek a v akejkolvek cirkvy. Poznam rodinu, kde jedno dieta je rimskokatolicke a druhe pravoslavne a to len preto, ze k druhemu odmietol rimskokatolicky knaz prist domov, hoc matka bola imobilna po tazkej operacii chrbtice. Treba sa len pytat po inych farach, idealne mladsich knazov, ti s tym nezvyknu mat problem. A ak mozem poradit, skus pohladat v okoli Salezianov, je to dost moderna rehola co mam skusenost a zatial nemala ziadna kamoska problem, tak dufam, ze nebudes vynimka 🙂 drzim palceky.

skolara
10. dec 2011

presne preto nekrstime. Lebo to nema obdobu. To co su za moresy? 😠 😠 . Ved su na smiech. 😅
Ja by som sa urcite nikomu neprosila.
A to sme zosobaseny. Ja chcem aby si moje deti vybrali v co budu verit.

cicimotinka
10. dec 2011

Treba si nájsť iného farára... my sme krstní rodičia malému od mm brata, oni majú tiež rozdielnu vieru a nemali sobáš v kostole...farár dal iba podmienku, že "krstní musia byť na poriadku", takže pohoda...inak perlička - nám odmietol farár pokrstiť malého, lebo je z detského domova... keď je farár samoľúby, vždy si dačo nájde, v dnešnej dobe nič nie je ok...

cmulinko
10. dec 2011

ohladom tejto problematiky je uz tu viac tem,kde mamicky rozoberaju rozne zivotne skusenosti s odmietanim krstu.tieto problemy nie su jednotvarne a preto sa ani niet co cudovat niektorym knazom,ze davaju neprijemne otazky....ako pre koho neprijemne.je nad slnko jasne,ze ak je manzelsky par zosobaseny v kostole...obaja maju kompletne absolvovany cely rad sviatosti,tak niet ziadnej prekazky.pre knaza krst neznamena len poliat babatku hlavicku....odrecitovat si svoje a dovidenia.treba si uvedomit,ze krst je sviatost,ktora nemoze byt prijata ak chybaju k tomu zakladne podmienky.urcite su mnohe pripady,kde tieto zakladne veci ako sobas,krst,prve svate prijmanie,birmovka chybaju a napriek tomu sa dieta pokrstilo.nie som knaz,aby som posudzovala tuto situaciu,ale za svoje rozhodnutia knaz berie plnu zodpovednost...tak isto ako rodic a krstny rodic bere zodpovednost za svoj slub,ktory da pocas sviatosti krstu svojho dietata....nie su to len nepodstatne basnicky,ale slova,ktore by mali byt pre nas smerodajne uz len preto,aby ten krst plnil svoju zakladnu ulohu.....a tym su nase krstne sluby a ak chyba elementarna podstata tejto sviatosti,tak tam treba porozmyslat o tom co vlastne chcem.

vierkasteffi
10. dec 2011

zájsť za iným farárom, nám farar v pohode pokrstil synčeka a to sme neboli zosobášený a ja som dokonca rozvedená, farár mal podmienku aby jeden s krstných rodičov mal krst, prijímanie a birmovku, nakoniec sme mali iba krstnú 😉

traktor
10. dec 2011

treba zajst za inym fararom..brat mal rovnaky problem, u nich im maleho nechceli pokrstit, tak to vyskusal u nas..a tu im ho pan farar pokrstil..povedal, ze dieta nemôze za to aky su jeho rodicia, akym zivotom ziju..ale kazde dieta ma pravo sa stat *bozim dietatom* a byt pokrstene.. 😉

ivetkab.
10. dec 2011

Ja by som Ti poradila zamyslieť sa nad tým, prečo a načo chcete porstiť maličkú. Keďže nie ste cirkevne zosobášený a zrejme ani nežijete kresťanským životom, tak viera Vám zrejme nič nehovorí. A krstiť len preto, že sa to dnes "nosí" tak to by som radšej nekrstila. Ale vidíš, že baby vedia ako "vybabrať" so systémom, choď inam. No ja hovorím ... zamysli sa ... držím palce pri rozhodovaní pri ďalšom kroku.

alexandrag1
10. dec 2011

Rovnaký problém z toho robil aj katolicky farar u nas...prosto nas odmietol lebo sme neni zobratí,dokonca mu vadilo ze sa nezdrziavam na trvalom pobyte kde on sluzi omse,takze ako može mať doveru voci nam ze vobec kostol navstevujeme a podobne drísty!Ale že mesiac predtým krstil v dedine min.3 romske deti(podotykam rodicia bez svatby a navstevy omší a pod)a bez akýchkolvek problemov...Nuž zrejme dostal dobre nakupene do vrecka!Myslela som si že krst a pohreb maju povinne,ale zrejme si robi kazdy ako mysli...ale odmietnut nevinne dieta ma nastvalo!Tak sme si povedali ze katolicka viera ma natolko sklamala ze ani na minutu som nerozmyslala a sla som za evanjelickou fararkou s prosbou aby okrstila maleho.Prijala nas s otvorenou narucou 🙂 a nevadilo jej ani to,že priatel je neveriaci...samamu povedala že ako neveriaci nemusi pri krste nic odriekat!Tptp je podla mna pristup k ludom a viere!A nie sudit na zaklade nicoho!

minuska8882
10. dec 2011

súhlasím s Cmulinkom... keď ste neni zobratý a neveríš v boha tak prečo ti vlastne záleží na nejakom krste?... krstiť dieťa by mali iba tí ktorí v neho veria a nie len preto aby si ľudia v dedine nehovorili, veď pri krste sľubujeme že ho budeme učiť bohu,... a na čo to potom je keď kostol ani neuvidí ?... darčeky pod stromček môže dostávať aj bez toho... a neskôr sa môže aj samo rozhodnúť či sa dá pokrstiť či nie,... či bude kresťan alebo nejakej inej viery

deniskateniska
10. dec 2011

nesuhlasim s nazormi ze preco chces krstit ked bla bla bla... viete ak si toto precitate kocky tak mam nie jednu kamaratku ktora koli bud takymto veciam alebo koli rozdielnemu nabozenstvu rodicov ze sa nevedeli dohodnut ze ci tam alebo tam bude dieta krstene tak nemaju ziadnu sviatost a teraz ako dospele maju len same problemy s tym bo chcu byt krstny rodicia, nemozu chcu sa zosobasit v kostole nemozu a take veci... a ako dospelej zene alebo cloveku ktory chodi do prace sa neda len tak dorobit sviatosti ked ako dieta si to neuvedomovalo a teraz nepoznaju ani modlitby ani nic a neda sa im to len tak naucit .... je to hlupe ale uz len koli tomu dietatu by som to urobila aby malo vsetky sviatosti a nenadavalo mi potom ze preco nie je ako ostatne deti

katka251177
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bv_alexandra
10. dec 2011

ja som mala tiež tento problém ale v inom kostole nám pán farár malú pokrstil. Treba vyskúšaať. Nám sa to podarilo na tretí krát. A to sme boli zobratí, ale nie v kostole. Ja a môj brat/krstní/ sme malí všetky sviatosti, len môj mm nie a ani švagriná. Tam kde nám krstili malú som sa stretla s naozaj priateľským prístupom farára. 🙂 😉
Ja zastávam názor že aj ked som veriaca, nemsuím to dokazovať pravidelným chodením do kostola a spovedaním sa. Poznám osobne ludí čo chodia pomaly každý den do kostola, no pomimo robia veci ktoré nemajú nič spoločné s vierou. A preto si dovolím tvrdiť že to či človek chodi alebo nechodi do kostola ešte nedokazuje jeho lásku k bohu. Ale to ako žije a správa sa voči svojmu okoliu. Moju dcéru som dala pokrstiť, a sama sa rozhodla že chce ist na prvé prijímanie. Bola som jej oporou v tom a tiež som chodila každú nedelu do kostola, ale nie preto aby som farára presvedčila že sme veriaca rodina, robila som to pre svoju dcéru.
A tiež si myslím že žiadny farár by nemal mať právo odmietnuť dieťa pokrstiť. Je to predsa ovečka, tkorá si sama urči cestu akou pojde a rodičia sú jej nápomocní aby ju viedli správnou cestou. Ale predsa nemôže zato či sú rodičia zobrati alebo nie a pod. My chceme dať malého tiež teraz pokrstiť, nie sme zobratí, žijeme spolu už 10rokov, a nemyslím si že sme v niečom horší ako tí čo zobratí sú. 😉

sante81
10. dec 2011

tiez do kostola nechodím, v kostole sme sobás nemali a dieta som si pokrstiť dala, a to len z toho dôvodu, ked bude starsí a bude chciet mat svadbu v kostole aby milí páni farári nerobili zbytočne caviky. ja som si k bohu cestu nenasla, aj ked som bola k tomu vedená, preto ma prekvapuju niektoré názory mamičiek ktoré do kostola chodia a sudia tie druhé ktoré svadbu nemali a ziju na divoko
nech si moje dieta vyberie vlastnu cestu tiez, nutit a presviedčat nikam u mna neviedlo, a dovolím si tvrdit ze ludia ktorí sa modlia kazdu nedelu su časkokrát vo vztahoch či uz k okoliu alebo v rodine horsí ako ateisti.
kazdy nech sa v prvom rade pozrie do vlastného hrnca a pánu farárovi by som odkázala nech sa zamyslí nad svojími názormi, opat som sa len presvedčila ze o nič neprichádzam, lebo vodu káze a vino pije
a dat pokrstit v inej farnosti.

katy1979
10. dec 2011

ak vam na tom krste zalezi chodte inam. Takýto problem mali moji rodicia so mnou. Odmietli ma pokrstit lebo nasi neboli zosobasení v kostole ale iba na urade. Otec mi cely zivot hovori nechceli ovecku nemaju ovecku.
Ja osobne som bezbozník. Mám na to svoje dovody. Ale naozaj je take dolezite byt pokrstený? Nie je dolezitejsie verit a spravat sa a zit v sulade s bohom? Nemyslim si zeby mal boh robit rozdiely na zaklade toho ci je niekto pokrstený alebo nie ale sudit podla toho ako zije.
A to ze ma niekto ine vierovyznanie ci ziadne a druhy partner ma to v dnesnej dobe nie je problem. taketo pary sa bezne beru v kostole. staci povolenie od biskupa a nema dovod aby ho nevydal.

raichel
10. dec 2011

Ja som vydata,pri dcerke mam krstnych rodicov brata s priatelkou nezosobaseny,pri syncekovi je uz len krstny moj brat a do kostola nechodime,mozete ma odsudzovat,ze naco som dala pokrstit deti,ked nechodim s nimi do kostola,modlit sa mozeme vsade,nie len v kostole.Raz na STV1 davali,ze farari,kaplani,nemaju pravo nepokrstit dieta,je to rodicov rozhodnutie,ze chcu aby ich dieta nosilo krst.Aj moji rodicia mali pri bratovi aj pri mne problem s krstom,tak sme kazdy inde pokrsteny a to su moji rodicia zosobaseny v kostole.Chodte k inemu fararovi poziadat o krst,ja uz nemam slov o nasich fararoch,stale im nieco vadi.

evatko
10. dec 2011

@pastelka74 Tvoj prispevk svedci o ... no o Tebe. Vec s pokrstenim je jedna vec, vyjadrim sa nizsie. Ale komentar, kt. citujem:.".po celej fare behali decká v pubertálnom veku vrieskali a chovali sa horšie ako opice v zoo,pána farára nemohli nájsť desať minút a nakoniec si nás prišla obzrieť obtlstlá blondína pomedzi dvere...myslela si že ju nevidíme,ako nakúka kto sme " svedci o vsetkom. Prajem Ti, aby Tvoje deti v pubertalnom veku raz takto behali po fare v pastoracnom centre a nelezali na stoloch v baroch a roznych podnikoch. U nas PC tiez funguje, raz decka pozeraju film, inokedy nacvicuju nejake piesne, jaslickovu slavnost, rozpravaju sa, robia si spolocnu slavnostnu veceru, manualne pracuju na zveladovani centra, su v minifitku, inokedy blbnu a pan farar s nimi...a vela ineho.Mozu sa volne pohybovat do fare, v urcenych priestoroch A vyjadrenie o "obtlstlej" blondine... silna kava... kazdy nemoze byt modelka ako Ty.
Naco chces mat pokrstene dieta??? Aby si bola in, je to teraz nejaky folklor? Nejde teraz o cloveka ako takeho, poznam ateistov, ktori su v srdci lepsi ludia ako krestania hocakeho vyznania. Pises, ze nechces klamat seba ani Boha. Na krste vyznavas svoju vieru, pravdivo a verejne,zriekas sa zleho ducha a vyjadrujes, ze chces, aby bolo dieta pokrstene v tejto viere (vid 93-97) http://www.rodina.kbs.sk/Pastoracne-pomocky/Svi...
Ak to vsetko tak citis a chces, potom myslim, ze ano mas zit vo sviatostnom manzelstve a vychovavat dieta vo viere(nie kvoli knazovi, ani druhym ludom, ale kvoli sebe), ak nie, necitis to tak, mas nechat vsetko tak a pockat, ci sa samo dieta rozhodne pre vieru. Co pochybujem, ked o nej nebude vediet a nebude ju vidiet zit...
Toto je vsetko na Vas a Vasom svedomi. Ale urazat deti a pani,ci slecnu co na Vas nakukla... no comment. A aj ked ja som chodila pravidelne na faru a pan farar odbehol do svojho bytu, nemali sme tam pristup, ako do jedinej miestnosti na fare(plus kancelaria), tiez sme hned neprevratili faru hore nohami, aby sme ho nasli, ci zavolali, ked niekto prisiel. Tiez ma pravo na par minut sukromia, mozno bol na WC, alebo mal telefonat. A ja ani teraz, ked som tam si nedovolim ho za kazdu cenu vyrusit, nieto este taky mlady clovek...

nasta197
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jajka0211
10. dec 2011

chodte inde. Nam nechceli pokrstit lebo krstny nema 1.svate ani birmovky. Sli sme za inym fararom a o tyzden sme krstili

siusinocka
10. dec 2011

je zaujímavé, že u nás skôr okrstia dieťa slobodnej mamičke - ktorá vlastne v hriechu splodila diťa a žije sama ako rodičom ktorí sú napr. zosobášený, len na úrade.. jednoducho chodte za iným fararom... a ked neokrstí, zajdite do evanjelického kostola. ak dieťa aj tak nebudete vychovávať v katolíckej viere je úplne jedno v ktorom kostole bude pokrstené.. podľa mna hlavne dieťa má byť pokrstené a je na rodičoch ako ho budú k tomu viesť...

vivusika
10. dec 2011

každá rada drahá, ja odporúčam nájsť si iného farára 🙂

romea
10. dec 2011

My sme mali minulý rok najprv problém s krsniatkom, nechceli ju pokrstiť, pretože my nie sme zobratí v kostole, nie žeby sme sa ale nechceli zobrať v kostole, len ja som evanjelička, manžel katolík, tak sme to vyriešili civilným sobášom. Chodili sme asi po 3 farách a nikde nás nechceli zobrať. Nakoniec bol oficiálne krstný iba môj muž aj to musel klamať že je slobodný ☹ a pri tom má všetky sviatosti. Neznamená, že keď nechodíme tak často do kostola že nie sme veriaci. To isté bolo pri dcérke, ale to už manžel vedel, že ak chceme aby nám ju pokrstili, museli sme opäť klamať ☹ malinká je pokrstená a neskoršie sa sama rozhodne ako sa postaví k tejto otázke, budeme sa ju snažiť vychovať čo najlepšie, aby sme sa nemuseli hanbiť pred Bohom ani pred vlastným svedomím....

naty1987
10. dec 2011

neviem preco sa tu hovori o hriechu len preto ze nie su svoji!! 😠 😠 😠 😠 😠 ja tiez nie som vydata a co?!!!!!!! vydavat sa zatial nechcem (s priatelom sme spolu uz vyse 6 rokov-keby daco) a to neznamena ze nezijeme krestanskym zivotom a este by ma zaujimalo ze aky to podla vas ten krestansky zivot je? hm...???
ist do kostola len preto aby ma neohovarala cela dedina ale po omsi uz klebetit a ohavart skvele! tak toto je fakt krestanske!!!
aj ked nie sme svoji svoje dieta chcem dat pokrstit a co s tym ma spolocne kolkokrat idem za rok do kostola!

chovanie fara bolo uplne neprijatelne a on sa nema co starat do vas a uz vobec nie vam kazat ze ako zijete a ako on moze vediet ze prave vy date dietatu menej lasky ako rodina kde su zobraty? ved to moze byt prave naopak
isla by som sa pozriet na inu faru kde bude lepsi a milsi farar ved si mozete vyberat on predsa neni jediny co krsti!

katkapapacova
10. dec 2011

knaz moze odmietnut pokrstit dieta, je to tak ze vela ludi nezije podla krestanskych zasad ale krst by chcel, treba vsak pouvazovat preco chceme krst pre nase dieta?preto lebo chceme oslavu alebo preto ze verime v Boha?kazdopadne ak Vam konkretny knaz odmietol pokrstit dieta vedel preco, samozrejme v ziadnom pripade Vas nemoze nutit do sobasa a ani na Vas byt zly,kricat alebo sa spravat hrubo, odporucam Vam ist za inym knazom alebo listom poziadat biskupsky urad-myslim ze Vy patrite pod Bansku Bystricu aby Vam dal povolenie, nemal by byt problem, ja som povodom z Prievidze a viem, ze tam Vam bez problemov pokrstia dietatko, prajem vela stastia a pekne Vianoce, hlavne koli jednemu knazovi nezanervrite na ostatnych, nik z nas nie je neomylny 😉

katren
10. dec 2011

pridi k nam, u nas za peniaze spravi farar cokolvek.... 😠

karinnka
10. dec 2011

Asi budem teraz hnusna,ale z duse nenavidim tieto krsty malych deti rodicov,ktory boli pred tym v kostole tri krat a potom pojdu 4krat maximlne.....Naco si davate krstit deti,ked potom nenastevujete kostoly a nezijete podla pravidiel cirkvi,kde chcete dieta krstit?Je to hnusne a farizejske spravanie!!!!!A som rada,ze su este nejaky farari,ktori este maju nejake zasady ..............Inak nastastie nepatrim ani k jednej s tychto cirkvi 🙂
Takze nepochopim tie trapne reci,ze Vy si mozte zit ako chcete............Vsak si kludne zite,a potom nech sa dieta pokrsti ked bude velke samo.Sami si ospravedlnujete Vase spravanie.........Trochu sa zamyslite vsetci TZV sviatocny krestania.........bleeeeeeeeeeee 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
Alebo traba natrafit este na vecsiu skupinu fararou co Vam za prachy urobia vsetko.............

tortelinka
10. dec 2011

sorry, ale mam alergiu na ludi, co si z krstu robia paradnu oslavu, fakt nechapem preco vobec chces dieta krstit a ked ti tak vadi farar, tak tam proste nechod a hotovo!!!!!s tvojim prispevkom urcite rozculis kazdeho krestana, tak sa zamysli nad tym, co chces!!je to smutne ☹

anjelicek26
10. dec 2011

@pastelka74 - podla mna si zbytocne nahnevana, toto sa dalo ocakavat. To, co farar pred krstom od rodicov ocakava je dobre zname. Urcite najdes farara, co ti dieta pokrsti aj bez svadby. Nasu malinku tak pokrstili. Ono sa ale spytaj sama seba, preco ju chces pokrstit. Ide ti o to, ze sa to musi? Ze je to zvyk? Pekna oslava? Podla mna z toho ludia robia pomaly povinnu vybavu dietata a nemaju ani paru o tom, co to pre dieta znamena. Ono ked sa ta malinka spyta, preco je pokrstena, co jej povies? Ja by som jej odpovedat vedela, chodi v skole na nabozenstvo, o vela veciach sa rozpravame, dokonca spieva v zbore v kostole... vie, co to znamenalo, ze je pokrstena, do kostola chodi veeelmi rada. Dnes sme zobraty, maleho pokrstime v tom istom kostole, ako sme kedysi krstili ju. Len sa musime vratit spät do nemecka 🙂

dadica
10. dec 2011

Súhlasím s názorom, že načo si chcete dať pokrstiť dieťa, keď nie ste praktizujúci veriaci. My máme obe pokrstené. Viera je súčasť môjho života a chcem, aby aj moje deti boli v nej vychovávané. Viera je snaha žiť podľa desatora. A k tomu patrí aj sviatostné manželstvo a krst detí. Krst nie je tradícia, ani oslava v reštaurácii. Krst je prijatie do Cirkvi. Nedá sa vyberať, že sobáš nie a krst áno- je to zvrátená logika... Moja otázka zasa znie, či chcete dieťa vo viere, chodiť s ním do kostola a pod.? Keď nie, načo krst?