Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

midka
13. dec 2019

viem, ze kde je pretlak deti do skolky,, tak deti s takymi roznymi obmedzenia radsej ani neberu,, kedze maju dost deti bez specialnych stravovacich poziadaviek,, ,, ale sukromne skolky,,tam by si mozno skor uspela,,,,

lula313
13. dec 2019

@malinovka333 no podľa mna neveriaci neverí, že zhorí v pekle..
@lenkakravcova Ano, dnes má každé druhé dieťa alergie a komplikuje sa tým stravovanie deti. Suseda je vedúca v SKJ v Ba a oni napr vôbec nepovoľuju výnimky, lebo na to nemajú podmienky, čiže buď dieťa dostane na tanier napr len prílohu, alebo si donesie z domu obložený rožtek(napr doma upečeny bezlepkovy), keďže varene jedla by nemáli kde ani skladovať, ani zohrievať..

sara07
13. dec 2019

@lenkakravcova to som si všimla neboj, 😍
že budu vianoce a budu dup dup budu a vydieračky cez chuda dieta ach jo

prevenar
13. dec 2019

@lenkakravcova je to jedno z moznych rieseni aj ked sa ti to riesenie nepaci ..snad raz zmenis nazor 😀

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@prevenar No určite názor nezmením. Z tejto krajiny nikam nejdem. Je to moja domovina a som hrdá Slovenka! ☺

mogaa
13. dec 2019

% @lenkakravcova ja ti tiež držím palce aby si dostala rozum a zmenila názor - teda čo sa týka náboženstva, ale to je môj problém, nie tvoj🙂 čo sa týka stravy, ak pôjde o štátnu škôlku tak na 99,9% jednému dieťaťu nebudú dávať iné jedlo ako ostatným - jedine že sa dohodneš že ak bude bravčové alebo výrobky z neho - tak tvoje dieťa dostane len prílohu, ale nikto ti nezaručí že tvoje dieťa v škôlke nezje napr.brav.šunku:wink:pre teba je skôr riešenie sa dohodnúť že mu budeš nosiť jeho stravu, ale tiež to nie všetky škôlky povolujú....lebo hygiena nepovoľuje aby sa do škôlky nosila "iná strava"ako tá pripravovaná pre deti a tieto jedlá nemôžu byť ani skaldované v ich chladničke

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@mogaa Prosím nabudúce si odpusť takéto poznámky na adresu môjho vierovyznania. Venovala som 7 rokov štúdiu náboženstiev, kým som si vybrala to, ktoré zodpovedá proroctvám SZ, nie je to žiaden rozmar (ako asi predpokladáš).

To je jasne ze mi to nikto nezaručí. Ak muslim zje bravčové z donútenia alebo nevedomky, nemá hriech (ani on a ani rodič, ktorý za dieťa zodpovedá).

Uvidím ako mi povedia v škôlkach, ženy mi už písali do správ nejaké skúsenosti. Snáď sa to bude nejako dat ❤️

evkamotka
13. dec 2019

Podla mna by si pochodila v sukromnej

alurabe
13. dec 2019

Ja nosim jedlo detom do skolky kvôli alergiam, ale skolka ma na to vyclenenu chladnicku a mikrovlnku. A musela som priniesť papier od doktora. Ale som v Ba tak to len pre info ako to funguje v statnych skolkach. Ako uz niekto pisal musia mat zvlášť chladnicku a zvlast mikrovlnku. A inak starsia dcera ma spoluziaka muslima a neje v školskej jedalni, pokial viem mama mu vari a nosi si. Držím palce nech sa vam to podari vyriešiť.

rachel36a
13. dec 2019

Uprava stravy kvoli vierovyznaniu nebude v skolke nikto akceptovat...maju urcene ktore diety kvoli zdraviu akceptujú na zaklade potvrdenia od lekara...a nosit si vlastnu stravu sa do skolky nesmie...mozes skusit nejaku sukromnu skolku, mozno budu ochotne to akceptovat

galixx
13. dec 2019

@prevenar ja som doteraz zila v tom, ze na SK je sloboda vierovyznania🤷‍♀️🤦‍♀️

leeo
13. dec 2019

@galixx je, ale iba na papieri.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@galixx Sloboda vyznania je "garantovaná ústavou". Ale ako píše leeo, je to platné iba na papieri. Muslimovia nemôžu registrovať islám ako náboženstvo, a teda ani si oficiálne postaviť mešitu, atď atď. Nehovoriac o šikanovani kvôli závoju, v práci, štátnych inštitúciách. Slovensko je v tomto ohľade dosť neslobodna krajina. Ale verím, ze časom sa to zlepší.

leeo
13. dec 2019

@lenkakravcova nechcem ti brat iluzie, ale proroctva SZ ukazuju na Krista, staci si to pospajat s NZ. Len slepy to nepostrehne (venujem sa studiu nabozenstiev takmer od puberty) . Ale neberiem ti tvoje rozhodnutie, kazdy si vyberame cestu sami. Viem, ze tvoje poznanie nie je na konci.

lenkakravcova
autor
13. dec 2019

@leeo Islam Mesiáša uznáva, a očakáva jeho druhý príchod. 🙂
Síce je to mimo témy, ale ak sa venuješ náboženstva - ako si vykladáš Dt 33:2 (Boh sa zjaví na Sinaji, jeho svetlo vyjde zo Seiru, a zaskvie sa z hory Paran... "?),
- pretože práve tento verš odkazuje na Mojžiša (Sinaj), Ježiša (Seir) a i na Muhammada (Mekka = Paránske údolie). Troch najväčších prorokov, ktorí doniesli Písmo. ☺

prevenar
13. dec 2019

@galixx a co beriem jej nieco ,alebo co ???

@lenkakravcova ..vravim ..bolo by ti ovela lepsie v moslimskej krajine , mala by si tolko slobody, ze by si sa pomiatla radostou.

lula313
14. dec 2019

@lenkakravcova ja by som len taký dodatok k tomu tvojmu článku z refresheru. Etické hľadisko je uplna blbosť, keďže moslimovia vyznávajú vrazdenie zvierat bez omracenia, čo teda halal maso nie je získavané etickým spôsobom.. rovnake tie parazity, ktoré sa tepelnou úpravou zničia. Oveľa bežnejšia a nebezpečnejšia nákaza je prostredníctvom kampilobakterie z kuracieho masa, čiže tento článok vôbec nepopisuje racionálne dôvody, prečo bravcove nekonzumovať..

janinah
14. dec 2019
malinovka333
14. dec 2019

@lenkakravcova inak nemusis mat nahodu aj vlasy zakryte?

leeo
14. dec 2019

@lenkakravcova a ktoreho mesiasa ocakava? Inak ak si precitas modlitbu proroka Habakuka po tom co mal videnie o Jezisovi, tak tam opisuje miesto Paran ako miesto, odkial pride Kristus. Stary zakon jasne hovori, ze jediny, Bohom vyvoleny, vitaz nad smrtou, ktory pride sudit svet je Kristus. A vsetci, ktori budu ist proti nemu, budu zahubeni. Precitaj si pr. Izaiasa, Daniela, Jeremiasa a dokonca aj Mojzisove knihy. Potom zj. Jana a evanielia - hlavne to zjavenie.Mozno tam budes vidiet jasne suvislosti. Inac s tym bravcovym si pochopila spravne. Boh to striktne zakazuje konzumovat. (kto vie preco, mozno kvoli podobnej strukture DNA s tou nasou) No iste mal na to svoje dovody, ktore by nam primitivnym ludom asi nevysvetlil, tak do urobil "skratkou"

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@lula313 No tak je rozdiel medzi halal a halal. Myslíš, že elektrické omráčenie je postačujúce pri nedostatočnom welfare v chove? Takto má vyzerať halal chov:

https://www.youtube.com/watch?v=quhVxLUwiBw

Verím, že i ty to považuješ lepšie pre zvieratá ako tento bežný nemuslimský chov - tu ani to omráčenie nepomôže:

https://www.youtube.com/watch?v=pQ_XHy4SWwQ

Každý nech uváži ako uzná za vhodné, nikoho niečo jesť či nejesť nenútim. Ja preferujem BIO halal chovy, kde majú zvieratá minimálny stres a čo najprirodzenejšie podmienky.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@malinovka333 Nemusím ale môžem. V isláme je prikázané zahaľovať si telo (kvôli vlastnej intimite a Božiemu príkazu) a nosiť závoj na vlasoch. Odhalené môžu byť: končatiny rúk, nôh a tvár. Mne sa šatka inak šmýka, 🙂 takže takto je to myslím vporiadku, dosiaľ mi to nik nevyčítal - popravde na Slovensku je i toto dosť 🙂 ale iba Boh to môže posúdiť - nik iný.
Inak je to podobné ako aj v kresťanstve: prikázané úplne zahalenie vlasov je pri modlitbe:
(1Kor 11,10 Preto má mať žena na hlave znamenie moci - závoj - kvôli anjelom.)

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Inak zaujimave, ze ty si si vyberala 7rokov ale svojmu dieťaťu tu moznost nedas. A suhlas s uz napisanym. Jedine sa dohodnúť v skolke.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@leeo Islám učí, že Ježiš opäť príde, porazí Antikrista, zjednotí ľudstvo v isláme a všetko podriadi Jedinému Bohu, tak ako to prisľúbil. Tomu verím. Verím tiež, že Ježiš neklamal a keď kázal o Bohu Jedinom, tak nebudem prekrucovať jeho slová a vymýšľať si teórie o Bohu, ktoré nie sú podložené písmami ale dogmami.
Ak si študovala Písma, tak určite vieš, že proroci pred Mesiášom (i prorok po ňom) vyzývali k viere v Jediného Boha, a častokrát to zdôrazňovali. Islám Ježišovo Mesiášstvo a jeho úlohu nepopiera, len sa posúva ďalej a opäť zdôrazňuje to čo bolo zdôrazňované i dovtedy 🙂 https://blog.refresher.sk/article/7894/preco-mu...

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam Evitam ty svojmu dieťaťu dávaš možnosť kradnúť? - lebo to je to isté, tiež určite veríš, že je to nesprávne, no tvoje dieťa to ešte nemá odkiaľ vedieť a tak mu to zakazuješ.
Ja ako dospelá osoba nesiem za svoje dieťa zodpovednosť.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@janinah Tým že človek dodržuje Ježišovo učenie a nepreferuje výmysly a dogmy, je špekulant? 🙂 Ok, v tom prípade budem špekulant. Je mi totiž úplne jedno, čo si o mne myslia ľudia. Prednejší je mi Boh.

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Porovnávas neporovnateľne. Samozrejme ze im nedávam možnosť kradnúť. A su zodpovedne vychovane k tomu,ze co je správne a co nie. Ale maju možnosť si vybrať ci zjedia bravčovú alebo kuraciu šunku
Taktiež sme im nechali možnosť sa ked budú starsie rozhodnut ci budu verit v Boha alebo nie.
Cize ty vies ze moslimská viera je spravna a tlačis do toho aj svoju rodinu dokonca to od nej očakávas.

lenka2710
14. dec 2019

@lenkakravcova Kamoskin malý ma alergiu na laktozu,takže mu všetko nosí z domu, desiatu,obed aj olovrant! Samozrejme ma papier od lekara, a aby nebol vycleneny,varí mu presne to,čo majú v škôlke!
Keď majú napriklad lupacky,napecie lupacky! Vacsinou majú na desiatu natierky, lupacky a podobne! Olovrant takisto chlebík alebo vyzivu,prípadne nejaký mucnik
U nás je raz za týždeň bravcove, raz hovadzie, kuracie,ryba a v piatok bezmesite
Určite statne škôlky nemajú take možností,aby varili napriklad len pre 5 deti niečo zvlášť,pri 200 deťoch

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam Budú mať i možnosť či zjedia alebo nezjedia v kostole oplátku? 🙂 Keď už o tom jedle..

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@lenka2710 Chápem, snaží sa aby to bolo čo najviac podobné.

Uvažujeme už i nad súkromnou škôlkou, tam to bude asi jednoduchšie 🙂