Logo žaby na potravinách

8. jún 2023

Vsimli ste si to? Citali ste o tom?
Ide o logo Rainforest Alliance, co je neziskova organizacia, ktora snazi chranit ludske prava robotnikov a chrani zivotne prostredie. Na potravinach znamena, ze vyrobok bol vyrobeny s ohladom na udrzatelnost a dodrziavanie standardov pre ochranu prirody a ludskych prav.
Na druhej strane sa rozmohol akysi ,,hoax,, ze potraviny ktore to logo maju su GMO a obsahuju rozmlete chrobaky a hmyz (E120 a E904) ktore su vysoko toxicke pre zvierata aj ludi.

Za mna to logo je dost nesympaticke a vyvolava vo mne negativne pocity.

rusalinka
8. jún 2023

...žabka robí problém, ale cigaretka s pivkom určite problém nie je :-/ ach.
Koľko úsilia musí stáť človeka denne žiť v strachu, že na neho zovšadiaľ číha niečo zlé?

diewcatqoo
8. jún 2023

Mna by celkom zaujimalo, ako si ti ludia predstavuju ten prechod potravy na hmyz. Ze normalne prides jedneho dna do obchodu a uz nekupis rohliky, len susene kobylky? Ze prides do restauracie a v menu bude namiesto rezna restovana larva a namiesto svieckovej mucne cervy?
Btw, viete, kolko hmyzu pojete a ani o tom neviete? Ja som vyskusala hmyz este v dobe, ked to nebolo moderne a som v pohode, ziva, zdrava, neutrpela som ziadnu ujmu a aj sa to dalo celkom zjest. A bez problemov si kupim aj potraviny, ktore obsahuju pomletu mucku z hmyzu. Nehovorim, ze to musim mat denne, ale nemam k tomu ziaden odpor. Na svete sa ludia dennodenne laduju vecami, ktore obsahuju tolko sajrajtu... a to im nevadi.
A ano, potraviny s logom zabky kupujem pravidelne. Viem, co dane logo znamena, na rozdiel od ludi, ktori maju podpriemerne iq a su paranoidni.

kvetinka75
8. jún 2023

@oblecenie99 ja som jedla grilovaných, celkom chutili. Inak pri tom logu ma vždy napadne ako sa kedysi žaby chytali a piekli. Dokonca istý čas mali v istom obchode aj mrazené žabacie stehienka. Neivem či to ešte majú, už tam nechodím.

kristiii
8. jún 2023

@nikto2234 "S tymi chrobakmi to je pravda", môžeš nám toto tvoje tvrdenie niečím podložiť?

simca06022011
8. jún 2023

@nikto2234 kde to podpisali? 🙂)) si to citala?

bloger
8. jún 2023

Všimol som si ale nejak mi to neprekáža.

simca06022011
8. jún 2023

@kvetinka75 maju, dokonca sa bezne jedia. Je to delikatesa. Jedla som v madarsku pred par rokmi :D

kvetinka75
8. jún 2023

@simca06022011 veď aj slimáky sú delikatesa. Keď ich vie človek dobre pripraviť.

simca06022011
8. jún 2023

@kvetinka75 no jasne, mam v mrazaku, nemam odvahu :D a kobylky, cvrcky atd nemam tiez odvahu pozut..

dkethe
8. jún 2023

Druhy ziab vymieraju rad radom, je to preto ze su extremne citlive na zmenu klimy. Zeby zabku vybrali prave preto?

To ze napr vo vanilkovom pudingu je karmin (e120) - cervene farbivo z chrobaka tj "pomlety chrobak", je predsa stara znama vec 🤦 https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Karmín

dkethe
8. jún 2023

Minule tu bola tema, ze ake vtipne hoaxy poznate. Ja ich teda moc nepoznam, ale tento bude winner. Ekologá s pandou dozaista znamenaju, ze vyrobok obsahuje pomletu pandu. A na Husky batohy sa zas pouzivaju slachy husky psov pre ich odolnost a silu!! Fakt. Nerozpare sa

😂😂

lavender94
8. jún 2023

Aj keby to s tými chrobakmi bola pravda, čo nie je (myslím táto somarina s eu, žabou a neviem čím, hmyz v potrave nie je žiadna novinka), tak by si zistila, že ten hmyz je najmenšie zlo na tých vysokospracovanych potravinách.

Inak dosť by ma zaujímal pohľad nejakého psychológa/psychiatra, že čím si človek musí v živote preskákať aby tupo veril každej hovadine, ktorá je napísaná caps lockom . Sa čudujem, že sa tu nerozoberaju už aj tie euro bankovky, čo nafetovany magian skladal origami

lavender94
8. jún 2023

@dkethe a značka Mammut je už úplne iný level, elity nám klamú!! 🤣Mamuty nevymreli ale používajú ich kly na výrobu super odolného materiálu a ich mäso pomelu a vydávaju za mleté bravčové!

walentina7
8. jún 2023

Táto spoločnosť bola založená 2019 z peňazí z fondu Billa a Melisy Gatesovych. Bill sa kedysi vyjadril že je nutné znížiť svetovú populáciu, takže za "blbé reči" ako aj mnoho iného čo má na rováši, tieto výrobky nepodporujeme.

lukbe
8. jún 2023

@kvetinka75 haha,ja riešim doma,preto nechcem zavarat čerešne,neznášam to,ako vylezú z tých čerešní joooj🙈🙈🙈

kvetinka75
8. jún 2023

@lukbe ja posledné roky čo zaváram, nevyliezajú žiadni, až som prekvapená.

lukbe
8. jún 2023

@kvetinka75 no nechce sa mi veriť,to sú nejaké vzácne čerešne😂😂😂

kvetinka75
8. jún 2023

@lukbe tento rok som zavarila 3 malé poháre - ostatné vymrzlo alebo pohnilo, odfotím 😉
Ale ozaj teraz mi docvaklo, ako tak postupne pojedáme ašte 1-2 ročné, žiadny červík v nich nie je. Fakt čudné. Možno z toho, čo na nás vypúšťajú, tak nič živé neprežije. 😉. Neviem si to vysvetliť. Ale keby som mala 30 pohárov, možno by sa našiel nejaký

stanulienkat
8. jún 2023

@walentina7 🙄🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

hiro
8. jún 2023

@walentina7 "Táto spoločnosť bola založená 2019 z peňazí z fondu Billa a Melisy Gatesovych"
... jedine zeby nie? "Rainforest Alliance je medzinárodná mimovládna organizácia so zamestnancami vo viac ako 20 krajinách a operáciou vo viac ako 70 krajinách. V roku 1987 ju založil Daniel Katz, americký ekologický aktivista, ktorý pôsobí ako predseda predstavenstva."
"Bill sa kedysi vyjadril že je nutné znížiť svetovú populáciu, takže za "blbé reči" ako aj mnoho iného čo má na rováši, tieto výrobky nepodporujeme."
- A? Asi si to zle pochopila. On myslel ze zvysenim zivotnej urovne (v zaostalych krajinach) sa znizi reprodukcia - tak ako v inych rozvinutych krajinach. A co teda este ineho ma narovasi okrem toho ze sa snazi pomoct ludstvu?

zuzliq
8. jún 2023

@walentina7 dúfam, že nepodporuješ ani ostatné ich výrobky....

diewcatqoo
8. jún 2023

@walentina7 myslim, ze si sa minimalne trochu stratila v case, lebo logo so zabkou tu bolo uz davno pred rokom 2019. O ostatnom radsej pomlcim 🙂

elmivelmi
8. jún 2023

ved pekne logo

guliver19
8. jún 2023

Nie si celkom ok. Daj sa liecit skor nez ti zabka skakalka narobi v hlave nenapravitelne skody😁

kvetinka75
8. jún 2023

@guliver19 v dnešnej dobe stačí hocičo natočiť, napísať a už to ide

suge
8. jún 2023

Takže keď som našla v konzerve hmyz, no na obale nebola žaba, mám to ísť reklamovať?😄

hanav333
8. jún 2023

Autorka, organizácia Rainforest Alliance má už dlhoročnú históriu. Ich logo žaby sa nachádza na mnohých spracovaných potravinách ale napr. aj na takých banánoch.
Logo skutočne znamená že výrobok bol vyrobený s ohľadom na udržateľnosť a dodržiavanie štandardov pre ochranu prírody a ľudských práv. To je pravda. Nič to už ale nehovorí o pôvode plodín z ktorých bol výrobok napr. vyrobený.
Drvivá väčšina výrobkov s týmto logom je geneticky modifikovaná rovnako ako väčšina potravín ktoré nie sú organické alebo nemajú označenie NON GMO.
Rainforest Alliance dlhé roky sponzoruje pán Bill Gates a jeho manželka. Toto všetko sa dá dohľadať priamo na ich stránkach GatesFoundation.com.
Je veľkým zástancom presadzovania GMO potravín. Práve preto aj vlastní väčšinu organizácie Monsanta ktoré je svetovou jednotkou v produkovaní nielen GMO plodín ale aj herbicídov. Preto podporuje aj túto neziskovú organizáciu a pretláča tak GMO potraviny.
Takže áno, potraviny s týmto logom sú väčšinou geneticky modifikované a rôzne upravované.
Čo sa týka obsahu hmyzu v nich, treba čítať zloženie, pretože niektoré druhy éčiek skutočne obsahujú farbivá z hmyzu. Ako napríklad karmín alebo šelak. Toto všetko sa dá voľne dohľadať na internete, nie je to žiadne tajomstvo ani novinka.
Ak máte z takýchto potravín strach, odporúčam naštudovať si zloženie, čítať etikety a kupovať len potraviny s označením bez GMO prípadne, lokálne slovenské, či organické pri ktorých je GMO zakázané.

hiro
8. jún 2023

@hanav333 "Drvivá väčšina výrobkov s týmto logom je geneticky modifikovaná"
Hmm, to potom bude asi velmi tazko naist vyrobky s tymto logom kedze v EU drviva vacsina GMO sa pouziva len ako krmivo pre zvierata a v podstate povolene su len kukurica repka a soja...
A este - super ze niektore potraviny maju "bez GMO". To mozu pisat aj na mieko, maslo, ci cukriky ... kde chcu (nieco ako ked si kupis to mlieko a napisu tam "neobsahuje olej z repky, orechy, soju, maso - vhodne pre vegetarianov". Ide o to ze potravina ktora obsahuje GMO to musi mat uvedene "vyrobene z geneticky modifikovanej ..."

hiro
8. jún 2023

@hanav333 "šelak"? Po spravnosti to nie je hmyz ale produkt hmyzu. Nieco ako propolis od vciel.