Nová vláda - ako to prežiť?
vsetci ludia dobrej vole, ako sa budete snazit udrzat mentalne zdravie pri novej vlade? ako sa da zmierit s tym, ze minimalne dalsie 4 roky sa tu bude krivit pravo, rozkradat, rozhadzovat a ze to tu bude vsetko moralne aj ekonomicky degradovat? uplne zabite 4 roky, dalsie dva kroky dozadu po malom kroku dopredu, opice uz toto maju davno za sebou... ja fakt neviem, ci ma clovek radsej kaslat na veci verejne... poradte. a nie, na nejaky "alternativny nazor" naozaj nie som zvedava, to uz aj algroritmy socialnych sieti pochopili, ze mi nemaju ponukat somariny.
Stručné zhrnutie
- Po voľbách mnohí ľudia hlásia zvýšený stres, bezmocnosť a obavy z možnej degradácie právneho štátu a verejných inštitúcií.
- V diskusii sa opakovane odporúčalo zmierniť psychický tlak zmenou správania: obmedziť sledovanie domácich politických správ, sústrediť sa na rodinu a každodenné povinnosti alebo plánovať emigračné riešenia (učiť jazyky, budovať rezervy, hľadať školy v zahraničí).
- Ako aktívne prostriedky kontroly účastníci navrhovali občianske protesty, podávanie trestných oznámení, tlačenie na opozíciu a využitie volebného práva pri najbližších voľbách.
Najčastejšie otázky
Q: Ako psychicky zvládnuť výhru politickej sily, s ktorou nesúhlasím?
A: Diskusia odporúčala obmedziť sledovanie domácich politických správ, sústrediť sa na rodinu a každodenné aktivity a hľadať sociálnu podporu v blízkom okolí; jedna z účastníčok spomenula, že „nebudem pozerať, počúvať a ani čítať žiadne domáce politické správy“.
Q: Ako prakticky pripraviť rodinu na možný odchod do zahraničia kvôli politickej situácii?
A: Účastníci navrhovali učiť deti cudzie jazyky, budovať finančné rezervy a zisťovať možnosti školského umiestnenia v Rakúsku alebo iných krajinách; jedna respondentka uviedla, že „deti sa dostanú do škôl v zahraničí, všetko predáme a balíme“.
Q: Aké občianske nástroje kontroly boli spomenuté pre prípad znepokojivých vládnych krokov?
A: V diskusii sa spomínali protesty na ulici, podávanie trestných oznámení na politikov, intenzívna kontrolná činnosť opozície a tlak na predčasné voľby; niektorí účastníci napísali, že „úlohou opozície je kontrolovať a sledovať kroky vlády“.
Q: Čo robiť pri strachu o dostupnosť zdravotnej starostlivosti a školstva?
A: Rodičia navrhovali hľadať súkromné zdravotníctvo a súkromné školy pre rýchlejší prístup a lepší servis; v diskusii sa menili konkrétne mená politikov a rezortov spojené so školstvom, napr. Kuffa a SNS.
Q: Ako zostať angažovaný bez vyhorenia angažovaním sa proti politike, ktorá mi vadí?
A: Účastníci odporúčali zvoliť mieru angažovanosti: sledovať dianie a patrične reagovať (protesty, trestné oznámenia), ale aj chrániť vlastné duševné zdravie obmedzením expozície politickým správam a sústredením sa na rodinu.
Q: Kedy zvážiť profesionálnu pomoc pri silnom politickom strese?
A: V diskusii ľudia opisovali intenzívny stres až úzkosť (napr. „sedela som celú volebnú noc… v kombinácii s hormónmi to bol masaker“) a odporúčali v takom prípade hľadať podporu vrátane rýchlejšieho prístupu cez súkromné kliniky alebo konzultáciu s odborníkmi na duševné zdravie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé príspevky sa zhodli, že výsledok volieb spôsobuje u časti obyvateľstva silný emocionálny stres a neistotu.
- Všeobecný konsenzus bol, že praktické zvládacie stratégie zahŕňajú obmedzenie sledovania politických správ, zameranie sa na rodinu a každodenné povinnosti, alebo konkrétne prípravy na emigráciu (učenie jazykov, finančné rezervy).
Sporné názory
- Niektorí považujú novú vládu za katastrofálnu pre právny štát a očakávajú výrazné zhoršenie, zatiaľ čo iní tvrdia, že „nič sa nezmení“ a že podobné problémy pretrvávajú pri každej vláde.
- Niektorí odporúčajú hromadný odchod z krajiny (emigráciu) ako riešenie, zatiaľ čo iní považujú za rozumnejšie zostať a občiansky sa angažovať (protesty, kontrola opozície).
Otvorené otázky
- Ako sa konkrétne zmenia školské osnovy a rezort školstva pri vstupe SNS alebo Kuffu do vlády?
- Do akej miery bude opozícia schopná efektívne kontrolovať a brzdiť legislatívne zmeny novej vlády?
- Ako sa budú riešiť vyšetrovania a kauzy z predchádzajúceho obdobia (Kuciak, Lučanský) v novej politickej kontexte?
Spomenuté značky a firmy
Markíza, TA3, napalete.sk, Denník N, Sme, Aktuality, Infovojna, Penta, Bilingválne gymnázium C. S. Lewisa, Európsky parlament, NATO, Európska únia, SNS, Smer, PS (Progresívne Slovensko), Hlas, SAS, KDH, Sme rodina, Nivy, nesto
Spomenuté produkty a metódy
trestné oznámenie, protesty, emigrácia, učenie jazykov, súkromné zdravotníctvo, súkromné školy, zoštátnenie druhého piliera, zrušenie 13. dôchodkov (ako príklad sociálnych škrtov), sexuálna výchova, zadarmo antikoncepcia od 16, interrupcie od 16 bez súhlasu rodiča, obmedzenie sledovania politických správ, voľby, predčasné voľby
Miesta a osoby
Slovensko, Bratislava (BA), Ružomberok, Nová Sedlica, Zahorská Ves, Mýtna, Nivy, Robert Fico, Peter Pellegrini, Andrej Danko, Vladimír Kuffa, Taraba, Igor Matovič, Richard Sulík, Eduard Heger, Márton Nagy, Matúš Vallo, Ján Kuciak, Ľubomír Lučanský, Radoslav Lipšic, Michal Šimečka, Blaha, Emil Hodál, Ivan Korčok (spomenuté v kontexte), Andrej Kiska, Patrik Hascák
Kradli vždy všetci a kradnúť budú ďalej všetci.. si myslíš keby vyhral Sulik atď.. ze sa budu diať zázraky.😂😂😂 no nebudú so slovenskou zbojnickou mentalitou.
Ja si myslim, ze nova vlada preberie stat v dobe, kedy je stav ekonomiky katastrofalny. Ved uradnicka vlada o tom jasne hovori a navrhuje rozne socialne skrty (napr. zrusenie 13. dochodkov a ine, dokonca tykajuce sa mladych rodin). Takze sa da predpokladat, ze budu aj nepopularne opatrenia a skolstvo i zdravotnictvo budu nadalej "podvyzivene", nech by vladol ktokolvek.
Co sa tyka politikov, bez ohladu na to, kto vyhral volby, vzdy si poviem, ze ti co este nevladli budu kradnut viac, nakolko "musia najskor zabezpecit seba, deti i rodicov". Ti co uz vladli si nakradli uz celkom dost.
No nestalo by za to namiesto centralnej vlady mat samospravu, kde by nebola moc a ovladanie, ale len spolocne rozhodovanie?
@janinah rezort zdravotníctva (nikto ho nechce, vieme prečo), tiez predpokladám, ze dostane SNS.
Samozrejme.ze sa tu nájdu osoby.ktore ficka volili a krochkaju blahom.ked ho vidia v tv .V Tom je tá tragédia.ze ich stačí opiť rožkom.naslubovat zvýšenie príspevkov.stopnut pomoc ukrajine.vyhnat migrantov a rozdávať karafiáty na MDŽ.A čo stvára v skutočnosti on a jeho družina ako kradnú.vrazdia a ničia meno Slovenska na medzinárodnej scéne to jeho voličom nedôjde.To by museli mat iné IQ aj EQ.Ale komu toto nie je zhora dané.ten v apatieke nekúpi.Bohuzial a smola pre tých .čo si vidia ďalej od nosa.
Idealna tema na den dusevneho zdravia....ja budem zit tak, ako doteraz a nebudem sa stresovat vecami, ktore neviem ovplyvnit. Kazdy jeden ide za ucelom zbohatnut do politiky a dokazuje to kazda jedna vlada.....poslanecky plat, vyhody a vsetky veci s tym spojene to je pekne sumicka za 4 roky. Mam svoje kazdodenne starosti a problemy, ktore musim riesit, cize mne je to totalne jedno, ze co robi vlada, ten ktory minister. Samozrejme sa zaujimam o to, co sa deje, ale nepripustam si to, aby som sa nezblaznila.
Ja nie som stastna z toho ako dopadli volby,ale respektujem to. Taka je demokracia.
Ja len neviem, o akom malom kroku dopredu to hovoris? A doteraz sa nekrivilo pravo? Ved co sa robilo pocas Covidu?
aaaale nebojte sa, zozeru sa navzajom, uz v tom maju prax, SNS v uvodzovkach s prostacikom Dankom a tymi zbludilymi dusami Tarabom, Kuffovcami a spol. budu Ficka priebezne ondit, az ho privedu k infarktu…ten to ma zdravotne spocitane, staci sa pozriet na ten prepity bradavicnaty ksicht, nepomoze mu uz ani ten jeho bypass, tak co tipujete, bude to infarkt, alebo cirhozka?? 🙂)
Nič sa nezmení, tak ako doteraz a ani chlieb nebude zajtra lacnejší, kvôli novej vlade ..
Je úplne jedno aká vláda tam bude ty sáma sa mať lepšie nebudeš pokiaľ sa nezariadis sama na tomto sa už pozastavovat neda
Sak staci ze zas niekto povali a mame vystarane :D ... tak co ludia chceli, nech maju
Osobne Bohuzial poznam dost ludi co naozaj veria dezinformaciam a velebia staronovu vladu.
Tak co uz...ja verim tomu ze sa to nejak vyriesi
Tak ako doteraz 😄. Politiku nesledujem, zijem dalej, ci je tam taka alebo onaka vlada.
Ja len dufam, ze Fico zmierni svoje agresivne hulvatske prejavy, som zvedava ako sa bude chovat k nasej pani prezidentke , predpokladam, ze prva zahranicna cesta pojde do madarska a dufam, ze druha nepojde do Moskvy, rozhodne nam tato vlada kredit v civilizovanom svete nezvysi a obavam sa, aby nepoutekali investori, no buducnost ukaze…
Ja budem žiť úplne v kľude, nakoľko to dopadlo skoro tak, ako som si to predstavovala. Takže do ďalších volieb budem úplne ôk a potom budem dúfať, že PS znova ostane len v opozícii.
Ked dostane SNS ministerstvo skolstva a zacnu tam ti neandertalci pretlacat krestanske ideologie do ucebnych osnov a neviem co este, budem prva, co sa postavi proti...ja si nezelam, aby sa dcera ucila take sprostosti a navstevovala povinne hodiny nabozenstva, alebo nedaj Boze pocuvala nieco o tom ako sa krestansky spravat.prva budem v skole a prva budem velmi jasne protestovat, ak by bol problem, sme s muzom odhodlani sa prestahovat a aj na tom pracujeme do Rakuska. Lebo cielom nas rodicov je chranit zaujmy svojich deti...cele zle toto...fico premier, ktory je danovy podvodnik a korupcnik a milenku mal z Ndranghety...
Tiez som znechutena,ale nemienim sa vzdat. Budem sa nadalej zaujimat o to,co sa deje. Mame sancu zniva o 4 roky volit. 4 roky nejako prezijeme. Ja len dufam,ze upokoja spolocnost,lebo to,co sa deje s nasou spolocnostou,aka nevrazivost panuje,to je vysledok smerohlasu.
Niekto si fakt myslí, že jeho prežitie, či neprežitie je závislé na tom kto tie voľby vyhral?
Jediné čo ohrozovalo moje prežitie bolo vynútené státie v rade na testovanie pod hrozbou straty zamestnania. A na to som veru nezabudla.
Možno ešte nejaká pani vedúca na nejakom dosadenom štátnom mieste sa teraz trasie o miesto.
@stevvvka staci aby propagovali tie ich predpotopne kuffove nazory ci toho neviem ako sa vola tiez za stranu zivot, tak sa aj vyjadrili, ze by chceli rezort skolstva...takze ano, budem prva, kto sa pojde postavit a protestovat...ja si nezelam, aby riesili moje dieta, dieta do skoly sa chodi vzdelavat a nie riesit nejake ideologie a preco je spravne neist na potrat a podobne somariny...moja dcera je vychovavana nami, ja jej hovorim vsetko narovinu, a nezelam si, aby riesili jej telo nejaki chlipnici..to je vsetko



Este stale sme v Europe, v EU, NATO a verim ze tam aj ostaneme a patrime k hornym % krajin v bohatstve.
Aj mna toto mrzi, ze zas tu bude rozkvitat korupcia a mafia, ale oproti problemom vsetkych krajin co su za nami je to malicherne. Nemame sa tak zle, coho sa bojim, ze v tom rebricku takymto stylom klesneme a naskok, ktory si vytvoria ine krajiny, uz potom nedobehneme.