Respirátor v bytovke

23. okt 2021

Ahojte. Ako to máte u vás v bytovkách? Rešpektujú vaši susedia nosenie respirátora v spoločných priestoroch a vo výťahu? Dali sme aj upozornenie na vchodové dvere a aj napriek tomu, si dlhodobo väčšina zo susedov respirátor nenasadí a to dokonca ani pred vstupom do výťahu.

abbey1
23. okt 2021

u našej pediatričky si ani rúško nemusíme dať. ;)

zuzuliennka1
23. okt 2021

a naco? ked nie som nakazena, nemam priznaky, som zdrava, idem von, naco respirator?
ked nic nesirim?
druha vec je, ze si vsetci mame poctivo umyvat ruky a u nas vo vchode sa pravidelne dezinfekciou cisti vytah, odhadujem to na minim. raz denne, podla toho, ze zakazdym ked nim idem, smrdi za dezinfekciou….
a clovek s priznakmi nema co chodit po bytovke, ale byt v izolacii doma

autor
23. okt 2021

@zuzuliennka1 bezpríznakoví tých je veľa, taký ti nič nehovoria?
@abbey1 k talej pediayričke by som viac nešla. Tomu sa povue zodpovednosť a robi s najzraniteľnejšími 🤦‍♀️.

gelifil
23. okt 2021

mytus o bezpriznakovych je najvacsi podvod

autor
23. okt 2021

@nadazdi vy nechodíte, nemáte problém s imunitou. Načo chodíte k pediatričke s deťmi? Ani vaši rodičia necjodia k lekárom? Nevadí vám že zdravotnítvo je preťažené kvôli nezodpovednosti a lajdáctvu si dať ten blbý respirátor? Treba si uvedomiť, že zato že vy ste super zdravá, väčšina zrobeného Slovenska zdravá nie je a vidíte ani taká bohatá a poniektorí bývame aj v bytovkách kde sa všetko super šíri ak sa opatrenia nedodržiavajú. A to že si my dáme respirátor a celá bytovka nie nás 100% neochráni. Rozumiete o čom píšem?

scila
23. okt 2021

@abbey1 tak to sa máš čím chváliť, akú máš nezodpovednú pediatričku. S takým lekárom som sa ešte nestretla. Ak by sa tak stalo, bolo by to naposledy - veľa to o ňom vypovedá.

aandrea9
23. okt 2021

Autorka a ty si kto, že nastoľuješ vlastné pravidlá v priestoroch, na ktorých má spoluvlastnícky podiel každý?🤔 bytovkový hygienik? Nos kľudne ten filter na vysávač, ktorý sa predáva pod názvom respirátor a nechaj ostatných volne dýchať, ty si predsa chránená Nie každý túži po plesniach na pľúcach a neokysličení krvi.

autor
23. okt 2021

@gelifil prvé dni človek o tom nevie a u detí často prebehne bezpríznakovo - otázka je, či tomu tak aj naozaj je. PMS sa u deti môže objaviť po 6 tt - kamarátka tak kriesila syna v 40tkách teploty a v nemocnici po 6tt čo boli nakazení oni . Mali sme aj v rodine. U rodičov sa prejavil postupne s opozdením dvoch dní a môj muž mal príznaky až na 4tý deň.

sasa1310
23. okt 2021

@renab nemôžeš vedieť či sú nakazení alebo nie.

sasa1310
23. okt 2021

@abbey1 to bude pediatrička niekde na východe, že? tam sú takéto rozumy

autor
23. okt 2021

@aandrea9 haló je tu nariadenie že v interiéry sa musí nosiť respirátor. Ja som si nič nenastolila.

zuzuliennka1
23. okt 2021

uz vam to pekne hrabe poniektorym 😂😂 aby si nakoniec jedina bezpriznakova z celej bytovky s respiratorom aj na celom ksichte nebola ty

sasa1310
23. okt 2021

@aandrea9 tie pravidlá si autorka nevymyslela.

luccija
23. okt 2021

Myslím, že trocha prehanas.Mala si okolo seba veľa zlých prípadov a tak máš väčší strach.Zostava Ti chodiť po schodoch, alebo nenastúpiť s druhými do výťahu, alebo byť zatvorená v byte...neviem čo chces riešiť a ako ich prinútiť nosiť respirator?a touto diskusiou už vôbec nerozumiem.

nadazdi
23. okt 2021

Píšeš úplne bludy 😂 teba neohrozuje človek ale vírus v prvom rade.. tvrdíš že môžeš ten vírus dostať z výťahu, z labiek domáceho miláčika a aj z kočika, tak skús opovrhovať najskôr týmito predmetmi a potom ľudmi ako ja 😂 rodila som cez pandemiu a nikomu to tak neprepinalo ako tebe, takže fakt si zariaď odborníka na hlavu, lebo ti prepne.. my sa totiž podobne ako take napríklad Belgicko raz vrátime do normálu ale ty zjavne nebudeš schopná ďalej žiť, tak to rieš už teraz, bez srandy

jana005
23. okt 2021

Autorka, nadarmo sa rozčuľuješ. Budeš v strese, a potom môžeš skôr ochorieť.
To si ozaj myslíš, že sa nakazíš po niekom, kto ide pred tebou vo výťahu? To by si asi musela olízať to miesto, kde sa ten vírus drží alebo ja neviem.
Ale už tu aj bolo, že mamička sa rozčuľovala, že niekto na bicykli nemá rúško a nakazí jej dieťa v kočíku. Fakt neviem, či ľudia už stratili zdravý rozum alebo čo.
Keď sa máš nakaziť, tak sa nakazíš a ani nemusíš vedieť ako. Niekto sa nenakazi ani keď je doma celý čas s chorým človekom. Ale práve ty sa určite nakazíš vo výťahu. To už fakt musíte všade niečo hľadať a zbytočne sa rozčuľovať?
A nehovor mi, že nariadenia. Myslíš, že tí, čo to nariadili, nosia rúška? Veď koľkokrát boli politici natočení bez rúšok a až keď si všimli, že ich natáčaju, tak si rýchlo dali rúško.
Zbav sa strachu z korony a bude ti lepšie.
A len taký malý bonus - môj otec sa nakazil koronou na onkológii, bol na izbe sám, testovali ho každý týždeň a tak isto aj zamestnancov. Každý tam nosil respirátor. Ako viac sa tomu dalo zabrániť? Nijak.
Proste ak sa máš nakaziť, nakazíš sa.
Tak kľud a užíval sa život

zuzuliennka1
23. okt 2021

@jana005 suhlas a pre anonym. autorku doplnim priklad z mojho okolia - mam 4r syna, v case zac. kovidu mal 2r, byt vonku je alfa a omega, je neposedny, akcny, doma ostat nemozne
chodime von od sameho zaciatku, aj v case prveho velkeho lockdownu sme si nasli miesto bez ludi a chodili sme 2x denne von….
mam znamu, rodinny dom, paty z domu nevytiahla od min. roka - kovid mala uz 2x, ja este ani raz (medzitym som sa zaockovala)., dokonca som jedina bez kovidu z celej mojej (sirsej) rodiny
ked sa mas nakazit, nakazis sa… ale obmedzovat nezmyslami ostatnych, to hadam nie….
co chces ludom vo vchode bez respikov zakazat vychadzat von?
vsak ty si ho daj a ostatnych nechaj na pokoji

tom_i
23. okt 2021

Autorka nádych výdych, vypnúť tv ak tak si daj niečo o prírode a nestresuj. Aj môj brat bol v nemocnici na kyslíku a čo. Bojuje za práva ľudí viac ako dovtedy. Čo ti ten respirator pomôže keď si ho dám s vydychovym ventilom. Asi nič. Už fakt ľuďom kape na karbit? Čím viac stresu tým horšia imunita. Daj si so susedmi radšej kávu a nebuzeruj ich.

tom_i
23. okt 2021

@nadazdi jak nebude schopná žiť, dostane manuál a hotovo. Svet sa už fakt na prdel obracia.

tom_i
23. okt 2021

@abbey1 že ju pozdravujem v dobrom. 👍

jana005
23. okt 2021

@zuzuliennka1 tiež poznám takých, čo vôbec nešli von na čerstvý vzduch.
Fakt tomu nechápem, mne to rozum neberie, že toľko ľudí sa tak bojí korony.
Viem, nikto nevie aký priebeh bude mať, či na to zomrie alebo to bude len obyčajné prechladnutie.
Ale trápiť sa na d tým, nadávať na ľudí, že kvôli nim sa nakazí a tak ďalej, to nepochopím.
Zajtra nás môže zraziť auto, udrieť do nás blesk, hocičo, a nijak to nezmeníme.
Preto treba žiť naplno každý deň a nie len hľadať, kde čo prečo načo...

nadazdi
23. okt 2021

@tom_i hej ved.. sused bije 10 rokov susedu, nikto nič, všetci hluchí slepí, potom si nedá respirator vo výťahu a už je kkt, treba volať žandare 😂 to sú mi reálne problémy dnešnej doby

ivet115
23. okt 2021

Neda mi nenapisat, ked citam, ze ta idu pomaly zlyncovat za to, ze ziadas len to, co predpisy prikazuju. Kazdemu sudnemu cloveku musi byt jasne, ze mas pravdu a po spravnosti by si mal kazdy na papulu nasadit respirator. Ale niektorym to proste nevysvetlis, a ani bohuzial nezmenis hviezdnu slovensku naturu. Takze ti asi len ostava robit len to, co je v tvojich silach, aby seba a svoju rodinu ochranila. A zmierit sa s tym, ze s ludskou tupostou nic nespravis. Nema zmysel sa tu handrkovat a totahovat a nechat sa urazat. Radsej taketo temy ani neotvarat, lebo s pochopenim sa bohuzial nestretnes <3.

aandrea9
23. okt 2021

Haló ved ho nosíš a ostatných nahlas na hygienu alebo zavolaj policajný zbor. Alebo fakt nechaj na pokoji svätom. Toto nevymyslis 🤦‍♀️

jana005
23. okt 2021

@ivet115 myslíš, že ten respirátor ťa ochráni?
Ja si ho nemám problém dať v obchode, v banke a tak, ale určite si ho nebudem dávať do brány, keď tam nikto nie je, len aby suseda na balkóne mala pokoj v duši, že keď pôjde po mne vo výťahu, nech sa náhodou nenakazi.
Ešte dobre, že bývam v dome a k našim do bytu chodím málo

ivet115
23. okt 2021

@jana005 no to si teda myslim, ze ma ochrani, ak mam respirator ja aj druha strana, sanca nakazit sa, je takmer nulova. A ked sa aj nakazim, dostanem mensiu virusovu naloz, a budem mat lahsi priebeh, pripadne budem bezpriznakova. Su na to odborne studie, ktorym absolutne doverujem, kedze som clovek z vedeckeho prostredia. Nemam potrebu verit, ze ma niekto klame a manipuluje. Ja osobne sa korony nebojim, som ockovana a verim, ze ma vakcina ochrani. Ale ide presne o takych ludi, ako je autorka tejto temy, ktori sa nevedia chranit, a ako vyspela spolocnost by sme k nim mali byt ohladuplni.

jana005
23. okt 2021

@ivet115 a vysvetlíš mi, ako sa nakazil môj otec v nemocnici, keď bol každý týždeň testovaný, tak isto aj personál a návštevy boli zakázané?

ivet115
23. okt 2021

@jana005 no prave preto, lebo boli testovani kazdy tyzden. Samozrejme, ze v intervale medzi testovaniami sa ktokolvek mohol nakazit a preniest to dalej

abbey1
23. okt 2021

Autorka, ty si z trnavskej hygieny? Aj tam majú "v interiery"' ;)

zuzinapipina
23. okt 2021

Autorka ahoj...u nas v bytovke nenosíme respirator...prvy v karanténe sme boli my,,,z bytu sme nevysli 6 dni, potom len kvoli pcr testom....ale boli sme nagativny,,to bolo na vianoce este.... ďalší ale o mesiac uz boli susedia...ti vsak boli velmi priznakovi, aj von psa chodili vencit...a ja som zakazovala malemu chytat zabradlie a take veci, proste mi z toho úplne prepinalo...taky strach som mala....ani nie ze o seba ako o maleho,,alebo keby nevladzem,kto sa o neho postrara....pred koronou mám veľký rešpekt,nesmejem sa z nej,ani nekonspirujem, jednoducho tu je taky virus, umyvame si ruky, ale doslo mi, ze som z toho mimo...a viac nebezpecne ako korona, bol ten srach z toho vsetkeho,co nemozem chytat, kqm ist,nestretavt sa z ludmi,uplne sa izolovat....proste psychika uplne v cudu...a aj nervy...len sa pozri ako velmi ta ten strach obmedzuje a kradne ti krasne chvilky,pokoj, rovnováhu, nervy na druhych...je to ovela škodlivejšie.ja som prestala čítať akekolvek médiá, s priatelmi si vymenime len o tom informacie, co si kto mysli, nikto nikoho neodsudzuje za nazory...a je to fajn...corona tu je, aj tu s nami bude, všetci si tym asi musíme prejsť, pretoze je to už všade, tak si dovolme nezit v strachu, uzivat si,smiat sa, ľúbiť,neodsudzovat, proste žiť...chranit sa môžete, ale choroby ci už nase alebo deti su casto prejavom toho,ze v rodine nieco nieje v poriadku...a nie vo vchode bytovky.