Slovenská pošta a poslanie balíka ako listu 1. triedy

sunshine999
30. apr 2020

Ahojte. Rozhodla som sa predať nepotrebné veci zo šatníka. Publikovala som aj oblečenie aj tašky.
Záujemkyňa chce oblečenie aj malý batoh. Problém je, že ja moc skúseností nemám, zatiaľ keď som niečo predala vždy to išlo ako dobierka. Ale pani chce, aby som poslala tie dve veci ako list 1. triedou. Problém je, že raz som sa o to v minulosti pokúšala na dedinskej pošte a povedali mi, že sa nedá len tak hocičo poslať ako list. Ako je to prosím? Sú nejaké špeciálne parametre, na základe ktorých má byť balík zabalený? Nemám s tým skúsenosť, iba túto jednu negatívnu. Preto som vždy posielala veci formou dobierky. Neviem ako to je sorry.

sara07
30. apr 2020

stratí sa to , zvlášt teraz ked je chaos a bordel na poštách, a potom ty budeš ta ... čo neposlala, môžeš to poslat normálne ako doporučený list, ved si ho odváž , zabal a uvidíš
a presny rozmer aj všetko máš na stránke slovenskej pošty rozpísané aj cenník urobený

amelia000
30. apr 2020

@sunshine999 s tym listom ti sice neporadim, ale na tu dobierku si davaj pozor. Plno dievcat sa tu natom popalilo ze si zaujemkyne nevyzdvihli balik. Daj si poslat na ucet peniazky za postovne tam...a aj za postovne spat, ak by balik neprebrala...a dobierku znizis o tu sumu. Tak ak nahodou nepreberie o nic neprides.

basska_b
30. apr 2020

@sunshine999 V Česku majú presne dane, čo je list, do akých rozmerov. My to dané nemáme. Aj metla môže ísť podľa mňa ako "list" 😁 rozhoduje váha. Mne išli už také veľké balíky ako list, že som len pozerala...pokiaľ to máš do dvoch kg, je to list a nenechaj sa na pošte zavádzať. Nech ti oni ukážu predpis, čo je list... a čo už nie.

Toto je na ich stránke
lístok: do 20 g
list 1. triedy, list 2. triedy (plochý tvar, zvitok, nepravidelný tvar): do 2 kg

jaron
30. apr 2020

@sunshine999 tu sú pravidlá (rozmery), kedy môže byť zásielka ešte ako list a nie už balík:
https://www.posta.sk/sluzby/listova-zasielka
Rozdiel medzi 1. a 2. triedou je však podľa mňa len v rýchlosti dodania, čo môže byť zbytočné v tomto prípade (či príde za jeden alebo dva dni). Skôr by som volil doporučenú zásielku a pod.

nikpa
30. apr 2020

@sunshine999 ako list môžeš poslať max do 2kg, ťažšie automaticky ako balík. Ale určite posli doporučene lebo ked das len 1.Tr a stratí sa to, nedá sa to dohľadať. A pošta ma dobru stránku, všetko si tam dohľadas, ceny, podmienky. Alebo keď moc chceš, zavolaj si na ich infolinku

vulka
30. apr 2020

@sunshine999 Určite sa to nedá (vzhľadom na váhu a rozmery) poslať ako list.

jaron
30. apr 2020

@basska_b rozmery pre list sú na inom mieste, nie v cenníku.
https://www.posta.sk/sluzby/listova-zasielka

lístok a listová zásielka plochého tvaru:
min.: 14 x 9 cm, max: lístok 23,5 x 12 cm, listová zásielka plochého tvaru d + š + h (hrúbka) = maximálne 90 cm, pričom najväčší rozmer nesmie presiahnuť 60 cm
listová zásielka nepravidelných tvarov - vypočítajte si rozmer vašej zásielky

kitty88
30. apr 2020

@basska_b omyl, nerozhoduje len vaha, ale aj rozmery, ako pise @jaron. Na poste by ti povedali presne to iste (pracujem tam). Ale ved vsetko je aj na stranke, len treba pohladat 😉

nikpa
30. apr 2020

@basska_b robila som na poste zopár rokov a to co píšeš nie je pravda. Su presne rozmery dokedy môže ist zasielka este ako list. Ak nespĺňa rozmer, darmo ma menej ako 2kg, mala by ísť ako balik. Ja osobne som nikdy nič co bolo pod 2kg nepremeravala ked som to narvala do mecha. To bolo nepísané pravidlo, listy sa museli zmestiť zabaliť do mecha pre poštára a museli mať do 2kg. Baliky išli volne pohodene v aute. Ale ked sa nasla v triediacom stredisku dobrá duša co premerala list pod 2 kg v mechu a nesplnal rozmery listu, prišlo mi to doplatiť.

sunshine999
autor
30. apr 2020

Ďakujem krásne baby

sara07
30. apr 2020

@basska_b nie je pravda sú aj na rozmery, dlžky/vyška /strana presné rozmery