Vhodný pes do rodiny s deťmi

veronka
2. máj 2012

Keďže by sme chceli kúpiť synčekovi psíka (šteniatko) a nevieme sa rozhodnúť akú rasu, ktorá je najvhodnejšia k deťom, preto sa obraciam na vás. Nevieme, či niečo malé, alebo radšej väčšie, ale chceli by sme psíka do vnútra, do domu, s tým, že by mal výbeh po dvore, ale samozrejme by sme s ním chodili aj na dlhšie prechádzky a výlety do lesa. Určite niektoré z vás majú psíka v rodine pri deťoch. A tak by ma zaujímalo akej rasy máte psíkov, aké majú povahy, ako sa správajú k deťom, či sú poslušný...? Môžete pridávať aj fotky, nech máme aj predstavu ako vyzerajú 🙂 verím, že vo výbere psíka pomôžete nielen mne, ale aj iným mamičkám

linddi
2. máj 2012

Staford 😉

liviana1111
2. máj 2012

@strapco13 je to uzasny pes ,ale tiez som si povedala ze pre mna aj v zivote posledny vlkodav,ja uz vlkodava mat nechcem ,lebo je to financne moc narocny psik ☹ to ked nieco dostane tak liecby su dlhodobe a liecenie castokrat tak drahe ze za tie peniaze by sme uz snad mali aj dalsie auto,ale inak ako je to fakt pan pes 🙂 len skoda je aj ta ze sa priemerne dozivaju 7 rokov ☹ ten nas ma uz 5 tak som sama zvedava kolko sa nam dozije ,od chovatelky co ho ame sa jej psiky dozivaju 9 rokov priemerne,tak by to bolo skvele keby sa nam tolko dozil,len jeho dedo naprikla zomrel v piatich na rakovinu a jeho tatino v troch rokovch na zlyhanie imunity ale to rpeto ze sa zle o neho starali,no je to proste individualny samostantna jednotka a neni to obycajny pes aj chapaneie a lasku k cloveku berie viac tak clovekovosky ako po psej stranke 🙂 je to uzasny plemeno len tie choroby a predispozicie vplyvom preslachtenia su hrozne, inak sa tomu neda absotlune nic vytknut

ginger_fox
2. máj 2012

@d_anica tiez by som povedala labrador, ale momentalne je to tak pertraktovane plemeno, ze ak ho naozaj nemas z dobreho chovu, tak sa moze stat, ze nebude vobec splnat povahove ocakavania. Ale to je uz naozaj potom o tom aby si clovek zadovazil psa s PP, nie od nejakeho pokutneho kvazichovatela 😠 . Na jazvecikoch je to uzasne, ze vonku su polovnici, sportovci, killeri, ale doma gaucove stvorenia 😀 a prave takeho psa ja potrebujem. Inac poviem Ti, ze syn ju zacal mierne tyrat, ked mal okolo roka. Ked mal okolo dvoch rokov, tak ju zacal vychovavat...

strapco13
2. máj 2012

@liviana1111 ono vsetky cistokrvne plemena su uz tak preslachtene, ze maju svoje choroby
shitzakom zas zvyknu zarastat mihalnice do oka...my sme to schytali az ako 8 rocny /bola som s nim 2x na operaciu, z toho druha v 38 tt..sa smaili ze mozno sa dostanem do telky ak porodim na zvieracej klinike 😀 /
znama mala afgansku chrticu..ale nemala deti ..to bol vystavny kus, aj povahovo skvela, ale ta starostlivost..ale oplatilo sa..vyhrala skoro vsetko kam prisla..to bola platonicka laska nasho maleho shizzaka 😀 😀 platonicka iba preto, lebo nedociahol 😅 😀 😀

graceful9
2. máj 2012

@kepassa no vidíš, tak svetlá výnimka 🙂 zlatá teda 😀

zuzinr
2. máj 2012

no my tiez uz asi rok zvazujeme kupu psika - ja psov milujem tak chcem aby aj deti vedeli co to je mat doma zive zvieratko, predsa so psom si vypestuju ovela lepsi vztah ked su s nim a aj sa onho staraju. Aj ked viem ze vacsina starosti bude na mne a na mm. MM ale chce psa zasadne takeho co moze byt vonku, kedze mame velku zahradu tak s tym nie je problem. My sme si vybrali labradora, su to mile, inteligentne psy a velmi vhodne k detom. Pokial by sme chceli mat psika vo vnutry tak by som volila nieco mensie - kokrspaniel.

mihouk
2. máj 2012

Ja som mala Yorka a hoci som ho milovala najviac na svete, bol to maly hajzel. Deti nemal velmi v laske, lebo ked bol maly, tak mu sused robieval zle a on si to pamatal. Ked svagrina bola tehu, tak jej lezaval pri bruchu a ochranoval, ale ked sa synovec narodil, tak ignoracia az ked mal 2 roky, tak ho akceptoval a spavali spolu, ked bol u nich. On bol celkovo velmi rozmaznana potvora, ked som sa odstahovala z domu, tak vzdy ked som prisla na navstevu, mi to daval vyzrat, ze som ho tam nechala (mal sa tam ako prasa v zite, nevdacnik jeden 😝 ) Najvacsia vyhoda je ze neplzol a ked neposluchal, alebo ked provokoval inych (vacsinou velkych psov), tak ho len zoberies na ruky a vybavene. 😉

cicus13
2. máj 2012

@veronka Jedna takáto téma tu už existuje tak skús pozrieť tam je tam toho dosť

https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ake-plemeno-psa-by-ste-dovolili-detom/

mataharyy
2. máj 2012

@veronka Ono dost záleží na tom jak je pes vychovávaný a jakou má povahu, tedy od jednoho plemene můžeš mít psa který je pohodář a s dětmi nemá problém, tak to stejné plemeno může být pěkná svině 😅 Já když budeme pořizovat psa, tak opravdu psa a ne fenu, leda velkého (můj názor je takový, že co je pod kolena není pes 😅 ), s rodokmenem, abych věděla jací byli povahou jeho předci (to dost hraje roli). O teritorium bojuje každý zvíře, takže se musí naučit kdo je hlava rodiny, ale pokud ho budete pořizovat již k dítěti a dítě naučíte že mu nemá škodit, pes ho bude minimálně akceptovat, v tom lepším případě si ho adoptuje a nedá na něj dopustit 😉

Až jednou budeme mít takový plot, aby za ním náš nový Punťa (nebo jináč hrozivě se jmenující pes) byl v bezpečí, až děti trochu odrostou a nebudou mu škodit, tak pak si pořídíme nějakého z mých vytoužených plemen: 1)Brazilská fila, 2)Tibetská doga, 3)Tosa inu (ty jsou mi povahově velmi blízký), 4)Irský vlkodav, 5)Mastif, 6)Kafkazák (o těch ještě nemám tolik nastudováno), 7)Bernský salašnický, 8)Bobtail (potrhlí a ač se to nezdá jsou docela chytrý, jen to dobře maskují 😀 ), 9)Rhodesian Ridgeback (ten se mi opravdu líbí a je z těch menších) a celkem se mi pozdává i 10)Leonberger... No prostě až přijde na lámání chleba, tak to bude opravdu velmi těžký výběr, možností fůra a brala bych z fleku všechny 😵 😀

bobocka
2. máj 2012

@veronka zbehnite do utulku.tie su stale plne psikov,ktorych nik nechce a su uplne najvdacnejsie ludom,ktori im domov daju.ja som mala havka, bol to maly gulasik a zachranila som ho pred utopenim.na dedine sa narodili steniatka a majitel fenky ich chcel podla jeho slov-otrieskat o skalu a hodit do potoka 😠 jasne,ze som ho zobrala domov a bol mi dlhe roky skvelym priatelom 🙂 gulasik nadovsetko 😉

titkovamiriam
3. máj 2012

Malinois-belgicky ovciak.mame doma je rychlo ucenlivy,miernej povahy a miluje deti.mame aj pitbula,no kedze ludia maju predsudky tak radsej malinois. 😉

nelinka0401
3. máj 2012

@veronka ahoj. v byte sme mali amerického kokeršpaniela.ten je taký pohodák..stále len spí,teraz zostal našim.s deťmi si najlepšie rozumie.a teraz ked bývame v dome,máme zlatého retrievera.na toho nedáme dopustiť.lepšieho psík sme ešte nemali 🙂 je strašne kludná,malá sa po nej vála,hrá,výmýšla a je to dosť rozumný psík.rýchlo sa učí.ale neviem,či by to do bytu nebolo príliš veľké plemeno 😵

latkove_plienky
3. máj 2012

ja mam dvoch westikov-tvrdohlavcov. Porad sa so skusenym kynologom. Upozornujem, ze stena vychovavat je ako dalsie dieta. Ak to zanedbas bude problem.
suhlasim s @mataharyy zalezi od povahy psa.
Pokial nemas skusenosti s vychovou psa a nemas dostatok casu, asi by som sa obratila na utulok, kde najdes strasne milych, vdacnych psikov a dokazu ti pomoct vybrat takeho s priatelskou povahou.

mataharyy
3. máj 2012

@latkove_plienky Tak, já jsem to nechtěla napsat, aby mě tu někdo nesvozil pod černou zem, ale my si jednou psa pořídíme jako poslední dítě, aby to opravdové dítě nebylo nejmladší 😀 Ale opravdu až budou děti trochu větší/rozumnější, protože s tím jaké chci plemena by bylo nereálné vychovávat dítě i psa zároveň, mohlo by se stát že nás pak pes vystěhuje z domu 😎 Jináč jako děti jsme měli bobtaila, byl na den a rok stejně starý s bráchou, no ale oba si byli povahově tak podobný 😀 Hravý, veselý a praštěný 😀

veronikapodolska
3. máj 2012

ahoj, my máme doma bernského salašníckeho - fenku, priniesli sme ju ked mala dcéra 2 roky, je to podľa mňa veľmi vhodný pes k deťom, prítulná... je síce trochu väčšia ale nie je veľmi aktívna, čiže mám aj okrasnú záhradu v pohode, nešteká, ked sa s nou chce malá pohrať tak v pohode aportuje. od dcéry aj iných detí sa nehne ani na krok, je veľmi spoločenská. malá ked ide na bycikli, kolobežke alebo korčuliach naša Tarra musí ísť vedľa nej, akoby ju ochrańovala, a ked malá padla tak fena ju začala olizovať a sadla si vedľa nej... Chodí s nami na dovolenky v lete - do hôr, mám skusenosť aj z jazvečíkom, basetom a labradorom, a najviac sa mi pozdáva bernský salašnícky, labrador je tie OK čo sa týka vzťahu k deťom, ale je oveľa akčnejší, aspon ten náš bol...dosť skákal a tak.

mg25
3. máj 2012

Ak do domu, tak retrievera a v byte sme mali stále španielov a tie si nechajú robiť čokoľvek od detí a milujú ich 🙂 Prvý bol kokeršpaniel a teraz máme cavaliera kinga španiela a to je takáááá cicka, že až :D

kytykenka
3. máj 2012

@veronka ahoj no ja veelmi rada poradim milujem psov a mam tri kusy 😀DDD bývame v dome teda vo vnutri mame civavku a ta je dost zla na druhych ale deti nase miluje, daluej mame shitzu je to asi najlepsi psik povahovo velmi mila dobra a kludna a este mame vonku pitbula a ten deti muluje uvidi dieta a taaaaaak sa strasne tesi., a poradit tebe 😀 urcite by som na tvojom mieste isla do utulku a tam by ste si mohli vybrat nejakeho najdúcha su to tie najlepsie a najoddanejsie psíky urcite neolutujes a pomozes 🙂

monika1279
3. máj 2012

Mi máme labradorku🙂)už ju máme 4 roky na našu dcérku si zvykla hned......je mierumilovná ta by neublížila ani muche🙂nedám na ňu dopustiť🙂)ale mali sme aj neapolskeho mastina, ten bol tiež milučký a tiež nikomu z nás neublížil, len ochorel a zomrel ☹ takže mi tiež rozmýšlame nad kúpou druhého psíka....a bude to určite neapolsky mastin, aj ked ludia v našom okolí sa ho boja pretože je veľký a vyzerá agresívne, ale on iba tak vyzerá🙂)nám by neublížil a dcérke tiež nie....ale zasa závisí to aj od toho ako si majiteľ psíka vychová, ako sa mu bude venovať, a mi zvieratka zbožňujeme takže asi tak 😉

latkove_plienky
3. máj 2012

@mataharyy nuz viem o com hovorim. Nasho prvorodeneho havucha mame od steniatka, venujem sa mu pravidelne, ani nejdem vypisovat same cvicenia, vystavy, prechadzky, poslusnost...no ale je to taka tvrdohlava povaha, ze robi len vtedy ked chce. Je to komplikovane s nim, tyzden sa mu nevenujem a uz ma chlapec anarchiu. Manzel chcel druheho psa, tak som mu povedala, ze jedine dospeleho, lebo odchadzam z domu.
Je to fakt makacka starat sa aj o psa....
Takze ja mam doma styri deti plus manzel, takze vlastne 5

ukana
3. máj 2012

@veronka my mame krizenca labradora, fenku, zlaticko....co som rada, je zdrava, ziadne problemy s klbmi ako u cistokrvnych labradorov v okoli ☹ ...
My sme rozhodnuti si neskor zobrat psika z utulku...
Ja nemam v okoli dobre skusenosti s mensimi psikmi, mame tu utocneho ratlika, co hryzie.. 😀
presne ako niekto pisal, psa si treba vychovat a aj labrador, ako pes vhodny k detom, moze byt agresivny, nie je to len o rase, ale aj o povahe psa... 🙂

lucinocka
3. máj 2012

@veronka jaaj ja svojho psa milujem fakt najviac na svete, dala by som za nu vsetko, je ako nase dieta, oslavujeme jej narodeniny, mazname sa s nou nonstop, nikdy ju nenechavame samu.. ale vcera som asi prvykrat olutovala, ze som sa dala na steniatko.. nasa ma rok a par dni, maltezacka mala biela, hrozne ziva, hrava.. strazila som trojrocne dieta, ja som v 5.mesiaci...a poviem ti, vecer mi slzy tiekli od unavy..oci na stopkach, hlasivky ma boleli od opakovania- netahaj maleho za gate, nehadz do nej kamienky, netahaj ju za chvostik, neber jej hracky, neber jej hracky po pusinky, pod sem neutekaj za tym psom.. je to narocne, a ked chce slovek zodpovedne pristupit k tomu zvieratu a nemat ho len na paradu s malymi detmi je to o drzku..hlavne co sa tyka malych psov, ktori su krehki a hocico sa im moze stat

awalancha3
3. máj 2012

kupa psa je zavazne rozhodnutie..........to nie je ako kupovat kabelku ci topanky, preto som rada, ze si zalozila debatu, co znamena, ze nechces kupovat bez rozmyslu.......
Ide o to, co od psika ocakavas.......aj ako velke mas deticky, ci si ochotna sa o psika starat, ci si schopna dennodenne vysavat vsadepritomne chlpy, ci ti vadi alebo nevadi stekot, ci mas dostatok financii na kupovanie granuli a veterinara....ci mas trpezlivost preklenut obdobie steniatkovstva (poobhryzane vsetko co sa da, mlacky a kakanicky....)
Tazko radit plemeno, pokym nevieme celkom presne co od psika ocakavas a co vsetko si schopna tolerovat......nie vsetko co je pravda je aj uzitocna pravda..... poviem priklad: boxer miluje deti, strpi doslova aby mu dieta vypichlo oci, aby mu strcilo ruku do papule a tahalo jazyk...ale od samej lasky k dietatu sa boxer niekedy napriek vychove, hlavne ak je mlady neudrzi a a vyskoci na dietatatko v psej snahe objat ho... a vaha boxera a vaha mensieho dietata a jeho vyska su nekompatibilne...... preto ja osobne vacsie psi k mensim detom neodporucam...aj ked naozaj su niektore mimoriadne priatelske a trpezlive k detom........
Ak by ti vadili chlpy, tak sa poobzeraj po plemene ktore ma tzv vlasy a nie srst.
MOj typ je maltezak, hladkosrsta civava alebo , a to predovsetkym yorkie, u neho mas zarucene, ze ta nevyzerie, ze bude rozkosny aj ako velky, ze neplzne, povacsine nesteka ked nema dovod. Samozrejme, kazdy jednotlivy pes je individualita.......a v kazdom plemene sa najdu vynimky. este by som odporucila trpaslicieho pudlika, ale je to teraz take nemoderne plemeno.
Takze moje odporucanie je yorkshire terier- netreba ho brat ako kabelkoveho psa, je to srdnate, hrde plemeno, lovec, spolocnik, odolne zvieratko schopne po mensom treningu prejst kilometre.......v pripade potreby vie aj cely den prespat, zozerie malinku hrsticku bobuliek denne. Je mi nanic, ked tohto statocneho psika ludia prznia navliekanim do obleckov a nosenim v kosikoch a na rukach........nikdy by som psa tak osobne neponizila. Mali sme vlciaka, pudlika, boxera, krizenca a teraz yorksira. Ked raz umrie nas teraz uz 11 rocny yorksir, uz si psa nekupim, a ak tak zase len yorksira. Pred 11 rokmi to nebolo obvykle plemeno, ale poslednych 5-6 rokov mam pocit ze kazdy druhy ma yorksira- a asi ludia vedia preco 😉

kkl82
3. máj 2012

@liviana1111 juj... aj ja tuzim po vlkodavovi, ked raz pojdeme byvat do domceka. to som ale fakt nevedela, ze mavaju taketo problemy ☹

kkl82
3. máj 2012

ja odporucam kokrspaniela, ak chcete nieco normalneho vzrastu. ak vam nevadi vacsi psik, tak urcite labradora alebo zlateho retrievera. to su taky velky plysaci na maznanie a deti jednoducho miluju. aj ked, ako tu uz bolo pisane, je ich teraz vsade vela, tak si musite starostlivo vyberat. este biely svajciarky ovciak je super plemeno, na rozdiel od inych psikov nesmrdi 😉 kamoska ho mala a bol to naozaj super spolocnik

danjelca
3. máj 2012

Tak ja som to dosť študovala ja mám chrta 🙂
Ale k deťom čo som čítala je úžasný: Kavalier king Charles španiel.
Odporúčam nevybrať teriéra ale stredne temperamentné plemeno.
Lebo jack russeli a podobný sú na baterky a vy oceníte psa, ktorý sa rodine prispôsobí aj v klude.
Ja by som kokra neodporúčala..nie su vhodný k deťom, maju dst zložité povahy určite nie odolné voči deťom.
Ja radím: kavalierika🙂

mataharyy
3. máj 2012

@latkove_plienky Tak tak, proto chci aby pak na psa byl čas, protože nejhorší co se může stát je zkazit psa, toho už pak nikdy nepřeučíš a u velkých plemen je to opravdu blbé, protože je potřeba aby poslechli na slovo, pač když se takový 80kg pes rozhodne že jde kam on chce, tak už jen vlaješ za ním, což těžko budeš vlát s kočárkem v ruce za psem, že... 😅 A co máš za psa?

ukana
3. máj 2012

moja volba : labrador, zl.retriver, madarska vyzla, weimarsky stavac, franc.buldocek, boxer...nieco z toho 😉

bodka13
3. máj 2012

mali sme bišónika ...hravý,spoločenský,má rád deti,nepĺzne...no a takýto bol náš strapáčik ušmudlaný na chate 😀 😀 😀

mataharyy
3. máj 2012

Mě by zajímalo, u těch co máte velké plemena (jako fakt velké 😀 , takové spíš koně... 😎 ) máte je výhradně venku, nebo v domě? Mé jediné dilema je v tom že když pořídíme velkého psa, což třeba tosa inu, nebo brazilskou filu, tibetskou dogu, tak je to pes spíš do venkovního prostoru, ale zase takový pes nechce být vystrčený, potřebuje být i s rodinou doma, jak to řešíte, pač pro takového psa těžko pořídím průlez do dveří, s jeho vzrůstem mu můžu ty dveře rovnou nechat otevřené 😀