Život bez auta

28. mar 2022

Poznáte rodiny ktoré nemajú auto? Je v dnešnej dobe “divne” ak nemáte auto? Reagoval na vás niekto prekvapene keď zistil že nemáte auto?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
28. mar 2022

V dnesnej dobe, ked sa pozries, kolko stoji benzin, servis, diely a poistky, je pomaly divny ten, kto este auto ma a nepredal. 🙂 Auto je cisty zrut penazi.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evabb35
28. mar 2022

Máme auto, ale využívame hromadnú dopravu a to najmä kvôli problémom s parkovaním. Prekvapene reagujú asi všetci, už len preto, že máme len to jedno auto. Vzhľadom k tomu, že sa prepravujeme najmä v čase dopravnej špičky, úspora času minimálna.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timetotime
28. mar 2022

najdu sa rozni ludia ktori budu rozne reagovat co ti poviem ale je pravda, ze je to skor velka pomoc mat ho 🙂 ale ked som bola mala tiez sme ako rodina mali auto az po niekolkych rokoch.

lasona
28. mar 2022

Poznám pár rodín, ale je to veľmi obmedzujúce. Keď som bola mladšia, tiež sme nemali, no teraz si to neviem predstaviť. Spoje porušené, človek sa nejde dostať do mesta. Neviem si predstaviť fungovať bez auta. Mám prácu 70 km vzdialenu, takze si neviem predstavit že nemám auto. Nedostala by som sa.a od nás z dediny spoje bez šance...ja mam svoje auto a muž má služobné. V našom malom meste tak pomenili spoje že čo mne trvá autom 10 min, tak busom aj vyše hodinu s prestupmi🤦🤦

sapetka
28. mar 2022

Ja si neviem predstavit zivot bez auta. dostanem sa rychlo kde chcem a kedy chcem. Aj s dietatom. Ale chapem ze su aj rodiny ktore ai to nemozu dovolit a necudovala by som sa

nelca84
28. mar 2022

tak dost podstatne je aj, kde clovek byva... my napr. na dedine, kde ide bus presne 10x denne, cez vikend a sviatky 2x. Neviem si predstavit byt bez auta. Mame s muzom dve, kazdy svoje.

julie19
28. mar 2022

Poznám ľudí čo auto nemajú aj takých čo nemajú ani vodicak 😅🤷‍♀️ A sú šťastní a spokojní … my auto mame, nové od výroby takže technicky skôr nedávne dom okrem ročných servisov žiadne peniaze navyše ALE keď teraz stojí liter benzínu cez 1,70€ tak aj tak nás lacnejšie vide jazdiť MHD :D myslím že veľa ľudí si to časom uvedomí čo je “výhodnejšie” aktuálne mame auto viac menej len na dlhšie trasy mimo mesta alebo na veľké nákupy … napr dnes išiel muž do prace vlakom, stanicu mame 7 min peši od domu a lístok do mesta stojí 50centov, lístok na mhd 90 centov a v aute by sa viezol sám v klasickej dopravnej špičke a poobede z prace v zápche 🤷‍♀️

sandyan
28. mar 2022

My mame auto len par mesiacov a to je uplne iny zivot😀 pred tym vsade busmi,vlakmi ktore neustale meskaju, konecne mozeme chodit na vylety bex x prestupov,je to super.. ale dokazali sme tak zit takmer 3 roky

dievcacitajucelist
28. mar 2022

Ja som nemala a nepotrebovala auto, ešte pokiaľ som bývala v meste, ale odkedy sme sa presťahovali na dedinu...auto mám...bolo pre mňa náročné s deckami autobusmi sa prepravovať tak z toho praktického hľadiska, ale ak by sme ostali v meste nekupovala by som ho...

vilma7
28. mar 2022

Tak ja som na auto bola ako dieťa už naučená, ale podľa mňa by aj v dnešnej dobe postačilo, keby rodina-y disponovali len s jedným autom. Hlavne je to smutné, ako sú cesty prepchaté a ako v každom aute pomaly sedí len jeden človek.

My ako rodina ho využívame na cestu do práce (úspora času) a na výlety. Na nákupy výnimočne, ak musíme ísť ďalej od domu. Potraviny máme 120 metrov.

tomikejt
28. mar 2022

Mali sme dve staršie, muž aj ja. Keď som ostala na MD, obidvoch sme sa zbavili a kúpili si jedno nové. Nedá sa porovnať nové so starým. Do starých sme len vrazali peniaze za opravy, do nového zatiaľ za celý rok len olej. My sme ale zvyknutí chodiť na výlety mimo okres, do zahraničia atď a autobusmi a vlakmi by nám to trvalo oveľa dlhšie. Auto je pre mňa druh slobody, idem kam chcem a kedy chcem. Na druhú stranu, pri dnešných cenách nafty, opráv atď sa nečudujem keď niekto žije bez auta.

abbey1
28. mar 2022

Som typický obyvateľ našeho mesta- cyklista. Sme malé mesto, všade sa dostanem bicyklom.
Vôbec to nie je o tom, že si auto dovoliť nemôžeme. Proste ho nepotrebujeme. Autá sme mali. V podstate stále odparkované. Nohy mi slúžia, taxíky jazdia, na dovolenky lietame. ;)

ichbinich
28. mar 2022

Velmi zalezi od toho, kde clovek byva, kde pracuje a aku ma ostatnu infrastrukturu k dispozicii. To sa vobec neda zovseobecnit.

Nasi susedia v panelaku nemaju vlastne auto. Mame dobre MHD spojenia, cyklochodnik pred dverami, robia v centre mesta, asi 5km z domu. Plne chapem, ze nemaju. Ked potrebuju, tak si pozicaju v pozicovni. Ich deti su uz velke, jeden maturoval minuly rok, druhy bude tusim za rok. Ale auto nemali, ani ked boli mali.

marci77
28. mar 2022

ono asi zavisi aj v ktorej faze zivota sa clovek nachadza
ako studentke a do fazy kym neprisli deti mi vobec auto nechybalo, chodili sme vsade MHD, ono to trochu aj zavisi, ci clovek zije v meste alebo na dedine
ale uz ako prisli deti a bolo treba chodit k lekarom, na vylety atd......to by som uz MHD nedala (asi dala, ale takto je to jednoduchsie)

no ale je pravda, ze co sa deje v poslednej dobe, myslim tym ceny paliv, aj parkovania .....uz sa to stane luxusom a zacneme zase chodit peso, na bicykli, vlakom alebo MHD

h2
28. mar 2022

Neprekvapuje ma, keď niekto nemá auto, ale osobne si neviem predstaviť fungovať bez neho. Keď som bola malá, najprv sme mali auto, ale mama nemala vodičák, otec mal prácu 5 minút pešo od domu, auto stálo bez úžitku na parkovisku. Tak ho naši predali a kúpili si radšej záhradu. Nemusím hovoriť, akú cenu má tá záhrada teraz a kde by už bolo to auto... 😏

tayla
28. mar 2022

Vieš na to pozerať rôznymi spôsobmi. Pokiaľ žiješ v meste, kde je na každom kroku zastávka (bus, trolej, električka) a potrebuješ sa pohybovať iba po meste, tak ti je zbytočné, ešte keď hľadaním parkoviska ošedivieš každý deň. Iné je bývať na dedine, dochádzať do mesta atď. Vtedy si rozmyslíš, či pôjdeš do práce, školy, niečo vybaviť napr. 25 min autom alebo hodinu busom, ktorý stojí pri každej vŕbe a ešte si k tebe prisadne hocikto 🤭😂🤣 a takto sa dá dlho pokračovať, každý má svoje pre a proti...

simca06022011
28. mar 2022

Akurat sme sa rozpravali tento tyzden, ze pri tomto zdrazovani, vela ludi auta preda... popravde, teraz mi auto ani nechyba, v dobe ked sme nosili skolkarku/prvacku/druhacku do skoly a teda cestou do prace to nie je, tak by nam auto chybalo. Ako chodi sama autobusom, tak by sme to auto ani nemuseli mat. Ja napr. nesoferujem, auto mi chyba iba na flakacky stylom : 10 obchodov a 10 nakupv k tomu, pretoze predsa je to ine, kupit, hodit do auta a ist dalej ako to obiehat po jednom a vlacit. Inak k lekarovi raz za uhorsky rok, na velky nakup sa dostanem taxikom, dokonca aj keby kazdy den idem taxikom do prace a domov, tak ma to vyjde lacnejsie ako mat auto. Ide len o to pohodlie, hocico hocikedy... inak musim riesit logistiku. Ziande autobusik domov neexistuje u mna s nakupom, kedze chrbat mam len jeden a zo zastavky domov min15min do kopca po ceste bez chodnika :D
a ano su ludia prekvapeni, zhrozeni, nechapavi ked zistia ze nesoferujem :D ich problem. Ja sa prehovaram kazdy rok parkrat na vodicak, ale proste aj tie poznamky ma nejak vzdy znechutia... ze "just si nespravim" :D

rikarika
28. mar 2022

Bolo by mi uplne jedno ako by kto reagoval, ale zivot bez auta je velmi obmedzujuci, vidim ho na tych co nesoferuju.

stastna17
28. mar 2022

Ak mas blizko vsetko je to ok. Mne auto nechybalo kym sme nemali deti a nemal manzel pracu mimo mesta.
momentale mame 2 auta, manzel dochadza 20km od mesta do prace a chodi tam iba rano a vecer spoj, takze by sa nemal ako poobede dostat domov.
A syn chodi do specialnej skolky kde nejde bus priamo prestupuje sa 2x takze tak isto by som cestovala 2 hodiny denne takze cez vypadovku to mam za 10 minut.
keby ze toto neriesime sme bezdetni , bez prace mimo mesta, auto netreba.

hennyinnsbruck
28. mar 2022

Tak zalezi od toho kde clovek byva ci ma deti a vse kolo toho .

Ja osobne auto nepotrebujem zijem vo velkom meste elektricky a autobus chodi kazdych 10 min na vsetky mozne smery a zastavky mam max 5 min od domu . Preplatila by som na aute len.hladat parkovisko v meste o hubu plus drahe,poistka ,rocna karta na parkovanie ,servis ,zbytocne mne…..

Ale z druhej strany je pohodlne mat auto ked ideme niekam s malou na vylet(chlap ma auto)

Kamoska zije na takom mieste ze ani pre mlieko nevie ist bez auta

zuziiiii
28. mar 2022

Ani my nemáme auto.... Bývame v byte a záhradu mame cca 6km, tam chodíme bud pešo alebo autobusom...
😉

evabb35
28. mar 2022

Mám najazdené veľa km v každom ročnom období, aj v zime s lopatou na odhŕňanie snehu v aute a jedného dňa som si povedala dosť, potrebujem prísť na čas na stretnutie, nemôžem meškať, nechcem už odhŕňať sneh z parkoviska, chcem sa obliecť elegantne, pôjdem busom. A prišla som včas, hoci som sa brodila v snehu, no kamoška, čo išla autom meškala 45 minút.

skeblicka77
28. mar 2022

Aktuálne máme auta dve asi 6 rokov , no predtým sme skoro 10rokov žili bez auta a dalo sa. No záleží veľmi od prace akú vykonávas. Ja som profimama a bežne mam doma 2-3 deti, teraz keď ochorejú, neviem sa trepať s nimi všetkými pešo. Pre veľkú rodinu, veľký nákup. Občas potrebujem ísť s deťmi pracovne do decaku, potom všemožne vyšetrenia. Muž robí na opačný smer, ako chodím ja s deťmi, čiže nereálne aby sme chodili jedným autom. Tento týždeň ide jeho auto na STK, no dúfam, že nebudem musieť nikam ísť. Súhlasím, že autá sú nekonečný zrut peňazí. Keď by som pracovala niekde tu v meste, určite jedno auto predáme.

monkabohdalova
28. mar 2022

@simca06022011 ak sa smiem spýtať to koľko u vás stojí taxík ? :D lebo ja keby mám chodiť denne taxikom do roboty a z roboty tak ma to vyjde 140 € na mesiac a to je len jazda po meste ...čo takto natankujem raz za tri/štyri týždne nádrž za 70 €

stastna17
28. mar 2022

@monkabohdalova ja som minule zobrala taxik jedna jazda 7€ uz bolt takze tiez ked si preratam na taxik by som dala pol vyplaty, a tankuje za 100ku

anjelicek26
28. mar 2022

Zavisi, kde clovek zije. My sme v malickej dedine a mame styri deti...neni tu skolka, skola a ani obchod... ale svaty pokoj, clovek proste nemoze mat vsetko...auto mame obaja, nepohli by sme sa ani do prace, v aute som asi 150km/den... proste len normalne vozenie a vyberanie deti a kruzky, praca... autobusom by to casovo neexistovalo zvladat.

h2
28. mar 2022

@monkabohdalova
@stastna17 Predpokladám, že to bolo myslené vrátane nadobúdacej ceny auta. Nie len ceny paliva, samozrejme.