Značkova obuv. Čím je výnimočná pre deti?

domca1511
16. máj 2011

Ahojte.Malej kupujem od narodenia kvalitnu obuv s klenbami.No su s detskych obchodov a su kvalitne.Teraz sme jej kupili nike a nieje tam lkemba.No ja som este klembu ani nevidela v znackovych detskych topankach ako nike,puma,adidas.Aky mate nazor na toto lebo ked som jej kupila tenisky v detskom obchode bolo vnutro skoro rovnake ako a nike.Podla Vas cim su vinimočne znackove topanky pre deti?Lebo sa vravi ze ked ma znackove ma dobru obuv ale preco?No nepisem o cinanoch tam nekupim ani raz.

berus222
16. máj 2011

@domca1511 nas mal do teraz len znackove sandalky minuly rok (tie mali klembu) a tenisky teraz na jar. neviem co je na nich take WAU, akurat sa mu v nich strasne potia nohy a tiez nemaju klembu. kupujem mu v normalnych obchodoch kvalitne detske topanky, ale teraz som sa "ulakomila" na tieto. su pekne, neboli drahe, ale tiez su neni nic extra.

domca1511
autor
16. máj 2011

Aj podla mna a ked pozeram musime kupit sandalky.Minuly rok som jej kupila v detskom s klembou este sa len ucila chodit.Videla som v znackovom detske sandalky a vsetky co som videla my prisli ako to nazvat:Rozbi si hubu.Ziadna klemba a take ako od cinanov akurat ze tam bola znacka adidas.Nekupujem malej drahe veci ved na to ani nemame vedsinou dostaneme alebo zdedime ale topanky uznavam i ked znama tvrdi ze ona kupovala dcere od malicka u cinavov a nestazuje sa.No no koment.Oblecenie s tym nemam problem ved na dvor to staci a maju aj pekne ale topanky nie.Nic proti mamickam co kupuju obuv u cinana viem su zle casy a mala penazi ale moj nazor nie taky.

mery.maja
16. máj 2011

Ahoj,nieje pravdilom ze cim drahsie tak lepsie 😵 tiez nenakupujeme u cinancov a uz vobec nie topanky,tiez mame momentalne kupene nike tenisky-po 1 krat a nieje tam ziadna klenba ani nic ale v detskom obchode s obuvou som kupila vlozky do topanok a je tam klenba...su vyborne a niesu ani drahe...kupujem ich vzdy ked mame topanky bez klenby.A znackove topanky su vynimocne akurat tou znackou 😉 keby si vezmes do ruk tenisku s detskeho obchodu a tenisku s obchodu s detskou obuvou rozdiel je len v tom ze jedna ma nejaku znacku...nic viac.

Moja rada:ked uz kupis taketo topanky zajdi si do obchodu pre detske vlozky s klenbou,myslim ze ich mozu mat aj v lekarni....ja idem vzdy aj s jednou teniskou a vyskusaju mi tam aj velkost lebo topanky byvaj aj sirsi strih aj uzsí a nemusi ti vzdy velkost sediet so strihom.Ja by som tenisky-topanky ktore nemaju ziadnu klenbu nedavala...urcite nie este teraz 😵

mery.maja
16. máj 2011

@domca1511 ja tiez moc neuznavam dedit topanky,pretoze kazde dieta ma inu nozku a kazdemu sa inak formuje a ked uz su topanky nosene nemozu sa dietatku prisposobit....

ikke
16. máj 2011

dieta, ktore inak nema problem s nohami, tvarovanu klenbu v topanke nepotrebuje. okrem toho, klenba sa vyvyja myslim do 3. roku zivota dietata, takze naco ju "znasilnovat" uz v takomto skorom veku?

pozri aj
https://www.modrykonik.sk/forum/zakladna-vybavicka/puma-detske-tenisky-neviete-poradit/
https://www.modrykonik.sk/forum/zakladna-vybavicka/prve-topanocky/
https://www.modrykonik.sk/forum/zakladna-vybavicka/poznate-dake-znacky-zdravotnych-topanociek/

kathrin11
16. máj 2011

tie značkové tenisky sú fakt roztomilé, ale je to všetko len čína, keď si pozrieš, kde je to vyrobené, tak môžeš rovno nakupovať aj u číňana.ja si dávam na topánkach tiež záležať, malej kupujem, len s klenbou a zatiaľ žiadne botasky, ale pevnú obuv. dieťaťu je aj tak jedno, či má na sebe nike, alebo pumy... ja si myslím, že to si robia viac menej rodičia radosť, že ich ratolesť má značkovú obuv. pre mňa osobne je dôležitá kvalita a aby sa dieťa cítilo pohodlne v topánočke a nie po vyzutí má spotenú nožičku.

sisaha
16. máj 2011

male dieta znackovu obuv vobec nepotrebuje. Je to iba frajerina (rodičov). Dieťa potrebuje topanku, ktora mu neposkodi nohy a nasledne chrbticu. Ja viem, ze topanky s ortopedickymi klenbami su dost drahe. tiez ma to vytaca, ked vidim, ze topanky pre mna su lacnejsie ako pre malu. Ale tu ide o zdravie a preto na to nepozeram. Bez klenby kupim hadam iba topanky do vody a gumaky - lebo take s klenbami ani nevyrabaju (ale tu ide o kratkodobe nosenie). a v ziadnom pripade nekupujem u cinanov, ktorych tenisky maju dutu pätu, kvoli uspore materialu. to je hotova katastrofa..

mery.maja
16. máj 2011

@sisaha suhlasim s tebou ze dieta nepotrebuje ziadnu znacku nakolko si ani neuvedomuje ze to nieco znamena....nas ich dostal akodarcek k narodeninam takze sme to vyriesili tou detskou ort.vlozkou.Myslite si ze davat topanky s klenbou by sa malo davat len detom ktore uz taky problem maju?ako pise ikke???teda ak som to dobre pochopila 😕 lebo z vlastnej skusenosti manzelov syn ma teraz 6 rokov a od malicka ako sa aj ucil chodit nosil tenisky vsetko iba znackove bez klenby,mäkké,otrasne v tom chodil ale kedze mali znacku boli IN 😝
A teraz ma 6 chodi k ortopedovi,nosi velmi tazke sandale od doktora"site na mieru" a zakazdym jajka ako ho v tom bolia nohy a su tazke a vselico ine.....tak neviem 😒

fixi3
16. máj 2011

prepacte damy ale neda mi to neokomentovat co tu pisete....kde ste prisli ku nazoru ze take malicke deticky maju nosit topanky s klenbou? pokial vam to vyslovene nedoporuci ortoped koli zdravotnym problemom dieta takuto obuv nema nosit... dietatku sa nôzky ledva zacnu vyvyjat a vy im branite v prirodzenom vyvoji... detom do troh rokov netreba davat topanky s klenbou...a ci znackove to je na vas dietatku to je jedno a vecinou su kvalitnejsie tie s riadnych obchodov a od cinanov urcite nie aj ked doba je zla ale na toto nech si kazda odlozi peniazky ako mat potom problemi...

ikke
16. máj 2011

@mery.maja chyba u tvojho synovca asi bola v tom, ze "otrasne v tom chodil", nie v tom, ze to boli topanky bez klenby, makke a znackove 😉 podla toho, co pises, to skor vyzera, ze mal problem, ktory nebol odhaleny a preto teraz musi chodit v specialnych topankach 😉

sisaha
16. máj 2011

@mery.maja nie som sice ortoped, ale dieta sa rodi s plochou nohou a tato sa postupne vyvija. Preto si myslim, ze nenasilnym nosenim detskej zdravej obuvi sa nenapacha ziadne zlo, ako ked by sme obuvali deti do obycajnych topanok bez klenby a potom to moze mat horsie nasledky. Iste, sú deti, ktoré majú k plochým nohám predispozície a ked sa im nepomoze v ranom veku s napravou, tak potom vyfasuju od ortopeda tazke topanky a trpia ako kone. Takze ja to nepovazujem za znasilnovanie nohy, ked kupim topanku s klenbou. A ak by tie topanky s klenbou boli kravina, tak preco sa vyrabaju? preco nie su k dostaniu iba na predpis od lekara? Rozhodne neublizia, ale su drahe, to je pravda..

mery.maja
16. máj 2011

@fixi3 ked dietatko zacina chodit a ides do obchodu tak ti ponuknu topanky a tie skoro vzdy maju klenbu-vezmi si napr.RAKY to su take co sa poväcsine kupuju a vzdy tam je ako taka klenba,nie?

kathrin11
16. máj 2011

ale tie topánočký v detských obchodoch majú väčšinou takú vyklenutú klenbu, nie je to ako v ortopedických topánkach, kde sa tá vložka robí na mieru. ja len nechcem, aby malá mala nejaké prolémy s chodidlami, lebo my sme 5 detí a všetci sme noslili ploché topanky od číňana a 4 máme prolémy s nohami, (ploché nohy a bolesti chrbta). ja osobne kupujem malej topánočky geox, alebo z liliputov.

sjuzocka
16. máj 2011

no na margo tej spominanej klenby... teraz budem hovorit o uplne prvych krokoch... obujte dietatu tu super pevnu obuv s klenbou, vysoku, ja som to volala "lyziarky" 😅 - a mozete sledovat ako tie svoje prve kroky nezvlada a ledva v tom spravi krok... a potom ho prezujte do kozenych mäkkych capaciek (liliputi, robeez, shooshoos, pediped atd) a to estelen uvidite rozdiel... ak nie je skutocne zdravotna indikacia na to ze je potrebna ortopedicka obuv, je najlepsie chodit naboso alebo v obuvi ktora sa od tohto stavu velmi neodchyluje - teda mäkka podrazka, aby bolo citit zem.... aspon take su najnovsie vyskumy ortopedov zo zahranicia... ja sa mozem opierat len o osobnu skusenost - v capackach chodil v pohodke, akonahle som mu dala tu zdravotnu obuv, bol nenormalne nesikovny...

fixi3
16. máj 2011

@mery.maja je ich vela s klenbou no mate nyvyber aj bez nej...môj drahy je lekarnik takze viem o com vravim taktiez mame v rodine doktorov a sestricky a vsetci sa zhodli ze do troch rokov bez klemby pokial to neodporuci inak ortoped...

anjelicek26
16. máj 2011

@fixi3 - presne tak, ja toto nikdy nepochopim, viazanie do periniek, balenie na siroko, ortopedicke topanky - ZDRAVYM DETOM? Preventivne??

Detom do 2-3 rockov sa vyvija nozicka, prechadza spickovanim, zlym naslapom, plochymi nohami, je to NORMALNE. Naucit sa to musia, hlavne rolovanie chodidla je proces, ktory detom trva mesiace, kym zvladnu.

Umela fixacia clenku ci klenby tomuto procesu nepomoze - skor ho spomali! A ani dietatu s poskodenim je topanka ako jediny nastroj napravy na nic - kedze tam uz treba aj cvicenie, nie len fixaciu nohy.

Suma sumarom - detska topanka ma byt kvalitna - materialovo. Priedusny material + vyberatelna vlozka - na testovanie velkosti, ohybna a tenka podrazka, volny clenok. My budeme zacinat na naturino, elefanten, superfit topankach. Teda vlastne pri nich sme u starsej ostali dodnes.

fixi3
16. máj 2011

@anjelicek26 zdielam vas nazor...
kludne si precitajte nejake novsie studie a dozviete sa ze ortopedicka obuv vobec nieje dora pre zdravo vyvyjajuce sa nozky....
aj so skusenosti mozem povedat ze kamaratka davala ortopedicke topanky malemu teraz ma 8 rokov a ma problemi s plochymi nohami, za to moje krsna ortopedicke topanky nikdy nenosilo a nozky ma vporiadku....takze tak

sisaha
16. máj 2011

@fixi3 niečo z internetu... 😉 a myslim, ze su tym zodpovedane vsetky otazky...
Detská obuv

Pre správny vývoj detských nôh by bolo ideálne, keby deti mohli celé dni behať vonku bosé. Žiaľ, deti sa dnes nemôžu dostatočne vyblázniť vonku s bosými nohami. Jedni odporúčajú, aby deti pri prvých krôčikoch chodili bosé čo najčastejšie, pretože im to pomôže spevniť svaly na nohách. Iní uprednostňujú topánočky, lebo spevnujú členok dieťaťa. Preto môže byť vhodný kompromis. Ideálna obuv pre deti, ktoré začínajú chodiť vonku je taká, ktorá siaha až po členky a spevňuje nohu šnúrkami. V byte stačia ponožky s protišmykovou úpravou podošvy. V čase, keď sa dieťa pokúša o prvé samostatné krôčiky a pohybuje sa čoraz viac na nohách, musíme sa mu postarať o kvalitnú obuv. Detská obuv by mala byť z kvalitného materiálu, teda z kože, textilu alebo zo syntetických usní. Tieto materiály sa zvyčajne kombinujú.

Ideálne sú topánky z prírodnej kože, s pevnou jednoliatou podošvou na nízkom polcentimetrovom podpätku. Pochopiteľne s uzavretou pätou. Týka sa to aj letných sandálov, či domácej obuvi. Obuv by mala mať dobrý strih s tvarovanou vnútornou vložkou a mala by na detskej nôžke dobre sedieť. Vhodná topánka by mala obmedzovať pohyblivosť detskej nohy na čo najmenšiu mieru. Topánky by mali byť ľahké a flexibilné. Pri kúpe obuvi pre svoje ratolesti si všímajte, či topánočky, ktoré navonok vyzerajú lákavo, vyhovujú aj hygienickým a zdravotným požiadavkám. Niektoré môžu byť doslova nebezpečné.

Podrážka by mala byť rovná a drsná. Detská topánka nesmie sťahovať, pretože sa tým obmedzuje prirodzený rast chodidla. Topánka musí sedieť tak, aby palce pri pohybe nenarážali do špicky pri každom kroku. Vzhľadom k tomu, že detské nohy rastú veľmi rýchlo, mali by sme ich premeriavať deťom do 3 rokov každé dva mesiace, väčším každé štyri mesiace až pol roka. Nikdy nekupujte topánky bez dieťaťa. I najmenším deťom by ste mali nohy najskôr odmerať a až potom topánky skúšať. Najlepší čas na kúpu topánok je popoludnie, nohy sa totiž v priebehu dna „zväčšia“. Otestujte materiál, z ktorého sú topánky vyrobené tak, že topánku ohnete, prípadne stočíte.

Všimnite si, či je topánka kvalitne zošitá. Otestujte ako dieťaťu sedí. Ak topánka dobre nesedí rovno na podrážke, zdeformuje dieťaťu chodidlo. Pri nakupovaní sa vždy pozrite na topánku zozadu i z boku. Zistíte tak, či sú vrchná casť a podrážka v jednej osi. Podrážka podpätkovej časti musí byť dostatočne pevná a zároveň pružná. Pri špičke má byť naopak ohybná a smerovať dohora kvôli došliapnutiu. Deťom do troch rokov by rodičia nemali kupovať topánky, ktoré nesiahajú až po členky. Stielka musí byť dostatočne široká, najmä v oblasti prstov. Prsty nesmú byť stlačené. Detská obuv by mala mať klasické šnurovanie alebo kvalitný suchý zips. Pozor, lebo ak sa suchý zips zašpiní, uvolňuje sa a nôžku už tak pevne nedrží. Ak je z kvalitného materiálu, mal by deťom dobre poslúžiť.
Stlačte palcom špicku topánky stojaceho dieťaťa, aby ste zistili, či palec pasuje medzi najdlhší prst na nohe a koniec topánky. Aby ste si boli úplne istí, či topánky dobre sedia, môžete doma obkresliť obrys detskej nohy na kartón, k najdlhšiemu prstu pridajte asi centimeter a obrys vystrihnite. Ak vám takáto vložka vojde ľahko do topánky, mala by byť správna.

Pozor na ploché nohy!
Nedajte sa nalákať na nízke ceny ani módne trendy! Neobúvajte deťom vychodené topánky po starších súrodencoch a nekupujte im ich ani o dve čísla väčšie. Ak topánky nemajú tvarovanú vnútornú klenbu, dajte im do nich zhotoviť na mieru dvakrát do roka ortopedické vložky. Ploché nohy sú civilizačné ochorenie. Skoro každé druhé dieťa má pozĺlžne alebo priečne spadnutú klenbu chodidla. Kedysi človek chodil iba bosý. Tráva, skaly, piesok a voda mu prirodzene masírovali chodidlá a spevňovali svaly, väzivá a šľachy. Dnes menej chodíme, viac sa vozíme a sedíme, celý deň sme obutí. Väzivové štruktúry, ktoré zabezpečujú stabilitu a tvar klenby našich chodidiel sa postupne oslabujú. Mať ploché nohy nie je nič príjemné, preto by sme si mali už od narodenia všímať, ako sa vyvíja chodidlo nášho dieťaťa.

Ak je dieťa zdravé, stačí mu kúpiť pevnú šnurovaciu obuv, ktorá mu bude obopínať členok a ktorú bude nosiť aj doma. Rozhodne by nemalo nosiť ľahké látkové papučky, ktoré nie sú pevné a nedržia členok. Lekári varujú pred vychodenými topánkami po starších súrodencoch, aj pred topánkami o dve - tri čísla väčšími. Každá nôžka je individuálna a stále sa vyvíja. Chôdza naboso po umelom povrchu, teda po tvrdej dlažbe, parketách, či betóne, oslabuje klenbu a zapríčiňuje jej poklesnutie. Naopak pohyb vonku, na prírodnom povrchu nôžkam bez topánok jednoznačne prospieva. Nie všetky deti s plochou nohou potrebujú špeciálnu obuv. Niekedy stačí konfekčná obuv s klasickým anatomickým zdvihnutím vnútornej klenby alebo topánky s ortopedickými vložkami. V takomto prípade sa poraďte s detským ortopédom.

ikke
16. máj 2011

@sisaha mozes prosim uviest zdroj tychto informacii? toto su nazory tak 15-20 rokov stare, navyse mnohe uuuuplne nelogicke...alebo velmi zle prelozene:
"Vhodná topánka by mala obmedzovať pohyblivosť detskej nohy na čo najmenšiu mieru." 🙄 😀

fixi3
16. máj 2011

@sisaha nestotoznujem sa s tymto textom...
no je na vas mamicky ako sa rozhodnete ale myslite v prvom rade na vase deticky.....

sisaha
16. máj 2011

uz som to zavrela, bolo to na rodina a ja, alebo stranka mama a ja.

sisaha
16. máj 2011

@fixi3 myslim si, ze kazda mamina by vedome dietatu neublizila. Ja som aj starsej dcere kupovala topanky s anatomicky vyvysenou klenbou a chvalabohu nema problemy ani s chrticou, ani s plochymi nohami. Ja som ani nikde nepisala, ze treba davat ortopedicke topanky ako prevenciu. Ortopedicke topanky (predpisanie) uz patria do ruk lekarovi. ale ked sa pozriete v obchodoch, tak väčšina kvalitnej detskej obuvi to anatomicke vyvýšenie ma...

fixi3
16. máj 2011

ja samozrejme nehovorim ze by niektora chcela vedome ublizit to urcite nie....bolo to myslene tak aby kazda prehodnotila viac nazorov hlavne tych odbornych....

domca1511
autor
16. máj 2011

No tak to ze deti do 3rokou by nemali nosit topanky s klenbou som este nepocula ale spytam sa doktorky.Mala mala aj s klanbou vecsinou ale jedny mala aj bez.No ale nie s ortopedickeho obchodu normalne s detskeho.Ja ani neviem my ako deti sme nosili slovensku vyrobu a niekto aj od cinana a iny znackove.Asi je to ozaj len na mamickach co detom kupia.

anjelicek26
16. máj 2011

@sisaha - v slovenskych obchodoch predavaju to, co slovensky zakaznik ziada. Co slovensky zakaznik ziada? To, co mu odporuci lekar. A lekar odporuci ortopedicku obuv, kedze tam si moze byt isty, ze nic nezanedbal. Lenze zanedbat a uplne spomalit prirodzeny vyvoj su dve uplne odlisne veci. My sme zili v nemecku a zijeme v UK, tu topanky s klenbou nenajdes 😝 A rady u ortopeda som este nevidela 😉

To, ze tvoja dcerka ma ci nema ploche nohy ma len malo spolocne s topankami, ktore nosi. Vravim nosenie ortopedickej topanky takejto deformacii ani nezabrani, ani ju nevylieci. Dieta, co ma ploche nohy po troch rockoch musi predovsetkym cvicit, aby sa to zlepsilo!

sisaha
16. máj 2011

@anjelicek26 ale my sa nebavime vyslovene o ortopedickych topankach..., bavime sa o topankach, ktore maju anatomicke vyvýšenie.. A či je to protetika, alebo Elefanten, alebo bärchen (či ako sa volaju) všetky maju toto jemne vyvýšenie klenby. Samozrejme, že ortopedicke topanky predpisuje lekár. V slovenských obchodoch je to, čo vyrábajú buď naše firmy, alebo to čo sa dováža a extra kategória sú číňania. Moja sestra žije v Nemecku, pravidelne každý rok tam chodím, ona takisto kupuje topánky iba s anatomickým vyvýšením klenby zn. elefanten (a to nie je žiaden šuvix). Dostať ich aj u nás.. Nemyslím si, že kupovaním čínskej obuvi bez klenby spomalujem vývoj klenby dieťaťa, ale ho priamo zanedbavam. A to ja robiť nebudem. ja dávam pri kúpe topánok pozor na viacero faktorov a niekedy sa mi nezdajú dosť dobré ani od Baťu. Napr. podrážka nesmie byť tvrdá umelina, ktorá sa ľahko šmýka, obuv musí byť dostatočne ohybná (mäkká) a z kože. Samozrejme je na rozhodnutí každej mamy aké topánky svojim deťom obuje. ja kupujem tie s tým anatomickým vyvýšením klenby 😉

sisaha
16. máj 2011

@anjelicek26 teraz som si precitala vyššie, že aj ty používaš pri dcérke obuv zn. Elefanten..., takže vlastne kupuješ rovnakú obuv, o ktorej sa tu bavíme. Zrejme sme sa iba nepochopili...

abbey1
16. máj 2011

Musím súhlasiť s anjelicek26.Dieťa nepotrebuje a ani nemá nosiť topánočky s klenbou.To vám povie každý lekár,ktorý sa vzdeláva a nespí na vavrínach faktov naučených pred desiatkami rokov.Žiadna klenba-a nehovorím o zdravotných topánkach.Tie "Raky" sú fakt des.Nikdy by som dieťatku neobula-noha je v nich neskutočne fixovaná a bráni zdravému vývoju.A že vám ich vnucujú obchodníci?To je ich biznis,ale to neznamená,že nechám dieťatku ničiť nôžku a nebudem mu brániť v zdravom pohybe.Takže jednoznačne ľahká vzdušná-dýchajúca obuv bez klenby a stiahnutia nožičky:Pediped,Liliputy,Elefant a osvedčili sa nám výborne koženné Next.Topánočky s pevnou pätou a s klenbou až na doporučenie ortopéda pri problémoch.A klenba až v 3.rôčiku!!!

katy1979
16. máj 2011

baby preco sa neopytate lekarov ci ortopedov. ja som sa pytala dvoch. klenba ano moze byt ale v tom pripade topanocka musi sediet na nozicku ale nemusi tam byt vobec klenba. maju mat vyvyseny opatok, spravny material. ohybnost a pevnu patu.
plocha noha jednoducho bude alebo nebude a tymto to velmi neovplyvnime. moj prvy syn od prvych krokov nosil topanocky s pevnou patou a klenbou. a ma ploche nohy ako zehlicka. a iba mi to potvrdili ze tymi topankami to neovplyvnim. mozem tomu pomoct cvicenim a vlozky v topankach nosi preto aby nevlacil clenky po zemi a zabranilo sa skriveniu chrbice. aby sa jednoducho zbytok tela vyvijal normalne a nie sa prisposoboval krivym noham.