Meno po mŕtvom dieťatku

merajka
19. nov 2022

Neviem, ci pisem do spravnej diskusie, ale poradte, ak ste sa s tym stretli, prosim. Zomrelo mi dietatko a meno, ktore som mu vybrala malo pre mna velky vyznam. Teraz mam velku dilemu, pretoze pri druhom zivom:
1. bola by som rada, ak by malo to iste meno
2. neviem, ci je to spravne, lebo zrejme aj prve dietatko by si zasluzilo mat svoju jedinecnost (hoci je uz anjelik) a takto by uz boli dve rovnake mena aj priezviska...
Stretli ste sa s tym uz niektora a ako ste postupovali? Dakujem.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika_63
19. nov 2022

Uprimnu sustrast. Ak by sa babatko nenarodilo, a mali ste vybrane meno, tak by som ho tomu druhemu dala, teda v pripade ako pises, ze ma pre teba vyznam, ale ak zilo, krst, je pochovane a ma tam meno, uz by som ho druhemu nedala, kazde jedno je jedinecne, a preto by mali mat rozlicne mena. Ak aj tak chces to meno pouzit symbolicky by som ho zvolila ako druhe meno, ale prve meno, ktorym by som ho oslovovala by som zvolila ine, mozno podobne. Este raz uprimnu sustrast 🖤.

mimka1402
19. nov 2022

@merajka moj súrodenec mal mať moje meno, nedali mu ho, čo aj tak ma celý život matie a prídem si iba ako náhrada.
Neodpustila by som svojej mame ak by mi dala meno po súrodencovi, ktorý žil dlhšie ako pár minút. Aj keby sa narodil súrodenec mŕtvy tak by mi to vadilo... Ale takto mi príde úplne neucta k obom deťom. Mne by to ublížilo

zuzanka.zuzu
19. nov 2022

ja že to bude o mŕtvom bábätku v brušku, ale ty si mala dcéru/syna a zvažuješ, že druhé sa bude volať rovnako? 😲 ocko bábätka má na to aký názor? a neskúsiš sa predsa len porozprávať so psychológom/psychiatrom?

hopeja
19. nov 2022

Ak je to pre teba také dôležité daj mu dve krstne mena, ako druhe to po súrodencovi

miriam11
19. nov 2022

@merajka nie, vybrala by som nové meno.

merajka
autor
19. nov 2022

@hopeja
Dakujem za kazdy jeden nazor, najma ak islo o vlastnu skusenost, alebo zenu, ktora rozumie a chape... vdaka za Vas. ❤ Diskusiu tymto povazujem za uzatvorenu, nakolko dilemu uz nemam. Dve mena predstavuju rozumny kompromis medzi tym, co som riesila, a to mi predtym ani nenapadlo.

slovenka753
19. nov 2022

@merajka súrodenci sa nemôžu volať rovnako.

mariet24
19. nov 2022

@merajka ak je to pre vás dôležité dať to meno, dala by som ho ako druhé krstné meno ...

betulinka1
19. nov 2022

@merajka mrzi ma co sa ti stalo. Druhemu by som dala ale urcite ine meno. Uz len kvoli tomu, ze budete chodit na cintorín a videlo by take iste meno. To dieta nemusi brat dobre. Cize za mna si zaslúži druhe dieta svoje vlastne jedinečne meno.

petricka22
19. nov 2022

@merajka prve meno si jednemu dietatku uz dala a vo svojich myslienkach s nim budes navzdy a budes ho tak volat. Druhe dietatko by malo mat svoje meno a neniest na svojom chrbte tuto tragediu…

zuzka102
19. nov 2022

Dala by som dve krstné mena, ak je to pre teba také dôležité, s tým, že prvé meno bude 'nove' a druhe meno bude po súrodencovi, a volať dieťa budete tým prvým 'novym' menom. Myslím, že je to taky rozumný kompromis...

rikarika
19. nov 2022

@merajka akurat tento tyzden mi kolegyna hovorila ze ma tiez meno po mrtvo narodenej sestre.

zuzanockamt
19. nov 2022

@slovenka753 žijúci súrodenci...dokonca aj pri žijúcich je to možné, ak majú dve mená, len prvé nesmú mať rovnaké

slovenka753
19. nov 2022

@zuzanockamt ano zákon hovorí toto, ale pokiaľ mi je známe kanonického právo toto nepripúšťa, a píše o krste....

zuzanockamt
19. nov 2022

@slovenka753 Ja krst neriešim ani žiadne kanonické právo. Riešim to, čo hovorí zákon.

marco2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lesana25
19. nov 2022

Ak ste videli film Obecná škola, tam to Eda, hlavná postava hovorila kamarátovi - brat “dostal růži” a zomrel. Zdeněk Svěrák, autor filmu totiž mal tiež staršieho brata, ktorý sa volal Zdeněk a zomrel ešte pred jeho narodením.
K téme, osobne by som to nerobila. Už vieš, že druhé dieťa bude rovnakého pohlavia?

drahomirrra
19. nov 2022

V zivote by som taku situaciu ako to druhe dieta nechcela zazit. Citit sa ako obycajny nahradnik. Pride mi to strasne. To, ako sa bude citit tvoje dieta, ked mu to oznamis si vobec nedomyslela?

andrejka1974
19. nov 2022

@merajka úprimnú sústrasť a vlastná skúsenosť nikdy by som nedala úplne rovnaké meno u mňa sa vyskytla alternatíva mne zomrela dcérka Dianka ako 4 mesačná a pri najmladšej ,ktorá sa narodila 16 rokov po nej dostala meno Riana proste sme to takto cítili po rokoch

merajka
autor
19. nov 2022

@drahomirrra
A ako by sa to dieta malo citit? Napr. mozno aj tak, ze dostalo meno po svojom surodencovi, ktory na neho dava pozor z nebicka? Nieco ako surodenecka laska azda neexistuje? Preco v tom hned vidite nejakeho nahradnika? Kazde jedno dieta ma predsa matka rovnako rada. Alebo aspon ja to tak vnimam. A okrem toho som uz vyssie pisala, ze diskusiu mam skoncenu, nakolko je vyriesena. Ale dakujem aj za Vas nazor, hoci uuplne zbytocne utocny. ;)

2helka20
19. nov 2022

@zuzanockamt komplikácie na matrike,teraz je to už iné ako bolo kedysi.

zuzanockamt
20. nov 2022

@2helka20 Píšeš hlúposti, zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku hovorí jasne

2helka20
20. nov 2022

@zuzanockamt preto som aj pani napísala aby sa informovala na matrike 🤷‍♀️

maisynka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michellemary
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
21. nov 2022

Poznám taký prípad. Druhé dieťa dostalo dve mená, druhé bolo meno mŕtveho súrodenca.