Synček nosí látkové plienky a v noci je vždy celý mokrý

maribell
14. sep 2012

ahojte . ..pouzivam obycajne stvorcove latkove plienky ale mam jeden problem stale mi presakuju ..mam na nich postolky ale vzdy ked sa krpec v noci zobudi tak je komplet cely mokry cize ho musim zakazdym aj prezliekat ... :/ .to tak robia vsetci? ..je to normalne alebo su na to nejake specialne finty? ... dakujem vam za radu .. 🙂

anjelicek26
7. okt 2012

@fionka1711 - skladke? U nas uz nieco ako skladka nie je povolene, vsetko sa spaluje, triedi a recykluje. A kto ma v dnesnej dobe uz tri deti 😀 Nie ja ti to nevyhovaram, ale viem, ze mne to takto vyhovovalo, deti boli spokojne, stastne, cerveny zadocek sme nepoznali a mali volnost pohybu bez tej gundze medzi nohami... a bez plienok boli skor, ako deti kamosiek s latkovymi plienkami ;) Pisem to len, lebo toto je tiez casto pouzivane ako argument ;)

Ja osobne by som mala cudny pocit prat plienky a oblecenie mojho dietata v tej istej pracke, ale to je zasa, vnutorny pocit, prijde mi to nehygienicke, kedze ich neperies na 90. Uz aj kvoli bakteriam v pracke :(

fionka1711
7. okt 2012

@anjelicek26 V poriadku, je to tvoj nazor. Nehovorim len o Slovensku napr v USA som na to pocula nazor "My mame velku krajinu, nam to nevadi, priestoru na skladky mame dost." Takze asi tak. A skladky odpadu bohuzial existuju, je naivne si mysliet nieco ine. A aj keby sa vsetky pampersky palili, kedze sa nedaju ani "triedit" ani "recyklovat" , to tiez nie je vyhra. A su ludia co maju tri deti a myslim si ze su psychicky celkom v poriadku.

hirrina
7. okt 2012

@anjelicek26 Neverila by som, že sa k tejto debate pridám, ale nedá mi to. Ja som prvé dieťa plienkovala na jednorázových plienkach a keď mi pred 6 rokmi mamina vravela, nech idem na látkovky, tiež som si myslela, že hovorí o tých spred 30-tich rokov a bola som lenivá. Darmo mi hovorila, že je v tom malej teplo a podobne.. Dcéra nemala vážne problémy, sem tam zapareniny a to bolo to posledné, s čím by sa mi bolo v tej dobe chcelo otravovať - s látkovkami.
Keď sa mi narodil syn, začal mať obrovské zapareniny, napriek častému prebaľovaniu, kamarátka mi poradila látkovky. Až teraz ľutujem, že som nelátkovala aj pri staršej dcére. Bol to obrovský rozdiel - vôňa jeho pokožky oproti smradu jednorázoviek, takisto aj teplota pri zadočku, pranie mi nevadilo, vešať pomáhala dcérka. Dokonca sa malý sám odplienkoval už v 17- mesiacoch, čomu by som nikdy predtým neverila. Naozaj až pri ňom som sa začala zaujímať, z čoho sú jednorázovky vyrobené a aký odpad je z nich. Ja som plienky prala samé, bez oblečenia, ale to pranie mi vôbec nevadilo. Na baktérie sa dajú použiť ekologické prípravky.
Proste, každý robí, čo mu vyhovuje, ale určite by som sa nestavala k prírode tak, že ju ničím len trošku, tak čo. To si tú zemeguľu zničíme naozaj, ak každý bude takto rozmýšľať. Jasné, že nevypnem elektrinu, ale snažím sa robiť aspoň to, čo môžem. Nikdy nebudem ľutovať, že som látkovky používala, skôr teraz ľutujem, že som ich nepoužívala aj pri dcére.

fionka1711
7. okt 2012

P.S. Moc, v pripade ze organizmus neprekonava infekcnu chorobu, je sterilna tekutina. Viac bakterii je na obleceni ako na pocikanych plienkach.
P.S. 2: Este k "litrom spotrebovanej vody" co by mali byt pri latkovkach na obrazku, mas aspon matnu predstavu kolko vody sa spotrebuje pri vyrobe pampersiek? A ze v kazdej pamperske mas priblizne pol pohara ropy? Vygugli, budes prekvapena...

anjelicek26
7. okt 2012

@fionka1711 - my budeme mat ak sa podari, tiez tri deti, ja nehovorim o psychicky v poriadku, ale o tom standarde... populacna krivka hovori za vsetko... tak rozratavat setrenie na tri deti mi prijde prilis, hlavne ani material 6 rokov prania pochybujem, ze prezije.

@hirrina - ked mal zdravotne problemy, tak je jasne, ze si siahla po alternative. My sme problemy nemali, ja som videla len tie vyhody. Napr. na prechadzke, ako si prebalila dieta? To si pouzitu pokakanu latkovku zbalila do kabelky 😕 Moji boli v 19 a 20 msiacoch bez plienok a to boli pamperskaci... ja v tomto mam trochu iny nazor, podla mna je toto o dozreti dietata a chuti rodica ist do odplienkovania, nie o type plienky ;)

hirrina
7. okt 2012

@anjelicek26 Jasné že je to o chuti, pri prvom dieťati sa do toho nechcelo ani mne a bola som pohodlná, ale musela by si vidieť rozdiel medzi tým na vlastné oči - nedá sa opísať vôňa pokožky, keď sa malý pocikal do látkovky a ten smrad z pampersky - práve sme sa o tom s mužom bavili, aký to bol ohromný rozdiel, tá úžasná voňavá pokožka, ako krásne v látkovke dýchala. Na von som dávala so stay dry vrstvou a ak som šla na dlhšie, tak som si našla miesto, kde malého prebaliť. Neuveríš, malého som prebaľovala aj na zámku Červený kameň na WC - miesto sa dá nájsť. A keď Ti prekadí pampersku, tiež v nej dieťa nenecháš a miesto si nájdeš...Použitú látkovku nebol problém dať do sáčku a zabaliť. Jasné, na dlhšie cesty som použila aj pampersku - veď preto sú to pampersky jednorázovky, že sem tam som ich použila aj ja, ale na doma a na noc /bambusové nohavičky s vlnenými nohavičkami/ boli iba látkovky.
Ešte som chcela spomenúť, že v časopise Zdravie myslím že číslo 5, alebo 6/2011 bol článok o tom, ako v Nemecku robili výskumy, že v NDR sa niekedy používali látkovky a v NSR pampers a v NSR zistili problémy so semenníkmi u mužov /produkcia spermií/ , ktoré spôsobovala práve vyššia teplota v jednorázovkách. Lenže u nás je všetko drahé, na nič nie sú peniaze, takže je jasné, že tu sa žiadny výskum nikdy robiť nebude, takisto by firmám, ktoré jednorázovky vyrábajú by ani nevyhovoval...
Proste ozvala som sa preto, lebo sa niektoré baby trocha vysmievali z látkoviek a na ne ja dopustiť nedám 😉 . Je to inak každého vec, čo sa rozhodne používať.

anjelicek26
7. okt 2012

@hirrina - ja sa z nich nevysmievam, ale zasa sa tu zhadzuju jednorazovky ako nejaky jed, vsetky sme lenive, zijeme neekologicky, v takychto diskusiach zaznie kadeco 😀 Svet proste nie je cierno-biely a vela z nas sa rozhodlo proti latkovkam napriek popisovanym benefitom 🙂 A na muzsku plodnost posobi vela veci, bohuzial... problemy s muzskou rovnako zenskou neplodnostoou v poslednych rokoch len a len narasta a tieto deti boli vsetky este v jednorazovkach.

kvetinka211
7. okt 2012

Ja som nad latkovkami rozmyslala a nakoniec realita bola taka ze som bola rada ze som to zvladala s pamperskami ... syncek je skor narocnejsie babatko vyzadujuce 100% pozornost, teraz je to uz celkom fajn, ale boli mesiace ked som bola rada ked som si nasla cas na sprchu ... to este v kombinacii s muzom ktory robi vo firme za dvoch, takze pomoc v domacnosti ziadna.
A aj tak som sa dost naprala ... istu dobu mi takmer kazdy den prekakal plienku az na overal a vyprat tie zlte mastne skrvrny bola fakt makacka ak sa to neurobilo hned ... potom jedine rucne drhnut dmkovym mydlom ... neviem si predstavit ze by som to iste robila s cca. 6 plienkami denne (pretoze tak casto kakal prve mesiace).
Teraz by to uz mozno aj slo, ale dufam ze sme coskoro bez plienok.
Mozno ak druhe bude kludne samostatne babatko tak sa dame na latkovky 😉

Odpadu je z toho vela, ale hovorim si ze za moje dusevne zdravie to stoji 🙂

ivanka.7
7. okt 2012

@anjelicek26 Ja len zareagujem na dve veci, do debaty latkovky-jednorazovky sa viac asi pustat nejdem, aj ked teda som latkarka (a to som velmi leniva 🙂 ). Gundza medzi nohami - moje dieta sa v 3 mesiacoch pretacalo (v plienke), v 4 bola styroch, teraz sa plazi, lozi, ked potrebuje a chce a snazi sa sadat, takze nemam pocit, ze by jej plienka prekazala v pohybe. Ostatne cela nasa generacia bola odchovana na latkovkach (a to uplne klasickych, cize objemnejsich) a neboli sme pozadu oproti dnesnym detom.
Druha poznamka je k pokakanej plienke v kabelke 🙂 Po a) dieta mi vonku kaka vynimocne, lebo je naucena kakat mimo plienku b) ked sa pokaka vonku, tak sa spravam podla prebalovacich moznosti, ale ano, ak nemam inu moznost, tak si pokakanu plienku beriem tak ako je domov, samozrejme nie v kabelke, ale v speci vrecku, ktore nepremokne a neprepusti zapach 🙂 ale na von, ked mam citak ze sa mala moze pokakat davam do latkovky tzv. jednorazovu separacku, ktoru mozem vonku vyhodit ako jednorazovku a ktora zachyti to co ma - jej vyhoda je, ze sa rozpadne velmi rychlo a moze sa aj splachnut.

Ostatne neriesim, podla mna je super, ze si moze kazda mamina vybrat co jej vyhovuje a jednorazovky (preferujem rozlozitelne, lebo v nich nie je tolko chemickeho sajrajtu) su podla mna super vec - na dovolenky, na vylety a tak. Ale nikdy by som si nedovolila odsudzovat nejaku maminu len preto, ze jej dieta je v jednorazovkach. Kazdeho volba.

monika15
7. okt 2012

@fionka1711 presne tak 🙂 bude koniec sveta lebo ja som nelatkovala 🙂)))))
=) tak bud ready 🙂

fionka1711
7. okt 2012

@monika15 na tomto sa mozem len zasmiat 😀

majuskacechova
7. okt 2012

@monika15 latkove? a to co ? jedine pampers 😀 😀

monika15
7. okt 2012

@majuskacechova vies co... ;);) presne tak... 🙂)
@fionka1711 tak sa smej. 🙂 😀 😀 😀 😀 😀

svetllana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monika15
7. okt 2012

@svetllana nudis sa...? vyvolavas hadku ??

svetllana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peluskovo
8. okt 2012

@fionka1711 mozem potvrdit, ze 90% mamiciek, ktore presli z jednorazoviek na latkovky by sa spat nikdy nevratilo. 🙂 Na druhej strane pravda je, ze mamicky, ktore pouzivaju jednorazovky, kym "neskusia" latky a to, ako vplyvaju na deticky , tak to tazko " pochopia " bez vlastnej skusenosti.

peluskovo
8. okt 2012

@anjelicek26 iba k tej pokakanje latkovke v kabelke, maly mi kakal nonstop ako malinky, do plienky na von som dala oduratelnu separacku / nieco ako kusok toaletaku / a to som bud splachla do wc, ked sme boli napriklad v nak centre, alebo v restike... ak nebolo wc, slo to tam, kam davaju mamicky pokakane pampersy, aj ked mne zase pride nechutne hadzat stolicu do kosa , no to je moj osobny pocit, ako toj, ze sucasne pracky a pracie prostriedky nie su schopne hygienicky oprat plienky.
ked mal syncek uz stolicu tuhsiu, normalne som ju " vysypala " do wc , tak ako s prepacenim to robime my :D , ak nebolo wc, tak tak ako to robia psickari, vysypala som obsah do sacku a do kosa. co sa nedalo , plienku som stocila a dala do vrecka na plienky, ktore sa vyraba z materialu ako plienky, cize neprepusta vlhko ani pachy von. toto vrecko, kedze je priedusne, oproti igelitu, pouzivam bezne aj na mokre plavky. no a doma osprchovala a dala k plienkam na pranie, ziadna veda.

v podstate tato tema je cisto o uhle pohladu, kto chce, je otvoreny argumentom a novym informaciam a inteligentny clovek dokaze prehodnotit svoje predsudky ak nejake ma, ini ludia su zvyknuti zase tvrdohlavo trvat na svojom. osobne mam velmi rada ludi, ktori vela argumentuju, pretoze to znamena, ze su ochotni prijat aj nove informacie a po ich prehodnoteni vedia mat urcite nazor, ktory nie je podlozeny roznymi mýtusmi, ale faktami.

ale ako som pisala vyssie, skoro vsetky mamicky, vynimky su naozaj ojedinele, akonahle zaziju " na vlastnej kozi" , ake je pouzivanie sucasnych latkoviek , sa k jednorazovkam nevratia. ten rozdiel je znacne citelny a neda sa opisat tak ako sa da opisat nejaky fakt.

fionka1711
8. okt 2012

@peluskovo je pravda, ze vela moze pokazit aj neskusenost mamiciek, napriklad ked niekto da rocnemu dietatu jeden stvorec s prehistorickymi nohavickami, potom ma samozrejme "zlu" skusenost s latkovkami 🙂

peluskovo
8. okt 2012

@fionka1711 dala by som like ale ako PRO nemam tu moznost 🙂 ano, nechcem znevazovat "stary system latkovania " , no pravda je, ze v sucastnosti su uplne ine moznosti, o ktorych sa nasim maminam ani nesnivalo, urcite, ak by mali tu moznost, vybrali by si aj strihy plienok, aj materialy, ktore sa pouzivaju dnes

silviabbbbb
8. okt 2012

@fionka1711 Nemožem kliknúť na "Páči sa mi to" , ale keby sa to dalo zdieľať ako na FB tak to určite kliknem :o(

euka210
9. okt 2012

@maribell aj mne moj zehlil peluchy, ale teraz nezehlime uz 🙂
ako radia...zaidne postolky, ale pekne sa nauc novosklad, kup si snapi sponku, vrchne PUL nohavicky a bude pretekat ked bude plienka prilis mokra...tak potom nejaky ten bambus ci latkovu plienku na noc typu Bum huger...nam nepreteka

euka210
9. okt 2012

@stanislavao ja jednoducho nerozumiem preco tu pise niekto kto nerozumie latkovym ked sa zena pyta asi tych co latkuju

euka210
9. okt 2012

@monika15 jasne ze preto....stolica dojceneho a nedojceneho dietata je predsa uplne ina....svagrina by Ti povedala kolko sa naprali oblecenia a trapili so zapareninami lebo sa prekakkaval. Ja som miesto oblecka prala a periam plienky a zapareniny sme nemali...kazde dieta reauje inak.

janapalko
3. dec 2012

@stanislavao ..........presne tak ,,,,,,pampers nema chybu a chuda to babatko ,,cele mokre celu noc....boze ,,,,sak je presne ako stanislava povedala 21storocie,,a prestante setrit na babatku 😎

katka888
12. dec 2012

@janapalko v com je pampers tak uzasna, ze nema chybu?

vojann
12. dec 2012

@stanislavao sranda, ja som zas nemohla rovno jednorazovky Pampers vystať kvoli smradu 🙂
A ze je 21. Storočie to je pravda.... No jednoducho v tejto dobe je veľa produktov, tak každý si može vybrať čo mu vyhovuje.
Teda, keď mamičke ako napríklad ja vyhovuje prať plienky, vešať ich, skladať ich a ešte k tomu je aj šťastnejšia, lebo miluje túto planétu a chce aby bola "večne zelená" a má pocit, že pre to sama niečo spravila, prečo to odsudzovať?
Takisto aj opačne keď má mamička pocit, že už nemusí ako za starých čias prať tie otravné plienky, nesmrdí jej byt, babatko je šťastné a táto planéta ju neprivádza do vytrženia a je šťastnejšia, prečo to odsudzovať?

vojann
12. dec 2012

@janapalko
Moja dcera mala velke problemy, pretože nezvladala mokro z latkovych plienok, na to je tu toto forum. Vtedy som sa popytala tu a dievčatá mi poradili. Vyriešilo sa to aj bez jednorázoviek, ja som bola rada, že možem dalej používať latkovky, babatko bolo v poriadku v suchu. Ak niekto potrebuje radu nevahajte sa opytať. Je tu veľa skusených látkarok. Pretože rato tema nebola založená na porovnávanie čo je vhodnejšie, ale mamička tu mala problém, ktorý sa dá vyriešiť.

007jb
2. jan 2013

@silviabbbbb mozno uz si si poradila, ale nam na noc vyhovuje napr. nohavickova Ella's House Bum Hugger + PUL nohavicky alebo kapsova Wonderoo Minky V2. obe su super save, pri kozi dietata je totiz vrstva, ktora odvadza vlhkost do vonkajsej vrstvy. maly velmi vela cika a s tymito plienkami ho staci prebalit jedenkrat v noci, mozno by vydrzal aj s jednou, ale ja ho pri kojeni aj prebalim vzdy.

silviabbbbb
2. jan 2013

@007jb Ďakujem za radu. Keď budem mať chvíľku tak sa po nich porozhliadnem, aj keď ja už ho v noci neprebaľujem, lebo my už obyčajne spávame celú noc, len predtým než zaspí dáme ešte na nočník a do rána má aj tak pyžamko tiež trošku mokré. Už som rozmýšľala aj nad vlniačikmi, či by to nezadržali, no odrádza ma cena a takmer žiadna skúsenosť.