Zdá sa mi to, alebo je viac starších mamičiek?

zajkula62
12. mar 2018

Ahojte,
aj Vy máte v okolí viac starších mamičiek ako v minulosti?
Mám pocit, že stretávam samé 30-35+ mamičky..
Mám 22r a nikoho v okolí kto by mal takto skoro dieťa, a tak nemam ani kamaratky :( .

+ myslite si, ze je lepsie mat deti neskôr? (nesúvisia s tym zdravotné problémy? alebo sa mi len zda, ze velmi vela buducich mamiciek musi riesit umele oplodnenie, rôzne ochorenia, tlak a pod.)?
alebo skôr? (i na úkor dobrého zamestnania?)

Čo je pre Vás dnes dôležitejšie - po tom čo sa Vám narodilo dieťa - je podľa Vás dôležité mať dobrú prácu, kariéru, alebo sa venovať rodine a kariéru nechať na manžela (napĺňa Vás materstvo, alebo Vám chýba Vaše zamestnanie)? Asi sa nad tým zbytočne zamýšľam, ale zaujímali by ma Vaše odpovede 🙂

nela007
12. mar 2018
lauri00
12. mar 2018

Určite je viac nad 30, ale mám kamarátky maminky 20-24 ročné. Ja mám 21 a už tretí lekár mi povedal, že zo zdravotného hľadiska je najmä tehotenstvo vhodnejšie do tej tridsiatky. No žiaľ, niekedy si človek nevyberie “ideálny čas” a pre každého nastane inokedy.

ariannazara
12. mar 2018

Ja mam 25 a dieta neplanujem, necitim sa este nato🙂

zitaje
12. mar 2018

Ja som mala prve dieta v necelych 26 a tretie v 37. Ono jedno aj druhe ma svoje vyhody aj nevyhody. Osobne si myslim, ze je dobre mat aspon prve dieta do tridsiatky.
Ale to mas ako s "idealnym" rozdielom medzi detmi. Take jednoducho neexistuje. Rovnako ako idealny pocet deti. Niekomu vyhovuje to, niekomu ine.
A inak ja som mala dieta skor, ako moja mama... aj v minulosti sa bezne rodilo okolo 40 (pravda, vacsinou posledne dieta).
Ale to je vcelku jedno 🙂 hlavne ze tie deti mame, no nie?

artemis78
12. mar 2018

Je to indivindi.A je fakt zbytočné sa nad tým zamýšľať.Je taká doba,plus život prináša všeličo.Ja som mala prvé v 27-ke,bolo to pred 12 rokmi.Vtedy som si už pripadala stará😀 .Teraz mám takmer 40 rokov a ročnú dcérku.Mozem povedať že teraz keď som staršia som oveľa kľudnejsia a trpezlivejsia matka a viac si bábo užívam.

otrubulka
12. mar 2018

Áno, naozaj je viac "starších mamičiek" a samozrejme, že vekom pribúdajú aj určité komplikácie a zdrav.riziká. No keby to mali ženy v tejto dobe jednoduchšie, určite by aj ako mladšie mali deti.

bubulili
12. mar 2018

Podľa mňa je pravda, že sú mamičky staršie, ale to to je celkovo spoločnosťou. Ja budem mať prvé dieťa v 28 a pre mňa je to tak akurát a pripadám si dosť mladá 😊. Ale tehotenstvo nemam bez problémov, nevoľnosti ma trápia už 6-ty mesiac a snažili sme sa vyše roka a pol. Mám kamošky, ktoré majú aj mladšie dieťa, ale všetky z nich majú iba strednú školu (vsetky sú veľmi šikovné a úspešné), ale ja som ostala "zaseknutá" na VŠ, preto ten rozdiel pár rokov.

katus226
12. mar 2018

Ja som chcela aspon prve dieta do 30, nepodarilo sa. Mam len Bc, lebo ma rodicia po pociatocnych sluboch odmietli dalej financne podporovat na dennom, ako ma najskor do toho tlacili. Brigady pri mojom rozvrhu sa dali len obcas, drela som, aby som mala aspon na jedlo, az som sa zdravotne skoro znicila. potom som dlho, akurat v case krizy hladala pracu. Potom hypoteka, konecne "vlastne" byvanie namiesto podnajmov. Potom svadba a zial aj rozvod. Takze som rada ze som silou-mocou nechcela dieta skoro. Nie kazdy ma skratka to stastie, ze ma v dnesnej dobe hned po 20ke vytvorene podmienky. Na druhej strane je na nezaplatenie dopracovat sa k nim vlastnymi silami, aj ked neskor.

tana85
12. mar 2018

Prve dieta som porodila ako 31 rocna, snazili sme sa 3 roky. Dovtedy studium, praca v zahranici a potom zmena partnera, ktory bol konecne ten pravy. Nie vzdy to ide tak skoro. Ja som do 26 rokov nemala na deti ani pomyslenie, musela som sama dozriet na to rozhodnutie

jarka_201
12. mar 2018

Ja som mala na konci januara 21 rokov a vo februari sa maly narodil 🙂 a som rada, ze tak skoro, mam viac energie a mozno sa dožijem aj pravnučata :DDDD a vo svojom okoli pravdu povediac ani mamičky nepoznam, iba sestry moje co mali prvych cca v tych 25 🙂

tslobik
12. mar 2018

@zajkula62 No a čo je ti divné? Ja som sa po 8 rokoch rozišla s chlapom a ostala som 26 ročná. A potom som do 30-tky nemohla ostať tehotná. Čo je na tom divné?????? Teraz mám 37 a jedno dieťa. Ježiši, nechápem, čo je na tom nepochopiteľné, že život ide inak ako by sme si priali. A tiež nie je super mať rýchlo dieťa a za chvíľu koniec lásky-vzťahu.....

imelia
12. mar 2018

Ja som mala prvého v 31 a druhé v 34. Viac nebude. Je to v pohode. Ale nepoviem, že je to lepšie ako začať skôr. Mne dlho trvalo kým som našla otca svojich detí. Ale keď som ho našla, nečakali sme. A keby som ho našla skôr, bábo by bolo skôr. Pokojne aj v 20tke. A keby zacnem skôr a zdravotný stav by to dovolil, bolo by deti viac ako dve.

tslobik
12. mar 2018

A vôbec, škoda sa nad tým zamýšľať.....Život koľkokrát neplynie ako by sme si priali a dejú sa rôzne veci...nie podľa harmonogramu.....Tak sa mám odstreliť za to , že som staršia matka?

oli18
12. mar 2018

@kiara3 doba je iná, len ľudský/ženský organizmus je ten istý. Lekári doporučujú rodiť v mladšom veku.

demetria
12. mar 2018

Ja ako @zitaje . Prve 26, posledne 35. Prve skor ako moja mama, rovnako ako moje obe starke, posledne rovnako ako mala starka mamu.
A jediny rozdiel vidim v tom, ze pri tretom sa mi doma nahromadilo viac hluposti. Ziadny rozdiel v tehotenstve, porode, unave po porode... citila som sa rovnako. A doteraz sa citim rovnako😉

petrag25
12. mar 2018

Ja zase aj obdivujem tie starsie mamicky co sa nato daju predsa mladsi clovek ci vycerpanost ci čokoľvek znasa inak.. Ale zase ja mam tiez 21 r a ostať po skole na materskej cely cas na rodicaku tiez nie je bohvie čo

evicka37
12. mar 2018

Ja som mala prvé v 23, druhé v 28 a teraz mám 38 a čakám tretie. Okolo mňa za posledne 2 roky rodilo asi päť báb okolo 40- tky. Ale všetko druhé, tretie dieťa po min. 10 tich rokoch rozdielu.

abriela
12. mar 2018

Keď som mala 22 aj viac. Nechápala som napr. kámošku, že tuži po deťati, že sa vydala. Tvrdila som, že neštudujem preto, aby som sa vydala a mala deti. Až po 30-tke, resp. pred 35-kou sa vo mne prebudil materinsky cit. Otehotnela som bez problémov, resp. neplanovane 2x pri brani ATB.
Každý vek ma svoje čaro. Ty sa v 40-tke už budeš venovať sebe, koníčkom a nebudeš behať okolo malého dieťaťa. Inak vychovávaš dieťa keď máš 20 a keď 30, 40 rokov.

marsmykkok
12. mar 2018

ja si myslím, že je to veľmi pestré teraz, je veľa mamičiek čo rodia plánovane aj v 18-tke, 19-tke-hned po skončení strednej školy, aj také čo nechávajú to až na čas po 30-tke z rôznych dôvodov (kariéra, nemajú štastie na vzťah, nie každá cíti materinské pudy v 20-25tke) . Akurát si všímam trend že aj také čo rodili mladé si robia dieťa aj neskôr po prvých pôrodoch, ked už ich staršie deti majú 15-20 a teda by pomaly mohli byť aj starými rodičmi

tslobik
12. mar 2018

@zajkula62 Nezdá sa ti to, nechápem prečo riešiš.....Realita. A čo? Nech má dieťa aj v 40-tke, nikoho do toho nič.

cecilia68
12. mar 2018

@zajkula62 Pre rodinu je dosť dôležité vytvoriť základ, ako-také zázemie, hlavne vlastné bývanie (ani rodičia, ani netreba vidieť ideál veľkého domu svokrovcov) POTOM riešiť dieťa, aj keď netvrdím, že v 40-ke je to ideálne....Ja by som nemenila ni za svet....dospelé deti...vnúčatá....a ja čiperná babka 🙂

tslobik
12. mar 2018

A navyše. tie čo majú deti v 20-tke.....verím tomu, že len malé percento si udrží pôvodnú rodinu (matka + otec + dieťa/i) i v neskoršom veku? Tak komu toto prospeje?? O koho tu ide? O nás matky -ženy, aby sme si uspokojili potrebuje materstva alebo o tie deti? ( ktoré dnes bohužiaľ často vyrastajú všelijako, len nie v úplných tradičných rodinách). Ale ok, chápem, že som 30+ a teda mimo trendy reality.....Ale pýta sa niekto (pomyselne) aj tých detí? Ale čo....veď doba priniesla......

ariannazara
12. mar 2018

@tslobik presne staci mi priklad tu na MK v 20 dieta a potom vyplakava bo ostala sama k comu je to dobre?

gleny25
12. mar 2018

Nedari sa mi najst presne statistiky ale priemerny vek prvorodicky sa za 20-30 rokov posunul o 10 rokov. Ano, je to tak, rodia cim dalej tym viac starsie zeny. Najnovsie sa hovori ze 25 je nova 18-nastka. Vidim na tom vela pravdy, bez ohladu na moj vek. Lebo ako tridsiatnicka v Bratislave patrim medzi najmladsie :D

dai
12. mar 2018

@ariannazara moje 3 spoluziacky co rodili ako 18rocne su vsetky rozvedene, maju nove rodiny a aktualne 1-2rocnych krpcov pre potesenie...cize aj tu na mk mamky buchajuce sa do prs - aktualne 20tky nevedia ci nebudu rodit aj ako stare 40tnicky😉

katulienkax
12. mar 2018

ja som nechcela mlada dieta lebo v ziadnom pripade som nechcela skoncit pri spolocnom byvani so svokrou ako vela mladych mamiciek 🙂 hehehehe a potom je to o tom tolko diskusii

fra
12. mar 2018

@gleny25 veru, niečo na tej 25 ako novej 18 bude... počula som viacerych vš učiteľov tvrdiť, že úroveň vzdelania, ktorú mal kedysi každý maturant, má teraz až absolvenť VŠ 😎

janickacrazy
12. mar 2018

@dai No ved je to fajn mať bábo aj v 40tke, mne kedysi kolegyňa vravela, že ak chceš byť dlho mladá, urob si dieťa v 40tke, ja som to vtedy nejak nechápala, mala som 25 a veru teraz jej dávam za pravdu. 😂😇

simka14
12. mar 2018

Ja mám 24 a bývam v malej dedine, všetky maminy čo majú dieťa vo veku môjho sú staršie...tak napríklad moja suseda má o mesiac staršiu ako je moja a tá suseda má toľko rokov čo moja mama...takže je to také blbé, neviem či ju zdraviť ahoj alebo dobrý deň 😁

meluela
12. mar 2018

@zajkula62 ano, priemerny vek prvorodiciek sa neustale zvysuje. vynimou je mozno orava a kysuce (aj u majority), mozno vychod, tam je to o nieco posunute k mladsim rocnikom