Vakuumextrakcia

2 skúsenosti

Vakuumextrakcia (tiež VEX) plodu je pôrod plodu ťahom pomocou zvonu, ktorý je prisatý k hlavičke plodu umelo vytvoreným podtlakom. Je to metóda, dnes veľmi často používaná v Škandinávii. Všeobecne platí doporučenie, že vakuumextraktor môže použiť pôrodník, ktorý bezpečne zvládol techniku kliešťového pôrodu. Vakuumextraktor sa skladá z prísavného zvonu, uzatvorenej nádoby s manometrom a z pumpy na vytvorenie podtlaku.

Podmienky pre vakuumextrakciu

 • normálna panva bez patologických zúžení
 • živý a primerane zrelý plod
 • bez podozrenia na kefalopelvický nepomer
 • prázdny močový mechúr
 • hlavička normálne rotovaná
 • mäkké a voľné pôrodné cesty
 • zašlá bránka
 • odtečená plodová voda
 • živý plod
 • hlavička zostúpená minimálne do panvovej šírky

Indikácie vakuumextrakcie

 • pri znižovaní námahy v 2. dobe pôrodnej (pri niektorých chorobách matky)
 • slabé kontrakcie
 • vyčerpanie rodičky
 • nepostupujúci pôrod v 2. dobe pôrodnej
 • nespolupracujúca rodička
 • silné krvácanie matky v 2.dobe pôrodnej

Súvisiace články

Viac o vakuumextrakcii na modrykonik.sk

Referencie

 1. Antonín Pařízek a kolektív: Porodnická analgezie a anestezie. Grada, 2011.
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vakuumextrakciou

Máš skúsenosť s vakuumextrakciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ninocka84
4. mar 2015

Moja skúsenosť s vákuovou extrakciou

Moje tehotenstvo prebiehalo celé bez problémov... ako prvorodička som sa s každou boliestkou radšej obrátila na lekárku a tá ma vždy upokojila, čo je normálne a čo nie. Termín pôrodu bol indikovaný na 26.1. a všetky UTZ tomu aj zodpovedali. V 39. týždni na utz bola odhadnutá veľkosť bábätka na 3670 gramov čoho som sa začala obávať nakoľko moje pôrodné cesty boli stále nezrelé a nič nenasvedčovalo tomu žeby mám rodiť.
V deň termínu bol nález rovnaký a tak mi doktor dal papier aby som prišla o týždeň už zbalená, ak dovtedy neporodím. Pôrod sa spustil sám, 4 dni po termíne mi začali poobede kontrakcie, ktoré postupne silneli, no v noci som sa ešte vedela vyspať. Ráno sme vstali s manželom a išli do pôrodnice. Prvá prehliadka, kontrakcie každé 4 minúty a otvorená na 1cm. Doktorka sa vyjadrila že to bude na dlho. Nebola ďaleko od pravdy. A keďže som bola bez epidurálnej anestézie tak som si to celkom odtrpela. Na obed som bola otvorená na 3cm. Ráno som jedla o šiestej ovsenú kašu a odvtedy nič. Po tom ako videli že sú 3cm, tak mi dali klystír a o hodinu to bol ďalší cm. No po ňom mi nedovolili už ani piť a jesť som nejedla vlastne od šiestej rána.

Takže určite odporúčam NAJEDZTE SA PRED PORODOM!

Ja som už bola vysilená a vyčerpaná na obed a dúfala som, že sa to pohne a pôjde to rýchlejšie. O pol 5tej ma skontrolovali a bránka bola už pre zájdením takže som šla na box. 16.50 som volala manželovi nech sadne do auta a hneď príde. Ja som išla na box, tam sa snažili otočiť bábo pretože malo chrbátik v polohe II čo nebolo vhodné na pôrod. Taktiež hlavičku mal natlačenú v panvovej kosti. Mne začal veľmi stúpať pulz a malému klesali ozvy. Takže museli rýchlo konať. Doktorka si zavolala atestovaného lekára na vákuovú extrakciu a konali. 2 sestričky mi tlačili brucho, doktorka robila vákuovú extrakciu.
Malý sa narodil so zlomenou kľúčnou kosťou, pupočník mal okolo krku, hlavičku dosť deformovanú a bol pridusený, lebo bol dlho v pôrodných cestách. Čas narodenia je 17.07 manžel to ani nestihol a som aj rada, že tam nakoniec nebol, lebo by to psychicky asi nezvládol ako som trpela. Dotrhaná som bola zvnútra, zvonku ma nastrihli kvôli zvonu. Synček mal pôrodnú váhu 4270 gramov takže bol veľké bábo. Určite odporúčam dať si epidurál, ja teraz ľutujem, že som ho nemala, bola by som menej vyčerpaná a tak isto najesť sa. Malému sa všetko zahojilo a mne sa mesiac po pôrode ešte stále hoja rany.
0 poďakovaní
messi0309
17. sep 2013

A takto som rodila ja!

Ja mám skúsenosť s vakuumextrkciou! Bola som prvorodička. Celé tehotenstvo bolo fajn, žiadne problémy. Až na poradni v 36.tyždni mi lekár urobil tzv.pasy a mimi v brušku vraj rýchlejšie bilo srdiečko. Poslal ma do nemocnice. Tam som si poležala 3dni a poslali ma domov.Ďalšia poradňa bola o týždeň. Všetko bolo v poriadku. Termín som mala až 15.9.2012.
Nastal deň 31.8.2012. Ráno som sa zobudila s bolesťami. Ako prvorodička som neváhala a šla na príjem. Bbola som otvorená na 1cm, :-) Chceli ma poslať domov, vraj to potrvá. Len lekárka chcela ešte záznam z pasov vidieť a zas problém. Hospitalizovali ma! :-) Na večernej vizite mi povedali, že :-) ešte pôjdem domov, že bábo sa ukľudnilo.Tešila som sa!
No ráno bolo všetko inak! Pasy zas zlé....poslali ma na tzv.zaťažový test na pôrodnú sálu. Umelo mi vyvolali 3 kontrakcie, chceli vedieť, či bábanku je u mňa ešte dobre. Lekár mi povedal: všetko je v poriadku, ale nemáme načo čakať. Dal mi vyvolavačku zospodu - dajaku tabletku! Vyšetrenie bolo veľmi bolestivé. Poslal ma na izbu s tým, že do polnoci porodím. No žiaľ, vyvolalo mi to len pár kontrakcií a dosť.
Ráno na vizite bol iný lekár. Povedal, že dá ešte ďalšiu tabletku, ale nech nečakám, že dnes porodím. Zložilo ma to, lebo celú noc som nespala, nevedela sa uložiť, boleli ma kríže......No a ďalšie ráno prišli riadne bolesti.
Na pôrodnú sálu ma poslali o 7:15 ráno. Ja vyčerpaná po dvoch prebdených nociach som nevládala tlačiť. Ani neviem kedy poslali môjho priateľa preč zo sály. Nevládala som a aj zle tlačila. Tak lekár musel použiť tzv.zvon, lebo by sa mi maly mohol zadusiť. Bol dlho v pôrodných cestách. 10:15 bol malý na svete..
Pohľad na malého hneď po pôrode nebol pekný. Mal hlavičku hrozne deformovnú! A aj strach, či mu neúblížili, či bude v poriadku. Ale nakoniec bolo všetko ok a ja ďakovala, že som mala pri sebe odborníka, ktorý v danej chvíli urobil všetko preto, aby nás zachránil.
Hlavička sa dala rýchlo dokopy.Teraz ma malý rok a hlavička je krásne guľatá....... ;-)
1 poďakovanie